Hello There, Guest! Login Register

Ajutor in achizitionarea unui pachet complet,Espressor + rasnita si accesorii

Salutare, sunt nou in domeniu insa caut sa-mi fac acasa acelasi espresso pe care il pot gasi la o cafenea.
Bugetul max 1000 euro pentru espressor. Rasnita 300 euro.
Pana sa gasesc forumul vostru am fost foarte aproape de a achizitiona un aparat automat, iar dupa cateva zile de rasfoit subiectele discutate de voi am renuntat complet la idee.
Am inteles cate ceva de preparare si faptul ca discutiile sunt in jurul aparatelor Lelit...ma intreb oare daca sunt si alte optiuni.

Multumesc pentru suport

Sent from my iPhone using Tapatalk

Reply
Salut! Ce cafea iti place sa bei? Unde mai exact ai baut un espresso bun (pe care vrei sa il refaci acasa), râșnița o vrei manuală sau electrică?
Espresso: Brewtus IV-R (PL41TEM ex.) + Eureka Mignon Specialita + Quamar Q13 75E
Brew: Comandante(Red Clix), V60, Aeropress, Moka, Ibric Soy, Chemex, April Brewer

Reply
Espresso fara lapte,zahar sau orice ar strica gustul natural.Cea mai buna cafea a fost, evident in cafenelele din Italia sau de obicei de la aparatele semiautomate de cafenea.Rasnita electrica.

Reply
Smile dacă a fost în Italia... Atunci nu e genul de cafea care se "bea pe forum"
Strietman CT2 | Niche Zero | M47 brew | Aeropress | V60

Reply
In cazul asta bugetul e dimensionat corect, 1/4 pentru rasnita e suficient pentru cafea traditionala.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: (factory g106), m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
Salut! Vad ca esti din arad, consideri ca ai un loc in acest oras unde poti sa bei un espresso decent?
Espresso: Brewtus IV-R (PL41TEM ex.) + Eureka Mignon Specialita + Quamar Q13 75E
Brew: Comandante(Red Clix), V60, Aeropress, Moka, Ibric Soy, Chemex, April Brewer

Reply
Da, sunt cateva cafenele

Reply
Eu de un an jumate am dat de cafeaua de specialitate si de atunci mi-am dat seama ca ce se vinde in arad nu se numește cafea, iti recomand sa nu iti cumperi deocamdată nimica,  dai o fuga pana in Timișoara  sa încerci un espresso adevărat, ai mai multe cafenele de specialitate (Ovride, Doppio, Stația de cafea, Yoyo)

Reply
Mersi pentru sfat. De doua zile am inceput sa vizitez cafenelele mentionate de tine si am ramas placut impresionat, atat de cafeaua de calitate cat si de oamenii faini care o fac. Mai astept totusi pana sa cumpar aparatul propriu.

Reply
Am ajuns la o concluzie, aparatul LELIT - KATE - PL82T. Are cam tot ce as avea nevoie.Pareri? Mersi

Reply
Asumandu-mi inutilitatea interventiilor internautice dupa ce "s-a ajuns la o concluzie", intreb si eu: de ce nu pachetul de mai jos?
Quote:Pachetul Barista Home VIP – espressor cu PID Lelit PL81T  + rasnita Lelit PL72 (la alegere cu rasnita Macap M42M Stepless) + tamper 58mm, sita “blind” fara gauri pentru curatare grup (inclusa), filtru de apa, perie curatare grup. Pret pachet: 4300 lei. 

Reply
Salutare, ca tuturor de pe aici, imi place cafeaua si o achizitionez de la Yume. Acasa si la birou(Tchibo) folosesc un expresor automat Phillips low end(cel care costa in jur de 1400) si care nu ma multumeste pe deplin. De asta asi migra din nou catre un expresor manual si rasnita separat sau incorporata din ratiuni de spatiu.
Ce expresor + rasnita imi recomandati pana in 3000 lei? Mi-au cazut ochii pe http://barshaker.ro/Espressor-Lelit/Leli...-PL042TEMD. Ce parere aveti? Alte recomandari?

Multumesc
EK43 + TC + SSP HU , DC Mina,  Kinu Pheonix, Cafflano Kompresso, Cafflano Kompact, 

Reply
Nope :-)

Cu 3000 RON eu ar merge pe:

1) Lelit PL41TEM (sau, un pic peste buget, PL81T)

2) Rasnita manuala Kinu Phoenix

(aici gasesti preturi pt toate variantele: https://www.espressoman.ro/reduceri-la-e...i-rasnite/)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Espressorul cu rasnita incorporata are logica atunci cand le cumperi la un pret care transforma rasnita incorporata intr-un fel de bonus.

Altfel, exista varianta de mai jos sau ce a propus Michelle mai sus:
Quote:espressor PL41TEM PID + rasnita Macap M2M Stepless / fara trepte – discount + cadouri in valoare de 235 lei: tamper Lelit 57mm, sita “blind” fara gauri pentru curatare grup, filtru de apa, perie curatare grup – 3100 lei 

Reply
Si varianta lui @dev este foarte buna! In comparație cu PL42TEM, rezultatele vor fi mult mai bune (rasnita este elementul care dictează gustul in espresso).

