Hello There, Guest! Login Register


Întrebare sita

#1
Photo 
Salut, am cumpărat o sita noua, IMS 18-20 gr RNT Competition, problema este că am incercat orice gramaj între 18-21 grame și îmi ies din portafiltrul fara fund 2 fire de cafea sau chiar 3, pun vechea sita lelit 18gr și iese normal, un fir coada de șoricel, mă puteți ajuta cu un sfat? Nu distribui bine sau tampez prea tare? Ms

(16-04-2021, 19:11)paunmadalin89 Wrote: Salut, am cumpărat o sita noua, IMS 18-20 gr RNT Competition, problema este că am incercat orice gramaj între 18-21 grame și îmi ies din portafiltrul fara fund 2 fire de cafea sau chiar 3, pun vechea sita lelit 18gr și iese normal, un fir coada de șoricel, mă puteți ajuta cu un sfat? Nu distribui bine sau tampez prea tare? Ms
Sau sunt 2 fire și spre final de tot apare unul singur sau este un fir și spre final apar 2, e frustrant, menționez că am umblat și la râșniță și tot cam așa, iese binișor după care iar se modifică spre final...sita nu are trepte. Ms
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#2
Sitele de precizie nu sunt iertatoare. Apare imediat channeling dacă distribuția nu e corecta. Încearcă WDT, RDT și umbla succesiv la rasnita pana obții o extracție corecta. Nu se mai potrivește setarea anterioara a rasnitei pe noua sita. Deci un nou dial in! ?
Succes!
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#3
Am o experienta similara cu IMS competition de 20g si mi-am luat un VST de 18g sa compar si de atunci am ramas cu VST, care e super, am o banuiala ca IMS-ul nu merge cu rasnitele care scot finess, voi incerca sa scot un shot cu g-iota df64 sa vad, pana acum am avut eureka mignion. Poate chiar e ceva problema cu IMS.. sau sa fie vandute in europa de est rebuturile?.. revin dupa test
Bianca V3, DF64 + SSP MP
 
Reply
#4
(16-04-2021, 19:36)sirpet2001 Wrote: Sitele de precizie nu sunt iertatoare. Apare imediat channeling dacă distribuția nu e corecta. Încearcă WDT, RDT și umbla succesiv la rasnita pana obții o extracție corecta. Nu se mai potrivește setarea anterioara a rasnitei pe noua sita. Deci un nou dial in! ?
Succes!
Am incercat și îmi este ft greu, reușesc doar o data din 10, raman la aceleași setări și a doua oară iese haos! Ms fain
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#5
Despre ce cafea vorbim? Pentru o cafea prajita suficient nu e nevoie de astfel de sita.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#6
(16-04-2021, 19:38)coredeviser Wrote: Am o experienta similara cu IMS competition de 20g si mi-am luat un VST de 18g sa compar si de atunci am ramas cu VST, care e super, am o banuiala ca IMS-ul nu merge cu rasnitele care scot finess, voi incerca sa scot un shot cu g-iota df64 sa vad, pana acum am avut eureka mignion. Poate chiar e ceva problema cu IMS.. sau sa fie vandute in europa de est rebuturile?.. revin dupa test

Ms, o sa mai incerc și dacă nu iese o să mă refugiez in explicația ta și o sa trec la VST că merge greu tare altfel, am stricat o grămadă de cafea

(16-04-2021, 19:46)Zaheyu Wrote: De ce cafea vorbim? Pentru o cafea prajita suficient nu e nevoie de astfel de sita.

