Hello There, Guest! Login Register


Berea!

Presupui corect! Smile
Am incercat numai ce am gasit in Auchan, dintre cele recomandate aici. Alta sursa apropiata nu am.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
Berile astea de le recomandati voi sunt la gust cam ca nefiltratele? pt ca nu suport berea cu gust dulceag si de fructe (banane), ca sa stiu daca are rost sau nu sa incerc.
 
Reply
Affligem blond mai place cuiva?

Si va mai prezint ceva ce am baut azi:

[Image: lUwi2r4.jpg]
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
M-ati omorât cu Ground zero si hh. Tragic e ca locuiesc la câteva sute de metri de Terapia. Dar dupa ce am baut Ground zero si hop Hooligans, m-am chinuit la propriu sa beau niste terapia Rubin si Citrin, care mi s-au părut niste mizerii. Păcat de supplyul limitat si prețul mare. Liviu: nu gasim o varianta de oferta pt forum, la cutii, semi-angro, direct din fabrica? Părerea mea ca distribuția in cazul acesta e un factor foarte relevant in cost, pe care l-am putea sari Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
(24-06-2017, 23:59)deenman Wrote: Berile astea de le recomandati voi sunt la gust cam ca nefiltratele? pt ca nu suport berea cu gust dulceag si de fructe (banane), ca sa stiu daca are rost sau nu sa incerc.

E discutabil. Mai ales unde aici facem diferenta intre cafeaua cu arome de vanilie, caramel, rom, etc si o cafea care are natural acele arome.
Diferenta mare. Incearca-le, totusi. Nu au treaba nici cu radler-ul, deci e greu sa-ti descriu sortimentele.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
[Image: 445b09c1b55b4090d42dab9929fc8f05.jpg]
Opriti abuzurile...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
@Mihai L :  " .... Opriti abuzurile... [Image: emoji108.png]"

 - ...prea tarziu... [Image: biggrin.gif] ...deja au devenit rutina... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Vai de abuzurile noastre, daca pot sa ma exprim asa...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Frumos, asa trebuie sa arate o bere, tulbure, cu putina spuma, slab acidulata.

Ieri eram cu un prieten intr-un parc, el bautor inrait de bere lager banala. Desi era un festival (ziua iei), nu se vindea bere, asa ca am venit cu ea in punga de acasa. El scoate de la pachetel, mandru, Timi nepa  Smile Eu scot (relativ) modest Hop Hooligans Royal Execution. Ii dau un pahar si lui si sotiei sale si gata, incepe povestea pe repeat vazuta de noi toti pe cafea proaspata, mai nou si pe bere craft: "ce draq am baut noi pana la 40 de ani?! / de unde ai cumparat asa ceva ?!"  Cum si-au baut timi nepa pana seara, cu regrete si inghitituri mici, nu mai conteaza, important e ca au descoperit lumea noua  a berii  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Iar pentru CLujeni, inca o veste buna, ca doar n-aveau ei destule locuri misto - Beer's Point!   Adica, dupa ce mergi la piata sa iei lapte la PET de la dozatorul producatorului, dai o fuga si pe la dozatorul producatorului de bere craft, sa iei doi litri  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... si un Apricot Summer Ale local din St.Petersburg.
In general vorbind, nu sint adeptul. Erilor cu arome de fructe, ca cele belgiene, dar berea asta artizanala, cu arome subtile, este foarte gustoasa!

