Hello There, Guest! Login Register


Aero Press

#61
... si eu ma gandeam ca fac o bucurie tuturor celor care vor sa isi cumpere un Aeropress. Cred ca sunt cam naiv.

@bcm: am trecut demult de varsta la care sa cred tot ce aud sau ce citesc.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#62
@bcm, de ce, ti se pare ca am zis-o cu rautate ? Smile Daca nu e clar, am fost ironic.

Nu ai vazut ca a scazut recent pretul cu 10 lei? Pai asa ceva e scandalos ! Smile
Preturile trebuie sa creasca, asa e normal Big Grin Tongue

PS: am scris asta fara sa fi vazut ce postase PJ Wink
 
Reply
#63
Eram si eu ironic, nu am zis-o serios, nu o luati nici tu nici PJ personal Wink


Nenea Mugur sa traiasca, ca ne-a adus de la inflatie galopanta la deflatie, de aia scad preturile, aia e explicatia, dar-ar sa i se faca strugurii in podgoria de la Dragasani cat pepenii Wink
Nova Simonelli Oscar modded, La Pavoni Europiccola pre-millennium, Ascaso i-mini i1, Hario Skerton, Aeropress
 
Reply
#64
Pentru mine abia acum a inceput joaca cu aeropress-ul si recunosc ca-mi place.
M-au certat colegii de forum ca macin prea mare (3 ture complete pe Kinu m38) si azi de dimineata am macinat la 2 ture. Nu mi-a placut ce a iesit, n-am mai simtit aromele acelea delicate ci erau mai puternice si usor aducea mai degraba a cafea la filtru.
Am o Guatemala prajita mediu de la Guido (mi-a recomandat-o Vlad).
Nestiind care e macinatura cea mai uzuala l-am rugat pe Vlad (locul 3 la campionatul national de aeropress) de la Guido sa-mi dea o mostra. Acasa am variat macinatura pana a semanat cu mostra, asa am ajuns la 3 ture. La 2 ture e cam prea fina si am observat ca lichidul rezultat nu mai este asa clar, e mai tulburel.

Raman la parea mea ca pentru aceasta Guatemala e mai bine la 3 ture.
Plus de asta intensitatea aromelor seamana destul de mult cu cea am baut pe la Coftale si Origo.

Nu am inca un termometru insa banui ca apa avea cca 80-85 de grade (o las cateva minute la racit)

Voi continua sa experimentez, sunt inca incepator.
Kinu M38, Aeropress, V60, Brewista Smart Pour Digital Kettle 1.2l
 
Reply
#65
Asta e problema, ca luam de referinta ce se serveste la cafenele, care dupa mine folosesc aeropress sa faca un fel de ceiutz...

In dimineata asta am preparat folosind metoda japonezului care a castigat mondialul anul trecut... dar cu 1:6, nu 1:4, ca iese prea traznet de tare...
Deci macinata ca de french, 20g (in loc de 30g reteta originala 1:4) infuzate in 120ml apa la 81 grade 40 secunde, presat si apoi diluat cu alte 120 ml... chiar si asa am simtit-o din plin...
Ia incearca Wink
 
Reply
#66
Avea ceva neamuri prin Polonia japonezul ala?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#67
anu trecut, adica 2015 Wink

http://sprudge.com/aeropress-recipe-won-...87979.html
 
Reply
#68
Vezi că ăsta e al Japoniei, mondialul e slovac. http://www.worldaeropresschampionship.co...zahradnik/
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#69
Ah, sorry...
E campion, mai putin conteaza nivelul... pe astia mari oricum ii recunosti ca isi fac publice retetele... nu ca aia de dambovitza...
 
Reply
#70
(11-10-2016, 12:06)renatoa Wrote: Asta e problema, ca luam de referinta ce se serveste la cafenele, care dupa mine folosesc aeropress sa faca un fel de ceiutz...

