Hello There, Guest! Login Register


Achizitie rasnita

tidaka CB1 este BAUsatz, adica un kit si ti-o construiesti singur !
Si ca sa dai 1500 eur pentru placerea asta...
 
Reply
(28-04-2016, 14:04)Lyvyoo Wrote: E92-ul suna bine de tot, cu modificarea bellabarista, dar pretul e din alta liga. Bogdan_geor zicea ca va merge catre E37s s poate ai rabdare sa revina cu impresii.

Cu reducerea de la beantec cred ca iese la fel cu Mythos One; poate chiar putin mai ieftin. Dar Mythos teoretic are retentie "aproape-zero" din fabrica

@zuluafonu, baloozzy
Legat de Baratza Sette, am senzatia ca de la Vario "sar din lac in put" cu ea
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
Asteapta si festivalul de cafea de pe 4-8 mai, s-ar putea ca dupa el (adica sunt aproape sigur) sa avem parte de ceva rasnite profi folosite pe acolo in competitie, cum s-a mai intamplat. Un K30 nou se ia cam cu 1800E in Ro. Daca prinzi o reducere de 3-400E pe unul folosit o luna, poti spune ca esti fericit. Dar sa vedem ce va fi. 

Totusi, sa te duci in zona 2000E+ pentru acasa, cand ai cutite de 83mm si la 850E, poate parea o aventura indrazneata.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Buna ideea cu festivalul. Mai studiez pana atunci.
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
(28-04-2016, 14:04)zuluafonu Wrote: Vezi asta
https://www.tidaka.net/de/Kaffeemuehle-CB1-2015.html

Interesanta CB1, nu stiam de ea. Merci de link.
 
Reply
Ceva estimari despre Kinu electrica sunt? Sette se lanseaza curand si din ce am citit pana acum pare foarte buna iar pretul este foarte mic.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
(28-04-2016, 14:20)galileo Wrote: Legat de Baratza Sette, am senzatia ca de la Vario "sar din lac in put" cu ea
Mie pe hartie mi se pare mai buna. Cam mult plastic si mai zgomotoasa, totusi
(28-04-2016, 16:26)Cosmin Wrote: Ceva estimari despre Kinu electrica sunt? Sette se lanseaza curand si din ce am citit pana acum pare foarte buna iar pretul este foarte mic.
Este in "kinurile" facerii, stai sa lanseze manualele. Daca e sa ne luam dupa preturile din exterior, ar trebui sa fie mai ieftina decat vario. Dar in GB e deja la pret de vario din US. Daca arunci vario, zi-mi si mie sa stau sub balcon s-o prind.
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
Nu cred ca varianta electrica Che este asa de avansata incat sa mai stea doar in manuale... s-a zis ca nu anul asta... Confused

Propozitia e confuza, faci omul sa creada ca vorbesti de pret Che electric vs Vario, nu de sette... Smile
Si ma panicasem ca a aparut deja Che in GB, si iar luam marfa romaneasca dupa eBay... Huh
 
Reply
Na, ca nu mai pot edita. Intr-adevar, ma refeream la Sette ca ar fi mai ieftina decat Vario.
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
Che-ul electric si-a gasit in sfarsit motor nemtesc mic, fiabil si destul de silentios, caci asta era marea provocare la o garantie tintita de 5-10ani. Probabil nici producatorul nu ar putea estima corect data fabricatiei, dar eu cred ca vara va fi un sfetnic bun Smile 

Versalab este rasnita ideala care merita banii doar in versiunea lui Frank Terranova (Titus grinder), care i-a stabilizat in primul rand precizia, aducand-o la ordinul miimilor ca si abatere. Doar ca la alt pret.

Sette din pacate n-am avut timp sa o studiez la campionat, fiind una pe acolo, dar cand stii ca fara carcasa costa mai putin fabricarea ei decat un costurile de fabricatie ale unui Che manual, parca nu te face sa zambesti. Sunt sigur ca asta e urmatoarea directie de dezvoltare pentru rasnitele casnice, pe curea, cu o curgere verticala, iar viitorul va suna mult mai bine pentru cei preocupati de retentie.

Dar galileo cauta ceva pentru luna viitoare, deci sa revenim la topic Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Salutare,

As avea si eu nevoie de cateva recomandari pentru un upgrade la rasnita. Momentan am Vario Home.

Rasnita ar trebui sa indeplineasca urmatoarele criterii:
  • o sa fie folosita in regim de home use de 2-3 cafele pe zi
  • cele 2-3 cafele pe zi de obicei is sortimente diferite, asta inseamna ca trebuie sa aiba retentie mica si sa fie foarte usor sa treci de la un reglaj pentru un sortiment la altul. Schimbatul reglajului de obicei se intampla in aceeasi sesiune de cafele, deci nu pe parcursul zilei.
  • dimensiunile si silentiozitatea au si ele un impact, dar aici pot sa mai fac compromisuri
  • buget disponibil - 3500 RON

Va multumesc,
Ovi
Expobar Brewtus IV | Eureka Olympus 75E Titanium Burrs
 
Reply
Salut,

Daca intentionezi sa vinzi vario-ul, da-mi niste detalii si un pret pe pm, te rog.

