Hello There, Guest! Login Register


Comanda grup

#1
As dori sa ma adresez celor care planuiesc achizitionarea unui espressor Expobar Brewtus IV pana spre sfarsitul acestui an si sa ne strangem fortele pt cel mai bun pret posibil.
Cea mai buna oferta gasita de mine e aceasta http://espresso-machines.nu/expobar-brewtus-4-pid , 1149 eur.
Pretul expeditiei pt Romania ar putea fi max 30 de eur, la o comanda individuala. Voi incerca sa negociez cele mai bune conditii pt noi si vom folosi un grup de whatsapp (pt transparenta) in discutia cu furnizorul.
Din respect pt comunitate si mediul de afaceri din Romania, il vom ruga pe Liviu sa discute si cu furnizorul local, pt o oferta imbunatatita si decizia o vom lua impreuna, democratic unde vom plasa comanda.

Desigur intervina problema garantiei, ma angajez sa contactez Expobar pt lamurirea acestui aspect, si voi posta aici raspunsul lor.
Totul va depinde de cate persoane ne vom strange, si rugamintea mea e ca intentia de cumparate sa fie ferma si nu doar o curiozitate .
Va multumesc,
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#2
Vad ca in principiu te intereseaza 2 lucruri: pretul si garantia. Pt pret sunt de acord cu tine , stiind ca banii nu se fac usor. Garantia? Daca ai sa vezi interiorul unui expresor ai sa-ti dai seama ca nu e foarte complex : putina electronica ( piese care se pot schimba cu usurinta) boilere , tuburi.... De ce nu iei in calcul un sh ??? Daca nu mi se pare mie greu de reconditionat/ reparat ( daca ar fi nevoie) , pt tine ca inginer mecanic ar trebui sa fie floare la urecheSmile. Singura problema sa nu fie crăpat boilerul...restul se poate repara. Sunt colegi care au reconditionat aparate si au facut bijuterii din nimic. Ai economisi foarte mult Smile
 
#3
Voi merge pe nou si mai tarziu dc va fi nevoie voi interveni. Acasa nu prea am sculele de la nava ( aici e o mica uzina: strung, sudura gaz, electric, argon,  plasma cutter, bormasini profesionale,  filiere toate dimensiunile si toate accesoriile). Mai e o chestie,  mainile nu sunt punctul meu forte, de obicei se ocupa alte persoane de executie sa fiu sincer, eu doar zic ce tb facut! Avantajul de a fi sef! Glumesc desigur, suntem o echipa , fiecare cu rolul lui. Dar la nevoie...la asta ma gandeam si eu. De o fi ceva grav il fac frumusel pachet si in 2 zile e in Olanda. Daca trebuie vreo piesa sanatoasa , ma gandesc ca nici la b nu se tine stoc. Pt ceva minor in masina si cu el la Bucuresti, sau poate il revolv chiar eu cu ajutorul forumului si YouTube!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#4
Pentru conformitate, inserez aici link-ul spre raspunsul meu dat in alt topic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#5
Mai jos este o declaratie userului Cristian88 cu privire la garantia aparatului cumparat de la magazinul din Olanda datata18/06/2014:
" Si inca o veste buna, pentru garantie am acontactat expobarul din spania, si dna./domnisoara Carolina Arbona Trilles (c.arbona@creminternational.com) mi-a dat spus sa contactez caffea.ro caci garantia se aplica in toata U.E.
...fiind neincrezator deoarece firma intermediara olandeza mi-a spus ca probabil nu o sa am garantie si in romania, am vrut sa platesc costul interventiei, dar dl Stefan a refuzat spunandu-mi ca paratul este acoperit de garantie, + mnu adorit nici un "bonus" pentru interventia sa. -asa da, jos palaria "
Daca am obtine un 10% de la magazinul din Olanda , pretul ar fi 1034 eur, foarte aproape de valoarea unui HX, asa ca ma adresez si potentialilor cumparatori de HX, care din considerente bugetare nu au putut face pasul catre DB. Cu cat vom fi mai multi cu atat vom putea avea o pozitie mai puternica la negociere.

