Hello There, Guest! Login Register


Alegerea cafelei.

#1
Buna ziua! Numele meu este Cosmin si sunt nou pe aici. Vad ca sunt foarte multi cunoscatori de cafea pe acest site asa ca as dori sa va intreb una alta. Beau cafea zilnic pe la diverse cafenele din oras (Bacau) sau prin alte orase si am observat ca nu multe sunt acele cafenele care chiar servesc o cafea buna. In Bacau nu prea gasesti cafea de calitate in cafenele asa ca as dori eu sa deschid o cafenea to go. Vin acum cu intrebarea ce distribuitor de cafea sau ce cafea ar trebui sa aleg pentru un gust cat mai bun si constant. Daca s-ar putea ca distribuitorul sa ofere si expresor in sistem comodat ar fi perfect. Ma gandeam ca pretul cafelei sa fie intre 70 si 110 Lei / kg. Daca pretul e mult prea mare o data cu asta creste si pretul de productie a fiecarei cafele si Bacaul nu este un oras precum Bucuresti unde gasesti usor clienti chiar si la un pret mai mare pe cafea. Multumesc!
 
Reply
#2
Nu pretind ca sunt cei mai cei mai, doar ca altii cu oferta de comodat publica pe net nu cunosc.

http://hedonecafe.ro/to-go

Totusi, 25-30 kg pe luna inseamna consum serios... peste 100 cafele pe zi...
Ai putea merge pentru inceput pe o varianta de birou, poate ca va face fata cerintelor in prima faza, pana prinzi cheag.

http://hedonecafe.ro/corporate

Oricum, sunt profesionisti si te consilia la orice nivel, sa ai dumneata vanzare cat pot livra ei...
 
Reply
#3
Trebuie sa sti ca nici unu din supra automaticele din linkurile de mai sus nu sunt capabile sa produca espresso. Pt espresso ai nevoie de cafea proaspat prajita > rasnita stepless > tehnica > espressor (manual/semi automat).
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#4
Cafeaua e mai importanta decat aparatul.
Cu un aparat asemanator, dar cafea corespunzatoare, colegii mei de la birou se simt rasfatati si considera ca beau ceva mai bun ca la Starbucks.
Tehnica prepararii presupune un angajat barista, nu cred ca initiatorul vrea sa se complice la nivelul asta.
To go este nivelul cu autoservire din mers, din benzinarii, in pahare de unica folosinta, nu de bibileala.
 
Reply
#5
Eu doresc sa fac cafea de calitate pentru cei ce vor sa cumpere cafea to go. Vreau sa fac cafele si cu diferite arome sau ceaiuri. Unde m-am gandit sa pozitionez ar fi un vad bun insa pana nu incep, concret nu am de unde sa stiu daca o sa dau sau nu 100 de cafele pe zi. Multumesc de site si sfaturi si mai astept si altele.
 
Reply
#6
Cafele cu arome ?! Confused

Acum e randul meu sa stramb din nas... Smile poti detalia ce intelegi prin arome ?
 
Reply
#7
@renatoa : " Cafeaua e mai importanta decat aparatul. " - asa este , insa vad ca majoritatea incep invers , adica de la aparate... [Image: smile.gif]  , poate ar fi interesant si folositor , un topic separat cu un clasament sau TOP CAFEA , respectiv un  top 5 cafele ( sau oricate ) al fiecarui membru care doreste sa posteze , pentru a vedea care e cea mai iubita cafea si cel mai cautat gust , poate si cea mai apreciata prajitorie ( eventual ) , fara a tulbura apele , dar numai prin comparatie putem face diferenta , altfel presupunem....Vin sarbatorile si cred ca toata lumea doreste sa bea o cafea buna , avand in vedere o ierarhie a alegerilor poate fi de ajutor ...( gandindu-ma  la bisericute , nu am certitudinea ca e chiar ok , dar o diferenta trebuie sa existe...)....sau poate nu... [Image: huh.gif] .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#8
Esti invitatul meu sa deschizi o asemenea cutie a Pandorei
"De'abia posta ideea... ce mai freamat, ce mai zbucium!..." Big Grin
 
Reply
#9
Multumesc frumos , dar avand in vedere ca Lyvyoo nu pare online , n-as vrea sa zambesc din recycle bin [Image: biggrin.gif]  cand va veni...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#10
Pe langa cafeaua normala am sa am si siropuri cu diferite arome pentru cine doreste aroma de cicolata sau diferite alte arome. Repet Bacaul nu este un oras foarte mare care sa aiba foarte multi pasionati de cafea asa ca poti atrage oameni spre cafea si cu diferite arome. Nu stiu cati dintre voi stiu de Teo cafe din Iasi. Eu ceva in genul acela as dori sa fac. Poate ma ajutati in continuare cu niste nume de cafea care s-ar plia cel mai bine pe ce am scris in primul post. Multumesc!
 
