Hello There, Guest! Login Register


Alegerea cafelei.

#31
@gabisandu Cu toata dragostea ,dar ca posesor de Lelit , pot sa-ti spun ca este i diferenta mare de gust intre un Lelit (sbdu) si un DB/HX . De aceea cred ca poate fi si o diferenta intre un DB entry level si un LM GS3 , SLAYER sau Mina dalla corte
 
Reply
#32
(08-11-2016, 16:18)gabisandu Wrote: ...nu sunt de acord ca masina este miezul din dodoasca....
Eu cred ca experienta e singura care iti ofera sansa sa faci o cafea exceptionala si nu masina. ...
Sasa Sestic a castigat CM pentru ca detinea sub control tot lantul cafelei...de la productor pana la "zeama" din ceasca. Sunt convins ca ar fi reusit o extractie la fel de buna si cu un Lelit. In speech-ul lui a vorbit doar despre cafea si ingrediente dar niciodata nu a pomenit de echipamente pentru ca ele sunt prea putin importante...

Acum 2 ani, in Napoli, am baut cel mai bun espresso din viata mea. ...

sincer, speram sa fac un bine tuturor si sa inchei prezenta mea aici cu mesajul #22 - zeama e lunga si s-a ajuns intr-un punct de remiza, cu o totala vulnerabilitate spre zero relevanta, pentru cei trecatori pe-aicea!

si nu intervin pentru a-mi mai expune odata opiniile cu cei 4 M (aici s-a tot vorbit de 3 dintre ei, asta probabil pentru ca al patrulea 'macinazione' se subintelege a fi M47 [Image: smile.gif]

toata consideratia pentru prestanta si experienta in ale pescuitului, dar trebuie sa te contrazic - e vorba de opinia mea pe care o inregistrez aici, sper sa ramana si ea:
NU, Sasa Sestic NU ar fi castigat WBC-ul, lucrand pe un Lelit!
in primul rand - asta pentru a ne trezi - ca nu s-ar fi omologat rezultatul; e un concurs si sunt reguli, nu!?
pe vremuri, da, ieseai din saloon si in mijlocul ulitei trageai cu pistolul; si-l gaureai pe celalalt!
nu conta pistolul si consistenta preciziei lui, ci conta ca ai exersat pe coclauri cu el, ai facut 'mii de experimente' si n-ai stat numai sa citesti cum se face asta [Image: smile.gif]
dar afirmatia in favoarea Lelitului, sau - daca tot e vorba - a lui Gaggia, sau a lui Saeco, sau Krups, paraseste terenul solid pe care fiecare incercam sa ne mentinem in realitate, e un potential deserviciu pentru viitorii pasionati in prepararea espresso-ului acasa! sorry...
si atentie, ai adus vorba de campioni si campionate; dar stim foarte bine ca printre, poate, milioanele de barista din, poate, milioanele de cafenele ale lumii sunt mai multi ca, sau mai buni decat Sasa Sestic; si in timp si in spatiu;
si marea lor majoritate lucreaza pe masini profesionale, cu miscele din cafele mediocre; si dau de baut la multe alte sute de milioane de oameni, care beau espresso sau alte feluri de cafea;
si-si vad toti de viata lor si tare putin stiu, nu mai spun ca le pasa, de povestea asta a noastra cu cafeaua espresso facuta pe Lelit... ha!

 p.s.
1.
culmea, intr-un context potrivnic, argumentezi cu ceea ce pretuiesc si eu: cultura cafelei in Italia!
poate-ai vazut care sunt preturile si valoarea ce o reflecta, la americanii de pe home-barista, masinile vechi si restaurarea lor, ca hobby; ai vazut cum beau cafeaua si ce cafea beau italienii in baruri;
in postarea mea dinainte, tocmai asta incercam sa spun, ca italienii au consumat intr-o, deja, intreaga istorie, sortimente modeste (un eufemism) de cafea, dar preparata riguros dupa retete si cu masini capabile, care au devenit si se mentin inca, sursa si model!
in context, un exemplu care m-a fascinat mereu si l-am mai citat:
barista Rosario - 'like a lever-god'' si nu pe... Lelit, ci pe Bosco, o masina de facut cafea espresso care e aproape la fel acum, ca si in 1960...
(Bar De.Ga, in Napoli, 40° 50.389'N, 14° 15.009'E)
rapido:
http://www.youtube.com/watch?v=Ir68iy3IuQI
fredo:
http://www.youtube.com/watch?v=7Dq97OHWL3c
bar DE.GA ore 08:00
http://www.youtube.com/watch?v=dXJc2bzVX3I
bar DE,GA 11 06 3
http://www.youtube.com/watch?v=7Lugehc2r-o


2.
a, si-ar mai fi ceva: in toata existenta asta a lor, unii cauta sa realizeze un gen de unitate, pentru ca nimic nu supravietuieste singur: renumiti pistolari singuratici au sfarsit ca circari, in contact cu si pentru semenii lor...
complicat, dar ce vreau sa spun e ceea ce probabil marea majoritate gandeste asa: si masina si cafeaua sunt importante si nu isi au folos traind singure...
ceea ce mi s-a parut mie ca merita discutat este aceasta automistificare in care se complac unii incercand sa minimizeze, nu simplifice, rolul masinii de facut espresso, poate pentru a-si arata dispretul proletar fata de cei avuti, cu scule fetis, intr-o lume ezoterica...ha!

speculand (ce mai, ecranul poate fi sters fara probleme): cafeaua ca bob, semnifica in perisabilitatea ei, efemerul valorii vii; cat traieste, in conceptia noastra a celor cu cafeaua proaspat prajita? 10 zile, o luna-doua in congelator? cat traieste un peste sau ok, carnea lui cat e comestibila, dupa ce l-ai scos din lumea lui?
cat si ce ramane din vacarul pe care l-am impuscat in praful ulitei? [Image: smile.gif]
pistolul... incrustat, aurit... masina de facut espresso, mare, frumoasa si cu putere multa, simbol al unei lumi care se revolutiona industrial, trecuta acum in carti si gugle...

accesul la informatie, ca niciodata pana acum, iti permite sa vezi si sa citesti despre minuni de indemanare, de manualitate, de talent, fie ca-i vorba de MMA, de snooker, de F1 sau de dans... si mi se pare in intregime posibil ca un asemenea super om sa faca espresso cu mainile goale, dintr-o... mana de boabe de cafea regina! sau geisha...
eu trebuie sa il fac insa cu masina, si din cafea - cat imi pot permite sa cheltuiesc pe ea;
ca e scumpa si in medie, tot mai proasta; asa am tot zis...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#33
hmmm... nu sunt actionar asa ca nu o sa apar lelitul pentru ca e lelit. Totusi, de la cineva care argumenteaza lucrurile tehnic, ma astept sa aud niste argumente ...tehnice. Deci se dau urmartoarele ipoteze:
- cafeaua face 95% (scuze ca nu dau link la citat, dar recunosc imi e lene)
- omul si rasnita par a fi ambele, in mod universal acceptat, mai importante decat espressorul - > de unde deduc ca maxim 1,5% poate face acesta
- ok, deci espressorul face 1,5%...

