Hello There, Guest! Login Register

1zpresso ZP6 Special

Fiindca aveam prea multe rasnite (intre timp am scapat de un knob) si am vazut ca a reaparut ZP6 in stoc, m-am gandit sa-mi mai iau una.

[Image: 849a2eb0697cdc963df3e17f102fdfd2.jpg]

Arata si functioneaza foarte bine, inteleg acum de ce au asa de multi fani.

[Image: 10a26712276f5c5f03c62e066863dd9a.jpg]

[Image: 32d6e6294f66139931299e2bcfc58d92.jpg]

Mai trebuie sa-i fac “rodajul” dar, dupa ce m-am jucat si am facut mai multe teste comparative cu C40, knob, ZP6 si un Q2s, concluziile sunt:
- rasnitele 1zpresso sunt foarte placute la folosit si un raport calitate/pret fantastic
- knob este mai potrivit pentru espresso probabil, la brew nu exceleaza
- ZP6, la acelasi timp de curgere (si aceleasi retete/doze), pare ca duce la extractie mai mare (fara refractometru, nu am asa ceva)
- Q2s este extraordinara pentru cat e de mica si ieftina
Wilfa Uniform/Comandante C40/knob/Q2s
filters/AeroPress

Reply
Sa o stapanesti sanatos. De unde ai achizitionat acest model?
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.

Reply
Multumesc. Am luat-o direct de pe site-ul lor din Taiwan: https://1zpresso.coffee/product/zp6-special/ Transportul cu DHL a fost inclus, am platit in plus taxele vamale si TVA.
filters/AeroPress

Reply
Cat reprezinta taxele vamale si tva? Multumesc de raspuns.

Reply
misto. cica dupa terminarea stocului  nu mai revine, cel putin asa ziceau pe facebook. Daca nu luam x-pro cu 2-3 luni inainte o cumparam pe asta direct, dar na, acum nu mai am chef sa schimb. Daca te plictisesti vreodata de ea si vrei un schimb cevaTongue
zp6/v60 

Reply
Chiar sunt curios cum ți se pare fata de Comandante. E foarte lăudată pe forumuri din afara, mi-ar plăcea și mie una dar n-am știut cum e cu taxele de vama, transportul.
Sa o stăpânești sănătos!
Lelit Elisabeth V3, Timemore Sculptor 078s, 1zpresso ZP6, Kinu M47, Mazzer Mini A, Hario V60 & Switch, Timemore B75, Kalita 155, Aeropress, Cafflano Kompresso, Moka Pot, Fellow Stagg EKG

Reply
Acum sunt toti in vacanta ... "Please be advised that orders placed after January 17th will be shipped after January 30th due to the Lunar New Year Holidays."

Reply
Mie imi place mai mult gustul obtinut cu ZP6 fata de Comandante. Poate ne vedem mai multi intr-o zi libera la Fluid sa facem niste teste comparative. Eu sunt curios fata de Kinu cu cutite de brew.
filters/AeroPress

Reply
Cam asta as vrea sa fac si eu, mai mult din curiozitate, e cam singurul lucru netestat de care-mi pasa. pe mine ma intereseaza kinu original nu cutitele de brew. Dar e prea putin o zi oricum, eu as vrea sa o am pe mana 2 saptamani ca sa-mi fac o parere. Dar oricum, pentru mine Bucurestiul e obositor, asa ca nu mai vreau sa-l vad o perioada.

Oricum, intrebarea multora despre zp6 a fost daca se compara cu platele. In principiu de la Lance si thecoffeechronicler am inteles ca ar fi comparabile, dar nu cu ssp. Adica, ei ar zice ca decat sa ai niste plate cu cutite stock sau daca rasnita nu e aliniata cum trebuie, zp6 ar iesi castigator, in fata unui df64 sau fellow ode. Acum, e parerea lor, dar asta era intrebarea, care-i ”macina” pe multi.
zp6/v60 

Reply
Am si o Wilfa Uniform cu cutite standard si mi se pare ca este chiar un pic sub Comandante, dupa gustul meu.

Acum o sa comit o blasfemie: prefer sa rasnesc la Wilfa pentru cafetiera (imi las de cu seara portia rasnita iar dimineata doar pun cafeaua, apa si apas pe buton).

Pentru V60 sau April prefer sa folosesc una din rasnitele manuale.
filters/AeroPress

Reply
Zp6 are claritate peste multe conice, kinu stock e mai dulce si mai corpolenta (fara biter daca folosesti apa corecta). 

SSP mp e mai acid, si mai sus in extractie.

