Welcome Back Log In Create Account


Ajutor EK43

#1
Salutare tuturor,

Am facut un upgrade de la Lelit PL42 TEMD la Lelit Bianca v3 + EK43.

Initial a venit espressorul, unde am putut vedea o imbunatatire clara in rezultatul final.

Apoi a ajuns si rasnita, de la care aveam asteptari foarte mari, doar ca ... surpriza, parca ceva nu este in regula. Cumva parca lipseste ceva, aciditatea s-a estompat si percep note amare, poate chiar de ars, desi cafeaua este light prajita. Pe rasnita incorporata era un gust cumva mai tipator/funky.

​​​​​​Ma intreb daca am ales gresit rasnita sau ar trebui sa apelez la cineva sa o alinieze, ea fiind noua si din ce am citit nu prea vin aliniate cutitele. 

Sau poate de fapt mi-ar place ce scot cutitele conice.. ramane de vazut :)

​​​​​​Ma puteti indruma va rog catre un "guru" care se ocupa de alinieri? Am vazut prin alte postari mentionadu-se despre asta.

Multumesc
 
Reply
#2
Salut, de vină sunt cuțitele stock care excelează în filtru, dar pentru espresso îți trebuie cuțitele Turkish. Din păcate vin cam prost aliniate.
Espresso:ProfitecDrive|MahlkonigE65Gbw
Filtru:LagomCasa|V60|Orea
Deplasare:Kinu|Picopresso|Pipamoka
Foste:Bellona|BezzeraUnica|BentwoodV63|Niche|Sculptor64|Atom75|Df64&83|Libra&Oro|Ode
 
Reply
#3
Multumesc, @tektbar!

Cineva pe aici care a folosit pentru espresso si cutite Turkish cat si SSP HU?
 
Reply
#4
Salut. Eu am SSP HU pe EK si sunt f mulțumit de rezultatele pe espresso. Rasnita trebuie curățată si unsa cu un lubrifiant special, sunt multe tutoriale pe youtube. Folosirea ei in regim single dose nu e usor, exista multa retentie care poate afecta rezultatul final. Exista metode de mitigare a aceatui aspect.

Trebuie sa ai rabdare pana scoti rezultate bune si te obișnuiești cu echipamentul, mult de experimentat si incercat, pentru mine a durat mai bine de 6 luni pana sa scot rezultatele pe care mi le doream.
Bugster | EK43 (SSP HU, Titus) | Weber Key mk ii | Weber EG-1
 
Reply
#5
(28-12-2024, 01:48)prometheus21 Wrote: Salut. Eu am SSP HU pe EK si sunt f mulțumit de rezultatele pe espresso. Rasnita trebuie curățată si unsa cu un lubrifiant special, sunt multe tutoriale pe youtube. Folosirea ei in regim single dose nu e usor, exista multa retentie care poate afecta rezultatul final. Exista metode de mitigare a aceatui aspect.

Trebuie sa ai rabdare pana scoti rezultate bune si te obișnuiești cu echipamentul, mult de experimentat si incercat, pentru mine a durat mai bine de 6 luni pana sa scot rezultatele pe care mi le doream.

Salut @prometheus21,

Iti multumesc pentru raspuns!

Am comandat si eu tot cutitele SSP HU acum o saptamana, am zis sa merg pe varianta asta in loc de cele Turkish deoarece am putut gasi mai multe review-uri pentru SSP si pareau multumiti acei utilizatori.

Referitor la probleme retentiei, exista si alta metoda in afara de a rasni putina cafea dupa ajustarea pasului de rasnire sau schimbarea sortimentului de cafea?

Cum ai mentionat, am gasit recomandari de desfacere, curatare si lubrifiere, cel putin de 3 ori pe an.
Problema ar fi cum aliniez cutitele. Odata cu rasnita am comandat si o unealta de aliniere de la Mahlkonig, un cilindru si acea elice, insa gasesc informatii ca acea unealta ajuta cumva la centrarea cutitelor dar tot pot exista probleme de aliniere.. pentru care exista alta unealta, acel micrometru de la titus pentru ek43.
Tu cum procedezi cu alinierea?

