Hello There, Guest! Login Register


Ati face un curs de home barista?

#31
Si eu ma bag. Va fi interesant, raducarutasu pleaca de la un nivel de cunoscator, eu de incepator.
Sa vedem ce beneficii avem in cele 2 cazuri total diferite.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#32
As vrea sa-mi exprim si eu parerea personala, deci nu o luati in nume de rau.
Apreciez ca exista sansa de a face un curs si mi-am dorit foarte mult asta. Din pacate pretul este prohibitiv, adica eu n-o sa dau 130 euro pentru 4 ore de curs. Si sa ma explic:
- 130 euro sunt bani multi pe care ii obtin greu
- mi se pare scump, chiar daca este un curs 1-1
Propuneri:
- as fi mai mult decat bucuros sa impart cu un coleg forumist timpul petrecut acolo, iar suma sa fie aceasi 130/2pers. Cunostintele noastre vor fi apropiate: normal ca eu spun ca sunt in stare sa fac un espresso, dar nu pot obtine o crema de lapte consistenta de fiecare data si sunt sigur ca sunt multi in situatia mea. Adica nu au de ce sa vina cu mine cei care sunt la un anumit nivel si se stiu ei deja.
- sau sa impart timpul la 3 persoane, iar suma sa fie 150/3pers
- nu cred ca deranjeaza pe vreun barista sa invete 2 persoane in acelasi timp, mai ales ca in cele 4 ore vor fi perioade de teorie si de practica. Pe mine nu m-ar deranja nici sa stau si sa privesc fara sa ating sau sa consum ceva (pentru o suma modica desigur)
- ar putea exista 1 curs de teorie (sunt sigur ca in cele 4 ore nu o sa stau sa consum cafea sau lapte non stop) si 1 curs de practica. cu preturi diferite. nu ai cum sa faci practica daca habar nu ai teorie.
In concluzie
as plati bucuros o suma mai mica pentru ca cineva sa ma invete teorie, sa ma lase sa degust un cappuccino adevarat si sa pot incerca sa fac o crema de lapte. care probabil ca imi va iesi mai bine pe o masina profesionala.
as plati 100 lei unui barista care sa vina la mine acasa si sa-mi arate in 2 ore ce pot sa scot cu sculele/cafeaua/laptele meu. una e sa ma urc in ferrari la reprezentanta si alta e sa vin acasa la dacie, stiind ca n-o sa am ferrari niciodata.
Va astept parerile.
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
#33
E foarte bine sa spuneti ce ganditi. Cu siguranta sunteti cititi de cine trebuie. Deocamdata, personal, mai mult de atat nu pot face. Problema ar fi ca oamenii cu adevarat priceputi in domeniu nu isi vand pielea prea ieftin. Si cum acesti oameni sunt foarte rari in Romania, nici piata de training-uri nu va fi chiar ieftina.

Pe de alta parte ar mai fi traineri ai diverselor marci de cafea. Insa la nivelul acesta frumos si interesant la care ne aflam pe forum, ar fi penibil sa facem degustari pe Lavazza (am luat un exemplu la intamplare) si sa ne dam cu parerea asupra acelor din carul cu fan (a.k.a. aromele florale regasite in acel espresso). Eu am mai avut diverse intersectii cu astfel de traineri si te simti cumva jenat de ardoarea cu care incearca sa-ti imprime povestile frumoase ale marcii.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#34
Avem un "new member" - Floriana Vlaicu. Sa fie The Flori Vlaicu? Cool
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#35
(08-03-2013, 13:34)Lyvyoo Wrote: E foarte bine sa spuneti ce ganditi. Cu siguranta sunteti cititi de cine trebuie. Deocamdata, personal, mai mult de atat nu pot face. Problema ar fi ca oamenii cu adevarat priceputi in domeniu nu isi vand pielea prea ieftin. Si cum acesti oameni sunt foarte rari in Romania, nici piata de training-uri nu va fi chiar ieftina.

