Hello There, Guest! Login Register


Poll: Ce ati alege?
You do not have permission to vote in this poll.
Kinu M47
61.90%
13 61.90%
Lelit PL043MMI
23.81%
5 23.81%
Ascaso i-mini i2 Basic
14.29%
3 14.29%
Gaggia MDF
0%
0 0%
Total 21 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Ajutor alegere rasnita

#1
Salutare tuturor,

M-am decis sa investesc intr-o rasnita, plecand de la urmatoarele preconditii:
  1. bugetul limitat la 1000 RON ( sub nici o forma nu poate fi adusa in discutie vestita Vario Smile )
  2. produsul sa fie nou
  3. nu e un impediment nici efortul de a rasni manual, dar nici cel al zgomotului produs de o rasnita electrica
  4. nu e deranjanta lipsa unui timer (dar poate fi un bonus)
  5. nu intentionez sa ii fac tuning. O voi folosi "as is"

In urma citirii multor topicuri de pe forum si nu numai, as lua in calcul urmatoarele.
  • Kinu M47
  • PL043MMI
  • Ascaso i-mini i2 Basic
  • Gaggia MDF
Sincer primul impuls ar fi sa ma orientez spre M47, dar am citit si despre problemele intalnite de denis, cu axul indoit. Nu am suficienta experienta cat sa imi dau seama daca va functiona corect  si nici instrumente pentru a o masura, drept urmare sunt usor ingrijorat
Un al doilea impuls ar fi Lelitul, deoarece tind si spre un PL41E care ar fi "the best choice for the money" in ceea ce priveste espressoarele - implicit

Sunt deschis si catre orice alta optiune.

LE: ar mai fi in aceeasi gama de pret si Graef CM 800 dar nu am gasit prea multe reviewuri

Multumesc pentru interes,
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#2
Salut, eu iti recomand M47, o am si sunt multumit de ea. Nu as merge pe celelalte variante in mod clar.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#3
Buna dimineata, prima data testeaza o rasnita kinu sa vezi ce implica datul la manivela, eu am ajuns sa fac trei cafele cu ea dimineata la 6 am ca e silentioasa, dar sotia nu poate si nu vrea sa rasneasca cu ea.
Depinde si de cafeaua folosita de ex o cafea cu bob mare e mai usor de rasnit pt ca nu intra direct intre cutite precum o etiopia. Rasnitele nu au abatere zero niciodata, unele au mai mult altele mai putin, rasnita mea era defecta, iesita din parametrii de fabrica cu mult, dar asta nu inseamna ca toate sunt asa, in plus ai garantie, deci nu iti face griji. Pt asemenea buget mergi pe kinu sau feldgrind, daca voiai si sh iti recomandam altceva de genul 64-70 mm cutite plate ceva cu retentie mica.
 
Reply
#4
Multumesc pentru raspuns Alin,

Denis, Felgrind pare o alegere interesanta ce mi-a scapat, iar pe madebyknock sunt sold out..

SH-urile... nu le pot masura si nu stiu cine\cum le-a folost, asa ca renunt si la ele... sunt o fire foarte sceptica - forgive me Smile
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#5
@Dyptorden


        Poate merita vazuta si asta...

....Pe mine m-a cucerit... Big Grin...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#6
Nu trebuie instrumente ca sa iti dai seama ca un kinu este descentrata, vezi explicatiile recente din topicul aferent, cu strangerea pana la atingere si apoi comportamentul pana incepe sa se invarta libera.

Desi ai spus ca nu accepti second, iti pot ceda eu feldgrind-ul folosit in topicul dedicat, pentru ca astept un aergrind, si atunci probabil ca l-as scoate la vanzare. Dar cum am vreo 3 rasnite prin casa... pot renunta oricand la una.
 
Reply
#7
Eu folosesc Graef cm800 cu pl41. Pot spune că macină suficient de fin pt espresso, dar comparații cu altele n-am facut.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#8
Nu-mi pot imagina din ce e facuta o rasnita electrica care cantareste doar 2.6kg. Pe de alta parte motorul e de 128W...
 
Reply
#9
Un Kinu are sub 1 kg, crezi ca o motorizare ar adauga mai mult de 1.6kg ? Si nu ar rezulta ceva competitiv ?

Motorul de Honne are 140W, si duce doua randuri de cutite de 68, deci care ar fi problema cu numai 128 ? Confused
Si la Niche Zero se exprimau aceleasi indoieli...
Watti nu spun prea multe, ci cum sunt pusi la treaba... o surubelnita electrica capabila sa miste M47 nu consuma nici 30W Wink
 
Reply
#10
(19-12-2017, 11:57)renatoa Wrote: Un Kinu are sub 1 kg, crezi ca o motorizare ar adauga mai mult de 1.6kg ? Si nu ar rezulta ceva competitiv ?

Motorul de Honne are 140W, si duce doua randuri de cutite de 68, deci care ar fi problema cu numai 128 ? Confused
Si la Niche Zero se exprimau aceleasi indoieli...
Watti nu spun prea multe, ci cum sunt pusi la treaba... o surubelnita electrica capabila sa miste M47 nu consuma nici 30W Wink
+1

Lumea se uita pre mult in cati Watti are motorul. Important e cuplu, model, sistem implementat, producatorul...etc.
Din cauza asta nici uni din cwll mai renumiti producatori de rasnite (single dosing) nu declara public puterea motorului Wink
 
Reply
#11
Daca vorbim de produse capabile espresso hai sa luam ca referinta Eureka Mignon cu ale sale 4.5kg si 225W.

Nu cred ca-si doreste cineva o rasnita electrica care sa rasneasca la fel de lent ca un manuala.
 
Reply
#12
Mazzer robur,. 28 kg, 900 w, 2.9 secunde pentru 19-20 grame.
 
Reply
#13
Uff, ce ciuda mi-e !
Am ratat o Eureka Mignon sh in vara la pret bunicel, ezitant fiind, datorita oarecarei reticente vis a vis de capabilitatea espresso  si rentabilitatea achizitiei. Acele indicii le-am concluzionat de pe forum.
Iar acum o luam ca referinta, deci nu-i chiar de lepadat.
Acum cochetez cu reducerile valabile inca.... tot Mignon.
Gaggia Evolution&PID+Eureka Mignon Specialita 16CR+tamper bronz homemade
+Hario Mini tunat (stepless si centrat)
 
Reply
#14
(19-12-2017, 09:34)dev Wrote: Nu-mi pot imagina din ce e facuta o rasnita electrica care cantareste doar 2.6kg. Pe de alta parte motorul e de 128W...

Mă gândesc că o râșniță n-are nevoie de metal pentru stabilitate termică, nu ? Big Grin
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#15
Mai degraba pentru stabilitate, insonorizare... cat de mult se poate incinge la 30-30 grame de cafea???
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)