Referitor la lubrifiere, banuiesc ca solutia de la Kluber UH1 84-201 ar fi in regula, nu? Adica asta am primit intr-un plic impreuna cu unealta de aliniere.
 
Reply
#6
Nu stiu care a atractia pentru rasnita asta in utilizare casnica.

E un pom laudat.
 
Reply
#7
Eu folosesc accesoriul acesta, fac dosaj direct in https://grafikus-coffeetec.de/en/product...coffeetec/. Folosesc si o pompita mica la final ca sa nu mai ramana nimic. 

Cat despre aliniere, sincer nu mi-am batut capul asa tare. Trebuie sa ai grija in interior totul sa fie la locul lui, cutitele sa stea calumea pe burr carrier. Pasta Kluber e ok si e ce recomanda si producatorul. De asemenea, f important la final, rasnita trebuie dusa in punctul zero si strans surubul ala din mijloc pana se aude cum se ating cutitele (vezi la finalul acestui video https://www.youtube.com/watch?v=p06QB4WXJUA&t=281s).

Daca vrei sa te apuci te aliniere mai bazat trebuie ori sa cauti un specialist, ori sa iei un marker si niste foi din aluminiu si multa rabdare... Nu da banii pe sculele de aliniere care le mai vezi pe net. Chestia asta cu alinierea e un rabbit hole masiv si sincer nu prea are sens. EK urile care au fost produse in ultimii 5-7 ani au venit cu tolerante OK din fabrica. 

Felicitari pentru alegerea cutitelor, va trebui sa le faci seasoning macar vreo 5-10 kg. Se pare ca vei avea setup f f similar cu ce am pus la vanzare acum pe forum, EK + SSP HU plus other goodies, probabil ai platit mult mai mult decat cer eu pe toata sandramaua  Blush
Bugster | EK43 (SSP HU, Titus) | Weber Key mk ii | Weber EG-1
 
Reply
#8
Da, la cate ai pe rasnita, cu siguranta am dat mai mult, pretul la care o dai este foarte bun. Nu inteleg de ce nu am gasit anuntul cand am cautat pe forum. Probabil am deschis prea multe postari si cumva mi-a scapat, nu stiu ce s-a intamplat. Pe cel in care ai cumparat-o il gasisem..

Multumesc pentru toate detaliile, imi sunt de ajutor.

Pompita pe care o folosesti are un furtun ceva pe care il introduci pe unde pui cafeaua?
 
Reply
#9
(29-12-2024, 18:16)neaDorel Wrote: Nu stiu care a atractia pentru rasnita asta in utilizare casnica.

E un pom laudat.

În urmă cu 7-12 ani, râșnița EK43 era o alegere populară, deoarece, cu investiții suplimentare de bani și efort, putea fi transformată într-un single-dose (SD) de înaltă performanță. Între timp, însă, oferta de râșnițe SD cu cuțite mari sau compatibile cu SSP a crescut semnificativ. Astfel, în prezent, raportul preț-calitate al EK43 nu mai justifică achiziția acesteia.
Kafatek Monolith Flat Max 2, Kopi Deva-SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.
 
Reply
#10
(30-12-2024, 16:26)andreir Wrote: Da, la cate ai pe rasnita, cu siguranta am dat mai mult, pretul la care o dai este foarte bun. Nu inteleg de ce nu am gasit anuntul cand am cautat pe forum. Probabil am deschis prea multe postari si cumva mi-a scapat, nu stiu ce s-a intamplat. Pe cel in care ai cumparat-o il gasisem..

Multumesc pentru toate detaliile, imi sunt de ajutor.

Pompita pe care o folosesti are un furtun ceva pe care il introduci pe unde pui cafeaua?

