Hello There, Guest! Login Register


Achizitie HX vs DB

#1
Salut,

M-am informat putin despre cele doua tipuri de espresoare si despre modul lor de functionare, dar totusi inainte  

de a ma arunca la o asemenea investitie vreau sa mai clarificam anumite aspecte :

- aparatul v-a fi folosit in regim de 2 cafele pe zi

- pentru mine este mai importanta capacitatea de a livra aburi deoarece nu bem espresso mai deloc
(am citit pe alt forum ca HX-ul ar fi mai potent din acest punct de vedere)

- nu ma deranjeaza deloc sa experimentez cu flushul de racire necesar aparatelor de tip HX si sa nu  stiu exact temperatura la care incepe extractia

- nu am posibilitatea si nici dorinta sa se conecteze direct la reteaua de apa

- sa nu necesite si upgrade-ul rasnitei de la Vario Mahlkonig Home la K30 sau echivalent

Din variantele disponibile pe forum cred ca as alege Expobarul de tip HX / Vibiemme Demobar JR.




Avem alte variante de espresoare (maxim 6000 ron) in Romania, exceptand cele de pe forum, pentru care sa fie 

asigurata si o service-are calitativa si piese de schimb?
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#2
Dupa mine, numarul mic de cafele, te duce spre DB, unde treburile sunt sub control pana nu modifici ceva. Cu oricare vei scoate la final ceva minunat, dar trebuie sa fie alegerea ta. Sa te bucuri de upgrade!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Pune si 8B Junior de 800E în ecuație căci le bate pe ambele la specificatii, fără să mai spun de pret. Iar pe service, Beantec pare un punct forte. Piese de schimb se găsesc peste tot, chiar de multe ori fiind mai ieftin sa iei de la un magazin de piese decât da producător. Dar la ce potențial de stricare au espressoarele E61, piesele sunt ultima problema.

Altfel, la ce am văzut toti posesorii ca poate Brewtus pe aburi cu duza Tidaka, nu stiu cate motive determinante mai rămân să dai multe sute de euro în plus pentru alte db-uri, în afară de latura subiectivă a fiecăruia dintre noi. Iar pe service Stefan Farago, cu mici scăpări, s-a achitat destul de ok cu forumistii.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
8-b junior suna foarte bine, problema este ca nu gasesc nimic despre el... Nimic pe forumuri de specialitate, nimic pe youtube.
Mi se pare putin dubios
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#5
(06-04-2016, 14:51)AlexBB Wrote: 8-b junior suna foarte bine, problema este ca nu gasesc nimic despre el... Nimic pe forumuri de specialitate, nimic pe youtube.
Mi se pare putin dubios

Presupun eu ca 8B Junior este nu demult nascut, adica mic si deacea nu gasesti nimic despre el, decit pe site-ul official si chiar acolo foarte putin. Deci mai trebuie asteptat ceva timp, sigur daca ai acest timp.
Se mai poate de intrebat detalii de BeanTec, deoarece nu demult a si desfacut unul, sunt si poze pe forum aci.

Eu zic sa faci o alegere bine chibzuita, dar grabindu-te incet Smile
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
Reply
#6
Pe site scrie ca sunt din 1989 pe piata si totusi nu gasesti reviewuri despre nici un produs 8-b .
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#7
Sunt pe piata, poate acest model este unul nou.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#8
(06-04-2016, 18:09)baloozzy Wrote: Sunt pe piata, poate acest model este unul nou.

la nemti acest model 8B costa 1784euro - 8B Junior
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
Reply
#9
Fiecare reseller isi poate seta propiul adaos, dar totusi, dublu ?

0.0
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#10
Salut,

8B face de mai mult de 26 de ani espressoare. Fabricute de astea mici, manufacturi sunt multe in Italia. Se lucra dupa sistemul cel vechi, si aproape numai la clientii vechi. Bani nu se investesc in treburi moderne ca si marketing sau productie etc. De obicei espressoarele au alt brand. Dar ca nu a auzit nimeni de el nu inseamna ca este rau. Este la calitate de rezultat in ceasca foart bun si comparabil cu orice HX de Marca.
Orice comerciant, daca cumpara bucati multe, de la 50 insus, se fac cu brandul respectiv, si pe net nu gasesti nimic de 8B Junior ca o cheama altcumva.

Este un espressor foarte simplu, HX, care se face doar la comanda. Firma produce espresoare mari.

Cosmin
- E61 - 64mm -
 
Reply
#11
Asta spuneam si eu la inceputul topicului 8B Junior, ca HX-ul in sine este un espressor foarte simplu ca si constructie, fara electronica semnificativa. Iar o fabrica mica are sansa sa fie si mai flexibila atunci cand vrei anumite detalii tehnice, chiar tuning (un alt tip de restrictor de flow sa zicem) etc. Che-ul este un exemplu de rasnita din aceasta categorie de fabrici, doar ca difera dimenisunea.

P.S. Apropo de cat de usor este sa construiesti un espressor HX ...  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)