update: suntem 2 potentiali doritori acum.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#6
Pentru un raspuns oficial actualizat din Romania, legat de garantie, poti scrie pe service@caffea.ro    

De curiozitate, l-am intrebat si pe Beantec daca alte brand-uri din portofoliul sau (Rocket, Ceado, DIP, Eureka, Isomac etc) acorda garantie reala internationala, aceeasi discutie avand-o mai demult cu Afshin de la La Marzocco Romania. Raspuns: nimeni nu deconteaza reparatii interstate ori interdealeri. Dar am inteles ca pt PR-ul bun al marcii, unele brand-uri pot sustine asta in discursurile publice, general vorbind, insa la modul practic nu deconteaza. Deci atat timp cat aproape nicio marca de espressoare nu deconteaza orele de service si piesele, niciun importator de espressoare nu se ingramadeste sa repare din bugetul propriu espressoare sau rasnite luate din alte tari. Cum nici olandezii cu pricina nu cred ca se baga sa repare gratuit in garantie un espressor din Romania (poti intreba si varianta asta inversa Smile  ). Daca este o anomalie, este a intregii piete de cafea europene.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#7
Nu poti vb cu cei de acolo sa faca in asa fel incat sa putem cumpara cu cardul in rate???
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#8
E topic separat pentru aceasta dorinta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#9
(10-10-2016, 04:05)Costa79 Wrote: Cea mai buna oferta gasita de mine e aceasta http://espresso-machines.nu/expobar-brewtus-4-pid , 1149 eur.
Pretul expeditiei pt Romania ar putea fi max 30 de eur, la o comanda individuala.

Am cumparat de la Olandez aparatul meu acum trei luni, expedierea a costat 37 de euro catre Dublin si a ajuns in 5 zile de la confirmarea platii.

Pentru garantie mi-a oferit trei variante:

Sa il trimit in Olanda si impartim costul transportului.
Sa il repar aici la un dealer autorizat si va achita el costul.
Sa expedieze el anumite piese pe care le pot shimba eu sau la un service.

Toate bune si fumoase, comunicare Ok prin intermediul emailului (raspundea la max 24 de ore) pana in momentul vanzarii aparatului. Ulterior, vazand ca nu am factura si certificatul de garantie in pachet, i-am trimis mailuri si l-am sunat, dar degeaba, nu raspunde. Un vecin Olandez l-a sunat cand inca nu il cumparasem si i-a explicat conditiile, dar acum nu mai raspunde nici la apelurile lui. Cred ca daca vede prefix +353 ... da ignore Smile.

Am doar emailul de confirmare a platii si a comenzii... ma gandesc ca in cazul in care as vrea sa il vand voi avea eu probleme, asa ca voi lasa lenevia la o parte si dupa ce ma voi intoarce din concediu Smile il voi contacta mai insistent. Eventual il voi ameninta ca il voi returna entru ca nu mi-a oferit toate actele. Sau as putea sa il contactez pe cei del a Crem International.... Hmmm

Aparatul functioneaza bine, dar ma gandesc care va fi suportul oferit in caz de probleme...

Costa79, sper ca te-a ajutat comentariul meu.
Expobar Brewtus IV, Vario, baza de tampare Motta, tamper Motta. V60 Set
 
#10
@ Ascarlat: F util multumesc!
Pt 37 eur merita trimis la in Olanda. Daca ei impart costul atat revine partea mea. Numai sa fie reala treaba, voi cerceta. Daca l-as trimite la Bucuresti cred ca tot pe acolo e curierul. Daca vin cu masina tot atat e combustibilul.
As vrea sa-i contactez, voi mentiona cazul tau inainte de a face vreo comanda.
Nu ai primit nici o factura electronica, sau sa o poti descarca din contul tau de la ei?
Nici emag nu mai trimite hartii, gasesti ce ai nevoie in cont.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#11
Am primit un email la confirmarea comenzii, implicit a plății in care am numele și adresa, total achitat și detaliile lui. Nici de la vechiul aparat nu am primit certificat de garanție, se pare că pe aici se lucrează pe baza facturii. I-am dat un mail aseară și mi-a răspuns cu același mail generat automat de confirmare a comenzii;ei bine, dacă este suficient pentru a fi reparat, sunt ok.
Expobar Brewtus IV, Vario, baza de tampare Motta, tamper Motta. V60 Set
 
#12
Update: am vorbit cu magazinul din Olanda, si sunt dispusi sa ofere un discount dar bazat pe o comanda ferma grupata, insa depinde f mult procentul de cati suntem si ca sub 5 bucati pretul va ramane cel de pe site.

