Hello There, Guest! Login Register


Alegere Furnizori ENERGIE ELECTRICA/GAZE

#1
Alegerea unui Furnizor de Energie Electrica/Gaze in anul 2021-ca urmare a liberalizarii pietei-
Ce alegem?

1)-Serviciul Universal
2)-Serviciul de pe piata Concurentiala


Orice parere este binevenita -cu argumente si preturi -ca sa putem alege in cunostinta de cauza!!!
Ce furnizor ofera preturile cele mai bune ?
 
Reply
#2
Pe site-ul ANRE:
"Comparator oferte-tip de furnizare a energiei electrice":
https://www.anre.ro/ro/info-consumatori/...-de-tarife
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#3
Din tot noianul am retinut ca:
- orice este mai bine decat sa ramai unde esti acum Smile
- piata concurentiala in general bate tot, dar nu e obligatoriu !

In rest... ceatza...

Articolul asta incearca sa cearna datele brute de la ANRE din site-ul de mai sus, si sa ne sugereze cea mai buna oferta in functie de zona unde stam:
https://www.economica.net/cele-mai-bune-...40515.html
 
Reply
#4
Foarte bine ar fi o simulare pentru fiecare zona !!!
 
Reply
#5
Eu am trecut la Nova dupa ce am mai citit pe Softpedia de bine.
Atentie la Enel caci sunt golani. Cuiva din familie i-au bagat pe gat candva un serviciu de Asistenta Tehnica, gen se strica o priza vin ei sa repare, taxabil cu vreo 20 lei la fiecare factura. Cand i-am schimbat furnizorul si mi-a venit  ultima factura Enel, m-am trezit cu taxa de reziliere serviciu Asistenta tehnica 100 lei  Smile  Deci schimbarea furnizorului e gratuita dar atentie la stelutele din contract. E profund ilegal si deja am inaintat o hartie la ANPC, dar ca sa vedeti unde duce foamea de bani... 100 lei x minim 1mil de abonati cu aceasta optiune strecurata = profit barosan.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Puteti posta experiente ale fiecaruia dintre voi cu oricare dintre furnizori!!!
Ce furnizor ati ales si de ce ?
Care au fost argumentele care v au determinat sa alegeti serviciul unuia sau altuia dintre furnizori-electricitate sau gaze!!!
 
Reply
#7
Eu am schimbat furnizorii de energie cu mult inainte de acest val popular care a cuprins RO. Dupa o analiza destul de serioasa, consider eu, am ajuns tot la Nova.
Nu vreau sa laud prea mult:
- pret fix, fara abonament
- contract scurt si clar
- facturile prezinta toate componentele tarifului
- notificari, de ex la o schimbare de tarif reglementat facuta de ANRE, etc
Oferta din toamna a fost mult mai buna, acum au crescut un pic tarifele.
Contractul se face online in totalitate. Am primit un link promotional de recomandare pentru clienti noi. Castigul este de 50lei atat pentru clientul nou, cat si pentru cel vechi. Functioneaza, l-am folosit pentru prietenii apropiati. Daca cineva vrea link-ul sau alte detalii, sa ma contacteze pe PM.
PL81T, Mahlkonig Vario, Mignon Specialita, Hario TCA-2, FP
 
Reply
#8
Ar fi bine sa precizezi zona, nu toti acoperire in toata tara cu oferte optimale.
Si as mai gasi util de precizat cat platesti lunar pentru un consum rotund de gospodarie medie, care nu gateste si nu incalzeste apa electric, sa zicem 100 kW. 
Eu actual platesc 70 lei la CEZ, pentru 100 kW, am inteles ca va sari pe la 80 si ceva daca nu misc un deget.
Cea mai buna oferta din simulare, la Tinmar, este de 75 lei.
 