In dimineata asta am preparat folosind metoda japonezului care a castigat mondialul anul trecut... dar cu 1:6, nu 1:4, ca iese prea traznet de tare...
Deci macinata ca de french, 20g (in loc de 30g reteta originala 1:4) infuzate in 120ml apa la 81 grade 40 secunde, presat si apoi diluat cu alte 120 ml... chiar si asa am simtit-o din plin...
Ia incearca [Image: wink.gif]

Sunt curios din fire si-mi place sa experimentez. Nu's genu' care odata ajuns la ceva ce-i place nu mai incearca si altceva.
Voi incerca cat de curand si reteta japonezului.

Azi am participat la sesiunea de cupping facuta de cei de la Origo. A fost pentru prima oara si mi s-a parut fascinant. Doamne cat de multe sunt de stiut, de discutat si de invatat despre cafea.
Au fost 3 soiuri (Etiopia, Costa Rica si Guatemala) si la urma m-a pus sa aleg un soi preferat cu care mi-a preparat un brew cu V60 si unul cu Aeropress. Am ramas uimit de diferenta de gust la aceeasi macinatura insa, ce-i drept, la cantitate diferita de apa (300ml la V60 si putin peste 200ml la aeropress), ambele cu 18grame de cafea. Am preferat aeropress-ul.

Cum e macinatura de french?
Kinu M38, Aeropress, V60, Brewista Smart Pour Digital Kettle 1.2l
 
Reply
#71
Un pic mai grosiera ca cea de aeropress... sa zicem ca... 3 ture pe Kinu Tongue
 
Reply
#72
(11-10-2016, 21:26)telvanno Wrote: ...
Azi am participat la sesiunea de cupping facuta de cei de la Origo. A fost pentru prima oara si mi s-a parut fascinant. Doamne cat de multe sunt de stiut, de discutat si de invatat despre cafea.
Au fost 3 soiuri (Etiopia, Costa Rica si Guatemala) si la urma m-a pus sa aleg un soi preferat cu care mi-a preparat un brew cu V60 si unul cu Aeropress. Am ramas uimit de diferenta de gust la aceeasi macinatura insa, ce-i drept, la cantitate diferita de apa (300ml la V60 si putin peste 200ml la aeropress), ambele cu 18grame de cafea. Am preferat aeropress-ul.
...

Ai preferat, dar poti zice ca una a fost "mai perfecta" decat cealalta... ?
Altul poate ca ar fi preferat diferit...
As zice ca aceasta cautare a perfectiunii e un pic cam o pacaleala, doar o justificare pentru cautarea continua a "altceva".
Chiar si daca am gasi-o, va fi efemera, recolta aia nu se va mai repeta niciodata, mostra din care am baut nu va mai fi prajita la fel identic, macinata si infuzata in aceiasi parametri, si nici chiar simturile noastre nu vor mai fi maine la fel, asa ca de ce sa ramanem cu regretul "cafea ca aia nu am mai baut de atunci..." ?
nu e mai bine sa apreciem orice ceasca, preparata in niste limite de corectitudine rezonabile, adica fara greseli, nu neaparat perfectiune ... Confused Huh
 
Reply
#73
Ce nu inteleg e cum se poate ca o reteta la 80 de grade sa fie preferata de oricine uneia la 91-96 de grade. Imi placea si mie reteta japonezului, pana sa beau espresso. Dupa espresso, reteta la 80 de grade cu Aeropress mi s-a parut fada. Da, are o delicatete si o dulceata anume cafeaua facuta la Aeropress la 80 de grade, dar, ca tot omul, cand ma gandesc ca la 80 de grade pierd cate ceva din aroma (care poate ar fi "iesit" la 96 de grade), nu mai sunt atat de incantat de reteta si prefer v60 sau moka. Sau, mai nou pt mine, espresso. Nu ca as avea cine stie ce vechime cu Aeropress, dar pe el am incercat mult mai mult, in fel si chip. Intrebarea mea: in afara de a ascunde o calitate slaba a cafelei, de ce ati alege 80 de grade in loc de mai mult? Desi stiu ca asa pare, nu critic Aeropress-ul, pur si simplu intreb si pe altii pt a afla si alte puncte de vedere.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#74
Eu de exemplu la Aeropress ma invart in zona 75-85 de grade. Am incercat si mai mult dar cele mai bune rezultate (pentru gustul meu) le-am obtinut in plaja asta.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#75
(18-10-2016, 23:43)cradun Wrote: ...cand ma gandesc ca la 80 de grade pierd cate ceva din aroma (care poate ar fi "iesit" la 96 de grade),
...

