Hello There, Guest! Login Register

Animale de companie

[img=300x350][Image: 14240506229_2a3962a6bf_k.jpg]IMG_0673 by cristeasavu, on Flickr[/img]
Bezzera  BZ 40 DE HX, cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita Compaq k3 ,  kinu M 47, WDT tool by panthera, BWT filter, ibric, nivelator mota, multa vointa!

Reply
(22-10-2017, 14:04)RaduCarutasu Wrote: Motanul Oreo

tuxedo cat Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, prajitor DIY fluid bed cu TC4, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
(23-10-2017, 22:33)Fane Wrote: orwo, asta-i butonul magic. Smile
[Image: kSLQqBF.png]

ms mult
Bezzera  BZ 40 DE HX, cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita Compaq k3 ,  kinu M 47, WDT tool by panthera, BWT filter, ibric, nivelator mota, multa vointa!

Reply
(19-10-2017, 08:38)Fane Wrote: conteaza mult componenta genetica, dar conteaza si mediul in care a crescut si traieste, exact ca la oameni.

Mihai, catelul tau seamana a chihuahua, sau mi se pare mie? nu a dezvoltat sindromul cainelui mic? Smile

hmmm are tentative de a domina, dar pana la urma sta si intrun picior Smile nu poti lasa un caine de talia asta sa dezvolte ce vrea el Smile)
HX-e61-eric | Honne by Hedone

Reply
Si pt ca trebuia sa fie si cineva cu pasarici...hop si eu cu stolul meu  Big Grin

[Image: eDd7R26.jpg][Image: uIZSBd2.jpg][Image: vBixcf5.jpg][Image: SeYgLzC.jpg]
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM

Reply
'ea' e cea din stanga? sau... invers?  Smile

pasarica-i numa' una la mine, Vitto:
[Image: jr3rcXR.jpg]

Reply
(27-10-2017, 23:56)radudani Wrote: 'ea' e cea din stanga? sau... invers?  Smile

"EA" cica e in dreapta (galben / verde) 
Asa zic unii care se pricep, eu ii vad cam la fel  Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS

Reply
Bingo! Big Grin
Sa vedem anuntul prajitorului Gene Big Grin
Brewtus IV-R, e37s

Reply
[Image: xn0VQai.jpg]
[Image: XPTJzj2.jpg]
LUNA e cea de sus Lucky cel de jos, salvați de la eutanasiere Smile

[Image: Hm6YWJy.jpg]

[Image: XFel3aV.jpg]

Reply
Ajutor! Cam intr-o luna trebuie sa iau copiilor un caine. Trebuie sa fie Beagle si trebuie sa fie pui. De unde iau unul? Preferabil Bucuresti.
Brewtus, Mazzer Major

Reply
Inainte sa iei un caine, gandeste-te daca va fi un “copil” in plus sau o jucarie pentru copii.

Pentru prima situatie, putem vedea in primul rand unde stai, apartament sau casa, daca ai mai avut caini sau ba, cat de mari sunt copii etc.

Pentru varianta a doua, iti recomand sa cumperi masinute, papusi, daca e cazul, etc.
Bezzera Unica, Sette 270

Reply
Salut,
Pe foarte scurt, dacă vrei de rasă, caută o canisă. Scapi de boli genetice și de alte lucruri care la un crescător sînt ținute sub observație/evitate prin selecție. Un crescător o să-ți spună și o grămadă de detalii despre hrănire, vaccinuri/medicație, boli specifice, socializare, dresaj, lucruri pe care nu le afli de pe OLX. Baftă și ține cont că masculul familiei plimbă cînele. Sau cînele plimbă masculul familiei... mă rog, vă lămuriți voi.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R

Reply
Pascalau Wrote:... trebuie sa iau copiilor un caine. Trebuie sa fie Beagle si trebuie sa fie pui.