Reply
sau LELIT - KATE - PL82T, desi cresc investitia cu 50%... asi vrea sa fie cat mai compact
EK43 + TC + SSP HU , DC Mina,  Kinu Pheonix, Cafflano Kompresso, Cafflano Kompact, 

Reply
Vezi postarea #11.

Chiar daca pretul creste, argumentele impotriva unui aparat cu rasnita incorporata raman valabile.

Dimensiuni PL82T:LxDxH:
33x27x43 cm

Dimensiuni PL81T:LxDxH:
22,5x27x38 cm

Lelit PL72:LxDxH:
14x22,5x38,5 cm

Sunt vreo 3cm in plus la varianta separata...

Reply
Aruncă o privire și pe pachetul ****

* admin edit. Link editat pentru user clona / spam 
Izzo Alex Duetto III, Eureka Olympus

Reply
Si daca tot a ajuns la 6000 de lei, e loc de un dual boiler si o rasnita manuala...

Reply
(28-06-2019, 14:32)dev Wrote: Si daca tot a ajuns la 6000 de lei, e loc de un dual boiler si o rasnita manuala...

la 6 dimineata, cand ma apuc de facut cafeaua cu ochii lipiti, nu cred ca rasnirea manuala este o optiune Smile)).
6000 e prea mult(momentan) pentru aceasta placere, m-asi opri undeva pe la 3-4000.
ca o paranteza off topic, primul meu contact cu expresoarele manuale a fost cu un Saeco Poemia care in combinatie cu o cafea Tchibo Guatemala Grande m-au adus in zona bautorilor de cafea. Spuma consistenta pe care o facea aparatelul ala de 320 lei nu am mai gasit-o pe nicaieri ...

Reply
Daca ai avea un copil mic in camera alaturata, ai aprecia mai mult o rasnita manuala. Wink

Daca zgomotul redus e o prioritate, o combinatie Lelit PL41TEM cu Eureka Mignon ocupa putin spatiu pe blat si nu trezeste vecinii la 6 dimineata.

Reply
(28-06-2019, 14:54)Ciprian75 Wrote:
(28-06-2019, 14:32)dev Wrote: Si daca tot a ajuns la 6000 de lei, e loc de un dual boiler si o rasnita manuala...

la 6 dimineata, cand ma apuc de facut cafeaua cu ochii lipiti, nu cred ca rasnirea manuala este o optiune Smile)).
6000 e prea mult(momentan) pentru aceasta placere, m-asi opri undeva pe la 3-4000.
ca o paranteza off topic, primul meu contact cu expresoarele manuale a fost cu un Saeco Poemia care in combinatie cu o cafea Tchibo Guatemala Grande m-au adus in zona bautorilor de cafea. Spuma consistenta pe care o facea aparatelul ala de 320 lei nu am mai gasit-o pe nicaieri ...
Si eu ma trezesc la 4, si rasnirea asta manuală ma trezeste mai tare decât cafeaua. Si parca si experienta in sine e mai plăcută, cel puțin pentru mine. Acum ce preferi tu, asta conteaza..
Si spuma respectivă poate era de la sita presurizata a aparatului.
EU am pl41tem, e un aparat grozav pentru un începător, poti sa mergi pe varianta asta. E simplu de utilizat si curatat. Si in 10 min e incalzit dimineata.
PL41TEM; Kinu Pheonix  

Reply
Eu sunt foarte puturos de felul meu dar, rasnirea manuala cu Kinu este singur lucru care chiar nu ma deranjează s-o fac. Dureaza sub un minut si, dupa ca termin, o pun la loc in sertarul. Ca avantaje: se curata foarte repede, retenție minima, nu face zgomot si rasbeste foarte bine.

Apoi sunt prefentitele personale, si aici nu se discuta!

Reply
In aprox 3000 buget as spune pachetul Barista Home Macap , varianta cu rasnita M2M Stepless. Mai ieftin si bun de atat, greu...
Dar cel mai bun sfat  best buy la ora  actuală cred ca e 41tem + kinu pheonix. E imposibil ca in acest total de 2650 sa gasesti ceva mai bun!
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
Ca posesor de PL41TEM si Mazzer & Kinu, nu pot decat sa confirm ce au spus si ante-vorbitorii: combinatia PL41TEM & Kinu nu are cum sa dea gres. Si spun asta prin prisma faptului ca de 7 ani folosesc acelasi espressor. Doar cu rasnitele am trecut prin schimbari multiple pana am gasit combinatiile care sa ma satisfaca. Dar agregatul este unul cu care iti faci treaba onorabil multi ani.
Mazzer-ul nu este "mai bun" decat Kinu, desi o diferenta exista. Dar acea diferenta e o chestie de nuanta, nu de "mai bun" / "mai rau". Cat despre lene, nu te speria: e foarte foarte usor de folosit. In circa 20 -30 de secunde ai terminat macinat si efortul nu este unul intens. Ba chiar as indrazni sa spun ca este foarte placuta senzatia cand macini. Nu stiu ce au facut cei de la Kinu, dar cu aceasta rasnita chiar au reusit-o.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ/Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm/Nivelator Motta 57,5 mm/Kribli-Grabli/Stand Lelit PL105
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO

