Hello There, Guest! Login Register


Apa pt espressor (apa plata, filtre de apa, solutii de dedurizare a apei)

(09-10-2020, 16:35)KrisssKros Wrote: Se pare ca discutiile de aici s-au auzit pana in Danemarca si April s-a gandit sa posteze  Smile


Misto, merci de share, nu stiam de April. O sa comand de la ei niste cafea.

Intre timp am comandat de la barshaker cana, si o sa iau de la socri un bidon de 5L de apa osmozata, poate fac niste teste side by side cu TWW. Din pacate nu am gasit de cumparat la bidoane gata filtrata, de-aia am si intrebat initial de combinatia cu Peak pe setarea 5.
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
@vladdooo ai facut ceva in privinta asta? Inca stau sa ma gandesc daca sa-mi mai cumpar un cartus BWT sau sa schimb pe Aquaphor. 
Ca o solutie alternativa am un coleg ce si-a instalat de la https://www.klcaqua.ro/sisteme-de-filtra...-aqua.html 
El are pachetul de 9 luni si bea in fiecare zi. Din ce vad au in buletinul de analiza reziduu sec 247 care e relativ ridicat, chiar daca au Mg mult
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
am luat un btw bestmax premium, mi se pare ok, dar na - e nou
poate de BF iau un Aquaphor
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
In sectorul 6, zona Gorjului - Rasaritului a trebuit sa pun filtrul BWT Bestmax Soft V pe modul 1 de filtrare ca sa am parametri OK la cafea si baut fiindca se simtea inca gustul apei de la robinet pe modul 2. Pana acum nu am simtit nevoia sa schimb pe modul 1. Filtrul este montat pe 19 septembrie. Nu imi dau seama daca a scazut calitatea apei sau este vreo problema cu filtrul.
 
Reply
eu l-am lasat pe 3
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
@sorinetta, eu sunt pe Apusului, 1 este cel mai agresiv mod de filtrare sau cel mai relaxat? 
Faza e ca eu nu am reusit sa scot clorul din apa cu filtrul. Cu Aquaphor (canile) lucrurile stau altfel.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
E cel mai agresiv mod de filtare conform instructiunilor:
[Image: h6czKna.png]

Nu am testat apa, dar conform buletinului Apa Nova din zona Maniu pare in regula doar clorul e aproape de limita maxima de aici si senzatia de clor, cred. La mine gustul meh si "flattness-ul" cafelei s-a suprapus cu schimbatul filtrului de aici si nedumerirea mea. Mai e cineva in situatia asta?
Nu stiu daca mi se pare doar mie dar am observat ca se vand multe filtre BWT pe forum. Sa imi fac griji?
 
Reply
De aceea as miza pe Premium pentru Bucuresti, ca sa nu trageti la maxim de acel Soft pe ultima treapta si sa-l uzati prematur.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Filtrele astea chiar fac bypass pentru o parte din apa, sau e o exprimare generica pentru gradul de filtrare?
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Nu am desfăcut unul dar logica imi spune ca nu se schimba cantitatea de substanțe sau densitatea filtrelor în funcție de ce alegi. Singura logica este ca are un mecanism de bypass iar o parte din apa trece pe acolo. De aici și gustul/mirosul ramas

Sent from my SM-G986B using Tapatalk
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
Prin bypass se regleaza mixul intre apa filtrata si apa filtrata si dedurizata. 
Desigur, dedurizarea aceea e partiala pe astfel de filtre.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
mersi @sorinetta. Azi am inlocuit filtrul vechi cu cel Premium. Am modificat de pe 2 pe 1 si a disparut total gustul de chiuveta/clor. Am comparat gustul intre asta si cana de la Aquaphor si mi se mare mai gustoasa cea din BWT. O sa vedem cat o sa mearga.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
Neața,
Am observat un buletinul metrologic de la apa vital ca duritatea a peste este de 12 13, dar totodată valoarea minima pt consum ar fi de 5 cf legii.
Cele. Mai. Multe aparate de filtrare coboară duritatea sub 5.. E ok?.
Eu am măsurat și am văzut ca avea 2..
Folosim scale diferite de măsurare?
Gresesc undeva?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(16-10-2020, 08:18)d2florin Wrote: Neața,
Am observat un buletinul metrologic de la apa vital ca duritatea a peste este de 12 13, dar totodată valoarea minima pt consum ar fi de 5 cf legii.
Cele. Mai. Multe aparate de filtrare coboară duritatea sub 5.. E ok?.
Eu am măsurat și am văzut ca avea 2..
Folosim scale diferite de măsurare?
Gresesc undeva?


