Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Comunitatea de espressomani (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Comunitatea-de-espressomani)
+--- Forum: Marketplace (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Marketplace)
+---- Forum: Prajitorii de cafea si cafenele de specialitate (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Prajitorii-de-cafea-si-cafenele-de-specialitate)
+---- Thread: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj (/Thread-Prajitoria-YUME-Coffee-Roasters%E2%80%8B-Cluj)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Levo - 10-09-2017

Felicitari Yume !...pentru felul in care stiti sa va tratati clientii , cum ambalati / prezentati cafeaua , amabilitatea preluarii telefonice - v-am pus la suflet de mai mult timp , iar acum doar se confirma sentimentul ...multa bafta si sa o tineti tot asa... Cool ...( sa ne putem simti si noi un pic europeni , macar prin intermediul cafelei dvs.... Big Grin ...si a modului exceptional prin care stiti sa o prezentati / prajiti si trimite ...va multumim frumos ).


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Mihai L - 10-09-2017

Au fost mereu atenti la clienti, la toate sugestiile.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Costa79 - 11-09-2017

Inca un lucru pozitiv semnalat ar fi introducerea in cutie a unei poze cu ferma si data cultivarii, am vazut ca un coleg ceruse acest lucru pe alt topic.


Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Mihai L - 11-09-2017

De luni de zile fac asta, muuult inaintea topicului cu pricina.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - adif - 11-09-2017

Si cred ca sunt si singurii, din pacate. Cel putin din ce stiu eu.

Intotdeauna au raspuns cu transparenta maxima solicitarilor forumistilor/clientilor, oricat de relevante, justificate sau dimpotriva, inutile, stupide ar fi fost acestea.

Un bun exemplu de urmat in orice tip de business, nu numai in domeniul cafelei.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Torin - 12-09-2017

Multumesc, Yume!

Am ales sa incep mesajul asa pentru ca tehnic vorbind, nu prea stiu ce sa adaug la ceea ce deja s-a scris. Smile 

A fost prima mea comanda la Yume si am avut o experienta tare placuta. Totul la superlativ, incepand cu convorbirea telefonica initiala cu Delia, discutie deschisa si pe deplin lamuritoare, web site-ul super ok si foarte original (in sensul bun), si terminand cu livrarea DPD, pachetul a parcurs ruta Cluj - Bucuresti in mai putin de 24h.

Unboxingul e wow, asa cum s-a mai scris. Big Grin  Am primit pe langa pachetul de Ethiopia Nefas acele "chestii", nu le voi descrie pentru a pastra surpriza intacta pentru cei ce nu au comandat inca cafea de la Yume.

Mai am de asteptat cam 7 zile pana sa desigilez si sa gust minunatia. Big Grin

Vreau sa fac si o remarca legata de costul de transport, consider absolut rezonabil costul de 10 lei un transport Door to Door Intercity.
In cazul deloc iesit din comun in care se cumpara 2 pungi de cafea, una gata "odihnita", pentru consum imediat, cealalta abia prajita, pentru consum ulterior, deoarece se aplica reducerea de membru espressoman, transportul se plateste practic singur. Smile  Operatiunea necesita putin timing, atat.
Si din acest punct de vedere Yume mi se pare foarte "in carti" chiar si pentru ne-clujeni.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Cafeist - 12-09-2017

Cum se beneficiaza de reducere?


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Lyvyoo - 12-09-2017

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-10-discount-pentru-cafea-la-prajitoria-YUME-Coffee-Roasters%E2%80%8B-Cluj


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Levo - 12-09-2017

(12-09-2017, 21:29)Cafeist Wrote: Cum se beneficiaza de reducere?

  -  Nu stiu daca pentru cei ce depasesc OF-5 se acorda reduceri... Big Grin Tongue ...dar merita intrebat totusi...