Si acuma concluzionam ca e naspa sa faci cafea pe lelit. Cum ajungem la concluzia asta? Pana la urma impinge apa printr-un boiler, tevi, grup. Presiunea e controlata. Da, pierde vreo 3 grade in timpul extractiei. Presupunand ca asta e tragic, nu poate totusi sa fie ca 0 fata de 100. Deci tot nu se pierde tot acel 1,5%. Ca urmare, ramanem la vreo 99%?????
Si revenind la cele 3 grade: cica si strega are un profil de temperatura descrescator. Dar acolo e bine, ca asa e intentionat. Stiu, scade si presiunea. Dar nici hx-urlie clasice nu sunt liniare. Deci de unde incrancenarea si concluziile astea absolute?
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#34
Daca la nivel de pescuit sunt total de acord , la nivel de cafea espresso nu pot fi sub nici o forma. Pur si simplu cele 2 nu se pot compara.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#35
@ radu
Nu am spus ca Sasa ar fi castigat cu Lelit.
Am apus: "Sasa Sestic a castigat CM pentru ca detinea sub control tot lantul cafelei...de la productor pana la "zeama" din ceasca. Sunt convins ca ar fi reusit o extractie la fel de buna si cu un Lelit."
Sunt in continuare convins ca el ar fi reusit si pe un Lelit sa obtina un espresso la fel de bun si cred asta pentru ca avea tot cei trebuie (ma refer la materia prima) inclusiv experienta necesara.

Si da, sunt si eu sigur ca sunt multi alti barista poate mai buni ca Sasa. Si ei la randul lor vor reusi sa faca extractii pe echipamente entry level la fel de bune ca pe high level. Ii recomanda experienta...
Si sunt convins ca unii dintre ei reusesc sa o faca mai bine doar la ochi fara cronometru si cantar.

@ nicusors
Eu cred ca e valabil in orice domeniu. Sa punem masina mai presus de omul din spatele ei imi pare gresit.
In cazul asta, daca experienta nu conteaza ci doar echipamentul, atunci, orice incepator care-si cumpara ultima tehnologie in materie poate deveni cel mai bun barista. Scoate pe loc extractia perfecta.
Eu zic ca nu-i chiar asa. Consider ca boaba + omul din spatele aparatului sunt combinatia care conteaza cel mai mult in aceasta ecuatie. Parerea mea.
 
Reply
#36
Tirania asta a absolutismului aparaturii asupra rezultatelor m-a facut sa abandonez acum cativa ani forumurile de foto...
Un coleg de-al nostru foarte cunoscut, si tacut in ultima vreme, chiar si-a inchis site-ul din motive similare.

Si acolo cel putin rezuiltatele erau un pic mai masurabile si cuantificabile decat gustul aici... iar inputul, "cafeaua", adica subiectul/lumina/conditiile, era sau nu era...
Dar jalea cu aparatul era la fel, daca nu mai crunta... ce poza as fi tras daca aveam scula lui X...
 
Reply
#37
@ Renatoa
Ca sa vezi coincidenta...de fotografie ma ocup si eu. Si acelasi lucru l-am tot combatut pe forumuri cu cei care vedeau in fata doar obiective si aparate de peste 15.000 de euro. Credeau ca un aparat de 15.000 de euro face fotografie singur. Pe de alta parte acolo le-am demonstrat ca perseverenta si experienta poate scoate imagini superbe si cu o parjoala de aparat ca Nikon D90...si obiectiv low level. Inca detin primele locuri la categoria fauna.

Daca-mi este permis pun un link cu galeria foto (nu ca sa ma laud ci doar ca sa intaresc ca experienta poate scoate ceva f bun si cu un aparat slab in orice domeniu, fie el si al cafelei). http://www.comunitatefoto.ro/membri/gabi_sandu/
 
Reply
#38
@gabisandu

Daca tot e sa offtopicam ... ce scule de pescuit folosesti?
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#39
@ nicusors
Hi-S200 Free Spirit primite sponsorizare dar inainte aveam niste noname.
 
Reply
#40
Deci niste bete in zona 450 lire bucata, printre cele mai bune din piata, si nu se foloseste doar unul. Atunci despre ce vorbim? 

Si pentru mine discutia asta nu mai are rost.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#41
[quote='gabisandu' pid='53264' dateline='1478611120']
Sunt de acord cu cei care considera ca o cafea buna incepe de la boaba si ea este, dealtfel, regina balului. Cu Radu, in schimb, nu sunt de acord ca masina este miezul din dodoasca. Mergand pe aceeasi logica...va dati seama ce cafea iese la un espresor de 1 miliard. [Image: wink.gif]

Am scris intr-un post, mai sus, așa ceva:
"In opinia mea si nu numai, din cafea proasta si aparate bune rezulta, categoric, shoturi proaste dar, din cafea buna si din aparate din ce in ce mai performante rezulta cafea din ce in ce mai buna.
Repet, pana la un punct din care creșterea prețurilor nu se mai regăsește in satisfacția gustului ci se reflecta in alte preferințe."
Deci de la un anumit nivel al prețurilor in sus nu mai discutam despre îmbunătățirea gustului in cesca ci despre plăcerea si satisfacția de a lucra cu anumite aparate si atât.

Experienta este extrem de importantă dar, ce fel de experienta? Experienta la ce ?
La a recunoaște o cafea buna? La cum se poate prepara o cafea de calitate? Experienta in utilizarea echipamentelor dedicate diferitelor metode de preparare?......
Sunt multe tipuri de experiențe care ar trebui însumate, astfel încât sa formeze experienta necesară extragerii unui espresso foarte bun.
Ea, experienta, ne face conștienți in legătura cu limitările, plusurile si minusurile pe care le au diferitele modele de expresoare de pe piața dar si ale celorlalte aparate, in special râșnițele.
Tot experienta ne ajuta sa înțelegem de ce gustul unei cafele nu este identic chiar si atunci când am folosit aceleași boabe si aceeași rețeta de preparare însă am folosit aparate din categorii diferite.
Doresc tare mult sa m-a ajuți tu ca sa înțeleg de ce, la birou, unde am un expresor Lelit PL41TEM si o râșnița Macap M4D nu reușesc sa reproduc gustul cafelelor pe care le preparam acasa cu Expobar Brewtus si K30 Vario , cu VBM Domo 2B super PID sau, mai nou cu La Marzocco GS3.
Te rog sa m-a crezi pe cuvânt ca am folosit aceeași cafea si la birou si acasa si mi-am pus la "bătaie" toată pricepere.
Aspectul ceștilor, intr-adevăr, ieșea uneori atat de frumos, încât ar fi fost imposibil pentru cineva, care nu ar fi văzut faza de preparare, sa le atribuie unui aparat sau altuia.
Din păcate sau din fericire cafeaua nu este numai despre aspect. Mai important este gustul, iar acesta nu se vede, se simte.
Cu asta cred ca am argumentat suficient poziția mea așa ca te-as ruga pe tine sa o argumentezi pe a ta.
Exemplul cu cafelele extraordinare din Italia, cel puțin pe mine nu m-a impresionat deloc, dimpotrivă.