Reply
#11
@Neuromancer: te speriasei ca alterez puritatea prepararii espresso... Smile
Vezi ce cafele de calitate vrea sa serveasca dumnealui ? Sa fie cu aroma sau fara ? Big Grin
 
Reply
#12
Prietene daca ai fi citit atent ceea ce am scris si daca ai mai fi si inteles ce am vrut sa zic ai fi fost in stare de un post care sa ajute, dar ai ramas la nivelul de dat cu piatra in "dansu" si ti-a mai sarit si in ochi. Caut cafea de calitate pentru a servi o cafea de calitate, insa voi avea si diferite siropuri pentru cei care au alte preferinte, pentru a atrage mai multe tipuri de clienti. Nu e ca si cum acele arome se vor afla in toate cafele. Cine va dori sa savureze o cafea pura de calitate o va putea face si in acelasi timp se va putea face cafea cu diferite arome pentru cine doreste. Nu poti plati o chirie si toate celelalte cheltuile care sunt intr-o astfel de afacere doar pentru un grup mic de oameni, care apreciaza cafeaua pura de calitate si proaspat macinata. Daca ar fi 200 de astfel de oameni in tot orasul si toti ar veni zilnic sa cumpere cafea ar fi ceva dar nu e, asa ca trebuie sa mai atragi si prin alte tipuri de cafele care sunt si ele apreciate de asa zisi "necunoscatori" cum i-ai numi tu. Trebuie sa incerci sa fii pe mai multe gusturi pentru ca Bacaul nu e un mare oras, nu e nici macar oras universitar sau un mare oras economic...sunt putini cei care au papile gustative fine ca ale dumitale si mai putini sunt cei care isi permit sa plateasca o cafea cu care te resfeti tu zilnic. Vad ca pe fiecare forum trebuie sa fie cate unul care vrea sa iasa el in evidenta. Cand o sa incepem si noi ca natie sa invatam ca daca nu putem ajuta sa ne vedem de treaba noastra nu sa dam cu piatra?
 
Reply
#13
Prietene, daca ar fi citit atent ceea ce se scrie pe acest forum, si daca mai fi si inteles ceea ce isi doresc forumistii, ai fi fost in stare sa intelegi ca ei au vrut sa te ajute. Passons... Ne vedem in recycle bin Rolleyes
Profitec Pro 700, Profitec T64, Fellow ODE Brew Grinder, Mahlkonig Vario, Kinu M47
 
Reply
#14
Eu nu intelg ce ai vrut sa zici. Eu am multumit celor ce au dat un raspuns sa ajute, insa el a facut o afirmatie doar pentru a demonstra ce fel de cafea josnica din punctul lui de vedere as dori eu sa servesc comparativ cu ce e el obisnuit. Daca in viata poti ajuta fara sa pari superior e perfect, daca nu, abtinete. Cam dupa principiul asta ma ghidez. Eu nu cred ca am fost deplasat cu nimic. In cel mai rau caz putea sa dea un sfat gen : "stii nu e o alegere buna sa faci ceva cu arome, poti scoate o cafea aromata prin alte metode....." nu sa iei la misto.
 
Reply
#15
cosminache, ti-am editat eu sfarsitul mesajului. o rugaminte pt toti: fiti toleranti domnilor.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#16
(06-11-2016, 18:30)renatoa Wrote: Cafeaua e mai importanta decat aparatul.
Cu un aparat asemanator, dar cafea corespunzatoare, colegii mei de la birou se simt rasfatati si considera ca beau ceva mai bun ca la Starbucks.
......

Deja asta suna a verdict; "Cafeaua este mai importantă decât aparatul ".
Completul a fost format din consumatori respectabili, cu experienta la Starbucks .
Eu cred ca aceasra hotărâre ar trebui primită cu rezerve.

Nu ma interesează subiectul in sine dar am simțit nevoia sa intervin, plecând de la afirmația de mai sus si a etalonului pe care s-a bazat.

Îmi permit cateva aprecieri deoarece, imediat după ce am cumpărat primul meu expresor, am dat fuga la Starbucks, considerat si de mine la acea vreme, un templu al cafelei, de unde am cumpărat o punga de Kenya si una de Ethiopia. Erau cafele pe care le foloseau si in aparatul lor din cafenea.
In primele zile am extras pe Lelit PL41 TEM + Gaggia MDF. La aproximativ o săptămâna mi-a venit Expobar-ul si Mahlkoning-ul Vario. Țin si acum minte ce diferențe mari de gust am remarcat la aceste cafele, doar folosind alte aparate.

In alta ordine de idei, la birou beau destul de rar combinații de cafea cu crema din lapte. Espresso deloc, dar gust shot-ul de fiecare data când fac cappuccino. Deși cafeaua o prepar cu Lelit PL 41TEM si Macap M4D, aceasta nu se compara la gust cu cea de acasa si, pentru asta, cu siguranța, de vina nu este cafeaua. Spun asta deoarece acasa mai verific gustul cafelei pe care o folosesc la birou.

De ce oare, mulți utilizatori tot schimba aparatele?
Nu or avea ce face cu banii ?
Eu cred, mai degrabă, ca doresc ceva mai bun de la aceeași cafea pe care o folosesc si, pana la un punct, chiar reușesc sa obțină acest lucru.

In opinia mea si nu numai, din cafea proasta si aparate bune rezulta, categoric, shoturi proaste dar, din cafea buna si din aparate din ce in ce mai performante rezulta cafea din ce in ce mai buna. Repet, pana la un punct din care creșterea prețurilor nu se mai regăsește in satisfacția gustului ci se reflecta in alte preferințe.

Pe forum se discuta despre multe moduri de preparare a cafelei : la ibric, filtru, dispozitive tip french press, bialetti, aeropres si câte si mai câte. Gustul cafelelor obținute prin folosirea unuia sau altuia dintre dispozitivele dedicate este diferit.
Normal ca, materia prima reprezentând-o apa si cafeaua macinata, gusturile vor avea ceva in comun, se vor asemăna , dar nu vor fi identice.