beagle e la moda, e simpatic, dar ca si dalmatienii ce erau si ei la moda ceva mai inainte, nu prea-s caini de apartament! sunt caini ce cresc la mama lor in haita si sunt folositi ca atare, la vanatoare (beagle, nu dalmatian - acesta are doar pete Smile )

un catel pui creste repede, cele cateva luni de puf trec repede si ramane doar - scuze - pisu si rosaturile prin casa...
plus, cum spunea un coleg mai sus, necesitatea de a te juca activ cu el si a-l plimba de macar 2-3 ori pe zi!
iar pentru un copil mic? chinuiala si de-o parte si de cealalta!
ne amintim de Alice, pusa de regina sa joace cricket cu crose flamingo si mingi arici!?

incomparabil mai potrivita mi se pare tovarasia unui caine mare adult (de la pitbul, la vizsla, dar mai ales labrador - bine selectionat, nu din RO!);
si marturie imi stau nu puzderia de clipuri pe youtube, ci propria-mi experienta (!)...

Radu Liviu Wrote:... dacă vrei de rasă, caută o canisă. Scapi de boli genetice și de alte lucruri care la un crescător sînt ținute sub observație/evitate prin selecție....

nu se poate sa nu stii ca asta e o chestie ca si cafeaua verde proaspata Smile
cunosc o canisa din Ungaria care a vandut dalmatieni afectati de boli genetice grave! cunosc si cazul aproape de anecdota a unuia care a cumparat cu 500 euro, pe post de labrador un pui de streasina vopsit! sigur, nu era o canisa!
am insa tot respectul pentru 3 canise de labradori din Ungaria, cu toti cainii trecuti prin examenele medicale standard pentru a fi calificati drept caini de reproductie, plus pedigree etc.

deci da, in opinia mea, unui copil mic i se da tovarasia unui caine mare...

Reply
Eu asta as alege   http://www.zooland.ro/diferente-intre-go...iever-4161

Reply
Uita-te si la staffie. E un crescator serios in Pitesti (royalkingmasterkennel). E supranumit nanny dog. Cat despre ce au scris colegii mai sus, au drrotate. Mare atentie de unde iei. Si fii atent ca fiecare rasa aee boli specifice, vezi daca parintii sunt testati.
Eu am avut mai multe rase si sunt de acord ca beaglr nu e indicat. Vezi ce te intereseaza. Unele rase sunt expansive, altele calme, etc.
Succes!
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)

Reply
+1 pentru tot ce au zis colegii mai sus. Nu lua beagle decat daca stii exact la ce sa te astepti de la el si esti dispus sa te ocupi. Sunt alte rase mai potrivite pentru "interior" si pentru familie. Mai important e temperatmentul decat dimensiunea sau lungimea blanii.

Sau mai ai si varianta adoptarii  Smile
Brewtus | Honne | AeroPress | Aergrind

Reply
flipu2k Wrote:... Mai important e temperatmentul decat dimensiunea sau lungimea blanii.

foarte adevarat; si aici da, crescatorul, cu talentul lui de a selecta ceea ce-i place (cazul fericit cand si noua ne place asta...), e esential!

nu de dragul contrazicerii, ci pentru a completa cat de cat o fisa de date, e important de notat ca si blana ar trebui sa fie luata in considerare; nu de dragul amatorului de animal, ci din respect pentru 'mofturile' altora din casa...
astfel, de ex., Labradorul, cu 2 randuri de par/blana, impermeabila si densa, poate pune probleme intr-un apartament (ce faci, cand in bucatarie, scoti untul din frigider, si sub capacul untierei vezi n fire de blana - daca-i neagra, ca altfel...) ; sau cand te asezi la masa si te uiti in farfuria goala...
deseori naparlirea e 'doar' de 2 ori pe an (ca si 'caldurile' la o femela...), dar poate dura luni de zile...

toate astea trec usor, cu ceva darnicie din partea celor ce au de indurat... dar trebuiesc stiute;
altfel, se ajunge la cazuri degenerate, cum imi povestea un vet din Bv: un tanar in floarea varstei s-a prezentat cu un pitbul si el robust si sanatos, de 5 ani, sa-l eutanasieze (!), pentru ca el, 'stapanul' pleaca in strainatate;
(m-am intrebat ce-ar face daca ar avea copii... toata RO e plina de bunici cu copii fara parinti...)

p.s.
tot taranul roman si nu numai, stie ca un caine sta legat in lant, in curte, ca sa pazeasca!
copil si eu am avut parte de asa ceva; dar acum, in oras, pentru mine, rolul unui caine e cu totul altul!