Si eu am trecut prin etapa in care, cafeaua de la Starbucks si cea din Italia, reprezentau un etalon de reușită. Doar ca, din cauza acestui reper, eu nu am putut sa consum cafea. Ba mai mult, in stăruința mea de a experimenta, de a înțelege si de a aprecia o cafea "adevarata" m-am încăpățânat si am băut la Tazza d'Oro un shot care m-a pus la pământ efectiv. Amar, pumn in gura, ce mai!
Aparatele vechi ale italienilor sun niște bijuterii, opere de arta. Cu ajutorul lor reușesc sa scoată ceva din boabele carbonizate pe care le foloses.
Daca mi-ai arătat unde ai băut cafeaua care te-a marcat si ți-a fixat standardul de gust, pot si eu sa îți spun ca am băut cafea adevarata, mai degrabă locuri fără tradiție ca Tokio, Osaka,, Hong Kong, New York, Miami, Las Vegas, Barcelona, Budapesta, Londra, Berlin si nu in ultimul rând in București, alături de multe alte locuri.
Dacă pe aici am găsit, cu ajutorul Internetului, cafenele unde se preparau cafele din boabe proaspăt prăjite, in Italia se pare ca aceste locații sunt foarte bine ascunse si greu, dacă nu chiar imposibil de găsit.
Peste tot însă, aparatele erau unele de top si nu cred ca tu ai văzut cafenele serioase deservite de șiruri lungi de Lelit-uri, Gagii .....

Pai, Sasa Sestic a câștigat ținând sub control tot lanțul cafelei, de la producător la "zeama " din ceașca si prin controlul asupra parametrilor mașinii sale.
Ai văzut vreun participant sa vina la asemenea competiții cu Saeco, DeLonghi, Krups or vreo alta minunatie chinezeasca?
Dacă ar fi un concurs de frumusețe pentru lichidul extras poate Sasa ar avea curajul sa vina si cu Lelit. Dar dacă concursul este pentru gust, cu o Strega sau cu un Expobar l-ar învinge mulți espressomani de pe acest forum.
Nu a vorbit despre aparate deoarece, cu siguranța, nu a considerat ca este nevoie sa o facă in fata unui public avizat.
Nu pomenești nimic despre râșnița.
Oricâtă experienta ar avea cineva, dacă nu foloseste si o râșnița capabilă pentru espresso, nu va avea șanse sa obțina un gust corect in ceașca, nici chiar dacă ar avea un expresor de un miliard de lei.
In discursul sau nici Sasa nu a pomenit absolut nimic nici despre acest echipament, care da, intr-un anume sens, este mai important decât expresorul. Nu degeaba se spune ca expresorul este un accesoriu al rasnitei.
Dar, din asta eu nu trag concluzia ca el considera ca aparatele pentru prepararea cafelei nu sunt importante si ca doar cafeaua si experienta contează

Felicitări pentru rezultatele tale pe linie de pescuit si o spun cu tot respectul si cu toată admirația.

M-a întreb însă dacă, cu un bat rupt de pe malul bălții, cu o sfoara , un cui îndoit si o bucata de mămăliga drept momeala ai avea aceleași rezultate la competițiile la care participi.
Nu m-a pricep deloc, dar cred ca pana la un anumit nivel de dotare si de preț si in cazul pasiunii tale sculele reflecta performanțele. Peste acest prag, orice ban cheltuit nu se va mai regăsi in performanța ci in satisfacția utilizării unor echipamente high class. La fel este si in zona espresso si nu văd nimic rău ca cineva își permite sa si le cumpere si nu se rușinează de sa le folosească doar pentru faptul ca alții au ales altceva.
Apropo, un prieten foarte bun si drag mie, in toamna acesta, a fost component , chiar căpitan dacă am reținut bine, in lotul României si ne-a reprezentat, cu echipa de pescari sportivi, la o competiție internațională de unde s-a întors cu o medalie de podium. Este foarte mulțumit de Expobar si de Vario si a realizat ce salt a făcut după ce a renunțat la vechea dotare. Eu il ascult pe el când vorbește despre pescuit si despre peste, iar el m-a ascultându mine când vorbesc despre cafea si despre preparare.
Tu nu trebuie sa faci la fel dar aici se discuta despre cafea si as fi bucuros sa aflu lucruri si impresii generate din experiențele personale ale celor care postează si nu din ce preiau de pe internet sau aud pe la alții.

Așa se induce ideea greșita ca aparatele nu contează.
Face omul eforturi, își cumpara ceva entry, level, după care constata ca ii iese cafeaua acra sau amara sau fără crema sau... si începe sa șurubărească, sa desfacă, sa adauge, sa cumpere site, tampere mai scumpe ca doar doar va bea si el cafeaua despre care aude si se tot vorbește.
Si atunci vide omul totu si o ia de la capăt, cu aparate noi, mai performante sau renunța.Huh
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#42
Consider cafeaua  mai importanta decat "masina" la toate formele de extractie ..inafara de espresso ! Recunosc,sunt partizanul ideii "ieftin si bun". Si cred cu tarie ca se aplica la prajt cafea. Dar oricat mi-as dori sa spun ca diferitele seringi sau derivatele handpresso fac espresso...stiu ca nu este asa Sad. Iar aparatele sbdu nu or sa faca ce fac HX/DB [Image: smile.gif] .

OFF TOPIC
(08-11-2016, 16:18)gabisandu Wrote: Printre altele sunt dublu campion la pescuit si fost capitan al echipei nationale.
 
(08-11-2016, 20:29)RaduCarutasu Wrote: Apropo, un prieten foarte bun si drag mie, in toamna acesta, a fost component , chiar căpitan dacă am reținut bine, in lotul României si ne-a reprezentat, cu echipa de pescari sportivi, la o competiție internațională de unde s-a întors cu o medalie de podium.
 
