Hello There, Guest! Login Register


Achizitie de grup Cafflano Kompresso

#31
(30-03-2018, 10:47)renatoa Wrote: Si cat va dura practic, pana la epuizarea 30 buc sau la infinit pentru forumisti ?
Daca se trezeste in mai ca vrea careva, este onorat ?

 Pai scie in postul initial. Group buy-ul ramane activ pana pe 11 aprilie, cu pretul precizat. Dupa 11 aprilie se revine la reducerea clasica de 10%.
30 de cereri trebuie luat ca  un nr. minim, nu maxim.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#32
(30-03-2018, 10:47)renatoa Wrote: Si cat va dura practic, pana la epuizarea 30 buc sau la infinit pentru forumisti ?
Daca se trezeste in mai ca vrea careva, este onorat ?

Numarul convenit cu furnizorul extern este de 80 de buc, probabil suntem la peste jumatate acum. Daca putem suplimenta doar furnizorul extern poate aproba, daca ne apropiem de maxim o sa intrebam.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
#33
multumesc dl.Razvan  Smile Smile Smile Smile
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#34
Sunt pe drum
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#35
Se poate obtine ceva baubil (in termeni de kaflano) cu o rasnita Hario Skerton sau cu o automata Wilfa? Ca sa stiu sa nu iau degeaba

As fi preferat sa ajung la sesiunea live...dar vineri ora 16... imposibil

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
#36
(30-03-2018, 16:22)ramadri Wrote: Se poate obtine ceva baubil (in termeni de kaflano) cu o rasnita Hario Skerton sau cu o automata Wilfa? Ca sa stiu sa nu iau degeaba

As fi preferat sa ajung la sesiunea live...dar vineri ora 16... imposibil

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Despre performanta lui Cafflano s-a discutat aici . Eu l-am testat cu Porlex mini si e ok pentru 2 espresso, la al treilea deja incepi sa te plictisesti de dat la manivela. Cu Kinu am facut si 5 espresso-uri unul dupa altul, ai alt spor. Wink
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
#37
Am baut o cafea foarte buna pe Cafflano la Razvan.
Va recomand
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#38
(30-03-2018, 17:50)vladdooo Wrote: Am baut o cafea foarte buna pe Cafflano la Razvan.
Va recomand

Idem Big Grin

+ acum, acasa, un Yume Costa Rica Alma Negra pe un Kompresso nou nout. Facut cu simt de raspundere si atentie la detalii, a iesit o licoare remarcabila!

Multumesc Razvan pentru know-how, diversele cafele degustate si nu in ultimul rand pentru pasiunea si perfectionismul constructiv pe care le ai.

p.s.
Dalla Corte sunt coborate din raiul espresoarelor Big Grin
 
#39
[Image: b5mH2TE.jpg][Image: woHmj0e.jpg][Image: SICDlX8.jpg]Multumim de vizita! Cam multe cafele baute azi insa macar au iesit si multe bune Smile 
[Image: qoljZTs.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
#40
Langa Razvan, Kriss kross si Torin Smile Salutari baieti!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#41
Multumim, Razvan! Salutari Liviu! Smile

Excelenta ideea testului live. Eu m-am dus sa vad Cafflano Kompresso, fiind convins ca rezultatul din ceasca va fi ceva intre Aeropress si espresso, dar mai apropiat de Aeropress. Probabil aveam aceasta impresie indusa de modul de functionare "tip seringa", similar Aeropresului. M-am inselat total!
Cafflano Kompresso produce rezultate incomparabile cu Aeropressul, nu au nicio legatura! Ce curge din Cafflano Kompresso este extrem de similar cu espresso obtinut pe un aparat bun! L-as recomanda fara ezitare, chiar si unui espressoman la inceput de drum, fiind extrem de usor a obtine rezultate in ceasca superioare unor aparate precum Poemia, Baby G si altele asemanatoare. Poate e putin indrazneata comparatia, dar cat se poate de reala in opinia mea.
Eu m-am dus la intalnire impins de curiozitate, fiind convins 70% ca nu voi cumpara Kompresso, neimaginandu-mi ca o seringa poate scoate rezultate atat de apropiate de espresso, chiar daca citisem ceva reviewuri apreciative la adresa ei. 
Dar... Da, am achitat pe loc 1 buc Cafflano Kompresso! Smile Smile
Si tocmai beau o Panama Geisha extraordinara, pe care nu credeam vreodata ca o voi pune intr-o seringa cu apa Smile
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#42
Poate Razvan, sau alt posesor, mai urca ceva clip-uri cu el, YT fiind sarac in acest domeniu.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#43
(30-03-2018, 23:14)KrisssKros Wrote: ... Eu m-am dus sa vad Cafflano Kompresso, fiind convins ca ...
...aveam aceasta impresie indusa de modul de functionare "tip seringa", ...
...L-as recomanda fara ezitare, chiar si unui espressoman la inceput de drum, ...
...neimaginandu-mi ca o seringa poate scoate rezultate atat de apropiate de espresso, ...
...nu credeam vreodata ca o voi pune intr-o seringa cu apa Smile