Da, pompita a venit cu weber key-ul. Gasesti atasat imagini aici : https://imgur.com/a/EPtiaCH
Bugster | EK43 (SSP HU, Titus) | Weber Key mk ii | Weber EG-1
 
Reply
#11
(03-01-2025, 02:32)cristian88 Wrote:
(29-12-2024, 18:16)neaDorel Wrote: Nu stiu care a atractia pentru rasnita asta in utilizare casnica.

E un pom laudat.

În urmă cu 7-12 ani, râșnița EK43 era o alegere populară, deoarece, cu investiții suplimentare de bani și efort, putea fi transformată într-un single-dose (SD) de înaltă performanță. Între timp, însă, oferta de râșnițe SD cu cuțite mari sau compatibile cu SSP a crescut semnificativ. Astfel, în prezent, raportul preț-calitate al EK43 nu mai justifică achiziția acesteia.

Ce optiuni mai bune de rasnite ar exista pentru cutite de 98mm? Luand in calcul si pretul.
 
Reply
#12
Eu am mers pe PK100 de la Compak. Nu face ca un electromotor de Aro.

Am si pozat pe aici, retentia e sub 0.2g.
 
Reply
#13
@andreir sunt o gramada. nu mai suntem in 2015.

Zwang Ultra 98mm.
Kafatek max 98mm
Lagom p100 sau p01 98mm
ozik 98mm
titus nautilus 98mm
fm98 sau fm120 - rasnite din china-
kafatek m98v

Gusturile cele mai bune sunt in cafeaua folosita/boabe- prajire, apa folosita si skill-ul celui care prepara. Rasnita este fix pix. E mai mult un token de look at me, sau mi-am facut un cadou ca eram trist si merit.
5 rasnite kinu+POB, Fellow Aiden, Roest Ultra
 
Reply
#14
(05-01-2025, 00:44)andreir Wrote:
(03-01-2025, 02:32)cristian88 Wrote:
(29-12-2024, 18:16)neaDorel Wrote: Nu stiu care a atractia pentru rasnita asta in utilizare casnica.

E un pom laudat.

În urmă cu 7-12 ani, râșnița EK43 era o alegere populară, deoarece, cu investiții suplimentare de bani și efort, putea fi transformată într-un single-dose (SD) de înaltă performanță. Între timp, însă, oferta de râșnițe SD cu cuțite mari sau compatibile cu SSP a crescut semnificativ. Astfel, în prezent, raportul preț-calitate al EK43 nu mai justifică achiziția acesteia.

Ce optiuni mai bune de rasnite ar exista pentru cutite de 98mm? Luand in calcul si pretul.

https://www.youtube.com/watch?v=6LGeBcUZ9YA&ab_channel=JamesHoffmann
.
Cu mentiunea faptului ca Weber EG-1 a ajuns la ver 2, LAGOM a ajuns la P100 , si Monolith flat Max a ajuns la ver 3. 
In opinia mea, dupa cafea, Rasnita este cea mai importanta. Cunostintele, rabdarea, apa si espressorul au si ele rolul lor, dar o rasnita din cele de mai sus te ajuta foarte mult deoarece inveti sa te corectezi foarte usor. Sper la vizionare!
Kafatek Monolith Flat Max 2, Kopi Deva-SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.
 
Reply
#15
(05-01-2025, 02:36)cristian88 Wrote:
(05-01-2025, 00:44)andreir Wrote:
(03-01-2025, 02:32)cristian88 Wrote:
(29-12-2024, 18:16)neaDorel Wrote: Nu stiu care a atractia pentru rasnita asta in utilizare casnica.

E un pom laudat.

În urmă cu 7-12 ani, râșnița EK43 era o alegere populară, deoarece, cu investiții suplimentare de bani și efort, putea fi transformată într-un single-dose (SD) de înaltă performanță. Între timp, însă, oferta de râșnițe SD cu cuțite mari sau compatibile cu SSP a crescut semnificativ. Astfel, în prezent, raportul preț-calitate al EK43 nu mai justifică achiziția acesteia.