(21-10-2016, 00:46)Tatarusanu Wrote: Salut,am de aproximativ 2 luni rasnita si am doar cuvinte de lauda,constructie solida,rasnire uniforma,foarte usor de curatat,fata de vechiul meu Lelit este o difetenta uriasa iar pretul de 2000 este mai mult decat corect. O seara buna
(22-10-2016, 00:24)Lyvyoo Wrote: Ciprian nu a primit rasnita pentru endorsement (nu cred ca scris nici pe Facebook un cuvant despre ea) ci pentru ca managerul fabrici il apreciaza, iar daca primea si Balaci una, plus inca doua Duckadam, tot nu vedeam nicio problema in a face un pret preferential pentru niste unicate lucrate de tine, unor oameni care au facut ceva bun pt tara asta, in opinia ta.


Pai aveti dreptul la reduceri consistente la M68. De ce nu profitati ?
 
Reply
#43
@ Radu
Rasnita o consider cea mai importanta investitie fie ca faci cafeaua la ibric sau espressor. Eu cred ca Sasa sau orice barista cu mare experienta ar bate pe oricine de pe forumul nostru cu un espressor entry level gen Lelit chiar daca noi am folosi cel mai nou si performant echipament din lume.

Tu zici de Lelit in cafenele...pai ce sa caute Lelit acolo? Ce treaba are sula cu prefectura. Lelit nu se afla in cafenele din milioane de motive care tin in principal de productivitate. Eu credeam ca noi discutam pe aici de un espressor pentru acasa unde faci cateva espresso pe zii si nu sute. [Image: rolleyes.gif]

Dai exemplu din pescuit dar duci totul la un nivel extrem de jos doar ca sa dai mai multa greutate celor spuse de tine. Nici eu nu ti-am zis sa faci extractia unui espresso sufland printr-o teava care la capatul ei se afla un filtru plin cu cafea si apa calda, zau. Ideea a plecat de la un espressor care e in stare sa faca espresso si anume Lelit. In consecinta cred ca un barista care face sute de extractii zilnic este in stare sa obtina dintr-un Lelit mai mult decat poate unul care face 3-4 cafele pe zi. Deci secretul sta in experienta.

Nu vad nici eu nimic rau ca cine isi permite sa-si cumpere echipamente cat mai performante. Cine isi permite sa o faca. Cu ce nu sunt eu de acord e faptul ca aparatul oricat de performant e sau nu, omul din fata lui e cel care conteaza mai mult, rasnita (f. mult) dar cea mai importanta e boaba de cafea.

Nu am inteles deloc fraza de mai jos...poate o traduci...
"Tu nu trebuie sa faci la fel dar aici se discuta despre cafea si as fi bucuros sa aflu lucruri si impresii generate din experiențele personale ale celor care postează si nu din ce preiau de pe internet sau aud pe la alții."
 
Reply
#44
(08-11-2016, 22:54)gabisandu Wrote: Eu cred ca Sasa sau orice barista cu mare experienta ar bate pe oricine de pe forumul nostru cu un espressor entry level gen Lelit chiar daca noi am folosi cel mai nou si performant echipament din lume.

  nu tocmai Smile.
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#45
am deschis acum forumul, ca sa constat ca s-a tot scris intre timp in acest thread complet plecat din matca sa...
impresia ce o am este de... dialog al surzilor: nimeni nu urmareste sau nu vine in intampinarea ideii celuilalt, fiecare extrage si ciocaneste o parte ce i se pare mai sensibila, sau mai de impact...

instrumentele de lucru au devenit sulele, prefecturile si hartia igienica... ;(
 
Liviu.Mihu Wrote:...
- cafeaua face 95% (scuze ca nu dau link la citat, dar recunosc imi e lene)
- omul si rasnita par a fi ambele, in mod universal acceptat, mai importante decat espressorul - > de unde deduc ca maxim 1,5% poate face acesta
- ok, deci espressorul face 1,5%...

sa vorbim in numere: am scris mai sus 3 postari totalizand cca. 1800 de cuvinte...
cat or fi de brambura asezate, de incalcite, de inconsecvente in idei, sunt sigur ca daca le-ai fi citit in intregime, intelegeai ce vreau sa spun; si puteai sa disputi enspe alte puncte de vedere; poate iesea o discutie de forum...
deci, fie ti-a fost lene sa le citesti, no offence, nu pentru tine am scris, fie faci diversiune, first degree...

niste precizari si-am terminat:
chestia cu 95 nu e spusa de mine, e citata de mine dupa un respectat membru home-barista, mult pe vremuri prima data, si cu precizari in postul #22 de mai sus;
(de fapt, e si mai particulara in inteles si cu referire la home use, oarecum nu la masinile profesionale: 95% of the potential improvement you are going to get in the cup is going to come from the coffee that you use, however most new home users will concentrate on the 5% gains they can get from maximizing their equipment)
am facut-o daca bine-mi amintesc, urmarind tocmai un efect contrar: acela de a atrage atentia ca piguleala asta continua pe detaliile accesoriilor implicate in proces, ne abat de la scopul final al procesului: gustul in ceasca!
dupa cum cei 4 M nu sunt sortiti sa fie ierarhizati highlighted si dimmed - asa cum se face, ci sa sublinieze importanta/prezenta fiecaruia din factori, intr-un proces unitar!
inca odata, ca sa intelegem: nu cred ca un om cu dotare biologica normala poate face espresso numai din boabele de cafea, fie ele cu importanta de 95% pentru rezultatul final in cana cu espresso! si daca mai are si machina, si macinazione si miscela, ii mai trebuie acel mano; iar cu o simpla sula, chiar si cu ajutorul prefecturii, nu o sa poata face nimic din boabele alea, sorry!

acum, mai toti parem incremeniti in acest 'ciot' de topic, la un prim nivel de semnificatie pe care-l tot ciocanim si invartim: 'masina e mai importanta decat cafeaua!' pericol! unde ajungem etc...