Acest forum, in marea lui majoritate, este însă despre espresso, preparat din cca 7-14 g macinatura , la cca 9 bar presiune si cca 90 gc temperatura, in cca 25 de sec, ca sa obținem cca 30-60 ml de cafea.
Fiind implicati atâția parametri, in opinia mea, devine evident faptul ca, pe lângă cafea, conteaza si echipamentele dedicate preparării. Atâta timp cât la espresso avem nevoie de macinatura corespunzătoare, de stabilitatea si de controlul temperaturii, dar si de cel al presiunii rezulta ca este importantă calitatea aparatelor care sa facă aceste lucruri, adică cea a expresorului si a râșniței.

Dacă gusturile fiecăruia dintre noi nu ar fi diferite, dacă utilizatorii nu ar dori un gust mai bun in ceașca, chiar si folosind aceeași cafea, de ce ar mai vrea cineva o râșnița Kinu M38 sau M47 când exista Hario, de ce ar dori o Vario când exista râșnița cu elice, de ce ar vrea altcineva un HX sau DB când exista aeropres-ul adică, de ce ar cheltui astfel cineva mai mult, dacă poate obtine o cafea mai buna folosind un echipament cu performante modeste si concentrându-se doar pe boabe de calitate.

Fac doua paralele, in fotografie sa fie suficient sa ai un peisaj frumos si sa nu conteze aparatul si obiectivul care il imortalizează sau, in audițiile muzicale sa fie suficient sa ai discuri de calitate si sa nu conteze aparatura care aduce sunetul la urechile noastre?
In zona espresso, sa fie suficient sa ai o cafea buna si sa nu conteze expresorul si râșnița care o prepara?

In opinia mea, răspunsul vine singur si logic deoarece, toți cei care au dorit mai mult, si-au dat seama ca pe lângă calitatea cafelei, la gustul extractiei contează atat nivelul cât si calitatea aparatelor utilizate in preparare.
Eu asa văd lucrurile si as dori ca cei care doresc ca, pe un forum aflat "in căutarea unui espresso perfect", sa susțina afirmația "cafeaua este mai importantă decât aparatul" sa aducă si argumentele practice ca așa este.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#17
Cred ca s-a afirmat in destule locuri, si de catre diverse persoane, ca iese ceva mai bun cu o cafea proaspat prajita pe un espressor entry, decat cu o cafea comerciala pe un espressor de top. Aveam impresia ca este o axioma... Confused

La aceasta afirmatie m-am referit, si nu la rastalmacirea de mai sus.

Credeam ca e clar pana acum ca cel care a deschis topicul nu este in cautarea absolutului.
Nu cred ca cineva ofera altceva decat automate in regim sau locatii de tip to-go. Sau nu se cunoaste semnificatia termenului si a fost utilizat incorect.

Paralela cu fotografia nu este cea mai fericita, sau poate da, dar in alt sens, toata fotografia traind intr-o orbire generala similara cu cafeaua comerciala, si doar un numar infim, mult mai mic decat al espressomanilor, pot afirma ca vad o reproducere mai aproape de realitate a lumii prin aparatul lor.
 
Reply
#18
(07-11-2016, 13:49)renatoa Wrote: Cred ca s-a afirmat in destule locuri, si de catre diverse persoane, ca iese ceva mai bun cu o cafea proaspat prajita pe un espressor entry, decat cu o cafea comerciala pe un espressor de top. Aveam impresia ca este o axioma... Confused

La aceasta afirmatie m-am referit, si nu la rastalmacirea de mai sus.
......

Paralela cu fotografia nu este cea mai fericita, sau poate da, dar in alt sens, toata fotografia traind intr-o orbire generala similara cu cafeaua comerciala, si doar un numar infim, mult mai mic decat al espressomanilor, pot afirma ca vad o reproducere mai aproape de realitate a lumii prin aparatul lor.

Asta am afirmat si am susținut :
"In opinia mea si nu numai, din cafea proasta si aparate bune rezulta, categoric, shoturi proaste dar, din cafea buna si din aparate din ce in ce mai performante rezulta cafea din ce in ce mai buna. Repet, pana la un punct din care creșterea prețurilor nu se mai regăsește in satisfacția gustului ci se reflecta in alte preferințe."
In aparate eu includ neaparat râșnița, nu doar expresorul.

Sunt oameni care nu beau vin, coniac sau altele, nu la cantitate, pentu a se îmbata. Acestia caută finetea, rafinamentul si plăcerea gustului.
Pentru o categorie de consumatori, cafeaua nu reprezintă lichidul injectat in vena pentru a se trezi sau o alta modalitate de a face timpul sa treacă mai repede. Ei caută aromele si diversitatea de gusturi din boabele de cafea.
Si intr-un caz si in celălalt, la fel ca si in fotografie sau muzica este vorba de aparate care sa permită realizarea de reglaje si de acorduri fine.

Forumul acesta este lecturat de mult mai multe persoane, decât cele vizibile si cred ca este bine sa nu inducem ideea ca aparatele nu contează.
Sunt mulți care, asemeni mie, nu au rezonat mult timp cu aceasta băutura. A le spune acestora ca doar cafeaua contează iar aparatele nu au o importantă prea mare s-ar putea sa ii facă, după ceva încercări , sa renunțe chiar înainte de a ajunge sa descopere gustul care s-ar putea ca sa le placa.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#19
Aveti dreptate, mai ales in fraza de incheiere Smile

Si totusi, sa nu inducem ideea ca doar cu anumite aparate obtii rezultate... pe multi asta i-a facut sa creada altceva despre menirea forumului Wink din pacate dau glas la aceste temeri doar pe PM...
 