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Cafeist - 12-09-2017

Si din 2015 a ramas la fel .... de provizoriu?
Si ce ar insemna OF-5 ? (am o banuiala totusi, conjudetene, pardon acum conationale !  Dodgy )


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - flipu2k - 12-09-2017

(12-09-2017, 19:33)Torin Wrote: Unboxingul e wow, asa cum s-a mai scris. Big Grin  Am primit pe langa pachetul de Ethiopia Nefas acele "chestii", nu le voi descrie pentru a pastra surpriza intacta pentru cei ce nu au comandat inca cafea de la Yume.

Ma simt defavorizat ca sunt clujean, ar trebui sa fac si eu o comanda online sa am parte de bucuria asta Big Grin


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Costa79 - 17-09-2017

Pentru nostalgicii dupa Columbia Trujillo exista ceva asemanator in Etiopia Nefas de la Yume, parca nu este chiar asa fructata, dar pentru mine acest lucru e un plus...


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Lyvyoo - 17-09-2017

Aici voi deschide o discuție si îl invit pe Răzvan sa intre în detalii.
La Festivalul de Aeropress au avut Nefas light roast, adică exact ce nu am găsit în medium roast-ul comandat. Bestială! Mai ales azi la mine acasă pe Brewtus, la 92 de grade. Acolo Marzocco Strada mi-a scos-o usor prea acidă.

Pe de altă parte, a fost mare sfoară în tară ca Yume au trecut la omniroast...

Ce înseamnă de fapt omniroast, dacă există două tipuri de prajiri la Nefas? Light (un punct din trei) si medium (două puncte din trei), cf. etichetei.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Levo - 17-09-2017

Asta insemna ca - al 4th wave - vine cu o prajire de tip ...parlire mai mult... Big Grin ...pana la urma o bem direct din tufa ...asa cum e... Big Grin ( ...doar punem civeta sa o decojeasca... Big Grin ...adica jumatate de punct...)


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - adif - 17-09-2017

Votez si eu o prajire usor lighter pentru Nefas.  Daca asta inseamna din tufa, din tufa sa fie.

In varianta actuala sunt nevoit sa zic pas, din pacate. Ramane prea fructata pentru cei ce prefera ciocolata si prea bitter pentru cei ce prefera fructele. Nu poti sa impaci si capra si varza.
Inteleg ca sunt multi fani, dar eu personal nu o inteleg.
Evident ca aparatele sunt diferite, iar ce merge pe unele nu merge pe altele, probabil.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Lyvyoo - 17-09-2017

E vorba de preferințe de gust fata dr un anume stil de prăjire, nu de aparate


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - adif - 17-09-2017

Ma refeream la Strega. Probabil ca un lever scoate mai putin bitter din cafea.
Dar sigur, in final este vorba de gusturi.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Levo - 17-09-2017

Nu , ...dar acu' pe bune ...prajirea asta omniroast - noul trend - inseamna si mai multa aciditate implicit ...si de la prea multa aciditate , pe mine ma apuca foamea... Big Grin ...la propriu...Nefas-ul , asa cum l-am primit eu prajit , la doua puncte , era numai bun si dulce , consistent , cremos , fara bitter...pentru mine excelent , acum daca al face light rau...trebuie sa-i scad aciditatea cu o baza ...nu ?... Big Grin ...deci dupa cafea nu mai urc la volan... Cool ...


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - adif - 17-09-2017

Cum am zis, fie e diferenta intre aparate, fie am primit-o eu prajita diferit. Inteleg ca si Lyvyoo la fel.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Lyvyoo - 17-09-2017

Exista doua tipuri de Nefas, ligh si medium roast. Eu le-am incercat pe ambele si mi-a placut cea light. Cealalta, din cate vad in ultimile doua luni, a primit o gramada de aprecieri pe forum, lucru care adevereste cele discutate si cu Razvan, anume ca majoritatea clientilor prefera echilibrul. Mai exista si 10% care vor...dezechilibru Smile In cazul Nefas, e bine ca exista doua variante, ca sa aleaga fiecare ce-i place. 
Cand va avea timp, sigur ne va explica Razvan ce inseamna omniroast in viziunea sa, caci asta nu intelegeam eu exact la ce se refera, devrem ce existau doua tipuri de prajire pentru aceeasi cafea.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - adif - 17-09-2017