Pe de alta parte ar mai fi traineri ai diverselor marci de cafea. Insa la nivelul acesta frumos si interesant la care ne aflam pe forum, ar fi penibil sa facem degustari pe Lavazza (am luat un exemplu la intamplare) si sa ne dam cu parerea asupra acelor din carul cu fan (a.k.a. aromele florale regasite in acel espresso). Eu am mai avut diverse intersectii cu astfel de traineri si te simti cumva jenat de ardoarea cu care incearca sa-ti imprime povestile frumoase ale marcii.
Sa fie cu decofeinizata, sa prindem tot kilu'. Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#36
Ieri , dupaamiaza , am fost la o prima intalnire cu Paul Ungureanu si cu alti colegi de-ai lui.
A fost o discutie de vreo 2 ore , foarte placuta , in care am discutat despre cafea , metode de preparare si despre modul in care cred eu ca ar fi potrivit sa se deruleze acest proiect .

M-a surprins foarte placut atitudinea fata de aceasta initiativa precum si deschiderea aratata in legatura cu modul in care ar fi potrivit , dpmdv , sa aiba loc intalnirile .

Mi s-a parut ca nu ar fi nici o problema ca la o sesiune sa participe mai multi doritori iar costurile sa se imparta .
Paul Ungureanu a venit chiar cu ideea ca participantii sa vina cu sculele din dotare si exercitiile sa se faca , concret , cu ce are fiecare acasa.
Maine ar urma sa pun eu in masina sculele si sa experimentam ce se poate obtine , maxim , la nivelul lor de experienta cu unExpobar , o Vario si 1/2 kg de Harmony ( aerisita o saptamana conform cu recomandarea lor ).

Le-am sugerat sa posteze direct pe forum si sa intre in contact cu membrii interesati .

Toate discutiile au fost inmiresmate cu extractii din diferite cafele , aduse din Germania .
Extractiile au fost realizate , in scop demonstrativ , in mai multe variante de dozare , macinare , extractie , iar rezultatele au fost de fiecare data diferite dar foarte interesante .
Am observat si cum face crema de lapte un campion , cateva tip-uri legate de temperaturi etc .
Pentru prima data am simtit o altfel de aciditate in cafea ( acum te inteleg Liviu de ce preferi o cafea mai acida ) , aciditate influentata categoric si de tehnica , nu numai de genul de cafea .

Desi am baut cafea cat pentru o luna ( nu stiu cate dar multe , si pana la pe la ora 19 ), noaptea am dormit fara probleme , semn de calitate ale soiurilor de cafea dar si de extractii corecte cu un minim de cofeina .

Am vazut si aflat lucruri pe care nu realizam ca ar avea asemenea influente in gustul shotului extras , si pe care abia astept sa le experimentez personal .

Deoarece au in dotare scule profi este important ca fiecare sa lucreze cu ce are in dotare acasa .
Daca exista doritori cred ca ar fi bine a se discuta inainte iar posesorii de aparate asemanatoare sa se grupeze si sa vina impreuna .

Una peste alta o initiativa excelenta , cu efecte clare in perfectionarea tehnicii de lucru la nivel individual iar in plus cei de la scoala chiar au impartasit din trucurile lor . din fineturile tehnice fara a fi secretosi sau incompleti in eplicatii .

Am constatat ca la nivel teoretic suntem bine pregatiti chiar , a apreciat Paul Ungureanu , ca ne pozitionam mult peste ce stiu oameni care lucreaza in domeniu , astfel incat dobandirea unei tehnici corespunzatoare este la indemana noastra .

Se pot afla foarte multe lucruri noi si folositoare asa ca , in concluzie, se merita iar eu voi merge si la faza a2a cea cu echipamentele din dotare .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#37
Pe de o parte ar fi bine sa permita si mici grupuri (doua, maxim trei persoane), in scopul scaderii taxelor. Pe de alta parte trebuie sa fiti si voi foarte atenti cand va grupati, pe niveluri asemanatoare, pe aspiratii comune, pe aparatura detinuta acasa asemanatoare etc. Altfel exista riscul sa plecati cu mult mai putine cunostinte acumulate decat v-ati fi dorit initial.