repet deci:

in "cafeaua e mai importanta..." regasesc nu cele ce am citat si eu de mai multe ori in forum: "95% din rezultatul in ceasca il da cafeaua..."... nu, pentru ca cele citate de mine nu neaga importanta echipamentelor folosite,
ci o mentalitate negativista, una 'toxica' pentru forum, asa cum scriam nu demult...din care transpare acel:
"spiritul care ma caracterizeaza, ieftin si bun"
generalizand, acest "ieftin si bun" este apanajul celor care "se descurca" in lumea de azi si stiu sa evite acel "scump si prost", cu care-i sperie si exploateaza pe cei 'nestiutori'...
o intreaga lume, o intreaga existenta de valori cu semnificatie vitala pentru unii, este nimicita de cenusiul acelor 'ieftin si bun', 'ieftin si practic', cu care am trait deja niste generatii!
si putem merge mai departe: celor mai la-nceput, in dubiu, poate si confuzie, ce cu respect cauta indrumare la 'mai invatatii' forumului, le zicem sa-si ia echipament 'entry level', sau sa incerce ceva DIY... pentru inceput cel 'mai simplu si mai ieftin'... si pentru a nu-i lasa in prea simplu, ii sfatuim sa-si adauge tot felul de podoabe placebo, totul parte a unui meniu in program impus...
si pe urma-i lasam sa se descurce fara sa inteleaga cum au ajuns acolo, si le servim verdictul: 'cafeaua e mai importanta decat aparatul'
...nu te uita la gioarsele alea scumpe si apuca-te de ibric, sau aeropress, sau V60, sau mokapot... cafeaua conteaza, restul e talentul tau si... banii tai

iarasi...
adica eu am de 'raspuns' - din respect pentru cei multi care citesc aici - unuia caruia ii e lene sa citeasca ce scriu, dar care scoate din context si speculeaza intru manipulare de opinie, cele spuse de mine! ...ha!

imi amintesc astea, de un nefericit fotograf amator, care preocupat de a incadra si focaliza, a pierdut din vedere intregul pe care sta si a cazut in prapastie [Image: smile.gif]

cad si eu de-aici!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#46
Deja discuțiile au devenit sterile si in afara obiectul forumului, acela de a ne ajuta unii pe alții "in căutarea espresso-ului perfect"
Îmi este greu sa înțeleg de ce oameni care nu prepara si nu beau espresso, discuta despre aceste lucruri de parca asta ar fi ocupația lor de baza.
Din păcate acest aspect se regăsește in din ce in ce mai multe threaduri-uri, nu numai in cel de fata.

Din ce in ce mai putini dintre cei care chiar si-au dedicat mult timp ca sa studieze, sa experimenteze si sa scrie, mai postează pe forum. Cu unii vorbesc la telefon sau in privat si remarca nivelul scăzut la care s-a ajuns.
Cei care au mai rămas nu mai fac decât sa ofere reacții la postări vădit răutăcioase , lipsire de informație si de multe ori in total dispreț fata de cei care chiar ar dori sa afle ceva util, care sa ii ajute in dorința lor de a evolua.

De cinci ani prepar, espresso si frotez lapte, in paralel, pe Lelit PL41TEM dar si pe Expobar Brewtus, VBM 2B super PID si mai nou pe La Marzocco GS3. Ca râșnite am folosit Gaggia MDF, Mahlkoning Vario, iar acum K30 Vario si Macap M4D.
Am avut si, am si acum, suficient timp sa compar rezultatele unui SBDU fata de un DB, si ale unei râșnite entry sau medium, fata de una high end.
Am avut ocazia, de mai multe ori, sa realizez extracții cu Vesuvius, si cu Rocket cu profilare dar si pe expresoare profesionale, de bar.
Doar cu levierele am interacționat foarte puțin, însă, mi-m propus acest lucru, voi recupera.

Am folosit cafea boabe din supermarket si de la Starbucks, am cumpărat cafea prăjită de la prajitori de afara si din țara.
Prăjesc cafeaua, de mai bine de trei ani acasa, pe un aparat Hottop programabil, dedicat acestei operații.

Am făcut training pentru preparare la BSOC, cu Paul Ungureanu, cu Flori si cu alti colegi de-ai lor, batista, premiați la concursuri internaționale.
Am fost la Academia de Cafea din Viena unde am avut niște experiențe foarte plăcute cu primul campion intr-o competiție de latte art.
Am înțeles, in aceste împrejurări, ca la cafea este vorba, in primul rând despre gust si după aceea despre aspect.

De cinci ani m-a concentrez asupra gustului cafelei si am avut parte de tot spectrul de experiențe, de la mizerabil, la bunisor, bun, foarte bun, excelent sau memorabil. Am băut espresso preparat de câțiva dintre campionii nosti si , cred eu, mi-am format o idee in legătura cu ce trebuie sa fie aceasta băutura si combinațiile ei cu crema de lapte.
Am experimentat diferite combinații de aparate si am constatat personal care sunt plusurile dar si minusurile asupra calității lichidului extras din boabele de cafea proaspet prajire.

De trei ani prăjesc cafea si m-a străduiesc sa scot boabe care sa conserve cât mai mult din caracteristicile de gust ale soiurilor. Am ars cafea, am dat rateuri scoțând boabele prea devreme dar am si obținut, de cele mai multe ori, din cafelele noastre medii calitativ, prăjeli excelente, probate in extracții cu arome si gusturi deosebite.

De-a lungul anilor, am fost invitat acasa, la diferiți membri ai forumului, pe care i-am îndrumat si ajutat sa scurteze durata de învățare si sa intre, mult mai repede, pe drumul care sa ii conducă spre rezultate mai bune, decât cele la care reușiseră ei sa ajungă pana atunci.

La rândul meu am consumat multă informație de pe acest forum.
Acum vreo cinci ani si la mine acasa a venit cineva care m-a ajutat sa ies din cercul in care m-a tot învărteam si nu reușeam sa mai merg înainte. Persoana foarte documentata si pregătită in domeniul espresso, cu tot ce implica acesta, care a încercat o revenire însă a renunțat.
Am considerat ca este normal ca, la rândul meu, sa contribui cu experiențe personale care sa ii ajute pe noii veniți sa se bucure de un maxim de rezultate.
Am considerat ca este util sa fac asta deoarece eu vin din zona celor care nu au băut cafea din simplul motiv ca nu mi-a plăcut niciodată gustul acesteia, indiferent de modul cum era preparata si de locul in cae as fi avut posibilitatea sa o beau.

Dacă cele de mai sus nu pot fi argumente in a considera ca pot sa îmi dau seama dacă un aparat mai performant decât altul poate aduce, in ceașca, un gust diferit, unul fata de celălalt si între acestea sa pot sa si apreciez daca unul este mai complex sau ca diferă de celălalt atunci înseamnă ca tot efortul meu, total dezinteresat, de a contribui cu informație practica pe acest forum este inutil.
Am scris de multe ori ca nu apreciez cafeaua superficial, calificând-o extrem in buna sau rea. Toată cafeaua este buna dacă și-a găsit consumatorul.

Cafelele, ca si gusturile, sunt diferite. Tocmai aceste diferențe le si separa si le fac sa dea rezultate diferite si in ceașca. Extrase cu aparate diferite, rezulta si gusturi diferite care fac ca unele cafele sa ne placa mai mult iar altele mai puțin sau deloc.
Un aparat scoate o cafea acra, altul amara, unul o face apoasa, altul cremoasă iar altul livrează o cafea memorabila, posibil din aceleași boabe.