Toate bune!
 
Reply
Acum ca s-a dat drumul la comenzi Che, as zice ca este alegerea cea mai fireasca pentru astfel de scenarii si bugete.
 
Reply
(30-04-2016, 10:08)renatoa Wrote: Acum ca s-a dat drumul la comenzi Che, as zice ca este alegerea cea mai fireasca pentru astfel de scenarii si bugete.

Che(kinu) e o optiune interesanta, dar as prefera totusi o varianta electrica.
Expobar Brewtus IV | Eureka Olympus 75E Titanium Burrs
 
Reply
Cum ziceam, studiaza si varianta de cutite plate de 83mm la 850E (e8d). E un fel de E37s fara electronica.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
intre o rasnita manuala de 500 lei si o rasnita electrica de 1500 lei exista diferente de calitate la cafeaua obtinuta prin macinare, sau doar de confort ?
VBM Domobar Super Electronic, Bentwood Vertical, Matrix Shower, 18g VST, Normcore Tamper, Felicita Arc
 
Reply
Dacă e vorba de Che nu cred. Diferențele în ceașca s-ar putea observa bara la bara cu rasnite mai performante.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(28-04-2016, 12:57)galileo Wrote: Pe criteriile astea am ajuns si la Mythos One, pe care am gasit-o si in varianta de la Victoria Arduino, dar din pacate nu gasesc despre ea informatii de la home-useri. Ce parere aveti? Este potrivita pentru home-use? Nu imi dau seama cum/daca se poate folosi single-dose, avand in vedere hopper-ul mai ciudat pe care il are. A avut cineva experiente cu ea si poate sa detalieze?

Gata, am comis-o; am comandat Mythos One ClimaPro.
N-a fost o decizie chiar usoara, am citit despre rasnite de am ajuns sa le si visez Smile iar acum cateva zile am fost la un click distanta sa comand EK43 tot vazand cat il lauda Matt Perger. Realizez ca e mult marketing si in spatele ClimaPro, si sunt convins ca va fi foarte agresiv promovata anul asta la WBC, iar pentru acasa clar este "prea mult". Dar este singura rasnita cu retentie aproape-zero fara sa fie nevoie de diverse modificari si proceduri extra (despre care, in cazul E92, stiu ca la un moment dat ar fi ajuns sa ma enerveze), poate fi folosita usor in single-dosing si are dimensiuni acceptabile fata de concurenta.

Acum astept sa ajunga...dupa aia vedem daca a fost o alegere buna sau nu.
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
Pentru retentie, cantareste de la prima utilizare 18g si vezi cate scoti, eventual cu doua - trei rasniri in gol. Dupa prima utilizare nu mai sunt relevante rezultatele, decat la o noua curatare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Da, asta e si planul meu. Zvonurile "de pe net" spun ca ar fi vorba de aproximativ 2g retentia la prima rasnire.
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
O variantă mai ieftină, același concept, fără încălzirea cuțitelor - neinteresanta pentru uz casnic dpmdv - tot de la NS:
http://www.coffeeitalia.co.uk/proddetail...THOS_BASIC
Retenția at trebui sa fie aceeași.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
(12-05-2016, 13:47)zuluafonu Wrote: O variantă mai ieftină, același concept, fără încălzirea cuțitelor - neinteresanta pentru uz casnic dpmdv - tot de la NS:
http://www.coffeeitalia.co.uk/proddetail...THOS_BASIC
Retenția at trebui sa fie aceeași.

Teoretic retentia este aceeasi; are aceeasi implementare de cutite plane asezate in unghi. Dar, are cutite de 83mm fata de 75mm la ClimaPro, si 1400rpm fata de 400(?)
Si este semnificativ mai mare ca dimensiuni - aprox 10 cm in plus si la inaltime si la adancime. Pentru mine inaltimea de la Basic insemna ca nu imi incape sub dulap astfel incat sa mai pot sa pun si boabele de cafea
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
Din ce am mai citit de pe la cei care o au, nu cred ca vei regreta ca ai ales-o. S-o folosesti sanatos si la cat mai multe god shot-uri.
 
Reply
(12-05-2016, 14:02)galileo Wrote:
(12-05-2016, 13:47)zuluafonu Wrote: O variantă mai ieftină, același concept, fără încălzirea cuțitelor - neinteresanta pentru uz casnic dpmdv - tot de la NS:
http://www.coffeeitalia.co.uk/proddetail...THOS_BASIC
Retenția at trebui sa fie aceeași.

Teoretic retentia este aceeasi; are aceeasi implementare de cutite plane asezate in unghi. Dar, are cutite de 83mm fata de 75mm la ClimaPro, si 1400rpm fata de 400(?)
Si este semnificativ mai mare ca dimensiuni - aprox 10 cm in plus si la inaltime si la adancime. Pentru mine inaltimea de la Basic insemna ca nu imi incape sub dulap astfel incat sa mai pot sa pun si boabele de cafea
Cutitele sigur sunt tot de 75, pe pagina din link e o greșeală cu cele de 83mm.
Probabil se poate comanda separat hopper mic.
Oricum, sa-ți trăiască! Poți sa ne spui de unde ai luat-o și cu cât?
Din câte știu Mythos Barista si One au turație mică (800-1000) iar Plus și Basic mare (1600-1700)
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
De pe coffeitalia am luat-o. Cu tot cu taxele de plata a ajuns la 1700 GBP.