Reply
#9
Este o mare haiducie, ceea ce se petrece, ca sa nu o numesc golanie. Enel Muntenia Nord, iti baga pe gat o taxa fixa zilnica de 0,22Lei/zi + un pret pe Kw de 0,617lei. Asta inseamna ca la sfarsitul lunii, la un consum mediu de 100Kw, in loc sa platesc cca 60 lei asa cum plateam pina acum, voi plati 69 lei. Daca inmultiti 9 lei cu numarul consumatorilor veti vedea ca sunt in jur de 8-10 milioane euro in plus castig. Concluzia : SCHIMBATI FURNIZORUL chiar daca nici unul nu are pret mai jos de 0,615 lei/kw.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#10
Întreb doar, că nu mă pricep deloc pe subiect; în caz de avarie, ce se întâmplă? Că anul ăsta am avut nevoie de vreo 2-3 intervenții, unele la ore destul de târzii, și au fost soluționate foarte repede de cei de la Enel. Dacă trec la alții și mă trezesc că cine administrează rețeaua respectă nu știu ce termeni din contract (10-12-24h) nu mă încântă că fac economie de 15 lei pe lună.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#11
Din ce am înțeles distributia(rețeaua) rămâne a operatorului din zona in care locuiești. Tot cei de acum ar trebui sa vina când îți pică curentul.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#12
Pareri,Pareri si foarte bune concluzii trase pina acum !!!
Haideti sa ne spunem parerea fiecare dintre noi-ca sa putem lua o hotarire cat de cat in cunostinta de cauza!!!
 
Reply
#13
(20-01-2021, 14:29)Albert Wrote: Pareri,Pareri si foarte bune concluzii trase pina acum !!!
Haideti sa ne spunem parerea fiecare dintre noi-ca sa putem lua o hotarire cat de cat in cunostinta de cauza!!!

Am înțeles ca e o data limita pana la care mai putem sa nw schimbam? Sau am auzit eu aiurea
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#14
data limita de incheiere a unui contract concurential s-a decalat prima data de la 31 Ianuarie la 31Martie iar ultima informatie (sigura) este ca s-a decalat la 30Iunie.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#15
(20-01-2021, 13:53)Cosminchir Wrote: Din ce am înțeles distributia(rețeaua) rămâne a operatorului din zona in care locuiești. Tot cei de acum ar trebui sa vina când îți pică curentul.

La Tinmar pare ca nu... daca vreau interventii, este alt nivel, cu 2 lei pe luna in plus, 77 in loc de 75.
Nu precizeaza prea clar la ce nivel de interventie se refer, banuiesc ca doar in casa...  Confused
 
Reply
#16
La orice distribuitor am fi abonati, obligativitatea de interventie, se refera la depanarea problemelor care apar din afara proprietatii, pana la tabloul electric (inclusiv). De la tablou catre interiorul proprietatii, rezolvarea problemelor este in sarcina proprietarului.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#17
(20-01-2021, 12:54)renatoa Wrote: Ar fi bine sa precizezi zona, nu toti acoperire in toata tara cu oferte optimale.
Si as mai gasi util de precizat cat platesti lunar pentru un consum rotund de gospodarie medie, care nu gateste si nu incalzeste apa electric, sa zicem 100 kW. 
Eu actual platesc 70 lei la CEZ, pentru 100 kW, am inteles ca va sari pe la 80 si ceva daca nu misc un deget.
Cea mai buna oferta din simulare, la Tinmar, este de 75 lei.
Atat la ofertele furnizorilor, cat si la topul facut de ANRE, in formular apar campurile de judet, localitate, consum estimat. Introduci datele, iar apoi compari suma calculata de ei cu ce platesti tu in momentul actual. Eu cand am trecut la Nova am castigat cca 10% la curent si 35% la gaz.
PL81T, Mahlkonig Vario, Mignon Specialita, Hario TCA-2, FP
 
Reply
#18
https://www.economica.net/facturile-la-e...95749.html
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#19
(19-01-2021, 22:57)Lyvyoo Wrote: Eu am trecut la Nova dupa ce am mai citit pe Softpedia de bine.
Atentie la Enel caci sunt golani. Cuiva din familie i-au bagat pe gat candva un serviciu de Asistenta Tehnica, gen se strica o priza vin ei sa repare, taxabil cu vreo 20 lei la fiecare factura. Cand i-am schimbat furnizorul si mi-a venit  ultima factura Enel, direct taxa de reziliere serviciu Asistenta tehnica 100 lei  Smile  Deci schimbarea furnizorului e gratuita dar atentie la stelutele din contract. E profund ilegal si dej am inaintat o hartie la ANPC, dar ca sa vedeti unde duce foamea de bani... 100 lei x minim 1mil de abonati cu aceasta optiune strecurata = profit barosan.

Eu am patit asta la eon. Si dupa prima fact am cerut reziliere, era 13 ron. Cica revizie gaz gratuita.
S a rezolvat.

