Hello There, Guest! Login Register


Ajutor saeco

#1
Exclamation 
Buna, va rog cine poate sa ma ajute, recent am cumparat un espressor phillips saeco hd8425, si mi se parea ca nu scoate cafeaua cu spuma foarte mare si uitandu-ma la diverse filmulete pe youtube, in special la unul despre depresurizarea portafiltrului, am zis sa incerc si eu sa il desfac acel portafiltru Problema e ca l-am desfacut iar in momentul cand am vrut sa scot din sita acelplastic cu guma de cauciuc si cu sarma de pe marcinea plasticului/practic acela era fundul primei site din portafiltru , a iesit afara acel plastic cu cauciuc dar a cazut cauciucul de pe margine si a iesit si sarma afara, chestia e ca acum nu mai reusesc sa pun sarma perfect rotunda cum era inapoi pe marginea plasticului impreuna cu guma aceea si am incercat sa fac cafea asa doar fara sarmulita aceea, dar daca nu pun sarma sita in care se pune cafeaua nu mai sta fixa in portafiltru inainte de a face treaba asta trebuia sa o scot cu o lingurita sita sau cu ceva ascutit acum nu mai sta la loc sita si cand vreau sa pun in aparat portafiltrul acela daca nu sta sita ca lumea se fixeaza f f greu Am reusit sa fac cafea dar nu iese deloc cu spuma acum. Problema mea e cum fac sa bag sarma aceea la loc?
 
Reply
#2
Buna seara,

Mai jos iti atasez un link, cu pasii pe care trebuie sa-i urmezi:
http://www.home-barista.com/espresso-mac...15714.html

Toate cele bune,
Goran
Rancilio Silvia V4 ( 9 BAR ) + Nemox Lux + Mahlkonig Brasilia + Tamper TORR + Site IMS Competitione 9gr & 17gr & 21gr + IMS Shower + Espro Toroid 355ml & 590ml
 
Reply
#3
Sau, dupa modificarea propusa in link-ul lui gsablici, renunta la toate surubelele si sarmulitele alea si ia-ti o rasnita + cafea proaspat prajita. Acea "spuma" mult dorita se va transforma in crema.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Multumesc celor care mi-au raspuns, am rezolvat pana la urma problema, acea sarmulita nu trebuia pusa intre plastic si rotita de cauciuc/garnitura, ci avea un locas pe sita sus unde trebuia pusa pentru a se fixa sita mai bine.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)