• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Vand espressor Bezzera BZ10 SPM

Dupa doi ani si 10 luni ma despart de dragul meu BZ10. De ce ? Vreau sa trec la E61, eventual DB.

Espressorul arata precum in pozele de mai jos (facute azi), adica nota 9.5/10 la aspect, asta ca sa iau in considerare micii "paianjeni" de suprafata care se mai fac pe inoxul lucios, de la plimbatul cestilor. Dupa cum scriam mai demult pe blog, espressorul a fost cumparat nou, din Germania, de la Stoll Espresso, si are presiunea coborata la 9.5 bar, fara scurgeri de apa sau vreun zgomot ciudat. De altfel am fost ferit de probleme de service.

Tot timpul folosirii (trei shot-uri pe zi) a "baut" apa de la un filtru/dedurizator Everpure Claris, intretinut prin schimbarea cartusului anual, deci espressorul nu are probleme de calcifiere, neexistand depuneri albe pe nicio iesire si nici sunete specifice.

Accesorii incluse:
- un portafiltru fara fund cumparat cu 40E tot de la Stoll
- un portafiltru normal, cu doua iesiri
- inca un cap de teava de aburi, luat separat, cu doua gaurele, fata de cel original al meu care avea 4 gauri si era mai dificil de folosit ca incepator in latte-uri + garnitura de rezerva la imbinarea cu teava
- un set de 4 cesti cu farfurioare, pentru espresso (cele din poza), noi evident, de la o cafenea Bristot
- sita blind pentru backflush
- sitele de 7 si 14g vor fi cele noi, de pe achizitia care urmeaza sa o fac (in prezent am VST si le pastrez)
- peria de curatare si tamperul de plastic din pachetul espressorului.

Predare personala in Bucuresti, eventual cu ajutor in instalare daca e nevoie Smile In tara il trimit doar daca aveti drum prin Bucuresti sau daca aveti o cunostinta care sa-l ia. Nu il las pe mana curierului.

Pret: 2950lei, de la 3200 lei, nenegociabil.

Mail: contact@liviufratila.ro
Te.: 0721.168.198
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

pfa , ce frumusete Smile
Expobar Brewtus IV , M Vario , VST , Dinamometric , Knock Box , V60 , Hario Mill and more

2950 lei, ultimul pret!
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Cum zic colegii espressomani, se poate inchide Smile

bravo si... asteptam noua semnatura. Inspira-ne!
Gaggia Classic, Lelit PL043MM, Ridgeless VST 18g, Hario Mini

Inca aprofundez ideile vehiculate in topicul de aici Smile Dar brewtus 4 e atat de tentaaaant....

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)