A mentionat ca pe site sunt explicate si conditiile de garantie si le redau mai jos:
" 8 . Guarantee
8.1 Espresso machines.nu guarantees the quality of the products supplied by it for 24 months from date of invoice, for home machines and 12 months after date of invoice for business machines. Else if this is clearly stated in the articles.
8.2 Warranty claims can only be filed within 14 days after discovery of the defect in writing ( by e-mail/post ) at Espresso machines.nu and have a brief description of the defect and sending him a copy of the invoice .
8.3 This guarantee means that if the conditions specified in 8.2 are met , Espresso machines.nu article will repair or replace ( at the discretion Espresso machines.nu ) without the need to pay its cost. This warranty also covers the costs for the return of your machine .
8.4 This warranty does not apply if :
- You have made changes to the product or device ; if the machine is opened , while the warranty sticker is broken or damaged
- Changed the date on the invoice or made illegible ;
- There are defects caused by incorrect or improper use , such as failure to comply with its instructions;
- There is damage caused by intent or gross negligence;
- There is an external calamity , such as lightning , power outages , natural disasters, etc. ;
- Espresso machines.nu (in time ) is responsible for investigating the complaint the opportunity and possibly repair the defect . "

De retinut aici ar fi ca returul il acopera ei.
Update: tot 2 potentiali doritori suntem [Image: sad.gif]
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#13
Am accesat pagina magazinului din primul post și nu știu de ce dar dacă modific limba de afișare se schimba și prețul. Inițial mi se deschisese în limba olandeza iar prețul afișat este 949 euro mă gândeam o fi ceva promoție cum nu înțelegeam ce scrie am apăsat stegulețul englezesc sa fie afișată o limba pe înțelesul meu și a afișat 1149 euro. Ce sa înțeleg, e o eroare a site-ului sau?
Now: Lelit PL92T, Kinu M47
History: Lelit PL41TEM la 9 bari, sita dus IMS, sita Ascaso Precision Filter, Saeco Poemia HD8423, Prolex Mini, Tamper Cafes Richard
 
#14
Salut,

Linkul de 949 pare sa fie pentru un model demo de Expobar, probabil expus in showroom. Cand schimbi pe engleza, schimba si pe modelul de 1149, cel nou. De altfel, pe pagina cu modelul la 949 nu ai buton sa comanzi espressorul deci s-ar putea sa nu mai fie valabil. Smile

In alta ordine de idei, ma inscriu si eu pe lista. Daca reusim sa primim un pret in jurul valorii de 1000 de euro, asa cum doreste si Costa, au o comanda ferma din partea mea.
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
#15
Urmaresc si eu indeaproape acest thead, visez si eu la un Brewutus insa e cam peste masura capabilitatilor mele financiare, intr-adevar la o valoare de aprox 1000 euro e foarte tentant, dar din cauza faptului ca suma disponibila ce o am e aprox 300 euro deocamdata ceea ce imi permit e Lelitul PL41TEM (vreau neaparat sa fie cu PID) insa chiar si pe acesta il pot gasi doar SH. Daca printr-o minune se intampla sa mai pun cei 700 euro pana se stabileste achizitia in grup cu siguranta ma voi inscrie si eu, dar sansele sunt mici
Now: Lelit PL92T, Kinu M47
History: Lelit PL41TEM la 9 bari, sita dus IMS, sita Ascaso Precision Filter, Saeco Poemia HD8423, Prolex Mini, Tamper Cafes Richard
 