Sunt câțiva membri, fără preocupări in zona espresso, care nu au ajuns niciodată sa parcurgă aceste etape si, parca intenționat, postează doar cu dorința de a obtine reacții si pentru a se distra.
Nu găsesc nimic constructiv in asta, nici măcar distractiv.
Cu asemenea atitudini se blochează avansarea in direcția obținerii unor gusturi deosebite.
Prin propagarea ideii total neadevărate ca aparatele nu contează, apare întrebarea fireasca: Si atunci ce mai experimentam?
Nu control al temperaturii, nu control al presiunii , nu are importantă calitatea rasnitei in calitatea macinaturii, nu ne mai jucam cu dozele, cu gradele de rasnire. In concluzie nu mai facem nimic, deoarece nu avem cu ce. Aparatele entry level au limitări constructive serioase care nu ne acorda nicio șansa sa le controlam.

Constat ca a ajuns sa se consume mai mult timp si energie pentru a contracara intențiile acestora de a aduce in forum niște concluzii derutante pentru cei bine intenționați si care chiar doresc sa se informeze si sa se documenteze in legătura cu modul in care se poate obtine un "espresso perfect".

Ignoranta lor dar si lipsa de interes in a performa in aceasta direcție, ii face pe ceilalți sa apara ca niște partizani si promotori interesați pentru diferite branduri de echipamente sau de cafea (chiar s-a scris lucrul acesta) dar si niște încrezuți, aroganți, care dezaproba orice este sub nivelul lor de echipare (s-a sugerat explicit si aceast lucru).
Eu pot sa si afirm ca nu este așa, pentru simplul motiv ca nu m-a rușinez de faptul ca am in dotare si SBDU de nivel mediu, Lelit PL41 TEM cu râșnița entry,Gaggia MDF+ mid level, Macap M4D, dar si DB si râșnița high end.

Ma voi abține sa mai intervin prin postari si voi rămâne doar unul dintre mulții cititori, care se va delecta si amuza in legătura cu scrierile celor care nu au nicio legătura cu espresso, dar posteaza foarte des, fără a spune mai nimic si doar pentru a primi satisfactie, prin reacții, la cele scrise de ei.
Vor avea de furca serios cu noul val de posesori de aparate performante, care se vor manifesta pe forum, in următoarele săptămâni.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#47
De ce oare te-au chemat colegii de forum la ei acasa??? Ce te recomanda??? Iti zic eu...experienta. Pentru ca asta conteaza in orice domeniu.

Respect celor care-si cumpara echipamente cat mai performante si isi urmeaza pasiunea investind in ea. Pe langa asta avem si noi sansa de a avea acces la impresii si pareri legate de ele. Dar aici nu despre asta se discuta. Nu voi pune niciodata pe primul plan masina, ci omul. Nu am vazut pe nicaieri campionatul mondial al espressoarelor.
Pai cei cu Lelit ce inteleg din discutie??? Nu au cum sa guste din scula lor niciodata un espresso ca la DB.
In concluzie sa va puneti pofta in cui...

Eu cred ca cel mai bun espresso iese doar din pasiune si dedicare. In niciun caz din cel mai tare echipament. [Image: confused.gif]

Ma opresc aici. Asta e parerea mea, o sustin si semnez cu respect... [Image: angel.gif]
 
Reply
#48
(09-11-2016, 09:41)gabisandu Wrote: Ma opresc aici. 

O veste buna!

Vestea proasta e ca cei doi Radu s-au oprit si ei.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#49
@Radu ? Dar de ce ne lamentăm de sterilitatea si nivelul scazut al discutiilor ??? Strict pt acest topic : ideatorul topicului vrea sa vândă cafea si sa-i dea gust din siropuri . Mai intervine altul si zice ca intre o Dacia si Mercedes diferenta o face soferul !!

Iar la scara mai larga a forumului : daca toti cumpărăm aceleasi masini , aceleasi rasnite si cafea de la acelasi prajitori ...de unde vrei evolutie ???? Suntem ca un lan de porumb OMG : frumos , rezistent la boli dar egal ,plat. Evolutia si proliferarea vine din diversitate. Iar daca la masini trebuie sa acceptăm ca masinile bune fac diferenta si e normal sa le dorim toti ...diversitatea si implicit evolutia ar putea sa vina din prajitul acasa unde ne-am exprima fiecare in mod PERSONAL ! Din pacate prajirea acasa nu este in încurajată si paradoxal chit tu esti unul dintre cei care inhibi aceasta practica Sad.
 
Reply
#50
@radudani: Nu am spus ca mi-e lene sa citesc (dimpotriva, citesc tot). Am spus doar ca nu pun linkul exact catre postul care sustine citatul pe care l-am dat, atat. Asta daca vorbim despre restalmaciri " Gadea style"

Incerc sa imi clarific punctul de vedere in mod constructiv:
Eu nu cred ca se poate castiga un campionat mondial cu Lelit sau alte cele. Din simplul motiv ca si daca diferenta este de 1-2-3-5%, ma astept ca acestea sa fie eliminatorii. Adica ma astept ca toti concurentii ajunsi acolo sa se incadreze in aceasta percentila, si departajarea sa fie foarte fina. Ca urmare o astfel de diferenta se poate considera eliminatorie.
Insa legat de ce scule sa isi ia incepatorii... aici nu sunt deacord in descurajarea cuiva sa isi ia un lelilt pentru ca o sa fie doar o chinuiala fara rezultat. Cred ca  pentru cineva care trece de pe un automat si cafea de supermarket, pe un lelit si cafea proaspat prajita, este imposibil sa nu fie o revelatie. Ahhh, ca tine mai mult sau mai putin si o sa vrea un upgrade, asta e partea a 2-a. Dar upgradeul il va face atunci cand este convins ca tot procesul acesta de preparat espresso acasa il pasioneaza. In acel moment microbul upgradeului vine natural oricum. Uitandu-ma la Radu Carutasu si lungul sir de upgradeuri sunt sigur ca GS3 nu va fi destinatia finala [Image: smile.gif] Pe de alta parte tot el a confirmat ca ai sai colegi vin la birou sa bea cafea in weekend. Nu poate sa fie atata de nasoala... 
Si eu ma gandesc acuma care o sa fie pasul urmator, si sunt 100% ca o sa fie? Nu il fac inca pentru ca nu sunt hotarat (daca sa fie Bretwus, Strega, Vesuvius, Linea Mini, S1 Dream...). Toate sunt diferite si au avataje si dezavantaje. Dar avand lelitul, pot sa ma gandesc linistit, nu simt o mare presiune sa fac ceva astazi. Oricare dintre optiunile de mai sus o aleg, daca i la momentul X dau lelitul cadou sau il arunc, nu consider ca am peirdut mare lucru (procentual vorbind). Am castigat in schimb certitudinea ca aceasta "intreprindere" de a prepara espresso acasa imi place.
Insist: nu neg diferentele de gust, nu neg diferentele de ergonomie, repetabilitate, etc. Dar nu consider ok sa ii spunem cuiva care vrea sa inceapa cu un setup de 800-1000 de euro ca arunca banii pe geam si mai bine bea aeropress.

