Hello There, Guest! Login Register

Alternativa pentru Lelit PL62T PID

Salut, 

Ce alternative recomandati pentru Lelit  PL62T PID, la pret apropiat, cu accesoriile incluse (5000-6000 lei)?
Lelit PL41TEM, Sette270

Reply
Daca nu se beau doar bauturi cu lapte, Quick Mill Silvano Evo.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: (factory g106), m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
Ce tip de espressoman ești? (Laptar sau espresso-only)
Ce tip de cafea iti place mai mult? (prăjita mediu sau light)
Ai deja rasnita? Daca nu este mai bine sa ne gândim întâi la râșnița, eventual deturnând o parte din buged de la espressor la râșnița.

In general, la aceasta gama de pret esti aproape de Expobar Brewtus IV (Dual Boiler, cred ca este 350 RON over buget circa) sau exista alte HX la un pret mai mic.

Am vazut acum ca esti in lista pt Baratza Sette 270
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
(23-05-2018, 14:55)micrenda Wrote: Ce tip de espressoman ești? (Laptar sau espresso-only)
Ce tip de cafea iti place mai mult? (prăjita mediu sau light)
Ai deja rasnita? Daca nu este mai bine sa ne gândim întâi la râșnița, eventual deturnând o parte din buged de la espressor la râșnița.

In general, la aceasta gama de pret esti aproape de Expobar Brewtus IV (Dual Boiler, cred ca este 350 RON over buget circa) sau exista alte HX la un pret mai mic.

Am vazut acum ca esti in lista pt Baratza Sette 270 

Salut,

Eu expresso, sotia adauga si lapte.
N-am o preferinta pe moment, inca experimentez. Doar ca nu-mi place cafeaua amara, si am baut la la Timisoara, un expresso bun, la Piata 600, e o tipa cu o bicicleta acolo. Avea un expressor cu lever, dar firma imi scapa. Ce pot sa spun e ca nu se simtea amanreala deloc.
Am rasnita, Baratza Sette 270, dar inca nu reusesc sa scot ceva decent din Breville-ul meu (inca fac incercari).
Lelit PL41TEM, Sette270

Reply
Din punctul meu de vedere, asa cum vad lucrurile azi, PL62T merita doar daca ai deja o rasnita foarte buna si tii neaparat ca HX-ul sa aiba PID in urma lecturarii forumului acesta sau a unor discutii de pe home-barista

Altfel, mai bine iei PL62S + o rasnita buna, Macap M42M spre exemplu. Sau, fiind deja de 3 ani posesor de DB cu E61 nu pot sa nu-ti spun ca in acel buget mai ai foarte putin pana la un Brewtus, iar PID-ul pe DB isi are mult mai clar rostul decat pe HX. Dar cu aceleasi observatii, sa ai o rasnita buna si sa stii ce face fiecare tip de masina in parte ca si constructie. 

Silvano este destul de stabil termic din cate am vazut pe net dar este SBDU cu o aditie de thermoblock care nu duce puterea aburului la nivelul unui HX. Dar depinde ce te intereseaza, un capuccino mai fin si un design cu grup E61 sau mai mult espresso cu o precizie liniara a temperaturii apei ce vine peste cafea. Trebuie testat mai clar pentru o imagine completa, in showroom la Dorobanti unde au sediu cei de la Tastecrafters, caci spressomanii primesc pe langa reducere si un curs de home barista, inclusiv pe Skype. Cica va iesi si o varianta DB a acestui aparat, in curand.

Deci hotarasate-te la diferentierea SBDU / HX /DB
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
(23-05-2018, 15:23)Lyvyoo Wrote: Din punctul meu de vedere, asa cum vad lucrurile azi, PL62T merita doar daca ai deja o rasnita foarte buna si tii neaparat ca HX-ul sa aiba PID in urma lecturarii forumului acesta sau a unor discutii de pe home-barista

Altfel, mai bine iei PL62S + o rasnita buna, Macap M42M spre exemplu. Sau, fiind deja de 3 ani posesor de DB cu E61 nu pot sa nu-ti spun ca in acel buget mai ai foarte putin pana la un Brewtus, iar PID-ul pe DB isi are mult mai clar rostul decat pe HX. Dar cu aceleasi observatii, sa ai o rasnita buna si sa stii ce face fiecare tip de masina in parte ca si constructie. 

Silvano este destul de stabil termic din cate am vazut pe net dar este SBDU cu o aditie de thermoblock care nu duce puterea aburului la nivelul unui HX. Dar depinde ce te intereseaza, un capuccino mai fin si un design cu grup E61 sau mai mult espresso cu o precizie liniara a temperaturii apei ce vine peste cafea. Trebuie testat mai clar pentru o imagine completa, in showroom la Dorobanti unde au sediu cei de la Tastecrafters, caci spressomanii primesc pe langa reducere si un curs de home barista, inclusiv pe Skype. Cica va iesi si o varianta DB a acestui aparat, in curand.

Deci hotarasate-te la diferentierea SBDU / HX /DB

Multumesc de ajutor.
Rasnita Sette 270 abia ce mi-a sosit ieri. Cred ca e destul de buna pentru inceput. Am analizat thread-ul de pe home-barista si am citit si pe aici. Cred ca renunt la HX. Dintre SBDU si DB, pare ca mai indicat e un DB, mai ales unul cu grup E61. Cel mai ieftin DB + E61 pare Brewtus-ul de care ai zis si tu. Ma gandesc daca sa cresc bugetul sau sa caut ceva SH la marketplace.
Lelit PL41TEM, Sette270

Reply
Un Brewtus sigur va aparea peste o luna Smile (vezi pct 4)
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)