Hello There, Guest! Login Register


Salutare

#1
Salutare tuturor,

Numele meu este Cristian Radu, vin de pe forumul softpedia si am capatat virusul espresso-ului bine facut de vreo 5-6 ani (relativ tarziu).
Am avut Gaggia Baby+Rocky MDF acum am un Melita automatic si voi face de nou trecerea la combinatia grinder+espressor semi-automat cat de curand.
 
Reply
#2
dar chiar asa, nu il saluta nimeni pe omul asta?
Salut Radu!
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#3
Chiar ca... Bun venit Smile

Apropo, ai observat o diferenta colosala intre sistemul rasnita+espressor si automatul Melita (ca si calitate a espresso-ului) ?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
salutare

..si bine ai venit pe acest forum.
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#5
(10-11-2012, 11:10)Lyvyoo Wrote: Chiar ca... Bun venit Smile

Apropo, ai observat o diferenta colosala intre sistemul rasnita+espressor si automatul Melita (ca si calitate a espresso-ului) ?

Da. In ultima vreme incepe sa nu-mi mai iasa nicio cafea cum trebuie la melita, doar un singur sortiment de cafea de la Starbucks mai merge.
Ce ma scoate din sarite e ca toate cafelele "uscate" (spre deosebire de cele uleioase) care le-am luat ies acre. Habar n-am ce gust au cafelele "uscate" defapt, si e inutil sa mai incerc deocamdata.

De-abia astept sa trec din nou la expressor manual.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)