Reply
Eu am pachetul HOME Macap menționat de Liviu. Este un setup excelent în bugetul de 3100 de Ron. Sau varianta 2, mergi pe marketplace-ul de aici pentru un DB sau HX și adaugi un Kinu Phoenix.
Lelit Marax (CS flow control) /Eureka Atom 75e ; past: Lelit 41 TEM/Macap M2M Stepless

Reply
Multumesc pentru raspunsurile voastre, comunitatea este foarte atenta cu nou venitii Smile. Asa cum spuneam, trecerea s-ar face de la un Phillips(Saeco la origini) automat cu vas si duza de spumare(automata) pentru lapte. Este usor de folosit dar rezultatul mi se pare mediocru comparativ cu ceea ce fac barista din aproximativ aceeasi materie prima. Cafeaua o iau de la Yume din Cluj si a fost o revelatie sa trec pe cea de origine, putin sau mediu prajita. In timpul saptamanii se fac cam 2 cafele pe zi(3-4 in vacanta, la fel si in weekend). 70% din timp, folosesc eu expresorul, restul, sotia. Locul destinat expresorului este relativ mic, avand o latime de maxim 45 cm(trebuie sa coabiteze cu mixerul sotiei Smile) )Avand in vedere acestea, desi mi-ar fi suras ideea, rasnita manuala sare din lista(varianta de a macina eu la 2,3 zile nu mi se pare ok, deoarece cafeaua isi pierde calitatile, plus ca sotia ar trebui sa dozeze(nu se pune problema de a cantari Smile ) cantitatea de cafea. Din ce am observat, atat expresorul cat si rasnita au butonul de on/off pe stanga ceea ce exclude posibilitatea de a lipi rasnita de aparat, motiv pentru care varianta combi este singura optiune cu toate neajunsurile ei. Stiu ca e un sacrilegiu pentru pasionatii de pe aici dar nu vad alta varianta.

(01-07-2019, 08:03)gioni Wrote: Eu am pachetul HOME Macap menționat de Liviu. Este un setup excelent în bugetul de 3100 de Ron. Sau varianta 2, mergi pe marketplace-ul de aici pentru un DB sau HX și adaugi un Kinu Phoenix.

La HX am inteles ca e mai dificil de reglat temperatura pentru un incepator

Reply
Daca vrei sa folosesti boabe de calitate, nu e pacat sa le prepari pe un setup la limita espresso? Mai ales cele prajite mai bland au nevoie de anumite modificari in reteta de extractie pe care e posibil sa nu le poti aborda.

Reply
(01-07-2019, 15:57)dev Wrote: Daca vrei sa folosesti boabe de calitate, nu e pacat sa le prepari pe un setup la limita espresso? Mai ales cele prajite mai bland au nevoie de anumite modificari in reteta de extractie pe care e posibil sa nu le poti aborda.

de ce "tratament" special au nevoie cele putin prajite?

Reply
Cele mai putine prajite (light) au nevoie de i rasnita mai preciza gen Kinu, Macap, Honne (dar la un alt cost). Acest gen de prajiri deobicei sunt cele care dau gusturile mai florale / fructate cu o aciditate mai pronunțata si cu un gust ciocolatiu mai scăzut.

In general, la espresso, cel mai important factor este rasnita. Poti sa obtii espressuri nemaipomeniti chiar cu un simplu PL41TEM dar nu este posibil cu o rasnita entry level (vei obtine shot-uri amare, acre, etc.). Problema cu aparate cu rasnita încorporată este ca te limitează mult la upgrade-uri: daca ai ca punct de refer espressuri de la Yume, si dorești sa obtii shoturi la fel de bune, nu o sa poti sa le obții cu rasnita incorporata de la PL42*.

Acum, inteleg ca spațiul poate fi o problema si din cauza asta t-am recomandat Kinu Phoenix: este manuala, nu face zgomot, are o mecanica ca rasnite entry level pot doar s-o viseze, rasneste in 30s si când termini o pui in sertar. Dar, dacă va trebui s-o folosească si sotia, ai grija ca este cam grea de folosit si este posibil sa nu faca fata (sotia mea nu poate, dar este posibil ca doar se preface sa fie servită la mic dejun Smile).

Daca erai la început de drum, chiar si rasnita lui PL42* ar fi fost cu mult peste ce gasesti cam peste tot, dar daca totuși ai un pic de experienta, un buget bunicel, si un punct de refer ca Yume, chiar iti sfatuiesc sa iei o rasnita bună (daca nu un Kinu, macar una dintre cele menționate anterior).

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)