Reply
#20
(07-11-2016, 15:21)renatoa Wrote: .....
Si totusi, sa nu inducem ideea ca doar cu anumite aparate obtii rezultate... pe multi asta i-a facut sa creada altceva despre menirea forumului Wink din pacate dau glas la aceste temeri doar pe PM...

Asa este!
PM a devenit un forum paralel.
Multi utilizatori se manifesta in acest spatiu deoarece nu doresc polemica si cauta doar informatie si dialog civilizat.
Acestora li s-a parut nepotrivit sa afiseze lista cu echipamentele pe care si le doreau, deoarece nu voiau sa apara ca niste excentrici ciudati, inconstienti sau risipitori care nu au ce face cu banii sau sa intre in dialoguri, considerate de ei, sterile si jenante.
Sunt multe achizitii de echipamente performante facute de utilizatori, doar ca urmare a dialogurilor in PM.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#21
Neuromancer Wrote:Trebuie sa sti ca nici unu din supra automaticele din linkurile de mai sus nu sunt capabile sa produca espresso.

+1,  dar asta in ideea ca OP-ul (Cosminache) vrea sa serveasca espresso... fie el si "la pachet"
 
cosminache Wrote:Eu doresc sa fac cafea de calitate pentru cei ce vor sa cumpere cafea to go. Vreau sa fac cafele si cu diferite arome sau ceaiuri.
...
asa ca trebuie sa mai atragi si prin alte tipuri de cafele care sunt si ele apreciate de asa zisi "necunoscatori" cum i-ai numi tu. Trebuie sa incerci sa fii pe mai multe gusturi pentru ca Bacaul nu e un mare oras, nu e nici macar oras universitar sau un mare oras economic...sunt putini cei care au papile gustative fine ca ale dumitale si mai putini sunt cei care isi permit sa plateasca o cafea cu care te resfeti tu zilnic.
...
el a facut o afirmatie doar pentru a demonstra ce fel de cafea josnica din punctul lui de vedere as dori eu sa servesc comparativ cu ce e el obisnuit. Daca in viata poti ajuta fara sa pari superior e perfect, daca nu, abtinete. ...

probabil vei reusi sa-ti pui pe picioare afacerea si asta e vestea buna, care merita toata consideratia pentru calitatile si munca ce o presupune;

vestea rea este ca nu vad potrivita supararea ta pentru acele din reactiile ce le-ai starnit aici, care iti sunt neprietenoase!

imi place sa cred ca membrii semnificativi ai acestui forum sunt - potrivit numelui sau - amatori entuziasti ai prepararii espresso-ului acasa, sustinatori ai unei culturi decente a cafelei de calitate, cei care sunt "in cautarea espresso-ului... ";

cum zice Lyvyoo:
"Espressoman.ro este o platforma online, blog si un minunat si insufletit forum, care se doreste a fi instrumentul de exprimare al unei comunitati in formare in Romania, cea a pasionatilor de “home espresso” sau, mai precis, a celor care beau acasa un espresso/capuccino mai bun decat in majoritatea cafenelelor din Romania. "
(accentuarile in bold sunt ale mele)

ai intrat deci intr-un spatiu in care s-au incropit in timp si nu usor, idei si fapte frumoase pentru un anume tip de abordare a cafelei de calitate;
un spatiu caruia - parerea mea - nu-i apartii, cu intentiile, parerile si valorile pe care le declari;

dar nu esti singurul, din contra - apartii celor multi, si oricum, timpurile se schimba si oamenii cu ele... adica probabil in timp, si daca se 'trage' tare, ideea de espresso asa cum il inteleg eu se va inlocui cu ideea de espresso, asa cum o intelegi tu!

reluand insa, esti deocamdata - in opinia mea - opus ideii (recunosc, idealiste, utopice ca reusita comerciala) de cafenea in respect pentru calitatea si cultura cafelei, si pui problema supravietuirii prin compromis realist in peisajul comercial de provincie romaneasca, intru mentinerea aceleiasi lumi a non-culturii cafelei - cafeaua ca zeama lunga si aromata, eventual facuta la un automat...
ieftina si buna...ha!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#22
(07-11-2016, 12:21)RaduCarutasu Wrote:
(06-11-2016, 18:30)renatoa Wrote: Cafeaua e mai importanta decat aparatul. ...
Deja asta suna a verdict; "Cafeaua este mai importantă decât aparatul ".
Completul a fost format din consumatori respectabili, cu experienta la Starbucks  
...
In opinia mea si nu numai, din cafea proasta si aparate bune rezulta, categoric, shoturi proaste dar, din cafea buna si din aparate din ce in ce mai performante rezulta cafea din ce in ce mai buna. Repet, pana la un punct din care creșterea prețurilor nu se mai regăsește in satisfacția gustului ci se reflecta in alte preferințe.
...
Acest forum, in marea lui majoritate, este însă despre espresso...
Fiind implicati atâția parametri... In zona espresso, sa fie suficient sa ai o cafea buna si sa nu conteze expresorul si râșnița care o prepara?  ... pe un forum aflat "in căutarea unui espresso perfect" ...

