Hello There, Guest! Login Register

Aniversare 1 an de Mabo ONE - 17 iunie 2023

Pe 17 iunie avem mare petrecere la Mabo ONE - un an de cafenea si cafele extraordinare!

Tocmai ce am vorbit cu Bogdan si sambata, incepand de dimineata si pana la ora 22, se va petrece continuu cu multa cafea buna pe rasnita, pizza facuta live, punch-uri si alte bunatati!

Cafelele sunt surpriza, cateva noutati de top de la Mabo plus una mai cu mot de la Sasa Sestic (Project Origin), cel care pe 30 iunie va sosi in Romania, tot la Mabo ONE, pentru un workshop din care cei cu multa experienta in cafea chiar vor avea ce invata. Despre acel eveniment vom face topic separat la momentul potrivit.

Pizzarul soseste la ora 17 si tot atunci se ung angrenajele cu punch-uri si alte chestii tari. Cafea va fi pe rasnite inca de dimineata si din ce spunea Bogdan nu va fi nicio diferenta de pret fata de o cafea servita in mod normal, chiar daca raritatile servite vor fi cafele de top. 

Cine vine si pe la ce ora? Poate ne sincronizam mai multi espressomani. Eu unul as veni in prima parte a zilei, mai pe la 11, caci ma interesau mai mult cafelele decat restul Smile

La multi ani Mabo ONE!

[Image: IT5wPir.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan

Reply
La mulți ani!!!
Mă înscriu și eu pentru prima parte a zilei. De prea mult timp nu am mai ajuns la un eveniment!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO

Reply
Eu pe dupa amiaza ajung pana la urmă

Reply
La multi ani!
ETA 15-16 si eu.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
La cat ajunge artizanala?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
Dupa amiază, daca nu, sa avem la portbagaj rezerve Smile

Reply
Already here

[Image: IEJ2pfm.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)

Reply
[Image: 92db8603859af18b87cd577a09db0ae2.jpg]

[Image: f5671498a8d2379ed0bb94319ceee648.jpg]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
La multi ani Mabo One!

[Image: 9qI2LiA.jpg][Image: mtEhkce.jpg][Image: YAZwHqp.jpg][Image: soAoOat.jpg]

Reply
La mulți ani Mabo nr 1!
La mulți ani Marius!
Felicitări Bogdan si echipa!

Organizare excelenta, oameni mulți, frumoși, unii mai pasionați de cafea , alții mai puțin dar, cu toții, îndrăgostiți de tot ce reprezintă azi Mabo! 
Reușite multe si maxime in continuare!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)

Reply
La multi ani MABO Coffee Roasters !!!

Felicitari Bogdan !!!
Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 

Reply
Si poze de la eveniment aici

Reply
Multumim pentru imaginile superbe Mihai!
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.

Reply
Salut. Nu am vrut să deschid alt topic, cred că aici e locul potrivit ca să vă spun pentru cei care nu ați văzut/aflat că Mabo a participat la Imperiul Leilor la Pro(st) TV, ieri 14.10.2023, prin prăjitorul nostru campion Bogdan. Îmi pare rău că nimeni nu a fost dispus să investească în propunerea lui, dar îmi doresc ca această experiență să îi facă și mai încrezători și să își atingă obiectivele pe propriile puteri.
Mi-a fost mare mirarea când am ascultat motivele pentru care leii (eu le-aș spune bănuții) s-au retras, cel puțin ale unora, dar am înțeles din nou, din păcate, că nu se doresc investiții pe termen lung, pentru o educare a consumatorului în România, chiar dacă aici ne referim la gust și la plăcerea de a prepara ceva cu mânuțele noastre, mânuțe care în ziua de azi nu prea mai sunt utile pentru mulți dintre noi decât pentru e ne șterge la ... nas.
Cel mai important lucru pe care vroiam să îl spun aici este că îmi doresc să rămână leii cu banii lor și noi cu deliciul din cești. E de neînțeles când elitele caută întotdeauna ce e mai bun pentru ei, totuși preferă cafea a la Latte Go, ceea ce îmi spune că de fapt ei doar cred că au ce e mai bun.
Nu judec și nu discut propunerea celor de la Mabo, nu știu dacă ceea ce au proprus leilor este sau nu realizabil/fezabil (400.000 de euro pentru 20 % din Comapanie pentru diferite investiții - linie de ambalare a cafelei, un nou prăjitor dar și ceva plăți ale unor datorii), doar subliniez că în continuare nimeni nu-și dorește să investească în oameni pentru un anumit fel de educație, li se pare o pierdere de timp și bani acum, ci pentru câștiguri rapide de la marea masă neștiutoare sau nepăsătoare. Este păcat că, așa cum spunea Bogdan, mulți știm o meserie, o calificare, fie ea și de prăjitor de cafea, nu știm bussines că nu știm, asta e, și din acest motiv marele noastru avantaj, acel de ști ceva, nu este valorificat la nivel maxim. Rămânem plafonați și poate mai târziu indiferenți la ce ni se întâmplă și iaca așa se mai scurg vreo 30 de ani și rămânem la fel de „expresomani”.
Mulți dintre noi care au dezvoltat o afacere din cafea au început de aici, de pe un forum, nu ajutați de elite sau de școli care nu există acum în România iar munca de calitate nu e văzută bine, doar mâna întinsă....
Astea au fost înțelegerile mele și concluziile pe care le-am tras după emisiune ... o bătaie de joc pentru oamenii implicați și doar publicitate pentru leii României, salvatorii națiunii.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI

