Hello There, Guest! Login Register


Ajutor identificare Sita

#1
Salutare tuturor.

Detin de cativa ani un Russel Hobbs Allure 18623-56. Placut impresionat de "crema" pe care o face folosind cafea macinata, am decis sa investesc totusi intr-o rasnita de calitate (dar asta e o alta discutie). Insa, citind nitel forumul si articolele, am inteles ca nu doar rasnita e de importanta majora ci si sitele, practic pseudo-crema pe care o obtin fiind doar o spuma groasa datorata sitei presurizate. Surpriza acum... masurand sita am observat ca diametrul interior e de approx 52mm iar cel exterior (calculat din marginea buzei) e de 61mm. Standardul profesional ar fi de 58mm.
1.Care este diametrul ce ma intereseaza? Interior sau exterior?
2.Daca e vorba de cel interior, aveti idee unde gasesc cuva de 52mm cu tot cu sita? Ce gasesc pe la magazinele online, sunt site cu o gaura in mijloc, probabil pentru anumite modele de suport in care se prind in surub.
3.Tamperul cu care a venit e ceva firav din plastic de 49mm diametru. Daca il schimb, pe piata (online) am vazut tampere atat de 49mm cat si de 51mm. Nu ar fi oare mai indicat unul de 51mm? Diferenta fata de diametrul cuvei ar fi de doar 1mm in loc de 3mm.

Multumesc anticipat pentru rabdare,
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#2
https://ro.russellhobbs.com/contact-us
Reprezentanta Russel Hobbs cred ca te poate ajuta. Aceasta firma fiind doar una care rebranduieste diverse marfuri de la paturi la rasnite de piper, nu stiu daca tin oe stoc piese de schimb. Probabil in caz de probleme cu espressorul ti-l schimba si atat. Incearca la ei pentru sita, depresurizeaz-o. Taie cu un dremel un patrat in jurul gautii de pe find sau scoate din acel fund dublu cat poti. Tanper poti sa faci la un strungar. Mergi cu sita si cere sa iti faca fin metal sau teflon sau orice are la indemana. Diametrul sitelor este cel interior adica si diametrul tamperului. Daca sita are 52.5mm, tamperul va fi de 52mm.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#3
(07-10-2017, 09:34)stefandinescu Wrote:  

Multumesc pentru raspuns Stefan,

Am discutat cu cei de la RusselHobbs si din ce am inteles nici modelul si nici piese de schimb nu se mai fabrica de 2-3 ani. M-au pasat service-ului si am discutat si cu cei de acolo. Acelasi raspuns.

Suna bine partea cu decuparea fundului care presurizeaza... doar sa intru in posesia unui dremel.

Dimensiunile par a fi aceleasi cu ale unui DeLongi prezentat aici:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-D...6#pid26586

Toata stima,
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)