Ma bucur ca Radu ne tine la curent cu atmosfera de acolo Smile si sper sa fi fost o idee buna aceasta colaborare a forumului cu scoala de barista.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#38
Buna seara,
Numele meu este Paul Ungureanu si va scriu in calitate de espressoman.
Ma bucur ca exista acest forum (bravo Liviu si tuturor celor implicati). Sunt membru de ceva vreme ,dar din pacate nu am avut timp sa intru in discutii.

In primul rand tin sa multumesc Domnului Radu Carutasu, prima persoana curajoasa, de pe forum ,care ne-a calcat pragul......si da a fost o experienta frumoasa si imi doresc zi de zi sa se intample (deci va asteptam) la scoala cel putin pentru o experienta senzoriala, mai ales cand stiu ca exista multe persoane interesate.

Din discutiile purtate cu domnul Radu Carutasu am ajuns la o concluzie, aceea fiind ca vom fi mult mai deschisi pentru ca a trebuit sa recunosc.....sunteti mult mai informati decat majoritatea celor care lucreaza in cafenele si apreciez asta.

Avem nevoie ca dumneavoastra-consumatorul final sa deveniti "monstri" in piata cafelei din Romania pentru ca impreuna putem schimba lucrurile in bine.

In concluzie apreciez comunitatea Espressoman si o sa revin cu mai multe informatii Smile!!!!!
 
Reply
#39
Fara "dvs." pe forum Smile Suntem intre cafegii...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#40
(12-03-2013, 22:50)Lyvyoo Wrote: Fara "dvs." pe forum Smile Suntem intre cafegii...

Ok,a fost integrarea in grupSmile
 
Reply
#41
(12-03-2013, 22:55)Paul Ungureanu Wrote: Ok,a fost integrarea in grupSmile

Salut Paul, bun venit pe aici si multe felicitari pentru initiativa cu acest curs.
Compilez in cap tot felul de variante despre cum as putea ajunge si eu (din Sibiu) la cursul vostru, cu "fierul" din dotare. Asta daca nu sunteti voi mobili Smile

g.
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#42
Salutare Serban,te tinem la curent cand ajungem in SibiuSmile
 
Reply
#43
(13-03-2013, 15:08)Paul Ungureanu Wrote: Salutare Serban,te tinem la curent cand ajungem in SibiuSmile
Sper ca de Targoviste nu fugiti Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#44
Salut,nu fugim nici de TargovisteSmile
Facem o lista mare.
 
Reply
#45
Calea corecta a ramas sa sunam la 0745.981.982 pentru programari?
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#46
Da,poti suna oricand pentru orice informatie.
 
Reply
#47
Gata, am sunat, foarte prietenos Marius. Ne vedem luni sau marti pentru "preliminarii" Smile
Sa vedem daca s-o lipi ceva de mine. Angel
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#48
Oricum va conta mult exercitiul acasa. Adica ceea ce prindeti acolo in acea zi se duce pe apa sambetei daca nu aprofundati acasa. Ma uitam la aspirantii barista de la scoala (cand erau in alt sediu) repetau in continuu din mana desenul pe care il aveau in minte, chiar si fara lapte Smile Daca va intra in reflex pe la munca sa le spuneti colegilor de ce faceti asta, sa nu creada ca ati luat-o razna Smile))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#49
(13-03-2013, 15:08)Paul Ungureanu Wrote: Salutare Serban,te tinem la curent cand ajungem in SibiuSmile
Suntem mai multi doritori din Sibiu.
Va rog tineti-ma si pe mine la curent.
Cristi
Lelit Mara X + Niche Black 
 
Reply
#50
Exact Paul,
Ar fi buna ideea cursurilor in diverse orase, eventual odata cu regionalele voastre, daca nu sunt prea tarziu sau pur si simplu la cererea publicului.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#51
(13-03-2013, 17:48)Paul Ungureanu Wrote: Salut,nu fugim nici de TargovisteSmile
Facem o lista mare.
A mai fost unul care nu a fugit de Tgv si i s-a tras Tongue
Vin eu in satul cu ministrii cand va fi cazul. Vorbim la telefon.
Keep up the good work!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#52
Transmisie "live" Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#53
A fost o experienta extrem de utila .
Am lucrat cu echipamentul meu si am folosit cafea de la Paul dar si Harmony .
Am experimentat N variante modificand temperatura , granulatia , presiunea , forta de tampare , cantitatea de cafea timpul de extractie si am reusit sa aflu care sunt combinatiile in care echipamentul meu da maximul de randament .