[Image: 5SPK1T0.jpg]
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
(25-06-2017, 08:15)Liviu.Mihu Wrote: M-ati omorât cu Ground zero si hh. Tragic e ca locuiesc la câteva sute de metri de Terapia. Dar dupa ce am baut Ground zero si hop Hooligans, m-am chinuit la propriu sa beau niste terapia Rubin si Citrin, care mi s-au părut niste mizerii. Păcat de supplyul limitat si prețul mare. Liviu: nu gasim o varianta de oferta pt forum, la cutii, semi-angro, direct din fabrica? Părerea mea ca distribuția in cazul acesta e un factor foarte relevant in cost, pe care l-am putea sari Smile
Am primit răspuns de la Hop Hooligans cu preturi de 7-8 lei / 0,5 la bax de 24. Dar sunt ex works si sunt chestii sensibile pe care nu stiu dacă si le asumă sa le trimită pe curier. Întreb si acest aspect. Mai bine negiciati cu un magazin online (eu am luat cu 9 lei de la 7beri.ro ) căci au si livrare ok. Dar fiind sticle, stau cu emotii.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(27-06-2017, 00:51)Lyvyoo Wrote:
(25-06-2017, 08:15)Liviu.Mihu Wrote: M-ati omorât cu Ground zero si hh. Tragic e ca locuiesc la câteva sute de metri de Terapia. Dar dupa ce am baut Ground zero si hop Hooligans, m-am chinuit la propriu sa beau niste terapia Rubin si Citrin, care mi s-au părut niste mizerii. Păcat de supplyul limitat si prețul mare. Liviu: nu gasim o varianta de oferta pt forum, la cutii, semi-angro, direct din fabrica? Părerea mea ca distribuția in cazul acesta e un factor foarte relevant in cost, pe care l-am putea sari [Image: smile.gif]
Am primit răspuns de la Hop Hooligans cu preturi de 7-8 lei / 0,5 la bax de 24. Dar sunt ex works si sunt chestii sensibile pe care nu stiu dacă si le asumă sa le trimită pe curier. Întreb si acest aspect. Mai bine negiciati cu un magazin online (eu am luat cu 9 lei de la 7beri.ro ) căci au si livrare ok. Dar fiind sticle, stau cu emotii.
Cumva berea lor ajunge la Timisoara in cateva locuri. Folosind aceeasi metoda de transport, nu vad de ce nu ar merge.
Mi se pare ok pretul si eu m-as baga...
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
un pachet in care a curs o bere se cunoaste de la o posta si daca vezi ca n-a ajuns intreg nu-l ridici. asa ca nu prea te expui la riscuri cand comanzi prin posta.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Cum adica nu-l ridici, daca l-ai comandat?
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
Pai ...nu-l mai ridici , se face impreuna cu curierul de fata , un proces verbal de constatare , ca pachetul nu prezinta integritate si al poti refuza / retura , fara a decurge de aici consecinte nefaste...este dreptul omului sa nu se lase pacalit , asta daca observa... [Image: biggrin.gif] ...in cazul berii ..., doar daca se usuca intre timp pachetul , exista posibilitatea asta , ceea ce este totusi putin probabil...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Nu cred ca poti sa nu-l ridici. Tu oricum platesti berile in avans, caci nu cred ca se baga cineva sa le trimita ramburs, fiind...sticle. Apoi, daca ai vreo paguba, nu-ti ramane decat sa te certi cu un curier, sa faci reclamatii peste reclamatii, dar banii tu i-ai platit deja si se anunta un conflict de lunga durata, finalizat in cel mai fericit caz dupa o luna cu 10-20 lei despagubiri pentru sticla sparta  Smile  E clar ca nici fabrica spre exemplu nu isi asuma costuri sau riscuri in acest sens, caci ei fac bere nu customare care si de fapt nici nu prea  trimit persoanelor fizice, tocmai din cauza acestor batai de cap.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(27-06-2017, 00:51)Lyvyoo Wrote: Am primit răspuns de la Hop Hooligans cu preturi de 7-8 lei / 0,5 la bax de 24. Dar sunt ex works si sunt chestii sensibile pe care nu stiu dacă si le asumă sa le trimită pe curier. Întreb si acest aspect. Mai bine negiciati cu un magazin online (eu am luat cu 9 lei de la 7beri.ro ) căci au si livrare ok. Dar fiind sticle, stau cu emotii.

 In Bucuresti nu fac vreo chestie cu un curier de al lor...? Pretul e senzational la 7-8 lei. Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(18-06-2017, 14:05)Pascalau Wrote: Crowd Control in teste de vreo patru zile. Luata direct de la poarta fabricii.
.....

Ne poti spune si noua unde este aceasta poarta?
O adresa, waze, google map ceva!
[Image: az.png]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Vezi aici adresa

Dar nu e de dus direct ci cu telefon prealabil. Uneori nu au stoc pe anumite beri si trebuie sa rezervi dinainte.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am sunat acum, foarte amabili baietii.

In principiu, rezolvarea este ca nu e nicio rezolvare [Image: smile.gif]

Daca vrei sa cumperi direct de la fabrica, atunci trebuie sa vii sa iti ridici singur baxul de 24 (mai putin nu merge), la acel pret de 7-8 lei pt Crowd Control / Royal Execution si ceva mai mari pt celelalte sortimente. Un telefon cu o zi, doua inainte, este obligatoriu.

Mare problema este ce vorbeam noi aici, transportul, adica este imposibil de gasit un curier iubitor de sticle [Image: smile.gif] Si cum ei sunt fabrica si au alte preocupari decat amabaltul individual pt un colet riscant, nu se baga la trimis.

In Timisoara cica ar exista un bar de care am mai pomenit noi aici, Viniloteca, ce cumpara cu paletul de la ei (nu stiu cum fac cu transportul), si ar fi o varianta sa negociati cu ei un pret mai bun per bax. 