Nu stiu daca neaparat dezechilibru.
Sa rezum, eu sunt nemultumit de bitter. La randul sau, @Levo aprecia ca nu a regasit nici urma de bitter. Inseamna ca ne dorim acelasi lucru(?). Wink

Echilibru inseamna bitter? Daca iei o cafea fructata nativ si ii "adaugi" un gust amarui, inseamna ca ai echilibrat-o? Sau este exact invers?!
Daca vrei echilibru alegi din start o cafea echilibrata (eu nu cumpar Brazilia, de ex.).
Cel putin asa inteleg eu lucrurile.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Mihai L - 18-09-2017

(17-09-2017, 23:46)adif Wrote: Echilibru inseamna bitter? Daca iei o cafea fructata nativ si ii "adaugi" un gust amarui, inseamna ca ai echilibrat-o? Sau este exact invers?!
Acel gust provine de la modul de prelucrare a cafelei, nu a fost adaugat cumva la prajire.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - adif - 18-09-2017

Este evident. Vorbeam doar la figurat, referindu-ma la gradul de prajire (sau ROR, dupa cum se discuta pe alt topic).


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - razvan.yume - 19-09-2017

Vă mulțumim mult tuturor pentru aprecieri. Este o satisfacție imensă când primim aceste mesaje din partea voastră. Ele ne ghidează pe drumul propus și ne confirmă corectitudinea direcției. Momentul este propice să detaliez puțin despre gradele noastre de prăjire. Pe site avem o descriere succintă: https://yumecoffee.ro/grade-de-prajire.
Așa cum am procedat și noi la început, mulți prăjitori separă profilurile/gradele de prăjire în două categorii:

  1. Espresso, moka pot și eventual Aeropress;
  2. Filtru manual, ibric, French Press, etc  
În timp am ajuns la concluzia că nu este corectă abordarea și am schimbat-o. Rațiunea e simplă. Poți prepara, în toate modurile pe care le dorești, cafele prăjite:
  1. Ușor (Agtron 65-70, umiditate 1,5-1,7%, densitate 480-540g/l)
  2. Mediu-ușor (Agtron 60-65, umiditate 1,4-1,5%, densitate 430-500g/l)
  3. Mediu (Agtron 55-60, umiditate 1,3-1,4%, densitate 380-450g/l)   
Cifrele de mai sus sunt orientative și curbele de temperatură cu care ajungem la aceleași valori pot varia și schimba radical gustul final, dar acest complex aspect al profilurilor de prăjire nu face obiectul acestei postări.  
Omniroast s-ar defini ca un profil și grad de prăjire potrivit pentru orice metodă de preparare: espresso și/sau metode alternative.
Privit din această perspectivă, afirmația corectă este că noi prăjim multiple omniroast-uri. La gradul de prăjire mediu ajungem doar cu blendul premium Eclectic, iar pentru prăjire ușoară alegem doar anumite cafele, prin rotație, și le recomandăm clienților cunoscători.
Concluzia e simplă: majoritatea cafelelor din oferta noastră sunt prăjite mediu-ușor.
Nu putem, nici nu ne dorim, să impunem clienților să nu facă espresso din cafele prăjite ușor. Nici să nu-și facă filtru din prăjiri medii-ușoare sau medii. Totul depinde de gusturi, pricepere și aparatură, mai ales în cazul preparării espresso.
De obicei clienții nu respectă timpul de odihnă și solubilizare, iar pentru a trage shot-uri dintr-o cafea prăjită ușor, după 10 zile de la prăjire (nici nu îndrăznesc să spun mai puțin), ai nevoie de o râșniță foarte bună, un aparat cu stabilitate termică bună, cunoștințe avansate, pentru a contracara parțial lipsa solubilității, dar și gusturi orientate spre o aciditate pronunțată.
Realitatea este că sub 10% dintre clienți pot bifa toate capitolele enumerate. Din acest motiv insistăm asupra perioadei de odihnă de cel puțin 10 zile, unele cafele ușor prăjite strălucind chiar la 20 de zile. Recomandarea nu provine dintr-o intenție meschină de a vinde cafele vechi, din contră, avem situații în care nu reușim să oferim cafele odihnite clienților, datorită rulajului și fluxului de producție gândit pentru prospețime.
Experiența ne arată că gradul de solubilitate este direct proporțional cu perioada de odihnă. Reversul medaliei este disiparea treptată a aromelor mai volatile, cu coeficient de volatilitate între 1 și 14, numite și de top, caracterizate de prospețime: citrice, fructe de pădure și unele flori (lavandă) sau ierburi aromatice (salvie). Ele se atenuează treptat și devin aproape insesizabile după aproximativ 6 săptămâni. Pentru cei care pun în prim plan aceste arome și aciditatea specifică, recomandăm consumul în espresso între 10 și 20 de zile de la prăjire.
Proaspăt e excelent, dar cât de proaspăt și ce grad de prăjire am eu nevoie pentru espresso?
Răspunsul la această întrebare numai voi îl puteți găsi, ca urmare a multiplelor încercări. Recomandările noastre sunt bazate pe informațiile pe care ni le furnizați.