cele spuse de RaduCarutasu sunt ca intotdeauna, pline de bun simt si grija pentru cei ce citesc;
si probabil suficiente ca inteles, pentru problema ridicata;
de aceea, primul meu impuls a fost sa includ comentariile mele intr-un post pe cafeneaua off-topic; mai ales ca recent am umplut mai sus inca un zid de cuvinte, tot off-topic;

aleg totusi alternativa mai comoda de a continua aici; pana la urma compartimentarea aceasta pe subiecte in detaliu nu functioneaza nici in timpul si nici in spatiul forumului; cu cat sunt mai putine categorii de subiecte, cu atat gradul de unitate al forumului creste!

in "cafeaua e mai importanta..." regasesc nu cele ce am citat si eu de mai multe ori in forum: "95% din rezultatul in ceasca il da cafeaua..."... nu, pentru ca cele citate de mine nu neaga importanta echipamentelor folosite,
ci o mentalitate negativista, una 'toxica' pentru forum, asa cum scriam nu demult...din care transpare acel:
"spiritul care ma caracterizeaza, ieftin si bun"

generalizand, acest "ieftin si bun" este apanajul celor care "se descurca" in lumea de azi si stiu sa evite acel "scump si prost", cu care-i sperie si exploateaza pe cei 'nestiutori'...

o intreaga lume, o intreaga existenta de valori cu semnificatie vitala pentru unii, este nimicita de cenusiul acelor 'ieftin si bun', 'ieftin si practic', cu care am trait deja niste generatii!

si putem merge mai departe: celor mai la-nceput, in dubiu, poate si confuzie, ce cu respect cauta indrumare la 'mai invatatii' forumului, le zicem sa-si ia echipament 'entry level', sau sa incerce ceva DIY... pentru inceput... si pentru a nu-i lasa in prea simplu, ii sfatuim sa-si adauge tot felul de podoabe placebo, totul parte a unui meniu in program impus...
si pe urma-i lasam sa se descurce fara sa inteleaga cum au ajuns acolo, si le servim verdictul: 'cafeaua e mai importanta decat aparatul' ...lasa-n pace gioarsele alea scumpe si apuca-te de ibric, sau aeropress, sau V60, sau mokapot...
ok, toate-s bune si astea, chiar mult mai potrivite decat toata pleiada de echipamente entry-level la moda in forum;

vorbind de echipamente si de comunitati de amatori espresso, e poate de remarcat nu numai enorma diferenta intre dotarea medie pe home-barista si dotarea celor de pe espresoman.ro, nu, aici se poate contraargumenta in nota de antiamericanism media,
ci intre faptul ca in SUA majoritatea celor cu o dotare de high-end sunt membrii ai unei comunitati de amatori espresso, in timp ce la noi, cei (amatori, atentie) cu dotari cat de cat high-end isi folosesc dotarea strict in relatiile sociale directe... prea putini din putinii existenti sunt mebrii activi in vreo comunitate de amatori espresso; altfel spus, dotarea cu echipamente espresso la noi este un semn de status social, competenta nu foloseste la nimic;
e cazul amintit in citatul de inceput: "creșterea prețurilor... se reflecta in alte preferințe"   

pentru a face din cafea o bautura populara, de-a lungul atator crize economice si razboaie, italienii au folosit soiuri ieftine de cafea, nu cafea proasta (veche, stricata etc.) si au dezvoltat o arta a amestecului de soiuri;
dar ceea ce a facut baubila bautura lor traditionala din baruri, au fost masinile... concepute, si perfectionate de inginerii lor;
in respectul meu pentru cafeaua buna si bine preparata, am lasat un loc larg pentru felul in care italienii isi beau cafeaua, pentru invatatura, traditiile si masinile lor, care identifica mai mult de un secol in lumea buna a cafelei;
un secol de cultura a cafelei care contrazice citatul de plecare;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#23
Domnilor , stimati colegi , cu tot respectul ce vi-l port , dar nu cred ca putem pune aparatele inaintea cafelei ...Ce vor crede cei ce citesc forumul si ce exemple vom da  - ca ar bun un Icatu sau IAPAR59  stors intr-un Arduino la marea arta , cantarit , dozat , pastrat , rasnit etc...in timp ce un Geisha sau Bergandal ar merge si la automat...Aceste accente au inceput sa se faca simtite si la SCAE , care promoveza discret e drept ( este doar in stadiul de recomandare ) ...si o cafea mai putin reusita ( blend ) , dar o extractie ca la carte....de ce ??? - pentru ca tot mai multi fermieri renunta cu usurinta la soiurile batrane si traditional excelente , care necesita multa ingrijire si nu sunt prea productive , in favoarea celor rezistente la boli si cu productivitate mai buna , din motive forfetare. Eu gogoasa asta nu o pot inghiti , am ajuns sa cautam cafea buna , nemaltratata in loturi din ce in ce mai mici si mai rare , iar in RO cand mai gasesti rar de tot si cu totul intamplator cate un astfel de microlot , care dispare rapid ramane omul cu senzatia ca a visat frumos...si i se insenineaza ziua. Aparate sunt excelente si suficiente pentru toate gusturile si buzunarele , dar la cafea nu se poate face rabat - ce bagi aia bei - oricata tehnica ai folosi si indiferent cate stele Michelin sau SCAE ai pe umeri. Din acest exces de aparatura moderna , vom ajunge tot la espressoare automate in scurta vreme , pentru ca din cate observ si cele manuale au tendinte de automatizare , iar operatorul uman tot mai putin control , ( preinfuzie , presiune , etc ) aproape proportional cu cresterea pretului...Eu traiesc inca cu impresia ca aici , ( pe forum ) sunt oameni care au sacrificat bani , timp , multi nervi citit - scris...pentru ca totul sa se duca de rapa cu o cafea proasta ,  dar extrasa in cel mai studiat mod...rade lumea ce naiba. Cafeaua de calitate cat mai buna cu putinta , din soiuri alese si proaspat aduse , prajite si rasnite proaspat in espressoare bune , numai asa cred ca se poate ajunge si la posibila gasire a espresso-ului perfect...daca el exista...Din acest motiv am propus si o ierarhizare a soiurilor si a preferintelor , nu pentru a incaiera lumea , ci pentru a sintetiza mai usor cautarile pe soiuri si pentru a evidentia prajitorilor si importatorilor , care ne vizeaza direct , ce anume cautam , ce ne place si ce ar putea sa ne aduca. In scurt timp vor veni sarbatorile de iarna si noi tot cu costa rica , pacamara , etc  cu ce suntem invatati , ia uitati cu ce vine lumea de afara...dar ma opresc aici [Image: sad.gif] .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#24
"Bezzera Strega Top / La Pavoni Expo 2015 /Mahlkonig Vario Home /Kinu M47/ ECM S64 (Titanium) accesories Motta / Concept Art Dynamo/Bezzera / Richard , Gene CBR 101 / aeropress / frenchpress Bodum ..."