#16
OK, mai multi mai bine! Poate iese ceva. Am intrebat si eu dc au modele de showroom si la ce preturi, nu am primit raspuns, dar as zice sa mergem pe cele noi, se dovedesc fiabile si asta imi da mai multa incredere. Mai adaugam si un pret bun si tentatia e maxima! Cel mai rau caz posibil, pt piese extram de scumpe, se trimite espressorul inapoi. Probabil nici in Romania nu e stoc de piese f scumpe si se merge pe comanda cand e nevoie. Pretul de expeditie din Olanda in Romania e 31 eur. E de preferat sa nu ajungem in situatia aceasta, dar daca e sa se intample nu e chiar o tragedie. Nu garantez 100% pt acest site, dar am un mare respect pt Olandezi ca natie, sunt oameni seriosi si lucrez cu diverse companii din Olanda de 15 ani. Probleme au mai fost (incurcaturi, trimis comanda gresita), dar mereu s-au rezolvat.

@Macrici (o mica gluma, sper ca e permis): investeste si tu intr-o varianta simpla la "6 din 49" si o lumanare la biserica, avem nevoie si de tine!!!

Update: 3 potentiali doritori la momentul acesta (2 din Constanta si unul din Bucuresti).
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#17
Importatorul din Ro nu ar fi dispus la un discount de grup? M-ar tenta si pe mine daca am lua din Ro
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#18
Liviu zice ca nu, dar cand vom fi un nr respectabil, hotaram si o intrebare nu strica. Poate va fi impresionat (visez eu [Image: biggrin.gif] ) de nr nostru, e posibil sa ofere ceva, cred eu, ca nu la nivelul magazinului din Olanda, vom hotara impreuna la momentul respectiv.

Propun ca data target 1 decembrie, daca mai aveti rabdare pana atunci (sau o saptamana inainte sa ne incadram si  in Black Friday- desi la Brewtus nu au fost reduceri de Balck Friday pana acum)!!!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#19
(14-10-2016, 10:12)Costa79 Wrote: @Macrici (o mica gluma, sper ca e permis): investeste si tu intr-o varianta simpla la "6 din 49" si o lumanare la biserica, avem nevoie si de tine!!!

Pai prin minune cam la asta m-am gandit mai putin la lumanare si biserica (nu prea ma pasioneaza, sa nu zic altfel) Smile
Now: Lelit PL92T, Kinu M47
History: Lelit PL41TEM la 9 bari, sita dus IMS, sita Ascaso Precision Filter, Saeco Poemia HD8423, Prolex Mini, Tamper Cafes Richard
 
#20
Din comentariile anterioare, nu cred ca putem obtine un pret mai bun de la importatorul din ro deoarece nici el nu poate obtine un pret mai bun de la furnizor datorita cererii scazute in Romania. Un pret mai bun se poate obtine doar de la un magazin care are volume de vanzari mai ridicate si poate obtine preturi mai bune de la furnizori. Presupun ca daca ne strangem 5, discountul nu va fi mai mare de 50 de eur. Ar trebui sa incercam sa ne strangem un grup de macar 10 persoane pentru a avea o putere de negociere mai ridicata.
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
#21
Totusi, sa fim si realisti, ma gandesc ca un 5-10% e multumitor, ce e peste sa fie primit, dar sa ne pastram un simt al realitatii. Un 10% duce pretul catre 1034 eur, cat un HX, ceea ce e un lucru de luat in seama.
Dar repet valoarea va depinde mult de nr nostru final, unde-s multi puterea creste!  Cristian88 zice ca obtinut 15% pt ca nu era in stoc si a asteptat 40 zile, dar si pretul era putin mai mare atunci cu 50 eur.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#22
Sa vedem cum decurge totul pana la urma,as fi interesat si eu de achizitie.Sincer,prefer din Ro,insa daca va fi un pret cu adevarat bun cel din Olanda voi vedea.Pe de alta parte,nu mi-e teama ca se va strica ceva la el,mi-e teama de domnii de la curier.
 
#23
10 bucati cred ca nu vinde dealerul local intr-un an... Smile
Daca va strangeti 10, contactati producatorul direct ca sa faceti import.
 
