• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Un prajitor pentru acasa de unde se poate cumpara ?

Am rasfoit putin aceste Thread-uri si nu gasesc nimic despre un prajitor pe care sa-l si poti cumpara.Eu sincer sa ma apuc sa fac inovatii nu mai pot , 
Poate stie cineva !
Sau poate are cineva deja si ma poate ajuta cu informatii , cat si cu faptul ca daca merita achizitia la compensarea faptului ca nu stai sa comanzi toata ziua cafea proaspat prajita .Mi se pare o solutie super ok vrei 100 gr cafea pui mana o prajesti si o ai instant ''proaspat prajita'' >din cat entuziasm e pe acest forum m-as astepta ca toata lumea sa aiba prajitor 
Ceva mic si de buna calitate chiar n-o exista pe undeva de cumparat ca pe goagle n-am gasit nimic

Multumesc mult 
O zi frumoasa la toata lumea
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Reply
Aici ,
aici ,
Ideal ar fi asta , pentru 100g cum vrei tu, dar nu e pentru 230V/50Hz.
Si ar mai fi (in curand sper) asta .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
(21-10-2015, 01:47)baloozzy Wrote: Aici ,
aici ,
Ideal ar fi asta , pentru 100g cum vrei tu, dar nu e pentru 230V/50Hz.
Si ar mai fi (in curand sper) asta .

Cred ca https://www.ongebrand.nl/nl/producten/details/?prod=70   ar fi cel mai potrivit 

Mersi mult
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Reply
Sau din UK
Nuova Simonelli Oscar; Mazzer Super Jolly

Reply
(21-10-2015, 02:07)astinga Wrote: Sau din UK
Am vazut , si este si mai ieftin !!!

Oare se poate lua fara taxe , ca teoretic ca si persoana fizica trebuie sa cumparam din UE fara taxe

Reply
Fara taxe - adica fara taxe vamale in UE. Transportul ramane...
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Si Hottop-ul se poate cumpara din Europa-UK .
LaMarzocco GS/3-AV
K30 Vario
Kinu M68
Hottop P

Reply
Te rog pune si un link, eu nu am gasit pana acum.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
(21-10-2015, 08:06)baloozzy Wrote: Te rog pune si un link, eu nu am gasit pana acum.

Nu am un link .
Eu am dat comanda in Koreea , le-am explicat ca sunt din Romania si am primit coletul de la o firma de-a lor din UK . 
Deci , toata corespondenta am avut-o cu producatorul . Acesta are logistica pentru distributie pe toate continentele .
LaMarzocco GS/3-AV
K30 Vario
Kinu M68
Hottop P

Reply
Tocmai ce postai in alt topic si parerea mea pe acest subiect si despre Gene:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-D...3#pid30783

Din tot ce s-a postat pana acum Fresh Roast SR500 este cel mai on topic.
Doar ca e prea scump in EU, de 3x (330 GBP vs 175$) fata de US, nu taxele vamale de 24% ar fi problema, ci adaptarea de la 120V...

Dar poti incepe la fel de bine cu un popcorn modificat un pic, e mai "pentru acasa" decat modelele dedicate aratate pana acum, care iti ocupa o masa si iti blocheaza bucataria cand prajesti. Plus un spatiu de depozitare dupa utilizare...
Ideea de popcorn poate parea de speriat la inceput, dar dupa cateva prajiri, nu mai multe de 3-4, deja te-ai obisnuit. Fresh Roast SR500 este acelasi lucru pana la urma, un pic mai automatizat.
Prea mult nu poti gresi, daca iti faci bine lectiile de pe net, eu nu am aruncat nici o sarja din ce am prajit, de la prima incercare.
Iar costul, sub 100 lei cu modificare cu tot, e prea mic ca sa nu incerci... Wink

Vanturand netu' ca sa vad cum mai sta piata, am ramas surprins ca aparut prajitorul de... 50KG !!! la sub 500$, si nimeni nu a sarit in sus ! Smile

http://www.amazon.co.uk/Hario-Operated-N...160%2C160_

Big Grin

Reply
(21-10-2015, 07:40)Mihai L Wrote: Fara taxe - adica fara taxe vamale in UE. Transportul ramane...

Fara TVA ca noi nu trebuie sa le platim lor tva dat majoritatea omit asta !