E o lista cam dodoloata ... putea fi mult mai subtire daca intr-adevar consideri ca doar cafeaua conteaza ... ( dar ... ca multi de aici vrei sa obtii maxim dintr-o cafea buna, ori la asta doar masinile te pot ajuta)
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#25
Desi sunt intru totul convins ca plecam de la calitatea cafelei iar uneltele sunt doar detalii care ajuta sa lucrezi la acordul fin, cu toate acestea nu cred in superioritatea unui soi in fata altuia. In ceea ce ma priveste consider ca un echipament foarte performant (in regim de utilizare casnica) este util atunci cand avem pe mana cafea de calitate mediocra.
Iar a trage de ureche fermierul care inlocuieste cultura de Typica sau Caturra cu Catuai sau Castillo este fundamental gresit din foarte multe motive. Am vazut cu ochii mei fermieri care aproape plangeau gandindu-se ca mai mult de 70% din cultura este compromisa din cauza ruginei. La fel am vazut fermieri care vindeau terenul dezvoltatorilor impobiliari care in secunda urmatoare taiau toti copacii deoarece era mult mai profitabil decat sa culegi cirese de cafea.
In acelasi siprit consider ca este supraevaluat fetisul microlotului, al cafelei extrase din cirese crescute din aceeasi planta sau pe aceeasi ramura. La toate concursurile in care cineva a venit cu o astfel de abordare a pierdut.
Sunt absolut convins ca o sesiune de cupping cu cafele preparate din soiurile mai sus mentionate o sa conduca la rezultate total neasteptate.

Soiul NU este o garantie suficienta pentru o performanta de gust ireprosabila in ceasca. Solul, altitudinea, conditiile de microclimat, ingrasamantul natural folosit, expunerea la soare, metoda de procesare si altele pot schimba amprenta generica de gust al unui soi in mod radical.
 
Reply
#26
(07-11-2016, 23:57)Levo Wrote: ..... Eu gogoasa asta nu o pot inghiti , am ajuns sa cautam cafea buna , nemaltratata in loturi din ce in ce mai mici si mai rare , iar in RO cand mai gasesti rar de tot si cu totul intamplator cate un astfel de microlot , care dispare rapid ramane omul cu senzatia ca a visat frumos...si i se insenineaza ziua. Aparate sunt excelente si suficiente pentru toate gusturile si buzunarele , dar la cafea nu se poate face rabat - CE BAGI AIA BEI- oricata tehnica ai folosi si indiferent cate stele Michelin sau SCAE ai pe umeri.

Iarăși sunt plecat, fără cafeaua de acasa si am timp sa mai întreb un lucru, in legătura cu care as fi încântat dacă ar răspunde onest, cei care au avut ocazia sa facă măcar o parte dintre comparațiile posibile.
Dacă vom bagă aceeași cafea in aeropres, sau in Gaggia, Expobar, Bezzera Strega vom bea un shot cu același gust?
Personal am avut ocazia sa compar rezultatele câtorva extracții si mi-am format o părere in acest sens.
Acesta ar putea fi schimbată doar dacă cineva mi-ar arată ca am făcut greșeli majore la preparare.
Altfel rămân la ceea ce am constatat, adică, xista diferențe sesizabile de gust, in cazurile in care aceeași cafea a fost extrasa pe aparate din clase diferite sau ale căror extracții au la baza principii diferite de funcționare ale expresoarelor.
De ce ar dori cunoscătorii o Strega dacă nu ar avea habar si nu ar fi observat ce influența are presiunea asupra gustului unei extracții?
De ce ar mai dori alți cunoscători un aparat masiv, cu stabilitate termică ridicată, dacă nu ar avea habar si nu ar fi experimentat efectele unei temperaturi stabile asupra gustului extractiei?
De ce ar dori altcineva o râșnița, care sa realizeze o calitate a macinaturii, care sa permită reglarea parametrilor de curgere ale unui shot, dacă nu ar avea habar despre gusturile unei subextractii sau ale unei supraextractii?
Toți cei care se regăsesc in ipostazele de mai sus, au depășit anumite preconcepții si tipare, au avut curiozitatea, dar si posibilitatea, de a experimenta mai mult si au realizat ca, dacă tot au acces la o cafea buna si dacă își pot permite, atunci sa își si achiziționeze echipamentele cu care sa obțină satisfacția maxima, penru ei dar si pentru cei dragi si apropiați lor.