Ce optiuni mai bune de rasnite ar exista pentru cutite de 98mm? Luand in calcul si pretul.

https://www.youtube.com/watch?v=6LGeBcUZ9YA&ab_channel=JamesHoffmann
.
Cu mentiunea faptului ca Weber EG-1 a ajuns la ver 2, LAGOM a ajuns la P100 , si Monolith flat Max a ajuns la ver 3. 
In opinia mea, dupa cafea, Rasnita este cea mai importanta. Cunostintele, rabdarea, apa si espressorul au si ele rolul lor, dar o rasnita din cele de mai sus te ajuta foarte mult deoarece inveti sa te corectezi foarte usor. Sper la vizionare!

Multumesc, cunosc acel material video, insa pretul acelor rasnite este considerabil mai mare fata de ce am putut sa obtin pentru EK43. Vreo doua din rasnite sunt mai apropiate ca pret insa mai adaugi transport, vama, lipsa suportului pentru service si ... personal am spus ca EK43 este suficient pentru mine in acest moment luand in calcul cele mentionate.

(05-01-2025, 01:02)neaDorel Wrote: Eu am mers pe PK100 de la Compak. Nu face ca un electromotor de Aro.

Am si pozat pe aici, retentia e sub 0.2g.

Adevarat :D Mergand in extrema cealalta, timpul de rasnire este foarte scurt si nu e nevoie sa pui boabele cate una ca sa nu blochezi rasnita, cum am vazut ca se mai intampla la altele.

(05-01-2025, 01:42)Darsidius Wrote: @andreir sunt o gramada. nu mai suntem in 2015.

Zwang Ultra 98mm.
Kafatek max 98mm
Lagom p100 sau p01 98mm
ozik 98mm
titus nautilus 98mm
fm98 sau fm120 - rasnite din china-
kafatek m98v

Gusturile cele mai bune sunt in cafeaua folosita/boabe- prajire, apa folosita si skill-ul celui care prepara. Rasnita este fix pix. E mai mult un token de look at me, sau mi-am facut un cadou ca eram trist si merit.

Multumesc, nu stiam de variantele chinezilor.
 
Reply
#16
(05-01-2025, 01:42)Darsidius Wrote: @andreir sunt o gramada. nu mai suntem in 2015.

Zwang Ultra 98mm.
Kafatek max 98mm
Lagom p100 sau p01 98mm
ozik 98mm
titus nautilus 98mm
fm98 sau fm120 - rasnite din china-
kafatek m98v

Astea cu tot cu taxe nu-s mai scumpe decat niste variante produse in Europa? Macar certificate sanitar
 
Reply
#17
(05-01-2025, 13:00)neaDorel Wrote:
(05-01-2025, 01:42)Darsidius Wrote: @andreir sunt o gramada. nu mai suntem in 2015.

Zwang Ultra 98mm.
Kafatek max 98mm
Lagom p100 sau p01 98mm
ozik 98mm
titus nautilus 98mm
fm98 sau fm120 - rasnite din china-
kafatek m98v

Astea cu tot cu taxe nu-s mai scumpe decat niste variante produse in Europa? Macar certificate sanitar
Nu există alternative europene comparabile. De exemplu, Kafatek produce integral râșnițele în Statele Unite, inclusiv cuțitele, iar motorul de 2000W este fabricat în Japonia. Suporturile pentru cuțite sunt prelucrate intern cu o precizie extrem de ridicată, asigurând o aliniere perfectă a cuțitelor, cu o toleranță de maximum 10 microni. 
Un aspect foarte important, pe care l-am avut în vedere, este faptul că mentenanța este practic inexistentă, așa cum ar fi de așteptat pentru o râșniță din această gamă de preț. În opinia mea, prețul ar trebui să reflecte câteva aspecte esențiale:
  • alinierea perfectă a cuțitelor
  • durata de viață îndelungată a râșniței
  • calitatea superioară a măcinăturii
  • mentenanță minimă
Kafatek Monolith Flat Max 2, Kopi Deva-SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)