Cafea de la dropshot, Ethiopia Ambela
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#7
(16-04-2021, 19:46)paunmadalin89 Wrote: Cafea de la dropshot, Ethiopia Ambela

de la dropshot sigur? n-am vazut pe site
ECM Synchronika cu robinet, DF64V + SSP, M47, ECM S-automatik 64
in trecut: df64, K30, Vario Home, Bezzera BB005, si Bezzera Mitica Top
 
 
Reply
#8
Si eu am renuntat la IMS si am trecut la Ascaso. E mai bine
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#9
(16-04-2021, 19:46)paunmadalin89 Wrote: Ms, o sa mai incerc și dacă nu iese o să mă refugiez in explicația ta și o sa trec la VST că merge greu tare altfel, am stricat o grămadă de cafea

Nu cred ca asta e solutia. Sitele VST sunt cele mai indaratnice pana le domolesti  Smile . Ce doza folosesti?
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#10
(16-04-2021, 20:21)allex06 Wrote:
(16-04-2021, 19:46)paunmadalin89 Wrote: Cafea de la dropshot, Ethiopia Ambela

de la dropshot sigur? n-am vazut pe site

https://www.tastecrafters.ro/cafea/cafea...adola.html

(16-04-2021, 20:35)sirpet2001 Wrote:
(16-04-2021, 19:46)paunmadalin89 Wrote: Ms, o sa mai incerc și dacă nu iese o să mă refugiez in explicația ta și o sa trec la VST că merge greu tare altfel, am stricat o grămadă de cafea

Nu cred ca asta e solutia. Sitele VST sunt cele mai indaratnice pana le domolesti  Smile . Ce doza folosesti?
18-20gr, mi se pare îndărătnică și asta, e frustrant când curge in 2 fire...
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#11
Pai hotaraste-te mai intai la o doza, 18g, 20g, etc. Pe urma verifica daca exista suficient spatiu intre puc si dus (eventual testul monedei). Seteaza rasnita astfel incat sa blocheze espressorul si pe urma, prin miscari succesive, seteaza catre coarse pana obtii o extractie corecta. De aici modifici apoi rasnita, doza, temperatura, etc. pana obtii gustul dorit!

Nu e o idee buna sa faci probe cu o sita noua folosind o cafea deosebita ca Adola. Incearca un blend iertator pana te obisnuiesti cu sita sau o cafea pe care o cunosti foarte bine.
Pe de alta parte, nu inseamna ca ai stricat cafeaua doar pentru ca nu curge intr-un singur fir  Smile
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#12
(16-04-2021, 20:40)paunmadalin89 Wrote:
Quote:
Quote:Cafea de la dropshot, Ethiopia Ambela
de la dropshot sigur? n-am vazut pe site
https://www.tastecrafters.ro/cafea/cafea...adola.html

Ambela -  Adola - vezi ca faci o confuzie!
ECM Synchronika cu robinet, DF64V + SSP, M47, ECM S-automatik 64
in trecut: df64, K30, Vario Home, Bezzera BB005, si Bezzera Mitica Top
 
 
Reply
#13
(16-04-2021, 20:53)sirpet2001 Wrote: Pai hotaraste-te mai intai la o doza, 18g, 20g, etc. Pe urma verifica daca exista suficient spatiu intre puc si dus (eventual testul monedei). Seteaza rasnita astfel incat sa blocheze espressorul si pe urma, prin miscari succesive, seteaza catre coarse pana obtii o extractie corecta. De aici modifici apoi rasnita, doza, temperatura, etc. pana obtii gustul dorit!

Nu e o idee buna sa faci probe cu o sita noua folosind o cafea deosebita ca Adola. Incearca un blend iertator pana te obisnuiesti cu sita sau o cafea pe care o cunosti foarte bine.
Pe de alta parte, nu inseamna ca ai stricat cafeaua doar pentru ca nu curge intr-un singur fir  Smile
Ms fain pentru sfat! Așa o să fac, incep cu 18gr și tot modific râșniță până iese ce tb, ms

(16-04-2021, 21:53)allex06 Wrote:
(16-04-2021, 20:40)paunmadalin89 Wrote:
Quote:
Quote:Cafea de la dropshot, Ethiopia Ambela
de la dropshot sigur? n-am vazut pe site
https://www.tastecrafters.ro/cafea/cafea...adola.html

