Hello There, Guest! Login Register


Bezzera Magica - nedumeriri

#5
Sad 
(27-07-2015, 16:10)zuluafonu Wrote: Salut Vane,
Tot ce scrii tu e absolut normal. Fara cafea proaspat prajita si macinata doar inainte de consum, nu ai nici o sansa sa obtii altceva decat zeama chioara! Iar daca o lungesti lasand sa curga mai multa apa prin cafea e si mai rau. Pentru lungirea espressoului, adica pentru americano, iti recomand sa competezi cu apa din robinetul din dreapta, cel prin care iese apa din boiler. E mult mai sanatos asa. Aparatele bune, cum au multi de pe forumul acesta, te ajuta sa obtii un espresso corect si atat, ele nu compenseaza materia prima de proasta calitate. Poti avea cel mai tare gratar, din carne de lucru nu scoti un steak bun. 
Filtrul mic recomand sa il folosesti doar pentru a scoate filtru mare din portrafiltre, cand vrei sa le mai speli.   Big Grin E mult mai simplu sa obtii o extractie corecta din filtrul dublu. 
Frotarea laptelui e un proces care necesita saptamani, luni si multi litri de lapte. Nu te impacienta, uita-te cu atentie la tutoriale pe youtube si exerseaza. Duza de pe teava de aburi are 2 gauri?
....asa m-am gandit si eu, astept rasnita si incerc cu cafea proaspata, atunci rasnita. O sa-i fac americano, dar invers, apa peste care extrag ( Blush ) espresso-ul, ca sa ramana crema (parca long black se zice). Sa stii ca am incercat si filtru-ul mare, parca a fost mai bine, dar nu pot sa scap de parerea asta legata de temperatura apei la extragere... ma rog ii dau eu de capat. merci
Bezzera Magica, Bezzera bottomless, Mahlkönig VARIO, Motta Inox Tamping Stand, Motta tamper Bubinga
 
Reply
  


Messages In This Thread
Bezzera Magica - nedumeriri - by Vane_van - 27-07-2015, 15:33
RE: Bezzera Magica - nedumeriri - by organon - 27-07-2015, 15:54
RE: Bezzera Magica - nedumeriri - by Vane_van - 27-07-2015, 16:34
RE: Bezzera Magica - nedumeriri - by Vane_van - 27-07-2015, 16:26
RE: Bezzera Magica - nedumeriri - by baloozzy - 27-07-2015, 16:16
RE: Bezzera Magica - nedumeriri - by Vane_van - 27-07-2015, 16:32
RE: Bezzera Magica - nedumeriri - by baloozzy - 27-07-2015, 16:32
RE: Bezzera Magica - nedumeriri - by Vane_van - 27-07-2015, 16:42
RE: Bezzera Magica - nedumeriri - by Vane_van - 28-07-2015, 11:18

Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)