Pentru metodele alternative, odihna minimă pe care o recomandăm este de 4 zile, pentru a se disipa ușorul gust de fum, rezultat în urma reacțiilor de caramelizare. Dacă știi să-ți ajustezi măcinătura, temperatura apei, timpul și rutina de turnare, poți să faci un filtru manual sau un AeroPress excelent dintr-o cafea prăjită mediu-ușor. 
Noi nu recomandăm prăjirea medie pentru metode alternative, dar există și clienți cu astfel de gusturi.
Nu recomandăm zahărul în cafea, dar undeva pe un colț de măsuță există zahăr brun.

Nici laptele în cafea nu îl promovăm, dar dacă ne călcați pragul vă facem cu drag un capuccino, un latte sau un espresso macchiato.
Acest domeniu este în primul rând despre oameni și gusturile lor, iar termenul "cafea proaspăt prăjită" o umbrelă uriașă. 
Am mai spus-o și nu am o problemă să mă repet: nucleul prăjitoriei Yume sunteți voi, clienții noștri.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - maki - 07-10-2017

a ajuns in mainile mele o punga de ETIOPIA BURTUKAANA, NATURAL.

extraordinara!


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - razvan.yume - 09-10-2017

(07-10-2017, 18:00)maki Wrote: a ajuns in mainile mele o punga de ETIOPIA BURTUKAANA, NATURAL.

extraordinara!

maki,

Ne bucură satisfacția ta referitoare la această cafea deosebită.

Am avut-o și sezonul trecut, de asta am ținut să vă oferim anul acesta cel mai bun lot de Burtukaana (Lot 9 Gutiti).

Și pentru că merită o prezentare mai detaliată:

