Hello There, Guest! Login Register


k30 vs Home Vario

#31
Oricat de carcotasi am fi ,Vario ramane o rasnita foarte buna cu plastic sau fara plastic.In general nu iubesc marketingul agresiv.Respect insa ceea ce experienta serioasa impune.Punct.In rest ,dupa posibilitati putem incerca diverse exercitii literare mai mult sau mai putin reusite.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#32
Multumiti posesorii de Vario Home...multumita toata lumea...dar nu mi se pare corect sa se induca ideea ca miglior upgrade de la Lelit pl 43/44 , Acaso 1/2   , Eureka Mignion este Vario Home . Eu nu contest ca poate sa fie o rasnita buna dar in aceasi raza de pret sunt alternative mai bune ( cel putin pe hartie ) .  Dupa aia ....fiecare e liber sa-si cumpere ce vrea dar constient ca stie toate alternativele . Eu pun niste poze in care se pot confrunta caracteristicele de la Vario ( poza fara imagine masina )cu doar 2 din rasnitele care le-am gasit eu . A se nota si sitemul de reglaj al macinarii : simil Mazzer la fiorenzanto si tipic Eureka. [Image: 2j5x6p5.jpg]
[Image: 24xnp76.jpg]  [Image: 41hjp.jpg]
 
Reply
#33
Vario Home a avut succes worldwide (deci nu vorbim de Romania aici) datorita faptului ca furnizeaza macinatura de calitate foarte buna (cu un gust ce sare de obicei din zona ciocolatei, ducandu-se spre zona mai sprintena) iar in Romania a avut preturi intre 1500 (la Black Friday) si 1700 de lei, de ceva timp fiind 1800 (se pare ca nemtilor le merge bine si tot scumpesc). 450-500E cat mai  costa prin alte parti, nu cred ca face. Eu cand mi-am luat Vario acum 4 ani, am rascolit foarte bine home barista, si comparatia acesta a lui Jim Schulman , care in blind a scos rezultate in ceasca peste Mazzer mini, a fost decisiva  pentru mine ca si alegere. Mai departe fiecare om care a cautat informatii pe net (sunt chiar foarte multe postari pro si contra pe toate forumurile internationale) a tras concluzia personala, venita din tot ce inseamna constructie, reglaje, macinatura, retentie, marime, zgomot, design etc.   

Azi sau maine o sa vedem si lista lui Beantec pentru Espressoman si concurenta in zona aceasta de pret a lui Vario se va intensifica si in Romania (cu Ceado, Fiorentzato etc.). Oricum, considerand si site-urile de afara, concurenta era si pana acum. Doar ca suntem diferiti ca si nevoi si preferinte, si trebuie sa respectam alegerile fiecaruia. Asa, daca ne luam doar dupa specificatii, nu cred ca se poate gasi o alta rasnita mai ieftina, cu specificatii si constructie peste Macap MC4, care costa  1400 de lei. De ce as da inca 100E pe Nano? Sau cate rasnite bat la pret specificatiile lui Ceado E5P de 500E?  Si totusi vad ca nu au o popularitate asa mare la noi pe forum. Asta vreau sa spun, ca suntem diferiti si fiecare alege cu ochii mintii lui, in functie de sistemul lui personal de valori. Iar spre fericirea noastra, plaja de europeana de alegeri este foarte mare.

Treaba cu retentia este falsa atat timp cat ai o manuala, o rasnita cu dozator si te ocupi de pensulare / pompare dupa fiecare sesiune, una doserless la care ii poti scoate capacul palniei de evacuare (ex. cum am avut eu Cunil Tranquilo) sau o rasnita profi SH pe care o modifici cu polizorul cum vrei. Cand ai trecut pe alt tip de rasnita, cum sunt cele electronice sau cele casnice normale gen Ascaso, atunci cele 3-4-10-14-23g (depinde de model) unghiul de privire spre domeniul retentiei se schimba. Chiar ieri vorbeam, cu AdrianT si la cat de tehnic il cunoastem, nici macar el nu este impacat permanent cu solutia curatarii manuale la fiecare rasnire (majoritatea  facem sesiuni single shot, din ce citesc), si are dreptate in ce imi spunea, ca trebuie sa studiem mai in amanunt solutia Mahlkonig Vario K30 (eventual sa aiba cineva chef sa o desfaca de tot, daca tot suntem o comunitate) pentru a se putea inspira din design-ul canalului si alti useri care vor sa isi modifice modelul de rasnita italiana clasica ce are acel canal orizontal, adunator de cafea. Poate obtin de la Sefan Farago, candva, asemenea cadre detaliate...

Altfel, din ce vad pe forum, acele 3-4-5-X grame de cafea nu sunt considerate de aruncat pentru multi dintre userii acestui forum. Iarasi, nu ii putem certa pentru decizia lor, mai ales ca de multe ori aud ca se face un shot, apoi mai tarziu altul, apoi mai tarziu mai bea partenera altul, mai vii de la munca mai tragi si tu unul etc. In acest regim s-ar aduna multa cafea aruncata, iar media preturilor platite in Romania pentru un kg de cafea proaspat prajita este de aprox. 100-120 lei, deci nu e neaparat ieftin sa arunci mereu cafea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#34
Hai cu lista  Big Grin.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#35
Lyvyoo eu sunt foarte multumit de raspunsul tau si ca ai enumerat  alte alternative ( ceado, mcap)  . Deci pot sa sa zic linistit, parafrazand celebra propozitie cu viata dupa moarte, ca ......EXISTA RASNIRE dupa Vario Home !!!! Smile
 
Reply
#36
Unii vom ramane muritori,ce sa-i faci!? Sleepy  Sad Personal sunt mult mai preocupat ,dupa un an si ceva de espresso zilnic, de incercarea cat mai multor soiuri de cafea. Mijloacele oricat ar fi de importante in diversitatea si complexitatea lor ,cu implicita diferentiere specifica desigur,concura la atingerea scopului propriu-zis fara a i se putea substitui vreodata.Cu alte cuvinte ,doar din cafea faci espresso, celelalte sunt mijloace pe care le folosesti.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#37
Organon ...imi cer mii de scuze !!! Sad. Nu era catusi de putin in intentia mea sa minimalizez echipamentele celorlati colegi. Sincer eu am vazut extractii  de invidiat la multi  colegi cu Gaggia ( tu ,Gozmin ...). Mult peste ce scot eu acum Sad. Sunt super convins ca pasiunea bate masinile cele mai complexe. 57
 
Reply
#38
(09-03-2016, 20:11)zuluafonu Wrote: Hai cu lista  Big Grin.

E incompleta pana la ora aceasta, caci e un mare targ in Hamburg unde participa si Cosmin, iar timpul a fost limitat. Daca se intregeste in weekend atunci o si public. Pana una alta, offtopic, pe Instagram la Beantec am vazut deja noile upgrade-uri ale Brewtus-ului meu  :Smile

[Image: manere_zpsu7agidrc.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#39
Facem o comanda de grup cand va fi cazul?
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#40
Pai vor fi in Romania si astea. Vom vedea pe topicul respectiv cand va fi inaugurat, in curand.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#41
Cool
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)