Ambela -  Adola - vezi ca faci o confuzie!
Ai dreptate, am făcut o confuzie, adola este
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#14
Insista foarte mult asupra tehnicii de preparare a pucului, cantareste doza in si out si mergi pe o ratie de 1:2 sau 1:2.2 adica 18g in - 36g out sau 18g in - 40g out. Brewtus este o masina extrem de capabila cu o plaja imensa de posibilitati in privinta extractiei. Prepararea pucului este insa esentiala indiferent de echipamentul folosit.
Succes!
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#15
(17-04-2021, 09:57)sirpet2001 Wrote: Insista foarte mult asupra tehnicii de preparare a pucului, cantareste doza in si out si mergi pe o ratie de 1:2 sau 1:2.2 adica 18g in - 36g out sau 18g in - 40g out. Brewtus este o masina extrem de capabila cu o plaja imensa de posibilitati in privinta extractiei. Prepararea pucului este insa esentiala indiferent de echipamentul folosit.
Succes!
Ms, mi-a ieșit în dimineața asta o dată, insa cred că râșniță este veriga slabă deoarece face bulgărași și se umple destul de puțin portafiltrul cu 18gr, aproape că este jumatate și îmi este greu sa prepar pucul cum tb, am folosit și WDT și este mai bn, ms fain
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#16
Daca pucul tampat e la jumatatea sitei e ok pentru Brewtus cu pompa vibratoare. Daca nu, incearca si cu alte doze retinand ca pentru modificarea curgerii si a gustului e nevoie de diferente de 0.5g. De asemenea, pentru inaltimi mici ale pucului, seteaza rasnita mai spre fine. Daca se blocheaza sau curge greu foloseste un spray pentru RDT si da 2 pufuri direct pe pucul din portafltru ca sa observi comportamentul la preinfuzie. La cat timp apar primele picaturi in ceasca?
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#17
(17-04-2021, 10:43)sirpet2001 Wrote: Daca pucul tampat e la jumatatea sitei e ok pentru Brewtus cu pompa vibratoare. Daca nu, incearca si cu alte doze retinand ca pentru modificarea curgerii si a gustului e nevoie de diferente de 0.5g. De asemenea, pentru inaltimi mici ale pucului, seteaza rasnita mai spre fine. Daca se blocheaza sau curge greu foloseste un spray pentru RDT si da 2 pufuri direct pe pucul din portafltru ca sa observi comportamentul la preinfuzie. La cat timp apar primele picaturi in ceasca?
Primele picături apar când pompa vibratoare este pe la 4bari, după 10-11 secunde, ce este în neregula este că sunt 2-3 fire, in ult 7-8 secunde se unesc și iese doar unul, in cazul fericit, încă mai incerc, observ și că are mai puțin corp, poate de la sita sau că am dat râșnița la fine prea mult...
ideea este că am schimbat și sita de la expobar, am pus IMS 200 RNT și garnitura, poate și asta influențeaza cumva deși  cu vechea sita din portafiltru totul este perfect. Ms fain de raspunsuri
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#18
Presiunea la care apar primele picaturi este irelevanta. Timpul insa este relevant, incearca o singura treapta mai spre coarse astfel incat sa apara primele picaturi la 8s-9s. Channeling-ul apare si ca o consecinta a rasnirii prea fine. Presupun ca cele 3 coloane apar in jurul centrului unde probabil se poate vedea sita uscata. Daca e asa, asta e o problema comuna de distributie, in special in adancime si necesita obligatoriu WDT pana la "atingerea" sitei (la baza pucului).
Cand ai timp da mai multe informatii despre: temperatura setata la PID, presiunea la brew, rezervor sau plumb in, presiunea la abur, tipul de apa folosit, echipamentul folosit pentru WDT.
La polul opus, incearca sa umbli cat mai putin la puc, rasneste direct in PF, tampeaza corect si extrage. Sunt diferente notabile?
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#19
Am refacut testul cu IMS si am avut tot asa 2 fire de curgere si abia spre sfarsit s-au unit, ca si gust e mereu spre acru fata de VST, eu nu am reusit nimic cu IMS, in schimb cu VST merge totul ca uns, eu iti recomand sa incerci un VST de 18. Daca te uiti ce zic si cei de la barista hustle, au facut tot felul de teste si varianta castigatoare e VST, de la IMS am dus si pare ok.
Bianca V3, DF64 + SSP MP
 
Reply
#20
VST am vrut inițial dat aveau doar de 22gr și 25gr, ai idee pe ce site as putea găsi de 18gr? Ideea este că i-am cam dat de cap și celei IMS dar nu mi se pare o afacere sa stau de fiecare dată să fac totul perfect iar daca nu-mi iese să îmi arate și sita asta, ms de raspuns
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#21
Va scap eu de o sita IMS daca nu va intelegeti cu ea, dati-mi un pm cu pretul cerut.
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP
 
Reply
#22
https://origocoffee.ro/products/filtri-v...1146910469

Incearca si aici.