Adica amareala, asta ar iesi la peste 84 grade... nu uita la la aeropress sta cafeaua in apa 2 minute, fata de 30 secunde la espresso... Wink
Si bitterul incepe sa iasa dupa vreo 45 secunde Wink

(18-10-2016, 23:43)cradun Wrote: ...
in afara de a ascunde o calitate slaba a cafelei, de ce ati alege 80 de grade in loc de mai mult?
Desi stiu ca asa pare, nu critic Aeropress-ul, pur si simplu intreb si pe altii pt a afla si alte puncte de vedere.

Asta a fost cea mai tare poanta a zilei... adica daca un instrument e flexibil si permisiv, ascunde partile rele... Mai ales ca poti face si V60 style la aeropress... mai are si personalitate multipla... inteligenta artificiala, ce mai Smile
 
Reply
#76
Nu ma pricep prea tare sa descriu gustul insa am observat ca la peste 85 de grade rezultatul incepe sa semene cu banala (ma scuzati) cafea la filtru. Plus de asta intotdeauna a iesit mai amara.

Azi am observat cat de mult conteaza prospetimea prajirii. Am primit cadou de la cineva o punga de cafea din Ethiopia, ambalata asa mai de fitze (poate revin cu foto), boabele nu mai erau mate, prinsese putin luciu, prajita destul de mult. Nu avea data prajirii trecuta pe ambalaj.
Am preparat de dimineata la aeropress si...nu prea mi-a placut. Nu era de lepadat insa faptul ca era prajita mai mult facea sa se simta acest lucru in ceasca si nu neaparat intr-un mod placut. Imi este greu sa descriu gustul.
Imi recomandati voi alta metoda de preparare? Sau vreun truc?
(Reteta mea: 215 ml apa la 80 grade, 14 gr cafea macinata la 2.8, infuzie 1 min, presare in 20-25 sec, metoda inversa)
Kinu M38, Aeropress, V60, Brewista Smart Pour Digital Kettle 1.2l
 
Reply
#77
La astea mai arse semnificativ peste FC fie incerc sa amestec cu una mai light, fie macin mai grosier si scurtez timpul, eventual maresc cantitatea ca sa nu iasa ceiutz.
Daca insa e si veche... mai bine bagi picioarele Smile la propriu, vezi ca e un articol cu bai de picioare cu cafea Big Grin
 
Reply
#78
Nu, nu pt ca e flexibil, ci pt ca temperatura de 80 de grade poate ajuta la ascunderea unor defecte de pregatire sau de prajire a cafelei, am citit asta intr-un review, caut si revin cu link-ul.

Despre timpul de extractie si temperatura, ce voiam sa zic era ca, la V60, de exemplu, timpul de extractie este de aproximativ 3 min, la 91-95 de grade. Nu am incercat, dar cred ca V60 la 80 de grade nu ar iesi prea bun Smile Ok, nu e immersion, Aeropress e, dar intelegi ce vreau sa zic despre relatia temperatura - timp de extractie - metoda (imersie/pour over) - aroma. @renatoa Deci inteleg ca ce zici tu este ca tipul de extractie (immersion) compenseaza temperatura scazuta, daca e sa avem in vedere obtinerea unui maxim de aroma?
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#79
Adevarul este ... sub limba Smile
Tot ce pot spune este ca mi-a deschis un nou orizont cand am coborat sub 80 grade, acolo am inceput sa simt altceva-ul care il cautam. Si cu siguranta acela nu includea amarul Smile
In rest, experimentam toata viata Wink
 
Reply
#80
Mie toata discutia asta mi-a facut pofta de o comparatie Aeropress-espresso-V60 pe niste cafea Columbia Supremo de la Papa Jacques. De fapt, nu prea poate fi vorba de comparatie, ci mai degraba de savurarea diversitatii...
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#81
Daca scoti espresso din ecuatie... sau mai bine nu, nu il scoate... daca diluezi fiecare licoare ca sa iti rezulte acelasi brew ratio, o sa poti face o comparatie mai relevanta as zice, care ce si cat extrage.