Asta inseamna ca nu cunosti principii, si sa te ghideze altii prin "review"-uri scrise mai mult sau mai putin sincer.
Daca nu aflasei pana acum, si "bruta" aia din semnatura tot "o seringa" este... Wink

Acelasi lucru am afirmat si eu de minipresso, degeaba, daca nu face cine trebuie galagia de rigoare, nu trezeste atentia. Si chiar si cu Aeropress poti obtine gust de espresso, mai putin spuma.
Valabil si invers, cand e vorba de atras atentia asupra aspectelor negative Wink
 
#44
Gata, tocmai ce mi-a batut curierul la usa, si buimac fiind inca de aseara dupa cateva pahare sanatoase de feteasca neagra si cu o usoara durere de cap, am sarit sa dau drumul la treaba.

Neavand inca rasnita, blasfemie - am folosit o cafea deja macinata. Estetic, rezultatul a fost usor dezamagitor fata de ce vazusem in poze si video uri  - lipsa spumei, evident, cafeaua are vreo luna si pare foarte fin macinata - insa gustul in ceasca - minunat.

Sunt tare placut impresionat de "seringa" si multumesc espressoman pentru tot.
Inca o astept pe Diana sa-mi dea vestea buna cu rasnita sa-mi fac curaj sa despachetez espressorul, pana una alta, noua jucarie isi face treaba cu brio!

[Image: TFWzOlw.jpg]

[Image: jNVBtnk.jpg]

[Image: O0zA6LB.jpg]

[Image: 6tVhUDX.jpg]
Expobar Brewtus IV | Honne Slim | tamper Espro Calibrated 58.35mm | Brewista II | nivelator Scarlet | site IMS | Cafflano Kompresso
 
#45
(31-03-2018, 09:09)renatoa Wrote: Acelasi lucru am afirmat si eu ... , degeaba, daca nu face cine trebuie galagia de rigoare
Ai dreptate, pana si eu am observat ca tu faci galagie degeaba, de muuulte ori Smile
Mai bine comanda-ti un Kompresso, ca tot suntem pe topicul de achizitie. Macar pentru diversitate si pentru comparatii live cu aeropressul, ca maine-poimaine ne spui ca e bun si la paine si la orice, vindeca tot, aeropressul asta...

Referitor la Brewtus, ce sa zic... cand o sa incep sa "cunosc principii", poate voi face upgrade la vreun Aeropress, ghidat de vreunul mai desteptatel asa...
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#46
V-a dereglat ora de vara, e jucărie noua si ați început să nu mai dați mingi la fileu, vă dați ași.
Toate sunt plastice și toate scot o cafea mai bună decât alta, depinde de gustul fiecărui. PUNCT.
Va rog frumos și sa ne ciocnim oo-le cu respect și smerenie Smile))))))
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
#47
Era vb de impresii despre cafflano....
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#48
Am plasat si eu comanda...sper

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
#49
Un video despre cum folosesc eu Cafflano Kompresso si verificarea pe refractometru VST a TDS ului si EY ului. Parametrii sunt echivalenti unui espresso normal, conform aplicatiei VST : 

https://www.youtube.com/watch?v=zu3TaTxUNzU&t=25s

De editat nu am avut timp, sper sa l gasiti util cei care deja aveti aparatul sau cei care intentionati sa-l achizitionati.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
#50
Super. Multumim. De mare ajutor pe habarnisti

PS. Adica eu...ca cine stie ce se intelege dupa

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
#51
ce expozitie de aparate....  Big Grin Big Grin Big Grin
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#52
Cateva informatii suplimentare : 

- comenzile se prelucreaza in ziua primirii sau cel tarziu ziua urmatoare. Livrarile se organizeaza in medie la 48 de ore de la primirea platii. Zilele de weekend la noi sunt libere. 
- nu avem posibilitatea incasarii de bani cash la showroom ( inca). Asa ca rugam cei interesati sa faca plata prin transfer bancar. 
- orele de de ridicare de la showroom sunt 16 18, cu un telefon de confirmare inainte : 0722262005. 

