• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Salutare

Salutare tuturor,

Numele meu este Cristian Radu, vin de pe forumul softpedia si am capatat virusul espresso-ului bine facut de vreo 5-6 ani (relativ tarziu).
Am avut Gaggia Baby+Rocky MDF acum am un Melita automatic si voi face de nou trecerea la combinatia grinder+espressor semi-automat cat de curand.

Reply
dar chiar asa, nu il saluta nimeni pe omul asta?
Salut Radu!
La Spaziale 3000 (2 grupuri) | Mazzer Mestre (Super Jolly) | naked PF | 53mm steel/wood tamper | Aerobie Aeropress | Mahlkönig Vario | Bodum Frenchpress | Hario V60 dripper| Kalita kettle 0,7l | Tiamo K01 dripper | Butlers Moka 1 cup | Incalzitor apa Electrolux | etc...

Reply
Chiar ca... Bun venit Smile

Apropo, ai observat o diferenta colosala intre sistemul rasnita+espressor si automatul Melita (ca si calitate a espresso-ului) ?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
salutare

..si bine ai venit pe acest forum.
Expobar Office Leva EB-61 1 GR + Eureka Mignon + Hario Mini Mill + Concept Art:c.espresso, c.cappuccino + Latiera Motta 50cl + termometru lapte concept art+ IMS 16/20g +IMS E61 200IM

Reply
(10-11-2012, 11:10)Lyvyoo Wrote: Chiar ca... Bun venit Smile

Apropo, ai observat o diferenta colosala intre sistemul rasnita+espressor si automatul Melita (ca si calitate a espresso-ului) ?

Da. In ultima vreme incepe sa nu-mi mai iasa nicio cafea cum trebuie la melita, doar un singur sortiment de cafea de la Starbucks mai merge.
Ce ma scoate din sarite e ca toate cafelele "uscate" (spre deosebire de cele uleioase) care le-am luat ies acre. Habar n-am ce gust au cafelele "uscate" defapt, si e inutil sa mai incerc deocamdata.

De-abia astept sa trec din nou la expressor manual.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)