Hello There, Guest! Login Register


Baratza Sette 30ap

#1
Smile 
Un prieten cauta echipamente noi pentru espresso.
Am acasa Sette si imi place, i-am recomandat-o, dar cat toti la inceput, nu vrea sa investeasca prea mult in aparate. Am vrut sa ii arat rasnita si pe barshaker am gasit

Baratza Sette 30 AP

L-am sunat pe Conrad Wanderlust si mi-a spus ca e versiune mai "cheala" de 270, nu memoreaza timpul de rasnire  si nu are reglajul fin (un minus considerabil), practic e un steped grinder. Totusi, are aceleasi cutite si acelasi motor de la 270, practic aceiasi calitate si viteza la macinare si mai ales fiabilitatea legendara  Big Grin .

Totusi, la 1150 lei mi se pare o achizitie interesanta.
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#2
Code:
<sarcasm>fiabilitatea legendara</sarcasm>

Nu scrie pe undeva cumva ca este rasnita de brew ?  Confused
 
Reply
#3
Si e cam mult doua topice despre o rasnita care totusi face parte din familia Sette...

Nu-mi dau seama daca e un "plug" pentru conrad wanderwtf, barshaker sau pur si simplu "publicitate" pentru baratza.  Huh
 
Reply
#4
In review-ul celor de la Wholelattelove concluzia este: Buna pentru entery level (Gaggia, Lelit, Rancilio) și pentru brew. Merge și pe pro. El a testat-o pe un Rocket Apartamento (parcă) și a reușit să scoată 60 ml in 25 secunde cu ajustarea gramajului. Nu poți scoate din 18 grame dar poți pune 19 sau 17 în funcție de poziția pe care râșnești. Este practic aceeași râșniță ca 270 doar că este anulată ajustarea stepless. Dacă s-ar putea surubari m-aș baga și eu la una...
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#5
Din păcate designul sette nu prea lasă loc de surubarit. 30 ap poate fi upgradata la stepless ulterior. Costa cam 100 EUR reglajul care tine cuțitul de jos.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)