Duritatea e data de compuși. Dacă ai prea putini compuși, când bei, ii preia din organism. Dacă ai acei compuși in apa, ai un aport.

Cel puțin așa citisem pe undeva.

Acum cafeaua nu o bei de sete și probabil apa de băut va fi mai “consistentă”. Adică indicația aceea de a bea 2L lichide pe zi, nu se referă la a bea sub forma de cafea.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
Ok.. În concluzie pt apa. Potabila este buna una mai dura.. Nu sub 5 cât sxot majoritatea filtrelor.. Și astea ar fi bune doar pt aparate..
Corect?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
In Sibiu, apa de la retea are 1,5 grade germane, cu mult sub limita de 5 grade germane.
 
Reply
Mm oare de asta Sibiul a dat președintele tarii Big Grin și a fost capitala europeana, știi ceva ce noi nu știm Smile)).
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Am testat apa filtrata prin cana compatbila cu filtre Brita
TDS meter xiaomi
Sector 1, zona Basarab:

Apa de la robinet nefiltrtata: 135 ppm
Apa filtrata cu un filtru nou cumparat din BricoDepot - Filter Logic: 120 ppm
Apa filtrata cu filtru Laica bi-flux, filtru folosit deja de 3 saptamani: 110 ppm
Apa filtrata cu filtru Brita, cana unui coleg: 129 ppm
Cu filtrul Laica am obtinut cele mai bune "rezultate" in ceasca pana acum la birou. O sa comand data viitoare si filtrele lor speciale pentru cafea si ceai sa vad ce obtiin in ceasca.
 
Reply
Update:
Am testat apa filtrata acasa prin filtru BWT BESTMAX SOFT V - Bypass 1 (adica cel mai agresiv mod de filtrare)
TDS meter xiaomi
Sector 6, zona Gorgului - Rasaritului:

Apa de la robinet nefiltrata: 135 ppm
Apa de la robinet filtrata cu filtru BWT: 85 ppm
 
Reply
Dacă ai putea sa mi-l împrumuți la prânz am putea testa și filtrul premium, presupun ca apa e pe acolo. Sau aduc în doua recipiente, una nefiltrata și alta filtrata.

Sent from my SM-G986B using Tapatalk
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
Pai și scaa nu recomanda între 120 și 150? Pt gust...
Citeam pe forum ca la filtrele bwt apa are Ph de 6, 6,5 imediat după filtrare și trebuie lăsat cam 1 ora sa ajungăa 7, asa e?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
[Image: e1q8bf6.png]

CopyPaste de aici: https://static1.squarespace.com/static/5...ressed.pdf

Nu stiu daca s-a mai dat share aici: https://coffeeadastra.com/2018/12/16/wat...xtraction/

EDIT:


Testul facut de April Coffee, relevant cred pentru ppm-ul (68-70 ppm) pe care il folosesc ei la cafenea. Din comenturi aflam ca au facut un test Peak VS BWT din care BWT a iesit cam sifnot dar nu se intelege ce filtru BWT au folosit in test.
 
Reply
Funny, vad ca avem doua SCA-uri...

Una este doar SCA, care are tabelul de mai sus, unde este gresit target-ul de Calciu, in loc de 68 au facut copy-paste range si la target.
Apoi mai avem SCAA, adica SCA of America, unde datele sunt corecte, si au mai fost citate in topic, cel putin in doua locuri:
http://www.scaa.org/?d=water-standards&page=resources

Plus ca in tabelul de la "doar-SCA" lipseste Sodiul, undele apele romanesti sunt cel mai in offside, fie au prea putin, sub 10, fie prea mult, peste 30.
Iar alcalinitatea nu se da aproape deloc la apele romanesti, asta e durerea... trebuie calculata din alte valori, dar in magazin cu sticla in mana e mai greu.

Articolul in schimb este o noutate si contine cateva elemente noi interesante. Graficele in special.
 
Reply
(21-10-2020, 11:02)renatoa Wrote: ... undele apele romanesti sunt cel mai in offside, fie au prea putin, sub 10, fie prea mult, peste 30.
Iar alcalinitatea nu se da aproape deloc la apele romanesti, asta e durerea.