Eu nu mai vreau dupa ce am platit la enel asig de care ziceai, i am chemat lt o defectiune la bec, ceva fire in doza, iar dupavre o ora de cautari mi a zis omul ca tre sa il platesc suplimentar daca vreau sa repare caci in contractul de asig se refera la chestii minore, o priza etc.
Am refuzat initial, dupa care a lasat din pretul cerut suplimentar si am acceptat. Acele asigurari acopera parca 300 ron si ai una sau doua interventii pe an, nu mai retin.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#20
Aparu azi inca ceva... toti mor de grija noastra Big Grin

https://ziare.com/social/stiri-sociale/n...ie-1657725
 
Reply
#21
Pina acum 2 recomandari ar fi pentru NOVA !!!
 
Reply
#22
Nova au si un sistem misto prin care recompenseaza recomandarile. Spre exemplu mie mi-a dat un tip de pe Softpedia un cod de reducere 50 lei, care se aplica si lui ca scadere din factura si mie la prima factura. Acum cand mi-a venit si mie mail de confirmare intrare in retea (cam la o luna de la aplicarea actelor in site) am primit la randu-mi cod de reducere si voi trece toata familia extinsa, fiind reciproc avantajos.
  
In final nu stiu daca trebuie sa facem topuri si sa adunam recomandari. Eu m-am dus spre cel mai ieftin furnizor, dupa doua luni putand pleca daca nu sunt multumit. Am vazut pe calculatorul ANRE ca mai aveau preturi bune Restart Energy, Hidroelectrica etc dar totul este intr-o continua dinamica si nu e pe brand-uri... Pur si simplu il alegi pe cel mai avantajos in zona ta, caci in fond nu e vorba de distrubutie ci de cine injecteaza energie electrica in retea, ceva "abstract" daca mi se permite cuvantul, nu e vorba de comparatii ale vitezei internetului intre Digi si Telekom.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
https://www.agerpres.ro/economic-intern/...ne--646814
 
Reply
#24
Doar 2 optiuni pentru NOVA,restul furnizorilor nu prezinta interes !!!
 
Reply
#25
Pe comparatorul de preturi ANRE, pentru orasul tau, care furnizori sunt cei mai ieftini si cu ce pret per kw?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
Cele mai bune oferte aplicabile de la data selectata, adica 01 februarie, valabile pentru Olt sunt urmatoarele:
- Energia Gas & Power SRL              -1.54%
- SC AIK ENERGY ROMANIA SRL   -0.81%
- SPEEH HIDROELECTRICA            -0.28%
- RESTART ENERGY ONE SA          -0.41%
- NOVA POWER & GAS                    +0.64%

CEZ Vanzare, compania cu care am contract acum, si-a diversificat oferta dar se pare ca au majorat si tarifele cu 10.14% - 19.22%.
Voi alege Hidroelectrica din urmatoarele motive:
- imi doresc sa sustin eforturile de modernizare si retehnologizare a infrastructurii
- ma astept la mai putine surprize neplacute din partea unei companii de calibrul Hidroelectrica
- tariful din decembrie 2020 ramane neschimbat

Restul e samsareala.
 
Reply
#27
Nu cred că este corect sa afișăm procente cu - sau +. Eu susțin că nicio oferta actuala nu este mai ieftină decât val/kw plătită pe factura din dec 2020. De exemplu ce preț final are Energia Gaz in Olt ? Așa putem compara.

In București și zona Muntenia aparent cel mai mic preț îl are AIK Energie și Hidroelectrica. Prețul afișat pe ANR de cei doi este de 0,613 respectiv 0,62 lei/kw. Pe factura din decembrie s-a plătit 0,599 lei/kw. Eu inclin spre Hidroelectrica din aceleași motive că și vdub.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#28
Și eu tot pe Hidroelectrica cred ca o sa merg.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#29
Indiferent cat socotim tot me tepuim. Cam asa e cand nu esti protejat de institutiile ce ar trebui sa o faca.
Azi am primit doua fact de la enel pt zona Arad. Locatii diferite. 

Am impartit total fact cu tva la total kw. 
Enel piata normala sa ii zic asa pret 0.66 ron per kw

Enel piata concurentiala pret 0.89 ron per kw. 

Fact de electricitate de la eon pe aceeasi zpna inca nu mi a fenit, dar revin. Perioada facturare 18.11 - 10.01
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#30
Cum au calculat? Teoretic tarifele concurențiale sunt mai mici decât cele universale. De-aia vreau sa plec de la Enel. Sunt niste tepuitori și ne desconsidera, crezand că suntem
incapabili să schimbăm contractele. Păcat de consunatorii din zonele rurale care nu au informații (că parcă noi multe informații corecte mai avem!!!).
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)