Fac aceste precizari prin prisma experientei livrarilor de pana acum. Este un proiect special in care am optimizat nu doar costul produsului, dar si timpul efectiv pe care il putem aloca pentru operatiuni. Multumesc pentru intelegere Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
#53
(02-04-2018, 10:27)razvanMB Wrote: Cateva informatii suplimentare : 

- comenzile se prelucreaza in ziua primirii sau cel tarziu ziua urmatoare. Livrarile se organizeaza in medie la 48 de ore de la primirea platii. Zilele de weekend la noi sunt libere. 
- nu avem posibilitatea incasarii de bani cash la showroom ( inca). Asa ca rugam cei interesati sa faca plata prin transfer bancar. 
- orele de de ridicare de la showroom sunt 16 18, cu un telefon de confirmare inainte : 0722262005. 

Fac aceste precizari prin prisma experientei livrarilor de pana acum. Este un proiect special in care am optimizat nu doar costul produsului, dar si timpul efectiv pe care il putem aloca pentru operatiuni. Multumesc pentru intelegere Smile


Salut. Vreau sa intreb, comanda mea a fost receptionata?
Lelit PL41TEM ( PF+PF naked/Sita dubla Ascaso Precision Competition) + Lelit PL043MMI /
Gaggia Evolution ( PF+PF naked/Sita single+dubla IMS)+ Ascaso I-mini I2
 
#54
Si eu la fel a fost plasata sambata noaptea (Diaconescu)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
#55
Lasati mai oamenii sa se trezeasca, sa se dezmorteasca, sa-si bea cafeaua... E abia ora 11  Smile
Formularul trimis ajunge in secunda 2 catre orice importator, deci fara grija...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#56
nebunia cafflano a inceput Smile ma intreb care o sa fie urmatoarea??? Huh Huh Huh ,exista limita???
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#57
(02-04-2018, 17:31)orwo Wrote: nebunia cafflano a inceput Smile ma intreb care o sa fie urmatoarea??? Huh Huh Huh ,exista limita???

... Hai ca e bun de concediu , ce sa mai ne ... deocamdata e cea mai reusita varianta ( dupa parerea mea ) , de espresso portabil ... Cool ... ( tot un fel de tenis de buzunar ... Big Grin )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#58
Cred ca simplitatea constructiei, raportata la rezultate, este de fapt cheia acestui Kompresso. Cate solutii scumpe si complicate s-au tot inventat, ba cu pompa manuala inclusa, ba cu o capsula de co2 etc. si vine de dupa bloc ala micu' de respira greu si rupe barierele tehnologice Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#59
(02-04-2018, 17:45)Lyvyoo Wrote: Cred ca simplitatea constructiei, raportata la rezultate, este de fapt cheia acestui Kompresso. Cate solutii scumpe si complicate s-au tot inventat, ba cu pompa manuala inclusa, ba cu o capsula de co2 etc. si vine de dupa bloc ala micu' de respira greu si rupe barierele tehnologice Smile


Uneori omul are tendinta sa complice lucrurile. Raspunsul e de cele mai multe ori simplu, banal...
Lelit PL41TEM ( PF+PF naked/Sita dubla Ascaso Precision Competition) + Lelit PL043MMI /
Gaggia Evolution ( PF+PF naked/Sita single+dubla IMS)+ Ascaso I-mini I2
 
#60
nimic de comentat,toti aveti dreptate ,intr-adevar simplitatea invinge de cele mai multe ori ,iar acolo unde simplitatea se impleteste cu un pret remarcabil de accesibil e un best buy.cautam de mult o solutie portabila 
-espresso forge 250$ +taxe si transport
=flair espresso 150-180$ idem
-rok espresso cca 150euro
si castigatorul CAFFLANO KOMPRESSO!!!! mai ales cu reducerea de forum care este mai mult decat binevenita!!!
multumesc celor implicati in acest demers!!!
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)