21-12-2024, 10:09
Salutare tuturor,
Am facut un upgrade de la Lelit PL42 TEMD la Lelit Bianca v3 + EK43.
Initial a venit espressorul, unde am putut vedea o imbunatatire clara in rezultatul final.
Apoi a ajuns si rasnita, de la care aveam asteptari foarte mari, doar ca ... surpriza, parca ceva nu este in regula. Cumva parca lipseste ceva, aciditatea s-a estompat si percep note amare, poate chiar de ars, desi cafeaua este light prajita. Pe rasnita incorporata era un gust cumva mai tipator/funky.
Ma intreb daca am ales gresit rasnita sau ar trebui sa apelez la cineva sa o alinieze, ea fiind noua si din ce am citit nu prea vin aliniate cutitele.
Sau poate de fapt mi-ar place ce scot cutitele conice.. ramane de vazut :)
Ma puteti indruma va rog catre un "guru" care se ocupa de alinieri? Am vazut prin alte postari mentionadu-se despre asta.
Multumesc
Am facut un upgrade de la Lelit PL42 TEMD la Lelit Bianca v3 + EK43.
Initial a venit espressorul, unde am putut vedea o imbunatatire clara in rezultatul final.
Apoi a ajuns si rasnita, de la care aveam asteptari foarte mari, doar ca ... surpriza, parca ceva nu este in regula. Cumva parca lipseste ceva, aciditatea s-a estompat si percep note amare, poate chiar de ars, desi cafeaua este light prajita. Pe rasnita incorporata era un gust cumva mai tipator/funky.
Ma intreb daca am ales gresit rasnita sau ar trebui sa apelez la cineva sa o alinieze, ea fiind noua si din ce am citit nu prea vin aliniate cutitele.
Sau poate de fapt mi-ar place ce scot cutitele conice.. ramane de vazut :)
Ma puteti indruma va rog catre un "guru" care se ocupa de alinieri? Am vazut prin alte postari mentionadu-se despre asta.
Multumesc
