Hello There, Guest! Login Register


Berea!

#61
Cred ca e din Rusia Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#62
Da , asa e ...dar Moldova e plina si e iaftina , au si neagra si la draft...intr-un timp ( acum vre-o 4 ani ) am gasit si la noi l, a benzinariile Lukoil intamplator...
         Dar fata de Chimay - preferata mea si de care ma doare capul rau a doua zi , din Baltika n-am avut nimic timp de 10 zile cat am stat la Balti... [Image: smile.gif]  si am si condus a doua zi...

Moldovenii o importa din Rusia la un pret mic , dar berea e apreciata si cautata international ( merita incercat ) ,  iar in MD e peste tot si la pret mic. Berea nationala buna din MD ramane tot berea Chisinau...dar mie i-mi pare slaba...buna pentru cure in boli renale [Image: smile.gif]...nu e bere de abatie manastireasca.... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#63
Levo, e ca la cafea - dupa ce bei proaspata, nu-ti mai trebuie comerciale Smile Din pacate, in afara de online, accesul la bere artizanala in tara este destul de limitat, spre zero, cu exceptia a trei - patru orase.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#64
Vesti bune pentru sibieni, averi shop cu bere artizanală

str 9 Mai nr 3 ECO ZEN Boutique
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#65
(10-12-2016, 22:57)Lyvyoo Wrote: Vesti bune pentru sibieni, averi shop cu bere artizanală

str 9 Mai nr 3 ECO ZEN Boutique


Asta da veste ! Mulțumim
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#66
Incepe cu Zaganu IPA, am vazut in poze ca o au. Blonda nu spune mai nimic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#67
Recomand calduros berea irlandeza (rece):

http://www.beeracademy.ro/bere-irlanda/1...e-ale.html
de aici http://www.carlowbrewing.com/

O'Hara's IPA e de baza, dar si celelalte varietati stout si cu diverse sortimente de hamei (Hop Adventure) sunt fenomenale.
Bezzera Strega Top, La Spaziale S1 Mini Vivaldi ll, Ceado E37S, HG one 
 
 
Reply
#68
Am descoperit si in Iasi sursa de bere artizanala.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#69
Ce urmeaza dupa prajitul cafelei acasa... Big Grin

https://www.picobrew.com
 
Reply
#70
O bere cu cafea
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#71
Multumesc frumos  @Fane  ,am notat... dupa ce fac rost de ea , o prezint in aceasta sectiune... [Image: biggrin.gif] ...
Nici n-am stiut ca exista... [Image: angel.gif] ....
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#72
sa bei una de sufletul meu. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#73
Exista alternative bune pe craft, cu bataie spre cafea:

Una ce se gaseste si la noi - Broeder Jacob - Double Espresso plus inca una bestiala, facuta in Ilfov, dar cu mult mai putine atingeri de cafea.

Altele procurate de la magazinele din afara (cf. Dorin's Beers) :
Hitachino Nest Espresso Stout  de la Japonezi  

[Image: QWPgdef.jpg]

Põhjala Must Kuld Kenya - porter cu cafea

[Image: tS4MBAW.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#74
Apropo de cafea si bere artizanala, Moldova loveste din nou!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#75
nu e de mirare Liviu, cercetatorii moldoveni gasesc mereu solutii sa nu cumva sa puna populatia gura pe apa... doamne fereste
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#76
(23-01-2017, 00:41)Lyvyoo Wrote: Exista alternative bune pe craft, cu bataie spre cafea:
...

De facut singur acasa... bere cu cafea Big Grin
http://www.instructables.com/id/Demon-Ro...used-Beer/
 
Reply
#77
din motive de comoditate si ca nu m-a lasat inima sa las 8-12 lei pe o bere de 0.33, nu am incercat inca o bere artizanala. In schimb beau Staropramen Nefiltrata, un gust asa cum cred eu ca trebuie sa fie o bere si foarte fina, nu este foarte acidulata si nici foarte amara, placuta la gust.

si daca vreti sa va incercati "talentele de DIY" (do it yoursefl), aveti aici un link cu bere facuta in casa
 http://www.fabrica-de-bere.ro/cum_fabric_2.html
 
Reply
#78
Am tot experimentat in aceste cateva luni si dupa o perioada se sare repede in barca berilor scumpulete, pentru ca e o diferenta de gust fantastica intre zona de 7-8 lei si cea de 11-15 lei. Ramane totusi un produs scumpicel, cu precizarea ca momentan, pana cand masa de oameni va constientiza cat bullshit servim cu totii din zona industriala, cam tot ce este natural si artizanal e piperat la pret fata de produsele generice de supermarket. 

Exista si bere de tip lager, artizanala, accesibila, cum ar fi Nemtana, Cazino, Zaganu, Lapusna, cu preturi de la 6 lei / sticla de 0.5. Dar mie unul nu mi se par spectaculoase si memorabile daca vrei sa schimbi berea sau vrei ceva  de 100 de ori mai bun decat berea ta industriala de pana acum. Daca vreti sa testati aceasta schimbare indreptati-va catre genul de bere IndianPaleAle (IPA), nefiltrata si nepasteurizata. Cea mai ieftina pleaca de la 7-8 lei /0.33, Zaganu IPA sau Sikaru IPA (roscata) sau Terapia, care sunt ok pentru inceput, mai ales ca se gasesc in supermarket-uri (unele, inclusiv Carrefour) dar cand ai trecut prin zona asta de 11-15 lei de beri romanesti, abia atunci poti sa spui ca ai degustat adevaratele IPA-uri. In functie de orasul unde stati, accesibilitatea va fi mai grea sau mai usora, dar exista curier, ca la cafea.
Va recomand din toata inima ca varfuri de lance ale berilor romanesti, IPA-uri nefiltrate si nepasteurizate de la  fabricile Ground Zero (orice dar mai ales Imperial Fuck de 9 grade si noua Split Spot, preturi intre 11 si 12 lei / 0.33),  Hop Hooligans (11 lei /0.5, in special Shock Therapy, poate cel mai bun raport pret / cantitate / calitate pe IPA-uri),  Bereta Imperial Juice (dupa gustul meu cea mai buna bere romaneasca IPA de pana acum, 13-15 lei / 0.33), Hophead (am baut doar odata Opium si a fost super, 11-12 lei /0.33). 