Dupa aceasta experienta am realizat cam ce potential are Harmony . Am avut o jumatate de kg care -a stat la degazat cam 10 zile .
Pentru prima data am tras din cafea arome puternice si nu gusturi .
Pentru prima data am obtinut mirosuri cu arome clare .
Rasnita este , intr-adevar foarte importanta , dar si modul in care lucreaza expresorul .
Am crezut , pana acum , ca acel miros cu arome care te incita si gustul deosebit al unui shot sunt apanajul sculelor ultra performante , rasnite cu cutite conice , din titan sau espresoare cu boilere uriase .
Am vazut ca totul se poate obtine si acasa cu aparatele pe care le am dar cu o alta abordare tehnica .
Pentru prima data mi-a placut aciditatea , si asta deoarece am obtinut aciditate de fruct si nu acreala aromata .

Am lucrat cu un amestec numit Frudelicious incredibil . Am si cumparat pentru acasa .
De la Harmony am obtinut niste arome de exceptie , dar extras altfel . Am invatat , vorba lui Paul Ungureanu , sa trag de cafea .

Am observat care sunt diferentele intre o cafea proaspat prajita si una degazata complet . Dint boabe bine aerisita se obtin aromele si mirosurile dupa care tanjim cu totii cand savuram o ceasca de cafea . E nevoie , insa de tehnica , iar aceasta se invata .

Am frotat mult lapte si in sfarsit reusesc sa controlez procesul dupa bunul meu plac.
Am lucrat si reusesc sa fac acea crema umeda , super fina si fara urma de bule de aer . Toate astea dupa ce mi-am insusit din tip-urile , pe care Paul mi le-a aratat fara sa ascunda nimic .
Chiar era bucuros ca are cui sa-i impartaseasca din experienta lui .
Late art este doar o problema de exercitiu , crema pe care o obtin acum fiind usor de modelat .

Afost placut surprins de performantele aparatelor din dotare , cu care se pot obtine rezultate foarte bune , cu conditia sa scot maximul pe care il pot da .

A meritat si recomand oricui , vrea mai mult decat are acum in ceasca , sa parcurga aceasta etape de invatare .
Credeam ca stiu multe dar abia acum realizez cat de buna si mereu diferita poate fi o ceasca de cafea sau un amestec cu crema , cat de important este sa stii " sa tragi de cafea si de aparate "
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#54
Offtopic-ul legat de zilele scurse de la prajire reprezinta o discutie de sine statatoare foarte buna si mut posturile pe topicul dedicat. Nu ezitati sa mai publicati acolo experientele voastre apropo de zilele trecute de la prajire.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#55
(16-03-2013, 18:26)raducarutasu Wrote: Am frotat mult lapte si in sfarsit reusesc sa controlez procesul dupa bunul meu plac.

Ce lapte? De la ce producator?
 
Reply
#56
Poti folosi orice lapte doresti .
Nu conteaza continutul de grasime decat in masura in care tii la sanatate .
Proteina din lapte este cea care genereaza crema si dulceata in timpul frotarii .
Din cate am vazut pe cutii procentul de proteina este acelasi , indiferent de continutul de grasime.
Tehnica in timpul procesului este importanta , un pitcher bun ajuta mult , iar presiunea constanta de abur si umiditatea redusa a acestuia sunt esentiale .
Temperatura de maxim 65 grade nu trebuie depasita deoarece reduce dulceata cremei si adaugata peste shot ii inhiba , acestuia , aromele .
Eu frotez pana pe la 50 de grade . Mi se pare o temperatura ideala pentru baut , nu inhiba simturile si ajuta la un gust foarte bun .

Concret , eu folosesc frecvent ZUZU cu 1,5 % grasime , deoarece imi place gustul laptelui .
Cu aceleasi rezultate folosesc si Napolact , Dorna , samd .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#57
Cica ala cu alfatoxina face o crema mai densa Big Grin
Am testat cam toate marcile de lapte de pe piata, fac crema cu oricare, din orice pozitie...
Totusi cel de 3,5 face o crema mai groasa decat ala de 1,5.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#58
(18-03-2013, 21:57)sorin2505 Wrote: Cica ala cu alfatoxina face o crema mai densa Big Grin
Am testat cam toate marcile de lapte de pe piata, fac crema cu oricare, din orice pozitie...
Totusi cel de 3,5 face o crema mai groasa decat ala de 1,5.