Altfel ne pacalim singuri... chiar zilele astea comparam rezultatul a doua extrageri din aceeasi cafea cu masini diferite, cum suna 40ml din 24 grame si cum suna din 8 grame...
 
Reply
#82
Da, clar, scuze, am folsit eu aiurea cuvantul comparatie. Adica, in fine, compar dpdv subiectiv, al gustului, dar stiu ca sunt specii diferite...
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#83
Strict subiectiv, despre comparatia de care spuneam: cu espresso nu prea ma laud pt ca Kinu e in service, l-am scapat pe jos, rasnesc fara placere pe un Hario Mini. Am testat ieri Aeropress-ul cu reteta japonezului 1:4 si 82 de grade (am incercat 80 dar nu am mai avut rabdare sa mai scada) si azi aceeasi cafea (Columbia Supremo prajita pe 15 oct) cu V60. Pe langa V60, ce mi-a iesit mie la Aeropress e tern si plat. Am pus Aeropress-ul la loc pe raftul de sus, in spate Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#84
Oups, deci Kinu se poate defecta ?!!! Confused :...shocked icon missing...:
Doar de la o "simpla" cadere pe ... ce ai pe jos in bucatarie ? Huh Confused

Incearca V60 style la aeropress Wink
Aceleasi cantitati si macinatura, preferabil si filtru decupat din aceasi hartie, ca cea de aeropress e prea fina... doar ca infuzezi cilindric, nu conic Wink
 
Reply
#85
Inca nu stiu daca s-a defectat, am scapat-o pe gresie cam de la 90 de cm, a cazut pe capacul colector, care s-a "infundat" putin, dupa care am observat o modificare la reglaj (cu aceeasi configuratie am blocat espressorul, a trebuit sa mai reglez cateva gradatii ca sa am acelasi yield). Din cauza asta, mi s-a parut prudent sa trimit rasnita la Reghin pt o verificare si, daca e nevoie (astept evaluarea), pt reparatii/schimbare de recipient colector. Multumesc pt sugestie, incerc si cu Aeropress V60 style.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#86
Și a mea va face un drum la service. A cazut invers, cu pâlnia pe mozaic. A sărit pâlnia care este băgată prin presare, dar și lipită, la fel ca și inelul negru opritor. Am folosit-o, dar trebuie scoasă pâlnia că altfel zici că i-ai pus zurgălăi. Nici la mine nu mai pică pe aceeași gradație, probabil s-a miscat bolțul rulment superior.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#87
Da, eu am ambalat-o fara manivela, in cutia originala, pe care am pus-o intr-o alta cutie de carton si am lasat-o la un collect point de la un omv. Astept rezultatul evaluarii acum. Cu rabdare Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#88
Pai si teoria ca o desfaci si o remontezi la loc cum este ? Confused Huh
Hai sa zicem ca boltul s-a infundat in zona aia in care a cazut... si ce daca? Il scoti si il pui in alta pozitie, cercul e rotund, si circumferinta e mare... !
Daca zici ca face zurgalai, as zice mai curand ca alta e nasoleala... rulmentii... Sad
 
Reply
#89
Nu cred că ai înțeles, pâlnia este o tablă de inox. Ea maschează si opritorul de deget.
[Image: hnscQUV.jpg]  [Image: 0Wiz4MR.jpg]
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#90
Si nu o puteai lipi la loc? nu ai "picatura" in casa ?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)