Hello There, Guest! Login Register


Berea!

#31
Blonda fu mai buna...
Brunetă cam alcoolica, 8%, dar cam fada. Aici trebuie ceva mai mult decât niște arome.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#32
Hopaaa! Vom avea festival de bere artizanala!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#33
(04-07-2016, 23:44)Lyvyoo Wrote: Hopaaa! Vom avea festival de bere artizanala!

... si ca sa ajungem la turatie, vinerea ce vine avem la Piua : MEET THE MAKERS Cool
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#34
Mi-ai făcut program!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#35
(05-07-2016, 00:27)Lyvyoo Wrote: Mi-ai făcut program!

ne vedem!... Az
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#36
(04-07-2016, 23:44)Lyvyoo Wrote: Hopaaa! Vom avea festival de bere artizanala!

Mai multe detalii? Nu merge link-ul ... :-(
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#37
Nu stiu de ce nu iti merge, mie imi functioneaza. Deschide cu aplicatia Facebook nu in Chrome, daca esti de pe mobil, am mai patit ceva de genul. 

Scrie asa:

"Gata, am fixat datele pentru primul festival de bere artizanala din Romania! Si cidru, evident [Image: smile.gif] 
Ce ziceti - Bere Nemteana, Bere Sara, Bere artizanala Sikaru, Bereta TM, Cidru CLARKS, Clinica de Bere, Igazi Csíki Sör, Ground Zero Beer, Harvester Cider, Hophead Brewing, MIED DACIC, Perfektum, Zaganu - ne vedem la Bucuresti intre 2 si 4 septembrie?"
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#38
(05-07-2016, 14:56)Lyvyoo Wrote: Nu stiu de ce nu iti merge, mie imi functioneaza. Deschide cu aplicatia Facebook nu in Chrome, daca esti de pe mobil, am mai patit ceva de genul. 

Scrie asa:

"Gata, am fixat datele pentru primul festival de bere artizanala din Romania! Si cidru, evident [Image: smile.gif] 
Ce ziceti - Bere Nemteana, Bere Sara, Bere artizanala Sikaru, Bereta TM, Cidru CLARKS, Clinica de Bere, Igazi Csíki Sör, Ground Zero Beer, Harvester Cider, Hophead Brewing, MIED DACIC, Perfektum, Zaganu - ne vedem la Bucuresti intre 2 si 4 septembrie?"

Wow! Suna bine de tot!

(05-07-2016, 14:59)M.Sica Wrote:
(05-07-2016, 14:56)Lyvyoo Wrote: Nu stiu de ce nu iti merge, mie imi functioneaza. Deschide cu aplicatia Facebook nu in Chrome, daca esti de pe mobil, am mai patit ceva de genul. 

Scrie asa:

"Gata, am fixat datele pentru primul festival de bere artizanala din Romania! Si cidru, evident [Image: smile.gif] 
Ce ziceti - Bere Nemteana, Bere Sara, Bere artizanala Sikaru, Bereta TM, Cidru CLARKS, Clinica de Bere, Igazi Csíki Sör, Ground Zero Beer, Harvester Cider, Hophead Brewing, MIED DACIC, Perfektum, Zaganu - ne vedem la Bucuresti intre 2 si 4 septembrie?"

Wow! Suna bine de tot!

Link-ul insa tot nu merge, eu nu am Facebook, incerc sa-l deschid cu Firefox pe desktop-ul de la birou. La fel se intampla si cu IE.
Primesc mesajul "Sorry, this content isn't available right now".
In fine, asta e.
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#39
Un fel de "cum sa renunti la cafeaua de brand pentru cea proaspat prajita"  Smile  

Buna sinteza Universitatii de bere!  adresata in special celor care nu au baut bere artizanala pana acum.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#40
http://www.economica.net/berea-albacher-...24025.html
 
Reply
#41
Este un semn cu (P) acolo la articol...  [Image: biggrin.gif]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#42
Si e rau sa te lauzi cand iei premii ?
 
Reply
#43
Alea-s premii platite probabil, ca si distinctia Doncafe data de institutul german nu stiu care... 

La bere adevarul este ca la cafea -  dupa ce ai baut artizanala de la microberarii, majoritatea macilor comerciale de supermarket ajung sa aiba "gust de Lavazza".
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#44
(17-08-2016, 16:01)renatoa Wrote: Si e rau sa te lauzi cand iei premii ?


(P) e de la publicitate, nu de la premii...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#45
Inca un derby aseara, pacat ca s-a terminat...egal  [Image: smile.gif] 

Raportat si la pret (6 lei / 500 ml, ceea ce e ok pt o artizanala) imi place din ce in ce mai mult Nemtana, mai mult ca Zaganul blonda cu siguranta.  IPA-urile romanesti raman bune toate, niciodata n-am dat de una proasta.

[Image: fanMhJc.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#46
Nu ratati marele si singurul eveniment de gen, Bucharest CRaft Beer Festival

http://www.mixtopia.ro/cooking/program-s...a8573.html

Sper sa ma cobor din Apuseni macar pe final de ultima seara, n-as rata ocazia asta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#47
Ceva din colecția de septembrie...

