Hello There, Guest! Login Register


Un prajitor pentru acasa de unde se poate cumpara ?

Da, @renatoa,
"prajitor ieftin si bun " eu ceream pe alt topic.?
In loc sa criticati orice incercare de a ajunge la "ieftin si bun" sau macar la ieftin si suficient de bun pentru nepretentiosi, nu mai bine il sustinem si apreciem pe colegul @renatoa in cautarea acestor nestemate care sunt greu de gasit intre atatea sticle colorate ?
Americanii au salarii mai mari ca noi si inca prajesc pe poppere nemodate si pe stiffere . De ce la ei sunt apreciati acei pionieri si la noi nu ?
Multumesc @renatoa pentru curajul si stiinta de a cumpara acel prajitor doar privind cateva poze. Nu toti stim sa facem aceste alegeri.
Astept cu nerabdare rezultatele analizarii pe viu a prajitorului chinezesc. Este ieftin, mai ramane intrebarea daca este si bun. La aceasta pot raspunde doar cei care se pricep si joaca efectiv nu cei care doar privesc de pe margine si injura la fiecare ratare. Parerea mea.
Hario V60 / Melitta / KinGrinder K2 / Arco
Arin v2.0 / MHW -R3 manual grinder

 
Reply
Nu e vorba de apreciere aici…
Sunt cativa care incearca sa evolueze si asta inseamna investitii serioase in modari sau alte prajitoare, dar cei mai multi sunt cei care intra intr-o rutina. Multumiti ca prajesc acasa, au cafea proaspat prajita si de care vor. Calitatea insa e greu de crescut.
Nu exista ieftin si bun. Poti face ceva mai bun investind foarte mult timp in invatare si testare.
Daca in loc de aparat de popcorn ai fi luat un Gene sau Bullet erai din start pe o pozitie mai buna (virbind de calitatea prajirii). Poate n-ai fi inteles atat de multe pentru ca sunt aparate mai usor de folosit.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Sa asteptam review-ul. eu unul nu inteleg de ce face sunetul ala cand se roteste, e stricat?:

https://homeroasters.org/forum/viewthrea...post_77683
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
(10-05-2018, 15:14)dev Wrote: ...faptul ca si-au atins targetul in 3 ore, iar in prezent peste 1700 de oameni au platit peste 200$ inseamna ca e un succes rasunator, in conditiile in care nu au un prototip functional:

https://www.kickstarter.com/projects/iac...ref=blxi8f
...

https://kelvin-home-coffee-roaster.backe...ct_updates

Mai curand faptul ca nu au avut prototip functional ar putea da de banuit ca aveau nevoie de bani pentru o afacere mult mai sigura si mai banoasa, putand astfel returna fara sa cracneasca tot ce s-a cotizat.

De fapt, revazand tot ce am eu catalogat proiect KS roaster, din '21 incoace, a fost abandonat... vreo 4 proiecte.
 
Reply
Renatoa: ce parere ai pana la urma de prajitorul ala ITOP, l-am vazut si eu pe Aliexpress si chiar eram curios daca l-a incercat cineva.  Au trecut cateva luni, crezi ca merita ?
M-am cam plictisit sa prajesc in aparatul de paine, si nu pot face mai mult de 2 batch-uri, ca se incinge motorul si se opreste automat. Smile

ca sa fiu mai clar, pt mine e ok sa prajesc manual. Ce ma intereseaza pe mine, e sa fie o baza buna, mecanic cel putin. De electronica ma descurc eu. (am pus sonde de temperatura si monitorizare cu Artisan si pe aparatul de paine)
 
Reply
Nu ai vazut ca am deschis topic ?
 
Reply
ah ... scuze ... nu am observat. verific acolo. Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)