Altfel, pana cand carciumarul roman nu va renunta la argintii celor 4 giganti globali ai berii, sansele raspandirii rapide sunt mici de tot.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Si ca sa fac 3 postari una dupa alta, eu sunt dispus sa cumpar jumatate de bax de 24, daca e vreun espressoman care sta langa Jilava sau are drum pe acolo  la fabrica.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Viniloteca are niste prețuri enorme. Mai ok este bibliotheka in centru, dar diferența rămâne mare oricum.
Deacord, cercul e vicios, dar ajungerea la pret dublu la consumator doar din cauza distributiei, nu va ajuta ruperea lui...
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
@Lyvyoo : " ... oricum platesti berile in avans, caci nu cred ca se baga cineva sa le trimita ramburs ... "

 -
In cazul asta , intr-adevar nu prea mai merge facut nimic...chiar daca este evidenta problema...din pacate in RO cel mai bine este cu plata ramburs...asta pana probabil se vor mai civiliza serviciile... [Image: cool.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Eu am inteles ca Viniloteca este dealerul local cumva, ia mai mult odata, iar ceilalti primesc de la ei. Incearca o intrebare. Daca ajungi la 10 lei sticla (la cantitate tip bax) tot e ok.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(27-06-2017, 13:12)Lyvyoo Wrote: Si ca sa fac 3 postari una dupa alta, eu sunt dispus sa cumpar jumatate de bax de 24, daca e vreun espressoman care sta langa Jilava sau are drum pe acolo  la fabrica.

Mie imi plac doar blondele !
Am vazut pe site-ul lor Lederhosen si Summer Punch care m-ar tenta.
Dupa descriere par a fi bune pe canicula (si va fi destula!).
Daca ne portivim la gusturi, trag eu o fuga pana la acea poarta.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Nu te antepronunta Smile 

Tocmai ce am baut aseara Summer Punch si Lederhosen, nu pentru prima oara, si sunt departe de Crowd Control sau Royal Execution, mult mai light. Exact ca o cafea prajita prea light  Smile  Ai gustat cele doua de care spun eu?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(27-06-2017, 13:58)Lyvyoo Wrote: Nu te antepronunta [Image: smile.gif] 

Tocmai ce am baut aseara Summer Punch si Lederhosen, nu pentru prima oara, si sunt departe de Crowd Control sau Royal Execution, mult mai light. Exact ca o cafea prajita prea light  [Image: smile.gif]  Ai gustat cele doua de care spun eu?

Nu le-am incercat Nici nu as lua insa 24 de sticle din fiecare pentru probe.
In ritmul in care le beau eu ar cam expira.
Stiu ca vei zice sa chem ajutoare! [Image: rolleyes.gif]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Sunt ajutoarele, ca puii în cuib, când bagă râme. Mai coadă ca la geishe.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(27-06-2017, 13:07)Lyvyoo Wrote: Am sunat acum, foarte amabili baietii.

In principiu, rezolvarea este ca nu e nicio rezolvare [Image: smile.gif]

Daca vrei sa cumperi direct de la fabrica, atunci trebuie sa vii sa iti ridici singur baxul de 24 (mai putin nu merge), la acel pret de 7-8 lei pt Crowd Control / Royal Execution si ceva mai mari pt celelalte sortimente. Un telefon cu o zi, doua inainte, este obligatoriu.

Mare problema este ce vorbeam noi aici, transportul, adica este imposibil de gasit un curier iubitor de sticle [Image: smile.gif] Si cum ei sunt fabrica si au alte preocupari decat amabaltul individual pt un colet riscant, nu se baga la trimis.

In Timisoara cica ar exista un bar de care am mai pomenit noi aici, Viniloteca, ce cumpara cu paletul de la ei (nu stiu cum fac cu transportul), si ar fi o varianta sa negociati cu ei un pret mai bun per bax. 

Altfel, pana cand carciumarul roman nu va renunta la argintii celor 4 giganti globali ai berii, sansele raspandirii rapide sunt mici de tot.

Preturile fiecarui sortiment in varianta cu ridicarea de la poarta fabricii le aflam doar facand precomanda sau telefonic?

Eu nu prea savurez berile extrem de aromate si cu continut de alcool peste 5.5 - 6 % mai mult decat una maxim doua "in deschidere", as lua Fist Fight sau Summer Punch daca se mai gasesc doritori pentru un share de cutie de 24.
Nu promit inca nimic dar as putea chiar sa le iau eu de la Jilava, depinde de cum am programul saptamana viitoare.
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)