[Image: fnuHbEZ.jpg]

[Image: xL7z0rl.jpg]

Si una trimisă de Alex Ecuator Smile

[Image: d8QTTLK.jpg]


Trebuie totuși precizat că nu e chiar roz situația nici în cadrul berii artizanale. Adică exista si puncte cu minus, peste care trec fără patimă, cunoscând situația cafelei... Spre exemplu, în ultimele 3 luni:
- o neagra de la Zaganu, luata de la frigiderul magazinului, era acra de nu o puteai bea, fiind în ultima săptămână din cele 3luni de valabilitate. S-a dus la rădăcina unui copac...
- o Terapia Red, cu încă două luni pana la expirare, luata din frigider, era acra de abia a înghițit-o chiuveta. Nu cred ca acela e gustul Red Ale, dar sa ma mai risc odată nu cred ca o fac (10lei/330ml la supermarket)
- Imperial Fuck de la Grund Zero, absolut bestială când am băut-o cândva cu Vlad si Cosmin ( Orygins), dar cum damf de drojdie stricată când am băut-o ieri acasă. Poate transportul în rucsacul băiatului de la berero a încălzit-o prea tare...
- la recentul Bucharest Craft Beer Festival , în loc să se profite de expunerea publică pentru a racola noi consumatori, cu preturi de festival, s-a mers pe bilet de intrare si http://universitateadebere.ro/cum-fost-l...-festival/cost mai mare al berii decât o luai de obicei.

Dar mergem înainte, industria berii artizanale e abia la începutul începutului.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#48
Terapia red ale confirm ca nu e asa. Fabrica e la 600m de mine Smile Ai avut ghinion. Asta nu ii scuza evident...
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#49
Pot baga in mana in foc ca nu e vina fabricii, cum nici in cazurile Zaganu si Ground Zero nu era vina fabricilor. De asta imi si asum anumite rateuri, caci e clar un produs sensibil, nefiltrat si nepasteurizat, care pastrat candva in conditii de caldura pe parcursul celor cateva luni de viata, se poate altera. Practic berea artizanala are viata mai lunga decat cafeaua proaspat prajita (pe Morning Glory asta din fata mea chiar zice ca expira in 03.2017!!!) dar are nevoie de conditii mai stricte decat boabele noastre. Si cum lantul de vanzare nu este ca la cafea (prajitor - cumparator), aparand intermediarii de horeca, onlline sau retail, atunci pot aparea surprize...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#50
Am cumparat si eu azi un american red ale: amber guerre de la ground zero. dar era cald de unde am cumparat-o (streed food festival) si in masina spre casa a fost cald... acum scoasa de la frigider are un gust cam acru.. mirosul e aromat dar nu stiu daca gustul e normal sa fie asa acru
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#51
De obicei e normal sa fie amar, nu acru, "de la hamei pus idn greu"  [Image: smile.gif]  Apropo, prefer uneori, in deplasare, sa beau un Neumark muncitoresc, pentru gustul amarui, decat multiple alte marci mai scumpe. Impreuna cu Amstel, sunt cam singurele cateva beri comerciale pe care le mai beau cu placere.

Celor de la Ground Zero le poti scrie pe Facebook, raspund imediat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#52
Eu mai beau terapia(platin in general) prin diferite localuri/restaurante din tm. In peste 50% din locuri e groaznica in mod constant. In alea nici nu mai incerc. Nu îmi explic de ce, dar e foarte departe de ce primesc la ei la berărie. Ca urmare, m-am cam liniștit, ma opresc la ei pe terasa si beau cu 6,5 RON orice model. Sau îmi iau acasa tot de la ei.
Cât despre neumarkt, si mie îmi place Smile)
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#53
Vezi si Bereta, tot timișoreni, mult peste Terapia as spune...
La Bereta îmi place sloganul revoluționar:

'Ai pi ei! Evident, de la IPA... Smile Mergea la Nemteana sloganul asta Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#54
[Image: NdXbLj6.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#55
A fost un derby slab aseară, dar a compensat tribuna Smile

[Image: nVzTGvM.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#56
ha, un hobbyul meu e producerea berii [Image: smile.gif]

am inceput prin februarie)

apropo, a doua din stanga, e de'aici, din partea asta a Prutului Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#57
Cine face acea Pale Ale artizanala?
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#58
Sunstone Alehouse: https://www.facebook.com/sunstoneale/?ref=br_rs

din dreapta, pe poza. stanga in poza))
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#59
Bravo Moldova! Chiar buna berea, ceva mai light la gust fata de tot ce are Grund Zero sau Zaganu IPA, dar peste Perfektum 5.0, Terapia, Sikaru IPA...

Apropo, le-am luat de la un magazin nou descoperit pe Stefan cel Mare, Reel Beer Shop, recomand calduros:

[Image: BsUB54m.jpg][Image: JpSWEki.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#60
Una dintre berile remarcabile din Moldova , este Baltika cu grade de la 1 la 9  , exceptionala , dar partea buna o reprezinta faptul ca nu are chimicale si dupa 7 - 8 torpile , a doua zi nu doare capul.... [Image: biggrin.gif] [Image: HNOgq1u.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)