Reply
Înțeleg argumente tale și nu pot decât să îți dau dreptate ( asta din punctul de vedere al unui consumator de cafea de specialitate). 
​​​​​​Dar la fel de bine pot sa înțeleg că noi suntem o nișă și că cei din afara bulei noastre nu vad pasiunea și bucuria adusa de specialty coffee așa că le mai rămâne să vadă doar banii.
Am sa fac o paralelă cu berea artizanala unde deși piata a început în ultimii ani sa ofere beri locale artizanale cota lor de piata e infimă in comparație cu giganții Ursus Heineken etc. 
Intr-un fel , eu ca și consumator, îmi doresc să rămânem o nișă , pentru că mi se pare că orice bun de consum ajunge Intr o piata larga își diluează intr un fel sau altul calitățile in detrimentul cantității.Sigur , pentru prăjitorii un boost de capital e bine venit dar fara a creste vânzarea odată cu calitatea presupun că profitul va merge spre - nu spre +.
Espresso:Stone Mine & Timemore Sculptor 078S/ Felicita Arc
Brew: Kinu M47 classic 

Reply
Trebuie sa intelegeti ca acei “lei” lucreaza cu cifre. Nu conteaza ca in spate impachetezi pene sau prajesti cafea.
Daca alea sunt corecte si coerente, restul tine de feeling, cat de mult cred in potentialul acelui business.

Reply
Ba mai mult remarca unuia din lei a fost ca "ce e cu pisoarca asta" în condiții în care avea un V60 rasnit cu Kinu folosit Paragon la extracție și cred ca o cafea buna pusa de Bogdan.

Șanse de a investi din partea lui au devenit nule cad nu înțelegi produsul.
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <

Reply
Repet, trebuie sa-i convingi cu cifre. Nu purta nimeni din juriu rochii XXXL, insa cifrele i-au convins.

Reply
Da asa este dar și cifrele le vezi din ceva util, folositor, vandabil nu din praf de stele.
Rochiile xxxx au un segment de piață în continua creștere datorita modului de viata a omului de astăzi.

Sau sa înțeleg ca vinzi și praf se stele dacă găsești producătorul/metode de fabricare și cui sa vinzi cu marja cât mai mare? De asta nu fac bani multi pt ca că nu fac asa?
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <

Reply
(15-10-2023, 15:33)Kosti Wrote: Ba mai mult remarca unuia din lei a fost ca "ce e cu pisoarca asta" în condiții în care avea un V60 rasnit cu Kinu folosit Paragon la extracție și cred ca o cafea buna pusa de Bogdan.

Pare ceva bun de văzut, e disponibil undeva online?

Nu râdeți dar am auzit pe la noi și mari bucătari de pe la shows tv care au zis că e piș cafeaua Etiopia că e prea ceai, doar că ești la tv sau ești "magnat" nu înseamnă că le știi pe toate.
Lelit Anna, William

Reply
(15-10-2023, 16:02)Kosti Wrote: Da asa este dar și cifrele le vezi din ceva util, folositor, vandabil nu din praf de stele.
Rochiile xxxx au un segment de piață în continua creștere datorita modului de viata a omului de astăzi.

Sau sa înțeleg ca vinzi și praf se stele dacă găsești producătorul/metode de fabricare și cui sa vinzi cu marja cât mai mare? De asta nu fac bani multi pt ca că nu fac asa?

Comentariul era legat strict de aluzia ca n-au inteles cafeaua de specialitate. Dar nici rochii XXXL nu poarta, insa acolo au fost convinsi.
Cand ai un business castigator, cu dovezi clare de succes si planuri clare de viitor, realizabile, e simplu sa te decizi.
Practic leii sunt un soi de “picky eaters”: evalueaza niste business-uri care sunt functionale. E greu sa o iei de la 0, nu stii intotdeauna daca merge pe piata produsul tau. Asa, ei deja selecteaza “plantele” pe care le considera cu potential.

Daca e sa cumperi actiuni, la fel, te uiti la cifre. Nu intotdeauna stii ce e in spate si cum se folosesc banii tai, dar vezi un castig.

Reply
(15-10-2023, 16:12)Talisker Wrote:
(15-10-2023, 15:33)Kosti Wrote: Ba mai mult remarca unuia din lei a fost ca "ce e cu pisoarca asta" în condiții în care avea un V60 rasnit cu Kinu folosit Paragon la extracție și cred ca o cafea buna pusa de Bogdan.

Pare ceva bun de văzut, e disponibil undeva online?