Afla nu alfa Wink

"Danone România retrage preventiv de pe piaţă unele produse care ar fi putut să conţină urme de lapte contaminat cu aflatoxină şi a blocat în depozitul propriu 75 de tone de produse, după ce rezultatele analizelor au confirmat prezenţa aflatoxinei M1 pentru o livrare de la unul dintre furnizorii săi de lapte, a anunţat Danone România, informează agerpres.ro."
J.N.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#59
(12-03-2013, 11:15)raducarutasu Wrote: Mi s-a parut ca nu ar fi nici o problema ca la o sesiune sa participe mai multi doritori iar costurile sa se imparta .
Paul Ungureanu a venit chiar cu ideea ca participantii sa vina cu sculele din dotare si exercitiile sa se faca , concret , cu ce are fiecare acasa.

Il rog pe Paul sa dezvolte idea de sesiune cu mai multi doritori.
Este exceptional ca putem veni cu aparatura din dotare.
Sambata/duminica se poate?
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
#60
Am fost ieri la scoala de cafea si am extras si extras si frotat si extras si gustat si asa mai departe.
Am fost cu BZ10-le si cu Vario si cu 1/2 kilogram de Harmony.
NU am umblat la presiune si temperatura (una ca e HX si nu vorbim de temperatura si doi ca ce am extras la 11-12 bari a fost multumitor). Si lor li s-a parut ca poti face treaba buna acasa cu echipamentul asta asa cum este. Totul e sa nu vrei sa faci 5 extractii consecutive cu frotare intre timp. Dupa 4 stai un minut sa nu scada presiunea - implicit temperatura.
Am invatat ca nu trebuie sa ma uit la ceas ci sa ma uit la cum curge si in final ce gust are, iar usor usor inveti sa opresti acolo unde te multumeste pe tine ce e in ceasca. Am reusit sa extrag din harmony un shot foarte bun, chiar cu usoara aciditate si doar putin bitterness.
Am mai facut si Fruitylicious care miroase intr-un MARE fel iar la final Panama. Harmony si fruitylicious se macinau undeva apropiat dar Panama mi-a luat 5-6 schimbari de macinatura din care 2 schimbari radicale sa iasa bine. Deja incepuse sa-mi fie mila de cafea. Panama asta este dementiala, am primit putin pentru acasa iar de dimineata a trebuit sa o reglez din nou.
Am realizat ca faceam o greseala, fugeam de aciditate. Pentru ca mi-au iesit cateva cafele acre de mult - cum simteam o usoara aciditate tineam sa fac ceva, sa macin mai fin sa tampez mai tare sa se amarasca. Aici am gustat aciditate care poate fi placuta si nu acra.
Am baut un miliard de cafele cu si fara crema de lapte dar am dormit noaptea fara nicio problema.
Crema de lapte - mi-a aratat, mi-a explicat am facut si mi-a iesit. A doua si mai bine si tot asa, lapte cremos fara bule mari, lucios delicios.
Azi dimineata eram curios daca iese din prima si a iesit, iar cel mai important - gustul - este mai bun ca ce faceam pana acum, mai cremos si mai fin.

Eu am avut 2 obiective, sa "invat" sa urmaresc o extractie si cu alt reper, nu cronometrul si sa invat sa fac acea crema de lapte. Obiectivele au fost atinse.
Atmosfera este prietenoasa, (eu nu sunt foarte prietenos Big Grin) este bine ca intrebi orice si vezi ca ti se raspunde spontan, ca intre prieteni. Am ramas cu impresia ca pot sa mai trec pe acolo sa ii salut sa vad ce se mai intampla si nu-i voi deranja, poate chiar se vor bucura Smile

Ma bucur ca am fost, sunt multumit cu ce m-a imbogatit si vi-l recomand, nu este o pierdere de vreme.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)