• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

site si portafiltru nepresurizat 53mm

Salut baieti,
aveti idee de unde as putea achizitiona daca se poate in tara un portafiltru nepresurizat si site profesionale pentru o Poemia?
diametrul 53mm.
cei de la mag-pro, m-au tratat cu o lipsa de profesionalism, si mi-au spus ca nu au nimic pe 53mm, nici macar site(greu de crezut).
o sugestie? un sfat?
Saeco Poemia HD8325, Lelit pl43mm, naked portafilter, tamper 53mm, pitcher :).

Reply
Daca ai portafiltrul original de la Poemia poti sa-l faci nepresurizat. Doar scoti plasticele din el. Poti sa-l faci chiar bottomless. Eu mi l-am taiat singur. Nu e foarte greu. Portafiltrul meu nu mai avea deloc plastic pe el.
Sita nu se merita sa o schimbi. Mai bine mai strangi un ban si-ti iei un espressor mai bun.
Bezzera Strega, Mazzer Major, Lelit PL41PlusT, Mahlkonig Vario.

Reply
(18-02-2013, 23:07)Pascalau Wrote: Daca ai portafiltrul original de la Poemia poti sa-l faci nepresurizat. Doar scoti plasticele din el. Poti sa-l faci chiar bottomless. Eu mi l-am taiat singur. Nu e foarte greu. Portafiltrul meu nu mai avea deloc plastic pe el.
Sita nu se merita sa o schimbi. Mai bine mai strangi un ban si-ti iei un espressor mai bun.

Cum ai facut bottomless?
Daca tai partea de jos nu mai poti prinde manerul cu suruburi.
Ai sudat cumva un alt maner?

Mersi
Gaggia Classic + PF Bottomless + OPV Bezzera + VST RDGL 15g + Teava Silvia V3 + PID Espressuino + Pressure Sensor + Volumetric Sensor + Teava Preincalzire + Manometer + Mazzer Major Doserless Mod + Hario Mini Mill stepless + Tamper inox 58mm + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino

Reply
Am facut manerul dintr-o bucata de platband galvanizat care inconjoara portafiltru si pe care i-l strang cu un surub peste acesta. Nu este foarte fromos dar scapi de plastice. Nu am portafiltrul la indemana ca ti-as trimite o poza...
Bezzera Strega, Mazzer Major, Lelit PL41PlusT, Mahlkonig Vario.

Reply
salut

aici ai filmuletul cum sa faci portafiltru nepresurizat http://www.youtube.com/watch?v=kV31qWRlBD4
eu am avut saeco hd 8323 pana la lelit si am urmat pasi din acest videoclip.
partea buna este ca poti reface filtru presurizat daca vei dori vreodata prin remontarea plasticelor.
Expobar Office Leva EB-61 1 GR + Eureka Mignon + Hario Mini Mill + Concept Art:c.espresso, c.cappuccino + Latiera Motta 50cl + termometru lapte concept art+ IMS 16/20g +IMS E61 200IM

Reply
Unde se gaseste sita nepresurizata (de 53 mm) pt. Philips-Saeco HD8323 Poemia Focus ?
Imi trebuie pt. varul meu una dubla.
Lelit PL 41 TEM + Lelit PL 043 MM + pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, Kinu M-47

Reply
(20-02-2013, 20:09)sorin2505 Wrote: Unde se gaseste sita nepresurizata (de 53 mm) pt. Philips-Saeco HD8323 Poemia Focus ?
Imi trebuie pt. varul meu una dubla.

Aici doar ca e 60USD + transport, au si varianta bottomless.
Eu efectiv am scos partea de presurizare din portafiltru si folosesc sita originala, se poate monta inapoi, oricand.

Attached Files Thumbnail(s)

Gaggia Classic + PF Bottomless + OPV Bezzera + VST RDGL 15g + Teava Silvia V3 + PID Espressuino + Pressure Sensor + Volumetric Sensor + Teava Preincalzire + Manometer + Mazzer Major Doserless Mod + Hario Mini Mill stepless + Tamper inox 58mm + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino

Reply
Doar sita s-ar putea sa se potriveasca cea de pe La Spaziale caci tot pe 53 merge. Asta inseamna sa dai o fuga cu portafiltrul la un magazin de piese. In B gasesti la echipamentehoreca.ro
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Din pacate el nu este in Buc, dar sa vad ce gasesc la echipamentehoreca.ro
Daca e tot pe 53 cred ca ar trebui sa mearga...
Lelit PL 41 TEM + Lelit PL 043 MM + pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, Kinu M-47

Reply
din pacate pe site nu sunt listate sitele de ''la spaziale''. Sad si eu nu sunt din Buc.
Saeco Poemia HD8325, Lelit pl43mm, naked portafilter, tamper 53mm, pitcher :).

Reply
(21-02-2013, 11:30)sorin2010 Wrote: din pacate pe site nu sunt listate sitele de ''la spaziale''. Sad si eu nu sunt din Buc.

Cred ca trebuie incercat mail, sau tel.

Reply
Am sunat azi la echipamentehoreca.ro si au spus ca nu au decat de 58 - Gaggia, dar au primit unele cu niste coduri gresite si dimensiuni aiurea, care e posibil sa se potriveasca.
Ei nu pot sa masoare, au zis sa ma duc eu acolo cu portafiltrul in brate sa vad daca se potriveste ceva Big Grin
Pai portafiltrul pt. care vreau eu sa cumpar, e la Slatina....
Offf...greu cu comertul asta dom`le Sad

Reply
Salut,
In cazul lui Leleit PL41TEM, aparatul vine cu doua site: una de 7g iar cealalta de 14g.
Mai sunt si alte site pentru cantitati mai mari, cum vad ca exista in cazul sitelor VST?(18g,20g). Daca da, de unde pot fi cumparate.
Multumesc
Expobar Brewtus IV, site IMS Competition/VST/EP HQ, Ceado E5P / Kinu M47

Reply
Nu prea. Doar sa investighezi alte marci care folosesc diametrul de 57mm.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(18-02-2013, 22:27)sorin2010 Wrote: Salut baieti,
aveti idee de unde as putea achizitiona daca se poate in tara un portafiltru nepresurizat si site profesionale pentru o Poemia?
diametrul 53mm.
cei de la mag-pro, m-au tratat cu o lipsa de profesionalism, si mi-au spus ca nu au nimic pe 53mm, nici macar site(greu de crezut).
o sugestie? un sfat?

astazi trecand prin flanco am probat portafiltrul de pe gaggia carezza deluxe si am vazut ca se potriveste perfect, unde mai pui ca acesta este tot din inox

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)