IPA-urile au o atractie gen iubesc / urasc. Adica ori iti plac ori nu. Dar daca iti plac, cel mai probabil nu vei mai putea bea vreodata nici mama marcilor de bere industriala (cazul meu) sau chiar artizanale de tip lager. Personal a fost cea mai mare descoperire de "altceva decat as fi putut vreodata sa cred" de la espresso-ul din cafea proaspat prajita (acum 6 ani) pana acum. Daca aveti ocazia sa beti un IPA bun, nu o ratati, si pregatiti-va pentru o explozie de soc, brad, fructe, bitter, intr-o combinatie dulce-amar absolut unica in materie de bauturi. Poate un cold brew bine facut sa mai poate concura aceasta senzatie, dar e altceva evident.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#79
de ce consideri scump 12 lei o bere, cand atat dai pe o cafea ? Confused Huh
 
Reply
#80
Probabil e o "iluzia optica" sa-i spun asa, pentru ca berea aluneca mai repede Smile  3 IPA-uri de 0.33 aluneca in maxim 60-90 min.  daca vrei sa stai si la povesti, considerand ca oricum e mai astringenta si mai consistenta decat o bere blonda de duzina. Pe cand, de cei 36 de lei bauti intr-o ora, bem cafea proaspat prajita o saptamana (250- 400g).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#81
Daaa, berile IPA apartin definitiv clasei de beri de top, potrivita cu pasiunea pentru cafeaua de specialitate. La berile mentionate mai sus de Liviu as adauga si Black IPA 6.0 de la Perfektum - o bere pe care personal o apreciez din prima zi, si care, in ciuda aparitiei pe piata a concurentei, isi mentine in topul meu o pozitie de virf.

[Image: perfektum-black-ipa~67.jpg]
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#82
Am gustat un IPA din NZ, luata din KaufL, la vre 8 lei parca... nu m-a impresionat de loc.
Adica efectiv n-am simtit ca e altfel... Confused
 
Reply
#83
face cineva bere acasa? Sau exista forum/comunitate in RO pt asa ceva? (ma refer la bere din malt nu kit)
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#84
(15-03-2017, 15:51)renatoa Wrote: Am gustat un IPA din NZ, luata din KaufL, la vre 8 lei parca... nu m-a impresionat de loc.
Adica efectiv n-am simtit ca e altfel... Confused

cred ca ai avut ghinionul sa testezi un produs la pretul caruia transportul din partea opusa a lumii are pondere prea mare.
Recomand cu caldura sa incerci din recomandarile de mai sus, ca pale ale sau black, si pentru 11-15 ron.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#85
Sigur, voiam doar sa atrag atentia ca eticheta IPA nu garanteaza schimbarea perceptiei asupra berii.
 
Reply
#86
(15-03-2017, 15:51)renatoa Wrote: Am gustat un IPA din NZ, luata din KaufL, la vre 8 lei parca... nu m-a impresionat de loc.
Adica efectiv n-am simtit ca e altfel... [Image: confused.gif]

Lasa Kauflandul...asa si Heineken a scos  Monteith’s IPA, la care m-am repezit si eu ca inecatul initial si am luat 4. O mare teapa, nu are nicio legatura cu IPA-ul, fiind o bere industriala facuta pentru profit, cu toate adaosurile de rigoare.
Din pacate, la IPA nu merge cu "ieftin si bun"  Smile  Har merge cu DIY, daca esti la fel de bun pe home beer, ca un home roaster.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#87
Ce am de(z)gustat eu era sticla si eticheta la fel, dar parca nu Monteith... Confused IPA clar scria cu acelasi font, marime, pozitie...
 
Reply
#88
(15-03-2017, 16:11)renatoa Wrote: Sigur, voiam doar sa atrag atentia ca eticheta IPA nu garanteaza schimbarea perceptiei asupra berii.

CORECT!

Macar ca prim pas in lumea IPA, conditiile sunt: sa fie romaneasca, sa nu fie expirata (am intalnit si asa ceva, caci au doar 3-6 luni garantie), sa fie nepasteurizata si nefiltrata, sa nu se bea excesiv de rece ca berea industriala (promovata asa ca sa uiti de gustul ei...).

Multe orase mai mari au si baruri unde se poate servi o astfel de bere, chiar draft, nu stiu daca si in Craiova (de cautat pe google)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#89
Chiar tine o bere "vie" atatea luni ? Huh
La Zaganu am citit de 30 zile parca... Confused
 
Reply
#90
[Image: 9AB0f7k.jpg]Cea mai buna bere din toata viata mea a fost o IPA in Praga, la o berarie de cartier, o faceau langa mica incapere unde stateai la masa. Sticle de 0,5 si 1 litru precum cele de apa minerala sau ulei de dinainte de '89, Darth Vader pe eticheta, "Intergalactic Pale Ale" ,  11% sau 12% alcool, si un gust de socata cum nici o socata din lume nu are. 
Prima am baut-o pe nerasuflate, cum beau copiii sucul preferat. Cand am terminat-o pe a 3-a simteam ca nu o sa ma pot ridica de la masa .... [Image: blush.gif]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)