Ca sa raspund si la "ieftin si bun" vs  "scump si prost".... In general, "scump si prost" macar exista, de ce nu ar exista..Aici trebuie doar atentie. "Ieftin si bun" nu cred ca exista. 
In domeniul espressoarelor acasa, cred ca nici nu se pune problema de ieftin doar de bun sau prost. Nici macar lelitul nu poate fi considerat ieftin (decat in termeni relativi) la cei 500 de euro. Daca te uiti inauntrul lui iti dai seama cam cat face. Daca ar avea chinezii cerere pentru zeci de containere, sunt sigur ca l-ar scoate la 120-150 USD. Dar nu au, asa ca toata discuutia ieftin/scump nu isi are rostul...
Inchei, explicand inca o data ca scopul postarii este de fapt afirmatia bolduita, putem sa dezbatem pe ea in mod constructiv sau nu, sau poate mai bine inchidem threqadul [Image: smile.gif]
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#51
@nicusors : " Vestea proasta e ca cei doi Radu s-au oprit si ei. "

-
Te rog sa nu te superi pe mine , dar eu spun ca au raspuns admirabil si cu destula intelegere , nu putem provoca discutii interminabile in off-topic , apare si la dansii fenomenul de saturatie si cand va fi necesara o discutie interesanta, ceva de aflat , cei 2 Radu se vor fi saturat de mult...Nu putem stoarce si specula la nesfarsit oameni cu multa experienta si pasiune si mai ales cu multa bunavointa si rabdare. Multumesc de intelegere.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#52
@Levo,

Nu am de ce sa ma supar pe tine. Suparat eram doar pe insistenta cu care gabisandu desfiinta cam tot ce speneau cei doi Radu.
Avem nevoie de ei in continuare, au darul de a-si expune parerea / experienta de care multi dintre noi , chiar cu ceva experienta , au nevoie. Nu mai vorbesc de cei care intra in lumea asta a cafelei espresso.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#53
cum un pilot raliu nu se poate da in concurs cu un logan cu cea mai buna benzina, nici la cafea, daca ai oricat de multa experienta si cea mai buna cafea, nu poti scoate rezultate de top cu gaggia sau lelit, sunt si alte principii care se aplica in extractie, nu doar experienta si cafea buna....... 
da-i unuia din turul frantei o cursiera dhs......va putea merge mai bine decat un incepator pe ea, dar la cumparaturi... [Image: 56.gif]
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#54
Poate nu este chiar asa, poate nu doar experienta, ci si detinerea unui anumit echipament face pe cineva deosebit.
Si zic asta din experienta proprie, si pentru mine nu foarte placuta, tot din domeniul fotografiei.
In 2004 intamplarea a facut sa fiu primul posesor din tara al unui aparat care la vreme lui a facut istorie... o pura coincidenta. clientul din US mi-a venit in vizita la o saptamana de la lansare, si eram deja in preorder de luni de zile, l-am apucat.
Am fost pur si simplu umilit de cat de frecventabil am devenit dintr-o data ! Nu devenisem un fotograf mai bun, nu postasem inca nimic iesit din noua camera, dar detinerea ei m-a propulsat in niste cercuri la care nu visam.

Nu vreau sa repet aceasta experienta si in cafea !
Tot ce incerc sa explic este ca se poate bea cafea buna si ieftin. Poate nu cea mai buna... dar este mult mai palpabil saltul pe care il obtii cu o investitie initiala de cateva sute de lei, decat plusul care vine adaugand inca de 10 ori pe atat.
Si ca daca nu esti deschis catre experimentare, atunci ai bagat bani in echipamente degeaba.
Cred ca sunt mai multe exemple in forum de utilizatori frustrati de rezultatele in urma unor asa zise upgrade-uri, decat de cei care stau multumiti, savurandu-si cafeaua in bugetul lor de austeritate...

(09-11-2016, 09:41)gabisandu Wrote: De ce oare te-au chemat colegii de forum la ei acasa??? Ce te recomanda??? Iti zic eu...experienta. Pentru ca asta conteaza in orice domeniu.

Respect celor care-si cumpara echipamente cat mai performante si isi urmeaza pasiunea investind in ea. Pe langa asta avem si noi sansa de a avea acces la impresii si pareri legate de ele. Dar aici nu despre asta se discuta. Nu voi pune niciodata pe primul plan masina, ci omul. Nu am vazut pe nicaieri campionatul mondial al espressoarelor.
Pai cei cu Lelit ce inteleg din discutie??? Nu au cum sa guste din scula lor niciodata un espresso ca la DB.
In concluzie sa va puneti pofta in cui...

Eu cred ca cel mai bun espresso iese doar din pasiune si dedicare. In niciun caz din cel mai tare echipament. [Image: confused.gif]

Ma opresc aici. Asta e parerea mea, o sustin si semnez cu respect... [Image: angel.gif]
 
Reply
#55
(09-11-2016, 03:04)RaduCarutasu Wrote: Ma voi abține sa mai intervin prin postari si voi rămâne doar unul dintre mulții cititori, care se va delecta si amuza in legătura cu scrierile celor care nu au nicio legătura cu espresso, dar posteaza foarte des, fără a spune mai nimic si doar pentru a primi satisfactie, prin reacții, la cele scrise de ei.

Eu nu cred ca se va intampla asta, sau cel putin nu in general ci poate doar pe acest topic, in primul rand pentru ca ai un suflet prea mare si in al doilea rand pentru ca scopul nostru de perfectionare in espresso nu poate fi atins daca adierea (sau furtuna) dinspre un user sau altul, care vocalizeaza opinii discutabile, doboara constiinta de espressoman formator avizat de opinie. Adica vanturi vor fi mereu [Image: smile.gif] In orice sens. Problema este ca forumul prin definitie are o baza foarte diversa de oameni activi sau potentiali activi, cu viziuni diferite, personalitati diferite, moduri proprii de a privi lucrurile, valori de raportare diferite. Deci sunt excluse din start consensurile, masa noastra rotunda abundand in diversitate de opinii. Daca reusim sa izolam iesirile in decor si sa ramanem pe fagasul unei discutii productive, chiar daca divergente ca opinii, atunci am castigat placerea dezbaterii. Dar repet, de consens nu vom avea parte, ori din cauza subiectivismului fiecaruia ori din cramponarea unor principii pe care fiecare (pana la un moment dat) le considera sfinte.