Sculptor timemore e mai bun decat toate, si Lance foloseste de 1 luna sculptor pt brew Smile.
Kinu Phoenix, Classic, Simplicity, Titan (Turin dm47+k2+POB), Roest L100+, v60+Orea v4

Reply
Care Lance? Cel care promova Comandante: https://www.youtube.com/watch?v=Ji4lZTtRAoo acum un an? /trolling

M-ar tenta Sculptor si pe mine dar ar trebui sa mai vand din jucarii inainte sa cumpar altele. De ZP6 n-o sa ma despart prea curand, imi place asa de mult incat mi-am luat si un Q2s pentru concedii (incape perfect in Aeropress).
filters/AeroPress

Reply
s-a dezis de comandanteSmile 
https://www.reddit.com/r/Coffee/comments...omandante/
in alta ordine de idei trebuie filtrata si informatia de la ”influenceri”, lumea are ceva cu Hoffmann, doar ca ala probabil spune ce are in cap, chiar daca poate fi ciudat uneori, mai ales ca are bani de la prajitorie, patreon, iar youtube e doar un hobby, de asta si posteaza rar. Sunt informatii destule pe home-barista, reditt si altele. 

Eu raman la manuale, prea fiabile, prea simple, iar eu fac cafea pentru acasa, nu particip la competitii.
zp6/v60 

Reply
Da, stiu motivul, s-a mai discutat si aici, pe forum. Ce voiam sa subliniez cu trolling-ul este ca, odata ce n-a mai existat interes financiar, brusc a descoperit ca sunt alte rasnite mai bune. Ceea ce te duce la intrebarea: il platesc Timemore sau o face din convingere?

Si mie imi plac manualele. Pentru cat am gustul de dezvoltat si cat de reproductibile imi ies retetele, si Q2s este ok. ZP6 e pur si simplu mai placut de utilizat decat tot ce am incercat pana acum, inclusiv Kinu clasic, care pe mine nu m-a cucerit dpdv al utilizarii.

O electrica (Wilfa Uniform) este perfecta in combinatie cu cafetiera pentru mine si mai ales pentru sotie, care apreciaza o cafea buna dar n-are chef sa-si bata capul cu prepararea.
filters/AeroPress

Reply
Cum sa il plateasca? esti nebun?

A luat rasnita de pe aliexpress, platita de el, de unde am luat-o si eu. A intrebat la timemore daca poate sa primeasca o rasnita pt teste, si au zis ca nu. Plus ce rost are sa scoti un review la un produs pe care nu poti sa-l cumperi, nu are certificat pt Europa ori US deci e dejeaba momentan.

Interestul lui ca si creator de video-uri este sa scoata ceva de care lumea sa fie interesata. Ceva hyped, cool, modern, in moda. Nu face video-uri pe mazzer kony pt ca nu intereseaza pe nimeni rasnita aia. 

Timemore aduce inovatie, preturi mici, si cel mai important da de pamant cu competitia cand vine vorba de calitate la brews. Peste ssp sau orice alta rasnita conica manuala.
Kinu Phoenix, Classic, Simplicity, Titan (Turin dm47+k2+POB), Roest L100+, v60+Orea v4

Reply
Nu sunt nebun (sper). Tu crezi ca de la Comandante n-a avut nimic de castigat financiar? Eu sunt mai sceptic, nu e nevoie sa-l plateasca direct.

Sculptor vad ca e de vanzare in UK: https://sigmacoffee.co.uk/products/timem...ulptor-078
filters/AeroPress

Reply
O sa aiba certificat pt Europa luna viitoare, asa zic cei de la Sigma - pana atunci nu livreaza ca n-au voie
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
(19-01-2023, 11:49)127.0.0.1 Wrote: Nu sunt nebun (sper). Tu crezi ca de la Comandante n-a avut nimic de castigat financiar? Eu sunt mai sceptic, nu e nevoie sa-l plateasca direct.

Sculptor vad ca e de vanzare in UK: https://sigmacoffee.co.uk/products/timem...ulptor-078

Nu este de vanzare nicaieri in Europa, iar pe 110V nici nu exista inca.

Sigma spune ca are certificat de 2 luni, tot vine, sunt cativa oameni care inca au facuta plata acolo de 1-2 luni si tot vine certificatul, poate vine cu trenul, nu?

Reply
Chiar daca are certificat EU, fiind expediat coletul din UK raman de platit suplimentar la primire, aceleasi taxe vamale si tva. Va avea doar alimentare si protectie conform normelor EU.

Reply
(19-01-2023, 10:51)127.0.0.1 Wrote: ...am luat si un Q2s pentru concedii (incape perfect in Aeropress)....

Ce greutate are Q2s?

(19-01-2023, 00:57)Darsidius Wrote: ... kinu stock e mai dulce si mai corpolenta (fara biter daca folosesti apa corecta). ...

Care-i apa corecta? Cea cu TDS cat mai mic?

Reply
(19-01-2023, 21:05)edri Wrote: [quote=127.0.0.1;187083]
...am luat si un Q2s pentru concedii (incape perfect in Aeropress)....

Ce greutate are Q2s?

Conform producatorului Q2s are 425g.

Reply
(19-01-2023, 11:25)127.0.0.1 Wrote: ... ZP6 e pur si simplu mai placut de utilizat decat tot ce am incercat pana acum ....

O electrica (Wilfa Uniform) este perfecta in combinatie cu cafetiera pentru mine si mai ales pentru sotie, care apreciaza o cafea buna dar n-are chef sa-si bata capul cu prepararea.