Reply
Multumesc pentru sfaturi. Rasa cainelui nu am ales-o eu. Copii sunt destul de mari ca sa aiba grija de caine. Asta doresc ei.
Brewtus, Mazzer Major

Reply
(04-03-2019, 18:07)Pascalau Wrote: Multumesc pentru sfaturi. Rasa cainelui nu am ales-o eu. Copii sunt destul de mari ca sa aiba grija de caine. Asta doresc ei.
Pe cât facem pariu că va fi noul tau copil.
Am văzut și alții cu "copil" de 20 ani care a vrut cățel. Iar acum cățelul e noul copil al părinților.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.

Reply
(04-03-2019, 18:07)Pascalau Wrote: Multumesc pentru sfaturi. Rasa cainelui nu am ales-o eu. Copii sunt destul de mari ca sa aiba grija de caine. Asta doresc ei.

Grija inseamna mult mai mult decat sa-l scoti 10 minute afara...
Sunt rase care au nevoie de multa miscare, altele care au nevoie de mai multa atentie... Si Collie e frumos, dar are foarte multa energie si nu prea cred ca merge intr-un apartament sau un spatiu mic.
Ia in calcul ce temperament ai nevoie de la un caine, ce tip de ingrijire necesita el. Abia apoi decizi rasa.
Altfel, riscati sa nu va intelegeti si va fi greu pentru amandoi.
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Beagle e caine de haita, dar se pare ca intrebarea era raspuns cunoscutWink). Dar...daca au decis copii let it be! Au dreptate Cyrusc si Mihai, va fi un nou copil!
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)

Reply
Am eu Beagle de 4 ani, necesita asa:
-plimbare 1 ora dimineata si una seara,fie ploaie fie vant sau -10 grade
-mancare cam 200-300 luna
-daca pleci undeva in vacanta trebuie lasat la parinti sau vine cineva sa stea cu el.
-curatenie de 2 ori mai des, naparleste de 2 ori pe an
-trebuie sa-l mai scoti la curte din cand in cand, in parc sau undeva sa alerge cu alti catei, macar 1data pe luna.
-Cand e mic face ravagii in casa, scaune si pereti roasi, cateva bratari fitness si altele, mai ales daca il lasi singur.
In rest, numai bucurii, iti insenineaza ziua, te scoate afara din casa, socializezi cu alti propietari de caini. Beagle- e hound dog, va fi urmari tot timpul mirosuri noi, merge cu nasul numai pe jos, uneori se opreste intr-un loc si 10 min.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

si ceva poze, are pagina de FB:Oscar puiucul. [Image: f91022225dcbb110c62bd0f54791a2d6.jpg][Image: b541dc111ef19e6381d78b8b5625b4a5.jpg][Image: 979624269fd3d55c964d42f21494a4bb.jpg]

Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.

Reply
Nimic? O canisa de incredere? Ma lasati prada internetului?
Brewtus, Mazzer Major

Reply
@Pascalau-intra pe grup Beagle pe facebook si intreaba acolo, mai aveam si eu cativa prin lista care aveau pui dar probabil i-au dat. Recomandarea e sa iei cu pedigree daca poti, sau macar de la cineva unde poti vedea parintii.

https://m.facebook.com/groups/145816858811274?view=permalink&id=2173475499378723

inca unul:

https://m.facebook.com/groups/145816858811274?view=permalink&id=2185728001486806

ultimul:

https://m.facebook.com/groups/145816858811274?view=permalink&id=2163317610394512

Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.

Reply
Multumesc!
Brewtus, Mazzer Major

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)