Ethiopia Burtukaana Natural Lot 9 Gutiti
Stația de procesare de la care provine acest lot de cafea verde remarcabil îi aparține lui Alemu Bukato, fiind situată în zona Banko Gutiti, regiunea Kochere. 650 de producători mici din împrejurimi furnizează zilnic cantități foarte mici de cireșe de cafea la această stație, care face în permanență eforturi pentru creșterea calității procesării și sortării. Ca urmare, majoritatea cafelei procesate aici este de grad calitativ 1. Suprafețele deținute de producători sunt foarte reduse, media fiind sub un hectar, iar multe loturi sunt organice datorită acestei abordări de subzistență. Pe un hectar se găsesc sub 1500 de arbuști, iar fiecare produce 100-200 grame de cafea verde. În regiune se cultivă multiple soiuri locale îmbunătățite, cum ar fi Certo sau Wolisho, combinate cu cele native, tranferate din pădure pe parcelele familiale. Toate aceste varietăți sunt denumite generic ca "Ethiopian Heirloom" (soiuri etiopiene native străvechi). Producția de cafele excepționale prin procedeul uscat, numit și natural, necesită o atenție la detalii superioară procesării prin spălare, pentru un nivel calitativ echivalent. Cele mai frumoase cireșe sunt atent selectate manual, fiind eliminate unele excesiv sau insuficient coapte, pentru a obține o cafea dulce, fără defecte ale profilului aromatic. Procesarea loturilor naturale are loc spre sfârșitul recoltei, când în zonele aflate la mare altitudine este perioada de vârf a culesului. Prima fază de uscare este crucială și cireșele sunt așezate în straturi subțiri pe paturi înălțate, pentru a ajunge în faza de stafidă (25% umiditate) în câteva zile și a evita aromele fermentate prea pregnante. În faza a doua, de la 25% la 12% umiditate, se așează în straturi multiple și este permanent întoarsă și amestecată, cu perioade de odihnă la prânz, când este acoperită cu pânză pentru umbrire.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Lyvyoo - 09-10-2017

Daca explicatia tehnica data de Razvan din 19 sept. a fost prea..profesionala Smile , dupa ce am terminat si kenya lor light (bestiala) de la campionatul de aeropress si dupa ce am discutat si cu alti useri care sunt convinsi ca omniroast inseamna un singur tip de prajire bun la toate, aplicat la Yume ca un grad de prajire mai "apasat" fata de trecut, as sumariza popular mai simplu:

- omniroast inseamna "cafea buna la toate", indiferent de metota de preparare
- omniroast nu inseamna un singur grad de prajire "bun la toate" ci mai multe grade de prajire "bune la toate", din care poti alege.
- odata ce ai baut o cafea omniroast de la Yume si ti s-a parut ca nu e in stilul tutti frutti, uita-te pe ambalaj si vezi cate puncte are la nivelul de prajire ( maxim 3). Daca vrei mai multa aciditate si fructe, alege cafeaua cu un singur punct din trei. Daca vrei solubilitate mai mare, corp mai pronuntat, bineinteles fara excese de bitter, atunci alege omniroast-ul cu doua puncte din trei. 

Precizez toate astea pentru ca din anumite discutii personale am constatat ca exista si in prezent o confuzie (am facut-o si eu) intre termenul de "omniroast" si realitatea din teren cu mai multe grade de prajire. Poate ca si omniroast ar trebui redenumit in omnibrew Smile


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - RaduCarutasu - 09-10-2017

(09-10-2017, 11:24)Lyvyoo Wrote: .........
- omniroast inseamna "cafea buna la toate", indiferent de metota de preparare
- omniroast nu inseamna un singur grad de prajire "bun la toate" ci mai multe grade de prajire "bune la toate", din care poti alege.
- ....... Daca vrei mai multa aciditate si fructe, alege cafeaua cu un singur punct din trei. Daca vrei solubilitate mai mare, corp mai pronuntat, bineinteles fara excese de bitter, atunci alege omniroast-ul cu doua puncte din trei. 
...........

Ar fi fost nedrept sa se creada ca un anumit soi de cafea este bun doar prajit intr-un singur mod. Mai mult, prajit astfel sa aduca rezultate maxime in ceasca, indiferent de metoda de preparare. 
Ar fi o abordare ce ar putea fi sustinuta de prajitoriile mari, de volume; cele mici ar putea sustine un cu totul alt punct de vedere. 
Dupa cei cativa ani de cand prajesc acasa ceea ce consum, am ajuns la concluzia ca orice cafea poate fi diferit buna, atunci cand este prajita diferit.
Acest "diferit buna" inseamna ca prajirea diferita aduce in ceasca solubile diferite si, in consecinta, gusturi diferite.
O prajire unica nu poate decat sa pozitioneze paleta gustului intr-o anumita zona (fie aceasta una mai luminoasa, mai echilibrata sau mai profunda), eliminand o serie de solubile care fie nu s-au dezvoltat fie au fost distruse in cadrul proceselor chimice care se deruleaza pe durata diferitelor faze ale unui process complet de prajire.
Mai mult, o cafea prajita intr-o anume zona, degazata mai mult sau mai putin si care nu imi place rasnita cu cutite plane sa fie foarte buna pe conice si invers.