Se vorbește despre faptul ca o cafea este mai importantă decât echipamentul de preparare. Dar despre ce cafea vorbim oare?
O cafea de calitate costa destul de mult.
De departe cea mai buna cafea pe care am avut-o (si încă mai am) este o Panama Geisha, de 50 de Euro kilogramul (prețul importatorului cu zero adaus).
Pe GS3, cu K30 are un gust extraordinar. Parca beau ceva in care am stors struguri din soiul Hamburg.", curcubeu pe cerul gurii", cum ar zice Bobonete.
Pe Lelit cu Macap este doar o cafea buna, cu aciditate medie, fructată.
Sa fie cafeaua de vina? Nu, am folosit aceleași boabe.
In afara de un spring Lever, un lever, un aparat cu profilare, un DB sau HX performante, nu as risipi o cafea așa scumpă pe alte echipamente, fie acestea filtru, V60, aeropres șamd. Nu din aroganta ci din realism si din spirit de economie deoarece cafeaua de calitate costa, este scumpă.
Un echipament performant face din cafeaua mediocra, mai ieftină si la care avem acces cei mai mulți dintre noi, o materie prima pentru o bautura constant complexa, gustoasa, aromata .
Nu întâmplator am spus constant. In opinia mea este important sa avem parte de repetabilitatea rezultatelor.
Ar fi frustrant sa identificam un gust, pe care sa nu il putem reproduce.
Ar fi frustrant sa știm ca putem bea ceva minunat, pentru ca s-a întâmplat ca odată sa extragem o cafea al carei gust ne-a plăcut, dar pe care nu il putem reproduce.
Echipamentele performante ne scutesc de aceste frustrări si de multe altele.

Libertatea de a alege aparține fiecăruia . Tiparul după care își profilează alegerea, la fel, ii aparține.
Baza de informare, pentru luarea deciziei de achiziție, ar trebui sa cuprindă cât mai multe informații.
Eu cred ca asta facem aici; oferim informație. Mai cred ca o informație este cu atât mai credibila cu cât are la baza experiențele personale ale celor care o exprima.
Satisfacția, pe care o oferă experienta personală, poate fi o circumstanța atenuantă pentru subiectivismul de care ar putea suferi aceasta dar, totodata si un argument in favoarea ei.

Levo
"Din acest motiv am propus si o ierarhizare a soiurilor si a preferintelor , nu pentru a incaiera lumea , ci pentru a sintetiza mai usor cautarile pe soiuri si pentru a evidentia prajitorilor si importatorilor , care ne vizeaza direct , ce anume cautam , ce ne place si ce ar putea sa ne aduca. In scurt timp vor veni sarbatorile de iarna si noi tot cu costa rica , pacamara , etc cu ce suntem invatati , ia uitati cu ce vine lumea de afara...dar ma opresc aici [Image: sad.gif] ."

In opinia mea, ierarhizarea se poate face atunci când toți cei care o propun sau își doresc sa beneficieze de acesta, se conformează acelorasi criterii.
Are o cafea anume același gust, atunci când este extrasa pe dispozitive sau expresoare diferite?
Percepțiile senzoriale ale celor care accepta o asemenea propunere sunt identice ?
De exemplu, o Ethiopia Yrga prăjită light, extrasa cu aeropres ar putea fi prea acra, in timp ce, aceeași cafea extrasa pe Expobar, ar putea fi o experienta florală memorabila.
Daca unii ar vota negativ iar alții pozitiv, care ar fi verdictul?
Pe orice expresor, cu stabilitate termică precară, asociat cu o râșnița limitată pentru espresso rezultatele ar fi majoritar nesatisfăcătoare.
In contrast cu aceste rezultate ar putea fi cele livrate de aparate performante, controlabile dar mai scumpe.
Fiecare este liber sa aleagă între :
1- cafea "buna" si echipamente ieftine
2- cafea si echipamente performante (dar mai scumpe)
Cafea vor consuma si unii si ceilalți, doar ca aceasta nu va fi la fel si nu va fi obținută cu aceleași satisfacții.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#27
Da ...., dar , nu doresc sa fiu interpretat gresit  - de aceea si intervin , in postarea anterioara eu am vrut sa subliniez importanta boabelor de cafea ajunse la noi in tara si nu incerc sa trag fermierii de urechi  cum spune colegul eugenm si nici sa discreditez importanta calitatii espressoarelor cum spune colegul RaduCarutasu ( pe care-l rog sa ma ierte daca l-am suparat cumva ) , insa traiesc cu impresia ca pe piata interna de la noi , in afara catorva prajitori care au pasiune in ceea ce fac si acesta se reflecta in cafeaua care o aduc , prajesc si comercializeaza , restul este o maturatura , o ramasita de la cafeaua ce trebuia sa fie...Este limpede pentru oricine ca un espressor performant reuseste sa extraga bine si o cafea de buna calitate , la fel si o cafea de proasta calitate - numai ca aici nu se mai tine cont de espressor pentru ca rezultatul din ceasca tot mediocru va fi. , sau - cum am putea apuca o dejectie de partea ei cea mai curata...? - Eu cu o chestie ( gogoasa ) nu pot fi de acord : - o cafea inferioara tot asa va ramane chiar daca este extrasa excelent ( respectiv din nisip , bici cu pleazna de matase nu se poate face ) , din acest motiv spun ca orice aparat ar avea cineva - ar trebui sa cumpere o cafea de o calitate pe care si-o poate permite , ca sa poata spera la ceva in ceasca , iar daca la acesta cafea se adauga un espressor si-o rasnita de o calitate cat mai buna ( cu putin exercitiu ) se poate obtine o cafea buna. ( respectiv punctul 2 din postarea lui Radu C.)

