Hello There, Guest! Login Register


Barazza Sette 270 (i, w), cutite Etzinger de 40 mm, grind by weight

#1
Sunt curios ce le-a iesit! Mai multe detalii aici: http://dailycoffeenews.com/2016/04/01/ba...e-them-all .
 
Reply
#2
Pe hârtie arata foarte bine si promite multe!
La Pavoni Professional (Pre-Millenium), Macap M5 and Dienes Moka
 
Reply
#3
Arata bine. Parca vad un nou trend in directia Versalab Wink

Sper ca si Che-ul de 64 sa merga in aceeasi directie.
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#4
Oricum ,au stil !Ce este al lor este al lor
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#5
Asa ceva ar putea sa stea si in bucataria mea... in sfarsit una care nu arata a alimentara !
Iar 380$ este chiar decent, nu-mi vine sa cred ca sunt eu ala de zice asta Big Grin

(03-04-2016, 08:06)Dot Wrote: Sper ca si Che-ul de 64 sa merga in aceeasi directie.

He, he... vazusi Etzinger acolo si incepusi sa compilezi Big Grin
 
Reply
#6
(03-04-2016, 09:58)renatoa Wrote: He, he... vazusi Etzinger acolo si incepusi sa compilezi Big Grin

Poate ii arata si o pereche doua de rulmenti sa nu iasa plastic cu bucse pe la axe.
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#7
Cred ca ce numesc ei acolo "proprietary direct gear-drive system"... cred ca au pus unul ca la butucul de bicicleta electrica, si care inconjoara cutitul rotor Wink
Ca nu imi vine sa cred ca este un motor normal in picior si cu transmisie prin curea prin platforma aia orizontala... Confused
 
Reply
#8
Transmisia in general face zgomot. Asta e un minus.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#9
Oricum, e interesanta.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#10
Ar trebui sa vedem primele review-uri in curand, am inteles ca sunt cel putin 2 persoane care au primit unitati de test. Cu putin noroc espressomanii interesati de pe vor putea sa o cumpere cu discount de forum Smile.

Poze si viitor review https://www.instagram.com/letsbrew.coffee/
 
Reply
#11
Doua persoane de aici ?! :o
 
Reply
#12
Din pacate nu. O persoana e Bryan Schiele, posesorul contului Instagram de mai sus. Cealalta persoana nu stiu cine e dar pe HomeBarista se zicea ca mai e una.
 
Reply
#13
Probabil ca acesta va fi trend-ul universal, la un moment dat, peste ani. Din fericire, ElektroChe-ul nostru pe curea e deja in teste avansate, speram si la primul clip public cat de curand. 

Pot sa va spun ca in discutiile intre fabricantul Che si dl. Etzinger, la fabrica din Lichtenstein, s-a vehiculat o teorie interesanta, neagreata neaparat de departamentele de marketing care pun accent pe marime - zice-se ca in domeniul cutitelor conice nu conteaza chiar atat de mult marimea ci o anume arta a proiectantului de a combina dimensiunea rotorului (nu neaparat a statorului), profilul de taiere, agresivitatea mecanismului si altele. Astfel ca un cutit de 47mm de la ei poate ajunge la performante cantitate /timp cat o rasnite de 68/71, stand bine si pe partea de distributie a particulelor, asa cum o spun testele pe laser din Lichtenstein. Dar sa luam in calcul si faptul ca Etzinger nu produce cutite mari, deci pot fi si niste struguri acri la mijloc :Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Nu zic ca nu poti face un cutit Etzinger de 47 care sa se apropie calitativ de un cutit clasic de 68 dar ar fi interesant de comparat un Etzinger 47 cu un potential Etzinger de 68, cu acelasi profil.
Ca tot ai pomenit  de rotor si stator, la Sette s-au inversat un pic lucrurile, partea fixa e conul central si partea in miscare inelul exterior Smile .
 
Reply
#15
E logic, asa este construit orice motor brushless outrunner, cu magnetii pe exterior, pare din ce in ce mai clar ca acolo in spatiul ala este un asa zis motor pancake, sau hub ca in butucul de bicicleta.
Cel din imagine are diametrul exterior de 92mm, ca idee...

   

Deci partea din mijloc pe unde ar curge boabele poate fi considerata apropiata de 47mm Wink si uite asa, poate dam idei la Che-ie Wink
Motorul din imagine are vreo 6-700g, alimentat la 48V poate dezvolta peste 2kW tragand 57A, pentru perioade de maxim 30 secunde.
RPM maxim 5000, dar la 35% din turatie unde ar fi cel mai eficient regim RPM-ul ar fi 1600, cam ca de o rasnita Smile
 
Reply
#16
(04-04-2016, 14:07)coffeesnob Wrote: Nu zic ca nu poti face un cutit Etzinger de 47 care sa se apropie calitativ de un cutit clasic de 68 dar ar fi interesant de comparat un Etzinger 47 cu un potential Etzinger de 68, cu acelasi profil.

Din cate stiu nu exista Etzinger mai mare de 47/48. De aia ziceam si de struguri acri...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Vad ca a aparut si prima comparatie Sette VS. In cazul asta Sette VS Compak K10.

Dar e zgomotoasa rau!
 
Reply
#18
Plus ca e mai mare decat credeam Sad
Nici macar fara hopper nu se coboara la visele mele...
 
Reply
#19
Brrr, nu ma asteptam sa fie aproape dublu ca si decibeli fata de Vario. Si eu care ma bucuram avand copil mic, ca a mea K30 Vario e si mai silentioasa ca VArio Home Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Video nou de le WLL:

https://www.youtube.com/watch?v=NM5v4uaZMEo
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#21
Cat plastic! Si ce transmisie de flex. Probabil de aici vine zgomotul.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#22
Un pic mai multe informatii:
https://www.youtube.com/watch?v=b4yv75XJXpg
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#23
Noi informatii despre Sette.

http://www.coffeegeek.com/forums/article...589#710589

A testat cineva aceasta rasnita la campionatul de Aeropress?
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#24
Din septembrie și la http://wanderlust.coffee/product/rasnite/sette-270/.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#25
Un clip nou cu rasnita si cu interiorul ei.....vorba lui Pascalau ...transmisie ca de flex  [Image: wink.gif] [Image: wink.gif] [Image: wink.gif]


Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#26
Dan Kehn owner Home Barista a organizat un blind test intre Mahlkonig K30 si Baratza Sette. Rezultatul se gaseste in urmatorul link.  
http://www.home-barista.com/reviews/bara...41369.html
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#27
L-am văzut si eu. Daca se confirma in următoarele luni, o sa fie un hit. Noroc ca la noi ajunge la vreo 3 luni dupa americani Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#28
Eu personal sunt in cautare de rasnita si astept Kinu 68mm electric sau manual dar SETTE la 380E devine foarte tentant.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#29
270W e cu adevarat ceva wow, dar plasticul mult, deși de calitate, zic ei, mă fac să mă mai gândesc.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#30
Daca se confirma măcar parțial performanța de gust, mie mi se pare super pentru acasa. Adresează cam toate dezavantajele râșnițelor comerciale in mediul casnic. Peste faptul ca e plastic pot trece liniștit daca sta la locul lui. Si w-ul pare comoditatea întruchipată. Mai ales dimineața. Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)