Hello There, Guest! Login Register


April Brewer

#1
De 2 zile am intrat in posesia April Brewer-ului, cu ajutorul lui vladdooo, care si-a asumat organizarea unei comenzi de grup direct din Danemarca, de la April Coffee.
   Brewer-ul a costat 270 lei, cu transport inclus Copenhaga - Bucuresti, beneficiind de un discount semnificativ, in contextul comenzii de grup. Un pret bun, avand in vedere ca, o achizitie individuala ar costa cu tot cu transport, aproximativ 370 lei (325 + 45 transport). Functioneaza cu filtre Kalita wave 185, pe care eu le-am cumparat de la Yume, cu 46 lei / 100 buc.

[Image: wTVkP9N.jpg]

   Desi l-am testat doar de trei ori deocamdata (head-to-head cu V60), cu doua africane din Kenia si Etiopia, va impartasesc aici impresiile mele:
   Brewer-ul vine foarte bine ambalat si mi se pare atent construit, cu o estetica in stilul nordic bine cunoscut, fara culori tipatoare si cu economie la hartie, neavand in cutie manual de utilizare, etichete colorate autocolante, etc, ci doar un card cu cateva informatii despre produs si o reteta basic. Vine insotit de o cana fara maner (gen "Ikea"), dar cu un capac, toate fiind construite din aceeasi ceramica bej / crem, nu foarte groasa (indicata pentru brew, dar nefiind nici fragila).

   "Schepsisul" acestui brewer se gaseste "la fund", avand cele trei aripioare / protuberante mai mari ca la originalul (dar cu probleme) Kalita Wave sau altele asemanatoare. Aceste protuberante mai mari, coroborate cu faptul ca fundul nu este plat, ci este conic (orientat in jos, catre gaura de scurgere), face imposibila lipirea filtrului de hartie de fundul brewer-ului, eliminand astfel cea mai mare problema intalnita la device-urile asemanatoare, neblocand flow-ul. Totodata, in locul celor trei gauri mici intalnite la Kalita wave, April Brewer are o singura gaura mare de scurgere, ajutand si asta la un flow mult mai bun si mai rapid. Cele trei decupaje mari, de pe marginea de sprijin, ajuta la evitarea cu desavarsire a efectului de presiune in server, permitand aerului sa iasa, astfel nefiind incetinita curgerea cafelei din brewer in server / cana / etc.

   In comparatie cu V60, April Brewer-ul (+ filtru Kalita) mi se pare mult mai iertator. Nu necesita nici pe departe aceeasi atentie la turnarea apei, riscul de channeling printre patul de cafea si peretele filtrului de hartie fiind foarte mic, asta datorita si pliurilor foarte generoase ale tipului de filtru, fata de peretii drepti si abrupti ai unui V60.
   Cafeaua rezultata este, in mod evident, orientata catre note mai dulci si mai balansate, mai pe placul majoritatii as zice, neexistand acele note de aciditate vibranta, prezente pe V60 mai ales la africane. Defapt, toate notele devin mai smooth pe filtrele de hartie Kalita, oarecum mai greu de diferentiat, mai blanduite (daca pot spune asa), fata de V60 unde se simt mai tare acele varfuri de aciditate, de note fructate, etc. April Brewerul + Kalita 185 "imblanzeste" cafeaua, dandu-i o nota mai catifelata, stingand din aciditate, acoperind-o oarecum cu note mai dulci si florale, fata de V60 unde notele fructate si acide sunt mai prezente, mai "tipatoare" si in consecinta, mai usor de diferentiat.

   Ce mi-a placut la April Brewer:
- constructia (protuberante mari + gaura de scurgere mare), ce imbunatateste foarte mult folosirea filtrelor kalita, nemaifiind posibila lipirea filtrului de hartie de fundul brewerului (aspect des intalnit la alte brewere similare, ce influenteaza drastic rezultatele);
- faptul ca foloseste filtre kalita wave;
- este mult mai iertator cu stilul de turnare a apei, fiind un beneficiu semnificativ atat pentru incepatori, cat si pentru avansati;
- ofera rezultate mai smooth, mai catifelate, orientate mai spre note dulci, taind din varfurile notelor "prea vibrante", cu toate ca asta poate fi si un dezavantaj, din perspectiva celor carora le place acea vibratie puternica mai ales a africanelor, in care parca poti separa gustativ mai bine notele fructate, precum intr-o limonada fara zahar sau intr-un fresh concentrat fara indulcitori. Parca m-as catolaga si eu in a 2-a categorie, in functie de cafea, dar aceasta "imblanzire", acest amestec, aceasta intrepatrundere mai balansata a notelor (chiar daca asta inseamna sa ai si note mai ascunse) tot mi se pare ca ramane un avantaj, chiar si pentru faptul ca te poti juca in mod diferit cu o cafea sau poate chiar ascunde niste defecte ale boabelor;
- este mic si usor de depozitat;
- vine insotit de o cana utila, practica, ce are si capac;
- are acel aer nordic, minimalist, netipator, care mie chiar imi place.

   Ce nu mi-a placut la April Brewer:
- este din ceramica, mi-ar fi placut sa existe si o varianta din plastic bpa-free;
- nu are un maner, o toarta, ce l-ar fi facut mai usor de utilizat, diminuand riscul de a il sparge;
- capacul canii este prea "la fix", are exact acelasi diametru ca si gura canii si exista riscul de a aluneca atunci cand transporti cana, dar totusi nu pica, pentru ca are o buza interioara ce il opreste, dar pentru o buna "etanseitate" trebuie sa il reasezi cu mana;

   Sunt convins ca unele aspecte mi-au scapat, le-am uitat sau poate nici nu le-am descoperit, dar cu siguranta vor mai completa ceilalti detinatori.
Cafea buna sa aveti in cesti!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#2
Un review foarte bun de la Cristi
Ce as adauga:
- la ceasca furnizata ar merge filtre Kalita 155 (in Ro eu n-am gasit)
- brewer-ul sta bine pe ceasca lui, dar nu la fel de bine pe un server de V60
- aveti grija cu el fiind usor de spart si greu de inlocuit
- subscriu la toate punctele pro mentionate de Cristi
- spor la urmatorul group buy
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#3
Si mesterii nostrii din Horezu nu au nimic de zis ? Big Grin
 
Reply
#4
@KrisssKros multumesc pt review.

Ma bucur ca nu m-am grabit cu groupbuy-ul.
Astept sa va plictisiti voi de noile jucarii ca sa le iay si eu la un test  Wink
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)