Acum intreb si eu, faptul ca se vorbeste de omni roast, cu unul doua sau trei puncte, pentru un gust mai acid, fructat sau pentru un altul cu corp mai pronuntat samd... nu inseamna ca vorbim tot despre grade de prajire (light, mediu, dark), din care fiecare sa aleaga dupa gust, metoda de preparare si, nu in ultimul rand, dupa tipul de echipament.
De ce sa nu facem un blend din aceeasi cafea prajita universal (omni) dar pe puncte, in diferite proportii, pentru a avea o combinatie complete de gusturi, care ar putea fi balansata spre orice zona ( acida, fructata, echilibru, complexa)?


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - adif - 09-10-2017

In ce ma priveste, daca am inteles bine, cat timp exista un singur grad de prajire pentru un sortiment dat, tot nu vad utilitatea practica pentru consumator a acestei filosofii "omniroast". Este doar un mod de a interpreta lucrurile la nivel teoretic, dar nu si practic, neavand alternative.

Din punctul de vedere al prajitorului este altceva. Pentru el inseamna o simplificare semnificativa, pentru ca nu mai trebuie sa prajeasca in doua moduri distincte, espresso/filtru, prajirea fiind universala (pentru acelasi sortiment).

Sa compari grade diferite  de prajire intre sortimente diferite este complet inutil. Este relevanta o comparatie intre un grad de prajire de un punct pe un sortiment ciocolatiu cu unul de doua puncte pe un sortiment fructat? Care este mai acida? Care mai echilibrata?

Aceste puncte nu inseamna altceva decat faptul ca prajitorul isi mentine stilul de prajire, oricare ar fi acela, prajirea fiind adaptata in acest sens diferitelor soiuri de cafea.

Da, un blend prajit in mai multe moduri ar fi ideal, dar este exact opusul scopului urmarit de omniroast.


RE: Prajitoria YUME Coffee Roasters​, Cluj - Lyvyoo - 09-10-2017

Vedeti, si adif a ramas confuzat  cu omniroast-ul asta Smile  Adica el a inteles, ca si mine initial, ca exista un singur grad de prajire si atat. Evident ca nu poti compara puncte de pe ambalaj, pe diagonala, cu alte cafele.

De fapt, ceea ce am descoperit eu la campionatul de aeropress, este ca aceleasi boabe verzi (Kenya sau Ethiopia Nefas) de la Yume sunt  prajite in mai multe moduri, si asta inteleg ei prin omniroast. Totodata, sunt prajitori care folosesc termenul de omniroast ca si prajire unica, fara desosebiri intre gradele de prajire sau modalitatile de preparare. De aici confuzia.

Mai sunt si alti prajitori care prajesc aceeasi cafea in doua moduri, filtru si espresso, de obicei prajirea de filtru fiind de nefolosit in espresso. Exemplu -  cafeaua oficiala a compettiei de Aeropress, un blend de la The Barn, era bestiala pe Aeropress dar extrem de acra (si o spune un fan aciditate) pe espresso, chiar si la 97 de grade pe Brewtus-ul meu. Ei nu ar putea spune ca folosesc metoda omniroast, dar nu pentru ca au variante de prajire diferite ale aceleiasi cafele ci pentru ca niciun grad de prajire nu este universal ca si preparare, espresso iesind efectiv acru din varianta de brew. Cam asa as traduce eu filosofia lui Razvan pe aceasta tema Smile  O sa ne lamureasca el cand are timp, caci stie cel mai bine ce a implementat.