M-am gandit si eu la o wilfa uniform pentru dripper si aeropress mai mult, dar din cand in cand si pentru espresso. Dintre rasnitele electrice cu cutite plate mi se pare cea mai usor de intretinut, pentru accesul la cutite nefiind necesara surubareala ca la altele si nici pretul nu este asa de mare, fiind mai usor un eventual upgrade Wink . Zici ca pentru brew ar fi mai potrivita ZP6?  Cu care macini mai repede Smile , uniform fiind cunoscuta pentru timpul mai lung de macinare?

Reply
(18-01-2023, 23:59)127.0.0.1 Wrote: Mie imi place mai mult gustul obtinut cu ZP6 fata de Comandante. Poate ne vedem mai multi intr-o zi libera la Fluid sa facem niste teste comparative. Eu sunt curios fata de Kinu cu cutite de brew.

Eu doar ce am vandut Kinu, aveam si cutit de brew. Am folosit Comandante si Kinu in paralel cam 2 saptamani si am ales sa raman cu Comandante pentru ca imi oferea putin mai multa claritate. Nu zic ca e mai bun decat Kinu, doar ca asta am preferat eu acum  Smile Imi lipseste totusi calitatea constructiei de la Kinu Smile)
Lelit Elisabeth V3, Timemore Sculptor 078s, 1zpresso ZP6, Kinu M47, Mazzer Mini A, Hario V60 & Switch, Timemore B75, Kalita 155, Aeropress, Cafflano Kompresso, Moka Pot, Fellow Stagg EKG

Reply
(19-01-2023, 21:32)edri Wrote: M-am gandit si eu la o wilfa uniform pentru dripper si aeropress mai mult, dar din cand in cand si pentru espresso. Dintre rasnitele electrice cu cutite plate mi se pare cea mai usor de intretinut, pentru accesul la cutite nefiind necesara surubareala ca la altele si nici pretul nu este asa de mare, fiind mai usor un eventual upgrade Wink . Zici ca pentru brew ar fi mai potrivita ZP6?  Cu care macini mai repede Smile , uniform fiind cunoscuta pentru timpul mai lung de macinare?

In general imi place la brew sa si macin manual, sa fie experienta completa  Cool  asa ca-i posibil sa fiu influentat si de asta. Da, Uniform e destul de lent, dar e foarte bun la pretul lui. Eu am varianta cu cantar in capac, a costat un pic mai mult dar sunt foarte multumit de ea.

(19-01-2023, 23:21)Lucii1337 Wrote: Eu doar ce am vandut Kinu, aveam si cutit de brew. Am folosit Comandante si Kinu in paralel cam 2 saptamani si am ales sa raman cu Comandante pentru ca imi oferea putin mai multa claritate. Nu zic ca e mai bun decat Kinu, doar ca asta am preferat eu acum  Smile Imi lipseste totusi calitatea constructiei de la Kinu Smile)

La calitatea constructiei mi se pare ca si ZP6 exceleaza. Finisajul este chiar un pic mai atent decat la Kinu, dupa parerea mea.
filters/AeroPress

Reply
(20-01-2023, 10:11)127.0.0.1 Wrote: La calitatea constructiei mi se pare ca si ZP6 exceleaza. Finisajul este chiar un pic mai atent decat la Kinu, dupa parerea mea.

Ma bucur ca aud asta, la un moment dat citisem pe home-barista ca 1zpresso ar avea finisaje care lasa de dorit iar unii au avut probleme cu reglajul asta exterior. Mi-ar placea un J-Max pentru espresso. Poate la un moment dat trec de pe Comandante pe ZP6, ca mi-a placut tare mult cum s-a prezentat in online Smile)

Reply
(19-01-2023, 21:27)Dan_R Wrote:
(19-01-2023, 21:05)edri Wrote:
(19-01-2023, 10:51)127.0.0.1 Wrote: ...am luat si un Q2s pentru concedii (incape perfect in Aeropress)....

Ce greutate are Q2s?

Conform producatorului Q2s are 425g.

Cantarul meu spune 462,5g, cu tot cu maner
filters/AeroPress

Reply
Mda, buna pentru concediu cu masina, cam grea pentru bagaj la purtator pe distante mai lungi, cand orice gram conteaza.
Contorsionata imagine cu manerul in pozitia aia Smile

Reply
Manerul rabatabil este foarte util cand o asezi in AeroPress:

filters/AeroPress

Reply
Trebuie sa aveti maini mici ca sa apreciati asta... 
Eu nu am putut sa apuc bine una din asta de intra in Aeropress, cu o mana normala, in care una de 50mm se aseaza perfect. Mi se inchidea cercul degetelor si nu mai aveam forta de strangere, trebuia sa asez degetele aiurea, incalecate.
Krinderu mi se pare exemplul ideal de rasnita de hiking, gandita la extrem fiecare detaliu. Si sub 250 grame. Pacat ca e prea mult plastic, dar si ala ajuta pana la urma, cu retentia statica...

Reply
@Arcodex, m-ai intrebat ceva pe PM despre rasnita dar ai mesageria blocata si nu-ti pot raspunde.
filters/AeroPress

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)