Aici eu spun ce gandesc si simt cinstit , fara a face retorica de amorul artei , caci altfel puteam sa citesc forumul in continuare fara a ma loga si fara a scrie nimic , cum am si si facut un timp lungut ,  inaite de a ma invita Lyvyoo sa ma exprim ... [Image: cool.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#28
initiatorul topicului a disparut de cateva zile iar voi continuati sa va certati aici...
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#29
(08-11-2016, 11:35)Fane Wrote: initiatorul topicului a disparut de cateva zile iar voi continuati sa va certati aici...

Dar cine se cearta ?
Daca fiecare își susține, cu argumente, punctele de vedere, iar acestea nu coincid si generează o dezbatere mai energica, nu înseamnă cearta.

In fond aici discutam despre gust, unul dintre simțurile cu care am fost înzestrați, iar in aceasta zona percepțiile sunt supuse unei mari doze de subiectivism.

Levo a atins un aspect care mie mi-a scăpat, acela ca piața este inundata de cafea veche, de o calitate nu îndoielnică ci de-a dreptul dubioasa. Boabe sparte, culori ciudate , mărimi diferite....adică rebuturi.
Dacă ne referim la aceasta cafea, de care eu, cel puțin, nu m-am apropiat atunci da, cafeaua este mai importantă decât aparatele.
Cei care caută ieftin si bun, prin supermarket-uri sau aiurea, au șanse minime sa ajungă sa bea o cafea de calitate, așa cum ne îndeamnă forumul " in căutarea espresso-ului perfect".
Si mama a realizat ce diferența enorma este între cafeaua ei la ibric, preparata dintr-o cafea proaspăt prăjită, dintr-o punga banala din hârtie si cea făcută din alintaromele frumos ambalate.
Nediscutandu-se pornind de la aceasta particularitate, dezbaterile au dezvoltat subiectul mai mult decât ar fi fost necesar, cu câștig in sensul plusului de informație.

Din fericire acum, in țara noastră, exista prajitori care își respecta statutul si ne pun la dispoziție cafele de calitate, la un nivel care sa le facă si accesibile, noua, ca prețuri.
Dacă ne uitam la bursa de pe forum, se vede ca primele achiziții de grup au fost pentru cafea.
Înainte de a se forma o comunitate aici, ne mobilizam pe Softpedia si cumpărăm cafea, in grup, din Marea Britanie, Olanda, Germania .....

Personal, acum, acasa, am cafea verde cumpărat doar din țara, de la prajitori cunoscuți de noi toți si din soiurile pe care le găsim in oferta lor publica.
Nu m-a pot plânge, deoarece am de unde sa aleg!

Extracții reușite tuturor!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#30
Sunt de acord cu cei care considera ca o cafea buna incepe de la boaba si ea este, dealtfel, regina balului. Cu Radu, in schimb, nu sunt de acord ca masina este miezul din dodoasca. Mergand pe aceeasi logica...va dati seama ce cafea iese la un espresor de 1 miliard. [Image: wink.gif]

Eu cred ca experienta e singura care iti ofera sansa sa faci o cafea exceptionala si nu masina. Printre altele sunt dublu campion la pescuit si fost capitan al echipei nationale. Lumea care-si dorea sa aibe rezultate similare a inceput sa cumpere scule (scumpe dealtfel) ca ale mele. Au crezut ca ele erau motivul pentru care reuseam sa castig. Nici vorba. Era doar experienta. Petreceam peste 200 de zile pe an pe balta, faceam 1 milion de experimente, construiam tactici, samd. In consecinta, cred ca pe Lelit daca faci sute de cafele zilnic...mii de experimente ajungi sa o cafea extraordinara si la fel de buna ca pe un super espressor.

Sasa Sestic a castigat CM pentru ca detinea sub control tot lantul cafelei...de la productor pana la "zeama" din ceasca. Sunt convins ca ar fi reusit o extractie la fel de buna si cu un Lelit. In speech-ul lui a vorbit doar despre cafea si ingrediente dar niciodata nu a pomenit de echipamente pentru ca ele sunt prea putin importante, regina era boaba de cafea.

Acum 2 ani, in Napoli, am baut cel mai bun espresso din viata mea. Omul avea prajitoria lui (un prajitor vechi sub forma de bila) si un espressor la fel de vechi dar ce stia sa faca cu el era ceva de vis. Am baut 3 ristretto si 2 espresso din 3 tipuri de cafea. Au fost atat de incredibile incat nu le voi uita niciodata. Lumea zicea ca secretul era in apa dar eu cred ca secretul era doar in experienta omului din spatele aparatelor. Cu echipamente vechi si depasite el reusea niste extractii incredibile. Sper vreodata sa mai ajung pe acolo si sper sa mai gasesc mica locatie dar foarte aglomerata.

In concluzie, dupa parerea mea, boaba de cafea si experienta reprezinta atuurile principale pentru a scoate maximum dintr-o cafea si in niciun caz cel mai performant espressor.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)