Nu râdeți dar am auzit pe la noi și mari bucătari de pe la shows tv care au zis că e piș cafeaua Etiopia că e prea ceai, doar că ești la tv sau ești "magnat" nu înseamnă că le știi pe toate.

(35) Bogdan Georgescu, antreprenorul care prăjește cafea - YouTube
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.

Reply
Salut,

nu am vazut emisiunea, nu-i cunosc pe cei de la Mabo, am luat de cateva ori cafea de la ei si nu am avut ce sa le reprosez (ba una din ele cred ca a fost in top pentru gusturile mele), dar ma uit si eu pe niste cifre.

400.000 eur pentru 20% din afarece, asta inseamna ca afacerea e evaluata la 2.000.000 eur in acest moment. Asta in conditiile in care pe 2022, oficial, CA a companiei Coffeeville Roastery Srl este de vreo 880.000 eur, cu un profit de 154.000 eur.

Nu stiu acum cat este de relevant profitul (poate au facut investitii, cine stie), nu stiu cat este marja de profit in zona asta, dar sa zicem ca ar fi un 30% ? La un CA de 1 mil profitul ar fi 300k, iar 20% din 300k este de 60k; deci suma aia de 400.000 eur s-ar recupera in 6-7 ani...

Bine, calculul este speculativ, nu ia in calcul "ce s-ar intampla daca...", ce vreau eu sa spun este ca 400k pentru 20% imi pare destul de mult...
DUO DE/XL/KINU/BRAVO/KRIBLI
past:SAB HX E61/ANFIM

Reply
Exact despre asta era vorba…
Iar afacerea are niste ani, nu te astepti la salturi semnificative facand acelasi lucru.

Reply
Prin prisma CA lucrurile au fost spectaculoase, s-a dublat de la un an la an. Numai ca pentru mine o astfel de crestere nu este asa de sanatoasa, mai ales daca esta vorba de o companie cu "one man show". La un moment dat se ajunge la saturatie si e greu sa o mai urnesti.

Repet, nu am vazut emisiunea, inteleg o ideie a fost investitia in echipamente. Nu stiu acum daca echipamentele sunt necesare pentru a creste productia (ceea ce ar insemna ca ar fi cerere) sau sunt necesare pentru a inlocui echipamentele actuale (ceea ce ar insemna fie probleme la control costuri, fie probleme la usurinta prajirii - "one man show" - ceea ce ar insemna ca se simpe o anumita saturatie si un anumit blocaj).
DUO DE/XL/KINU/BRAVO/KRIBLI
past:SAB HX E61/ANFIM

Reply
Salut. Din nou întâmplător Confused, exact când am mutat TV-ul pe Pro(st) TV, era Imperiul Leilor, dar de această dată erau doi băieți care aveau bussines pe Latte Go și au obținut bănuții de la dl fotbalist. Deci, se poate ...
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI

Reply
Hai să ne bucurăm ca Mabo și Bogdan, iar prin intermediul lor cafeaua de specialitate în general, au avut parte de niște expunere generoasă în prime-time la postul de televiziune cu cel mai mare rating din România.
Și să lăsăm producțiile de televiziune pe mâna producătorilor.

Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...

Reply
N-a mai scris Bogdan aici dar e de bine oricum, datorita expunerii deja multi investitori interesati au inceput sa dea tarcoale Smile 
Oricum, o emisiune de televiziune trebuie sa aiba si componenta de show, dramatism, sa creeze personaje pozitive si negative deopotriva, scopul fiind audienta. De aceea avem impresia ca "leii" "joaca pe degete" afaceri in care s-a pus suflet cat pentru o intreaga viata si totusi nu merg mai departe. Exemple de acest gen vedem si la bursa, unde companii cu viitor frumos, cu baze foarte bune, patente si inteligenta la baza, sunt subevaluate sau nu primesc atentia potrivita din partea marilor investitori (aka fonduri)
Mabo are un viitor frumos si sanatos, iar daca nici business-uri de acest gen nu ies la liman, ce sa mai zicem de atatea si atatea afaceri romanesti care merg din lichidare in lichidare pe SRL-uri diferite, pierderi an de an si management cel putin dubios.

Reply
Salutări, poate este de interes pentru cineva. Am primit newsletter de la Mabo. Mai jos reproduc partea interesanta. 

Ah si BTW, blendul de craciun este acum 55 lei 250g Eu prost scuze, este vorba despre blend-ul espresso de sezon (dar care între noi fie vorba nu e rău deloc) nu Christmas Special-ul de care s-a mai discutat cu alte ocazii Big Grin  
Quote:Salut!

[b]Am primit un feedback foarte bun după evenimentul de la Vulturi când toate cafelele noastre din portofoliu au fost disponibile pentru a fi încercate.[/b]

Dacă ai fost atunci și ți-a plăcut, Sâmbătă, pe 16 Decembrie, reluăm ideea dar ne strângem la MABÓ One - în Petru Rareș 12.

Dacă nu ai reușit să ajungi atunci și vrei totuși să vezi despre ce e vorba, ai ocazia acum.
--
Lelit PL81T & DF83

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)