Pe de alta parte, daca vrei sa nu ai bataie de cap, poti sa folosesti sita de care vorbeai la inceput. Orice schimbare a sitei, a dusului, a temperaturii, a presiunii, a apei, etc.... presupune un proces de dial in mai simplu sau mai complicat la care trebuie sa te inhami daca vrei rezultate corecte (targetul fiind totusi rezultate exceptionale  Smile )
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#23
Am pus sita veche, o sa incerc si un VST, ms fain pentru site
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#24
Salut
Am 2 site de 12 gr, una de 58 mm la un lever si una tot la un manual si curgerea e sub forma coditei de sorcel iar rezultatul este multumitor. Stitele nu sunt IMS sau VTS.
Cred ca problema ta sta in calitatea cafelei, gradul de rasnire si nu in ultimul rand WDT si RDT
Spor
 
Reply
#25
Din experienta mea, singura situatie cand conteaza sita e cand sita de dus a grupului intra in puc si il strica. In rest, cel mai probabil e vorba de calitatea macinaturii. Cutitele plate mici si single dosing-ul nu prea se impaca bine. VST-ul tolereaza poate mai bine macinatura mai fina necesara la rasnirea single dose, in timp ce, poate, IMS a fost facut pt macinaturi "corecte" cu boabe in hopper (si poate are diametrul orificiilor din sita mai mare decat VST-ul), doar asa imi explic comportamentul diferit VST vs IMS in cazul rasnirii single dose.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#26
(18-04-2021, 20:50)cradun Wrote: Din experienta mea, singura situatie cand conteaza sita e cand sita de dus a grupului intra in puc si il strica. In rest, cel mai probabil e vorba de calitatea macinaturii. Cutitele plate mici si single dosing-ul nu prea se impaca bine. VST-ul tolereaza poate mai bine macinatura mai fina necesara la rasnirea single dose, in timp ce, poate, IMS a fost facut pt macinaturi "corecte" cu boabe in hopper (si poate are diametrul orificiilor din sita mai mare decat VST-ul), doar asa imi explic comportamentul diferit VST vs IMS in cazul rasnirii single dose.
Ms fain pentru răspuns, din dorința de a face un update la râșniță, am bănuit, poate bine, faptul că râșniță nu face fata, am incercat și cu boabe in hopper și single dose și tot greu a fost, o seara buna
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#27
Ok, dc ai incercat si single dose si cu boabe in hopper si rezultatul nu e ce iti doresti, cel mai probabil nu e asta.

In ideea cu dusul de grup care intra in puc, care dintre sitele pe care o ai e mai "inalta", cea originala sau IMS-ul?
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#28
(18-04-2021, 21:55)cradun Wrote: Ok, dc ai incercat si single dose si cu boabe in hopper si rezultatul nu e ce iti doresti, cel mai probabil nu e asta.

In ideea cu dusul de grup care intra in puc, care dintre sitele pe care o ai e mai "inalta", cea originala sau IMS-ul?

Cea original e mai înalta, niciuna nu intra in puc, inițial intra cea IMS dar am rezolvat rpd asta, daca nu e problema de gust e clar, nu are rost să-mi bat capul,.ms fain
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#29
Ok, multa bafta, e frustrant sa nu iti iasa shot-urile si sa nu stii care e cauza. Eu am rezolvat cand am avut probleme cu o sita mai inalta, de aia intrebam.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#30
Espresso din cafea africana prajita light, fara profilare, nu e usor. De multe ori vinovata e cafeaua, fiind dificil de prajit astfel.
Vreau sa spun ca nu trebuie sa dati imediat vina pe echipament.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)