... Eventual sa le inchida si p'astea si sa facem cafeaua doar cu San Pellegrino ... si dupa ce le vom vinde si pe astea pe degeaba , se va demostra stiintzific cum ca sunt printre cele mai bune ape din lume si din acest motiv le vom importa frumos ambalate , dar... de 10 ori mai scump. Big Grin
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
San Pellegrinno e o bomba pentru espressoare, ca si papile...

Total Dissolved Solids 500-860
Total Hardness (as CaCO3) 610

Cred ca face si stalactite in grup... Big Grin
 
Reply
Ca in multe alte domenii, atentie la produsele cu marketing puternic, fie ape, fie sisteme de filtrare.
Nu tot ce e prezent masiv in media este cel mai bun.
Acest preambul este in legatura cu un articol de azi in care citesc despre casa regala si apa cumpana.
https://spotmedia.ro/stiri/economie/pres...or-cumpana

Cum stiam cate ceva despre aceasta apa... am cautat sa vad daca s-a schimbat ceva intre timp, si constat ca nu...
Mai exact, nu este considerata o apa minerala, nu o veti gasi listata in nici un catalog al apelor minerale romanesti.
Este o apa de dozator, extrasa din "celebrul" strat acvifer Fratesti, despre care veti gasi cate ceva, daca veti cauta, nu tocmai de bine, majoritatea in ton cu articolul despre apa cumpana de mai jos:
https://www.activenews.ro/economie-consu...ului-62325

Nu are nicaieri disponibila analiza, o veti obtine numai la cerere, daca aveti conatract de volum mare cu firma. Chiar as fi curios ce componenta are...
Dar o lauda casa regala, mai poti comenta ceva ?
 
Reply
(21-10-2020, 18:05)renatoa Wrote: Ca in multe alte domenii, atentie la produsele cu marketing puternic, fie ape, fie sisteme de filtrare.
Nu tot ce e prezent masiv in media este cel mai bun.
Acest preambul este in legatura cu un articol de azi in care citesc despre casa regala si apa cumpana.
https://spotmedia.ro/stiri/economie/pres...or-cumpana

Cum stiam cate ceva despre aceasta apa... am cautat sa vad daca s-a schimbat ceva intre timp, si constat ca nu...
Mai exact, nu este considerata o apa minerala, nu o veti gasi listata in nici un catalog al apelor minerale romanesti.
Este o apa de dozator, extrasa din "celebrul" strat acvifer Fratesti, despre care veti gasi cate ceva, daca veti cauta, nu tocmai de bine, majoritatea in ton cu articolul despre apa cumpana de mai jos:
https://www.activenews.ro/economie-consu...ului-62325

Nu are nicaieri disponibila analiza, o veti obtine numai la cerere, daca aveti conatract de volum mare cu firma. Chiar as fi curios ce componenta are...
Dar o lauda casa regala, mai poti comenta ceva ?
Decat, casa regală e si ei oameni, cu facturi de plătit. Smile
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
Salutare,
Am. Măsurat duritatea apei și am obținut 7 grade germane.
Am folosit bwt premium 5, treapta 1. La celalalt filtru era de 2 Big Grin Duritatea apei cf buletinului de la apavital e 13.
Nu am și in tds..
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Inmultesti duritatea cu 10 si iti da TDS. Deci in jur de 70, e buna.
 
Quote:...for estimation purposes, the water hardness can be roughly calculated by dividing the ppm (parts per million) measurement of the TDS by 10 giving a hardness value with an error of only 2-3 French degrees.
...
1 ppm = 1 mg/L CaCO3
...
1 French degree = 1 part / 100,000 calcium carbonate
1 German degree = 1 part / 100,000 calcium oxide

In Craiova este in jur de 9 grade D (adica TDS ~ 90) la robinet, fara nici o filtrare.
 
Reply
Am atașat buletinul, ce parare aveți? Tot în grade germane este măsurată nu?
Ms
.pdf   Rezultate fizico – chimice la apa potabila (1).pdf (Size: 21,09 KB / Downloads: 18)

Și am Impresia ca shot ul este mai aromat.. Chiar am făcut un shot in 20 secunde,am schimbat cafeaua, și e super ok.. Oare mg sa potentieze aroma...
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)