Pe chriscoffee apare ca modelul Barista are cutite de 83mm si 400rpm, Basic are 83mm si 1600rpm. Multe informatii contradictorii despre rasnita asta, astept sa o vad in realitate cum este.
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
Aspectul asta ar cam fi trebuit sa-l stiii inainte de a vira banii Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Pai la Mythos One stiu ca are 75mm si (probabil Big Grin) 400rpm. Discutia era de modelele mai vechi.

Oricum, am 7 zile sa o returnez in caz ca nu imi place ceva.
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
Vroiam sa va povestesc una din experientele mele din weekend-ul trecut.
Am fost la budapesta si ca de fiecare data cand merg, incerc sa ajung la cat mai multe cafenele care au barista si cafea proaspata. Una din preferatele mele din budapesta este http://mylittlemelbourne.hu/#mylittlemelbourne care folosesc cafea de la workshop din UK (https://workshopcoffee.com/)

Ca si echipament aveau o rasnita Kompak K10, doua Mahlkonig K30 si un espressor Synesso.
Am comandat doua flat white si au fost facute pe rasnita Kompak. A fost unul dintre cel mai bun flat white care l-am baut vreodata. Am mai baut ceva asemanator doar in Londra. Bineinteles ca mi-am cumparat cafea din care servesc si in cafenea Smile Prajita pe 11-Mai, in ideea sa vad daca reusesc sa reproduc aceleasi arome si acasa pe echipamentul meu: Vario Home + Expobar. Am incercat mai multe variante, dar nu am reusit sa scot multitudinea de arome, care am simtit-o la Budapesta. Eu cred ca diferentele de gust is date de rasnita si probabil mai putin de espressor...

I-am intrebat care is diferentele din punctul lor de vedere intre K30 si Kompak. Raspunsul a fost ca au mai multa consistenta cu Kompak, iar K30 e mai influenta de umiditate si schimbarile de temperatura exterioare.
Expobar Brewtus IV | Eureka Olympus 75E Titanium Burrs
 
Reply
Dupa aproape 2 ani [Image: smile.gif] de la deschiderea acestui topic ...revin ! Daca la inceput cautam o rasnita de finete in dauna unui "animal de tractiune" , lucrurile s-au mai schimbat . Detin in contimuare un Vario care nu a iesit inca din garantie dar mi se pare destul de sensibila . Am fost o data in service cu ea , s-a rezovat problema destul de rapid dar azi dimineata din nou face fite . Bazaie strident si nu vrea sa macine. E inserat un filmulet de catre un coleg pe un alt topic , in care se comporta similar si se vorbeste de un surub care se slabeste...si nu a fost lipit . 
Acum vreau sa aleg "animalul de tractiune" si vad ca pe piata , de la momentul respectiv au aparut multe noutati . Dupa ce am citit si recitit din nou topicurile despre rasnite ...in prima faza ma orientasem la un Macap MC7 care este un raport calitate / pret / tanc foarte atractiv . Eram aproape gata sa il comand cand am vazut ca este foarte mare si nu il pot incadra in spatiul din bucatarie .
Ce "tancuri" similare dar de dimensiuni mai mici recomandati la un buget sa spunem de 3000 lei ? Nu mai vreau nici fineturi nici service , ci un tanculet care sa ma tina multi ani !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
(08-06-2017, 16:13)FAP Wrote: Dupa aproape 2 ani [Image: smile.gif] de la deschiderea acestui topic ...revin ! Daca la inceput cautam o rasnita de finete in dauna unui "animal de tractiune" , lucrurile s-au mai schimbat . Detin in contimuare un Vario care nu a iesit inca din garantie dar mi se pare destul de sensibila . Am fost o data in service cu ea , s-a rezovat problema destul de rapid dar azi dimineata din nou face fite . Bazaie strident si nu vrea sa macine. E inserat un filmulet de catre un coleg pe un alt topic , in care se comporta similar si se vorbeste de un surub care se slabeste...si nu a fost lipit . 
Acum vreau sa aleg "animalul de tractiune" si vad ca pe piata , de la momentul respectiv au aparut multe noutati . Dupa ce am citit si recitit din nou topicurile despre rasnite ...in prima faza ma orientasem la un Macap MC7 care este un raport calitate / pret / tanc foarte atractiv . Eram aproape gata sa il comand cand am vazut ca este foarte mare si nu il pot incadra in spatiul din bucatarie .
Ce "tancuri" similare dar de dimensiuni mai mici recomandati la un buget sa spunem de 3000 lei ? Nu mai vreau nici fineturi nici service , ci un tanculet care sa ma tina multi ani !

Macap MC10 cutite de 64mm ?Smile asta daca nu te deranjeaza dozatorul Smile
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)