#24
Nu cred ca e sa simplu, pe persoana fizica am refer ( am un prieten f bun cu firma, sigur ne ajuta dc e cazul), dar e o idee. Dupa cum am spus o intrebare nu strica.
Sa identific partile stricate la o instalatie si si comand piesele necesare e parte din meseria mea. Credeti-ma pe cuvant, aparatul asta nu e asa complicat, da e destept face cafea buna,  dar la baza e o constructie simpla din punctul meu de vedere. Nava este o uzina foarte complexa, puteti sa o vedeti ca un mic oras: ne producem singuri energia, apa, gazul inert, etc etc,  varietatea e enorma la fel si constructia echipamentelor.
Aveti incredere, nu e mare chestie sa identifici piesa cu probleme aici.
Citez de la userul Ascarlat, variantele oferite de magazinul din olanda pt a remedia o defectiune:
" Sa il trimit in Olanda si impartim costul transportului.
Sa il repar aici la un dealer autorizat si va achita el costul.
Sa expedieze el anumite piese pe care le pot shimba eu sau la un service. "

Eu personal as alege ultima varianta, magazinul din olanda va va ghida sa identificati defectiune (troubleshooting), forumul ne poate da de asemeni idei, sunt destul useri experimentati si cu pareri f bine documentate tehnic , eu cred ca as fi in stare sa pun de asemeni un diagnostic . Daca magazinul trimite piese, puteti merge la reprezentanta din Romania si cere doar manopera(pt bucuresteni e cel mai simplu asa), dc am inteles bine domnul de acolo e super de treaba,  intelegere si rezolvare se gaseste mereu.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#25
Asta-i tare Smile Pana la urma nu zici rau. 26
 
#26
dap. mai ales ca nu cred ca toti cumparatorii sunt obligati sa aleaga aceiasi varianta si cred ca se poate discuta cu olandezul si in functie de simptome si eventuala pricepere a userului sa se aleaga de fiecare data varianta optima.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
#27
Pe www.caffea.ro un aparat brewtus are pretul de 10570 RON (nu-mi dau seama exact care model).

http://www.caffea.ro/aparate-cafea/apara...ilere.html

Acum realizez de ce Liviu spune ca nu se poat pret mai bun. Daca am judect dupa aceasta diferenta enorma de pret (retail vs forum), e clar ca nu prea e loc de mai bine aici. Sunt convins pur si simplu importatorul roman nu poate aduce echipamentele la preturi competitive din cauza nr redus de aparate vandute, desi vad la multe semnaturi aparatul in dotare, ceva vanzari au fost. Speranta reala pt un pret bun e in Olanda, sa vedem totusi cati doritori serioasi suntem. Sper sa revin cu o oferta oficiala din Olanda cat mai curand....
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#28
Pretul pentru forumisti este:

Expobar Brewtus IV ( Office Leva Dual Boiler ) cu PID, pompa vibratoare si rezervor – 5690 lei(aprox.1260 Euro)  (Dual Boilerul cu cel mai bun raport pret/dotari din lume)

De unde scot cei de la caffea.ro pretul ala ... poate e pretul pentru comodat...
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
#29
Si mai jos de el e un expobar cu 2 boilere la 8600 ron.
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
#30
n-ai de unde sa sti exact care-s posibilitatile importatorului, dar nu asta-i problema, el ofera marfa cu un anumit pret, nu-ti baga mana in buzunar. posibil ca si el daca vede ca de pe forum s-a intrebat de un pret pt o comanda de grup, n-a vrut sa lase la pret si dupa aia n-a mai auzit de ei sa-si puna problema daca intr-adevar asta-i pretul cel mai bun care poate sa-l ofere. oricum ar fi va rugam sa nu antagonizati relatia cu el, ca pana acu am avut o relatie buna cu el, preturile care ni le da nu sunt nesimtite si o relatie antagonizata nu foloseste nimanui.

luati in calcul ca o sa trebuiasca sa asteptati aparatele, nu cred ca olandezul si nici romanul au 5 aparate pe stoc. o ideie pt negociere ar fi sa achitati aparatele in avans (sau macar un avans cat de cat consistent), el sa faca importul daca se poate pe banii vostri sau macar bazandu-se ca imediat ce i-au sosit le-a dat si si-a deblocat banii si poate asa reusiti sa-l fermecati pt o reducere cum vreti.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
  


Forum Jump:


Browsing: 4 Guest(s)