Hello There, Guest! Login Register

Alegere espressor

Gaggia clasic 2019
sau
Lelit pl 42 emi
!?!?!?
Am 5 luni de cand ma tot gandesc si ma uit pe prezentari!
P. S. E prima achizitie pentru a-mi face o cafea buna acasa!

Reply
Gaggia classic 2019 + rasnita separata sau pachetul Lelit PL41 LEM + Kinu M47 Phoenix si un PID separat montat de Nickso.

Reply
Sau Lelit PL41TEM si Kinu Phoenix (sau, dacă esteok SH, este un Lelit 81 pe forum la vânzare si, cred, si un Kinu M47)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Ce buget ai? Sa te gândești prima data la râșnița, apoi la espressor. Eureka mignon specialita, sette 270
Espresso: Lelit PL41TEM + Comandante MK3 ( Red Clix )
Brew: V60 01, V60 02 Tetsu Kasuya, Aeropress, Moka Express 3tz, Melitta 102, Felicita Parallel, Bonavita Digital Variable Temperature Gooseneck Kettle.
Ex: Hario Mini Slim Ceramic PRO Black

Reply
pinzariu.ionut Wrote: Gaggia clasic 2019
sau
Lelit pl 42 emi
!?!?!?

Rasnita intai !
Daca planuiesti cu cafea de supermarket, dai banii degeaba pe aburitoare...

Reply
Trebuie sa dai mai multe detalii.. cate cafele planuiesti sa bei pe zi... si cate din ele cu lapte
strietman CT1 + Honne;   Flair Signature Pro, Kinu m68

Reply
(14-10-2019, 11:09)Neuromancer Wrote: Trebuie sa dai mai multe detalii.. cate cafele planuiesti sa bei pe zi... si cate din ele cu lapte
2...max.3 si pe weekend poate mai mult in jur de 4..5. Sotia cu lapte, eu fara.
In primul rand ma interesa ceva fiabil, sa spumeze si laptele bine.
Imi placea ideea cu rasnita incorporata, dar ma gandesc la gaggia clasic 2019 ca e mai ok cu o rasnita separat...

(14-10-2019, 10:04)Tiranator Wrote: Ce buget ai? Sa te gândești prima data la râșnița, apoi la espressor. Eureka mignon specialita, sette 270

Cam 2000

(14-10-2019, 10:34)renatoa Wrote:
pinzariu.ionut Wrote: Gaggia clasic 2019
sau
Lelit pl 42 emi
!?!?!?

Rasnita intai !

In zona Braila... Galati... Nu stiu unde as putea gasi cafea buna, proaspat prajita.

(14-10-2019, 10:04)Tiranator Wrote: Ce buget ai? Sa te gândești prima data la râșnița, apoi la espressor. Eureka mignon specialita, sette 270

Cam 2000

Reply
Sunt pe forum suficiente "prăjitorii" despre care se discută și de la care poți comanda online cafea (de origine / de specialitate) proaspăt prăjită.

Reply
Varianta cea mai ieftina care îți aduce un rezultat bun e kinu m47 phonix + gaggia clasic 2015 + tamper 58mm de exemplu motta, cântar cu sensibilitate 0.1g și să schimbi țeava de frotare cu cea de la rancilio silva. Toate cu reducere de forum.
Varianta nr.2 in caz că nu vrei o râșniță manuala și ai puțină răbdare: eureka mignon specialita, sette 270 + aeropress sau kompreso și un french press ieftin din pepco sau jumbo că sa frotezi laptele. Râșnița e foarte importanta și de aceea trebuie să investești în râșniță. Și în viitor cumperi cel puțin un PL41TEM.
Varianta Nr. 3 piata de secound hand, verifică marketplace-ul forumului
Espresso: Lelit PL41TEM + Comandante MK3 ( Red Clix )
Brew: V60 01, V60 02 Tetsu Kasuya, Aeropress, Moka Express 3tz, Melitta 102, Felicita Parallel, Bonavita Digital Variable Temperature Gooseneck Kettle.
Ex: Hario Mini Slim Ceramic PRO Black

Reply
(14-10-2019, 23:59)pinzariu.ionut Wrote:
(14-10-2019, 10:34)renatoa Wrote: Rasnita intai !

In zona Braila... Galati... Nu stiu unde as putea gasi cafea buna, proaspat prajita.

Nici in Craiova nu erau (care sa ma satisfaca) acum cativa ani, si de aia m-am apucat de prajit acasa Wink

Topicul asta este intr-o sectiune gresita, nu il muta nimeni ?

Reply
(15-10-2019, 10:02)Tiranator Wrote: Varianta cea mai ieftina care îți aduce un rezultat bun e kinu m47 phonix + gaggia clasic 2015 + tamper 58mm de exemplu motta, cântar cu sensibilitate 0.1g și să schimbi țeava de frotare cu cea de la rancilio silva. Toate cu reducere de forum.
Varianta nr.2 in caz că nu vrei o râșniță manuala și ai puțină răbdare: eureka mignon specialita, sette 270 + aeropress sau kompreso și un french press ieftin din pepco sau jumbo că sa frotezi laptele. Râșnița e foarte importanta și de aceea trebuie să investești în râșniță. Și în viitor cumperi cel puțin un PL41TEM.
Varianta Nr. 3 piata de secound hand, verifică marketplace-ul forumului
Daca bugetul nu suporta extensii, Classic 2019 cu Phoenix ar fi o varianta foarte ok. Tamperul vine inclus la importator, deci iti mai trebuie o latiera si un cantar.

Nu conteaza ca nu ai prajitorii in oras sau ca sunt slabe, caci multi prajitori au transport gratuit sau ceva gen 10 lei, deci barierele de distanță dispar, vezi sectiunea de reduceri cu fiecare in parte -
https://www.espressoman.ro/forum/Forum-R...e-si-cafea
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
@Lyvyoo, ce e off-topic in discutia asta de sta aici ?

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)