Si da, exista multe replici in acest forum care au fost scrise in subiecte unde cel care a postat nu are interesul sa dezvolte constructiv discutia, ci sa arunce o sageata si apoi sa se "delecteze si sa se amuze cu scrierile ce vor urma", cum zicea RaduCarutasu. De obicei aceste sageti sunt urmate de un emoticon galben "nevinovat". In acest topic si nu numai (confirmat de alte telefoane si mesaje), referirile sunt la renatoa (cu intrari bune, dar si implicari discutabile in subiecte mai putin cunoscute, cum este espresso), si vad ca si nea Gheorghe incepe sa isi dezvaluie din ce in mai mult din clona lui Tito prin genul acesta de verdicte acuzatoare fara sens  "tu esti unul dintre cei care inhibi aceasta practica [Image: sad.gif].. ".

E clar ca discursul acesta despre care se vorbea mai sus, adica neaparat "ieftin, bun si DIY cu orice pret" nu este constructiv ci dimpotriva. A nu se intelege ca nu sunt unele lucruri ok facute ieftin, facute acasa, despre care putem discuta separat (vezi aria de prajire acasa). Dar deviza asta nu suporta generalizare.

Userul gabisandu a pornit bine, dand impresia unui posesor de sbdu la inceput de drum care cauta progresul si se intreaba unde sa-l gaseasca, insa a continuat pe alt ton, cu accente de vulgaritate, unul prea sigur pe constatari netestate si usor arogant, pentru un user cu  24 de postari. Pana la urma, fara a fi acuzat ca ridic in slavi anumiti useri, cam asta e adevarul:
(09-11-2016, 11:20)Levo Wrote:  eu spun ca au raspuns admirabil si cu destula intelegere , nu putem provoca discutii interminabile in off-topic , apare si la dansii fenomenul de saturatie [...] Nu putem stoarce si specula la nesfarsit oameni cu multa experienta si pasiune si mai ales cu multa bunavointa si rabdare.

  ...si continui eu...dar putem deschide oricand noi topicuri unde prezentam ceea ce stim noi pana acum despre un anume subiect si cerem deschiderea unei discutii constructive (ex. de topic "de ce credeti ca un anume espressor poate fi mai bun ca altul")

Eu continui sa cred ca nu radicalizarea opiniilor este cheia si ca trebuie, cu limite, sa intelegem toate stadiile de evolutie in aceasta lume. Daca vreti si exemple, Liviu.Mihu a pus punctul pe "i" foarte bine. Prin radicalizare inteleg ca in afara unei experiente relevante sau a unor teste,  sa consideri apriori ca nu conteaza aparatura, ci cafeaua, dar si inversul acestei ziceri. Dar si sa sustii cu tarie ca omul e mai sfant decat toate la un loc. Comparatiile cu Bruce Lee care il bate pe Van Damme (ex. daca Sasha Sestic ar prepara pe sbdu ar iesi cel mai bun espresso) sunt la fel de utopice ca si espresso-ul perfect pe care il tot cautam  [Image: smile.gif]  Nu putem evolua ca si comunitate  daca ne luptam in preferinte personale. In schimb le putem afirma fara patima: "mie imi place X", "eu consider ca.."

In contrast, mi-a placut replica asta:
(09-11-2016, 09:41)gabisandu Wrote: Eu cred ca cel mai bun espresso iese doar din pasiune si dedicare. In niciun caz din cel mai tare echipament. [Image: confused.gif]

Dar revin si spun ca nu exista "cea mai buna cafea", "cel mai bun espressor/echipament", "espresso perfect", ci raportari personale! Perfectiunea asta e o fantasmagorie generata de mintile noastre espressomaniace. Dar e o nebunie frumoasa, sa recunoastem, care ne tine trezi si intr-o continua cautare. 

Pe orice forum de home espresso vom gasi oameni experimentati, oameni la inceput de drum, oameni care nu au nicio idee si se informeaza ori oameni cu un nivel mediu de cunostinte pe linie de cafea si espresso. Fiecare dintre ei vor percepe diferit gustul, dar cu totul diferit, iar primul an sau primii ani, vor reprezenta cautari continue si acumulari. Pentru majoritatea dintre noi, primul an a fost marcat de robustele baute prin Italia care nise pareau Waw, de "acreala" cafelelor 3rd wave etc. Cand ne-am format gustul ne-am clarificat mai bine ideea personala despre cafea. Dar oare cati dintre noi faceam la inceput diferenta intre un shot baut cu un sbdu cu PID si unul cu un profesional? Foarte foarte putini. E drept, nici nu intram pe forumuri sa dam verdicte in fata altora cu mai multe cafele la bord. Si puteti experimenta asta cu prieteni de-ai vostri, daca aveti ocazia unui test. Eu am facut-o cu Paul si cu Flori intr-un mall, acum cativa ani si doar un profesionist care treacea intamplator s-a prins.

Nu sunt pescar dar nu cred ca se poate face o paralela exacta. Nici macar cu fotografia, desi au multe lucruri in comun, pana la nivelul de arta.  Iar la aceasta consideratie cred ca se putea raspunde mai simplu - diferentierea gustului in espresso, dincolo de mana operatorului, cafea si rasnita, se face in baza unui comportament termic stabil, oferit de catre constructia aparatului. Or, la nivelul de Lelit PL41TEM, un boiler de 250ml cu grup mai putin solid,  nu poate tine piept unui HX sau DB cu E61, pentru niste papile cat de cat antrenate. Dar in bugetul sau isi face treaba mai mult decat onorabil. Pana aici se poate trage o linie si se poate recunoaste obiectiv ca dupa ceva timp de baut espresso, vei putea face o diferenta de gust SBDU - HX/DB cu E61. Daca nu ai papile sensibile, probabil ca nu in primul an, cum ziceam, dar mai tarziu sigur. Peste grupul E61 lucrurile se complica si mergand spre grupul saturat, gen GS3 / Slayer etc. solutiile tehnice se rafineaza si perceptia diferentelor de gust fata de E61 va fi si mai putin accesibila unui om la inceput de drum, care nu a trecut prin multe cafele de specialitate, cafenele, aparate semipro, degustari. Deci eu unul cred ca userul @gabisandu e sincer in constatarile sale, dar este incapatanat in a compara tot timpul cu pescuitul  [Image: smile.gif]  Nu, in espresso nu doar experienta conteaza ci cumulul de factori. Daca papilele au ceva cafele la bord, atunci anumite solutii tehnice vor aduce diferente sesizabile, daca restul factorilor raman constanti (aceeasi cafea buna, acelasi operator, aceesai rasnita).

Se vede ca nu ne-am mai intalnit demult!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)