Reply
(21-10-2015, 09:15)RaduCarutasu Wrote:
(21-10-2015, 08:06)baloozzy Wrote: Te rog pune si un link, eu nu am gasit pana acum.

Nu am un link .
Eu am dat comanda in Koreea , le-am explicat ca sunt din Romania si am primit coletul de la o firma de-a lor din UK . 
Deci , toata corespondenta am avut-o cu producatorul . Acesta are logistica pentru distributie pe toate continentele .
Multumesc mult. De mult am zis ca te intreb care a fost procedura urmata de tine si am tot amanat.

Reply
(21-10-2015, 10:01)Bcc Wrote:
(21-10-2015, 07:40)Mihai L Wrote: Fara taxe - adica fara taxe vamale in UE. Transportul ramane...

Fara TVA ca noi nu trebuie sa le platim lor tva dat majoritatea omit asta !

???
http://europa.eu/youreurope/citizens/sho...dex_ro.htm
Pe scurt:
"Plătiți TVA-ul în țara în care cumpărați
Dacă faceți cumpărături în UE, ca persoană fizică, trebuie să plătiți TVA-ul o singură dată, și anume în țara în care cumpărați.

Vă puteți întoarce în țara de origine cu tot ce ați cumpărat, fără să trebuiască să vă opriți la frontieră sau să faceți vreo declarație vamală. Singura condiție este ca bunurile achiziționate să fie pentru uz personal sau familial, nu destinate comercializării."
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Adica daca cumperi online din uk, pretul platit include TVA englezesc, care e mai mic decat cel de la noi, avantaj 5% Wink si pachetul vine la posta de cartier, nu la vama !

Asta este esentialul care trebuie cunoscut la o cumparatura online din EU.

La cumparare pe firma, se face aceasta reglare de TVA, intre tara de unde cumperi si TVA-ul nostru, dar ca persoana fizica nu e cazul.

Din afara EU, treaba sta cam asa:
- pana in 150 euro se plateste 24% TVA
- peste 150 euro pana in 700$ se adauga si acciza, care la electrocasnice este 3-4%

Un amanunt important care chiar multi vamesi nu il stiu si incearca sa va incarce in plus la plata, pentru PF nu se plateste TVA la transport !
Nu am acum la indemana numarul exact al articolului din codul vamal, dar asa este !
Stiu ca pare greu de grezut ca vamesul nu stie legile pe de rost, dar asta e experienta mea dupa 3 randuri de vamesi in ultimii 5-6 ani, legea este sa ii roteasca anual Wink

Reply
Nu cumva e vorba de taxe vamale, care se percep la valori de peste 150 euro?

Reply
taxa vamala = acciza, alta denumire, aceasi marie

http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri...olete.aspx

sariti pe la jumatate, punctul B
"B. Bunuri expediate către persoane particulare ca urmare a comenzilor făcute prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat."

Reply
Scuze de offtopic, dar Măria e trendy si are multe pălării.

Reply
Bcc, atentie mare cand faci pasul acesta al prajirii acasa. NU trebuie privit totul atat de simplu ca prepararea unui espresso sau capuccino si nici ca o automatizare usor de insusit. Nu e nici imposibil, clar. Dar rasfoieste aceste topicuri din sectiunea Prajire acasa si incearca sa vezi daca te prinde acest sport, daca ai disponibilitatea sa acumulezi toata aceasta serie de informatii, daca esti pregatit sa stai cu pixul si hartia in mana la fiecare 250g prajite si sa centralizezi mereu rezultatele pentru imbunatatiri ulterioare etc. 

Nu vreau sa crezi ca te subevaluez in vreun fel, dar esti nou pe forum si din postarile de pana acum nu am avut ocazia sa vad contributii tehnice care sa te recomande drept un candidat pentru prajirea acasa. Tu stii mai bine ce ai de facut, insa analizeaza foarte serios acest aspect, caci pentru a te apropia de ceea ce se bea la cele peste 20 de prajitorii din tara, ai mult de invatat si exersat.

M-as bucura sa avem inca un home roaster pe forum!
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Am întrebat și eu un preț pentru un Hottop KN-8828b -2k și am primit răspunsul următor pe 21.09.2015:
        We don't have 220v stock in Europe, if we ship from Taiwan, the invoice will showing us100 to avoid any tax be paid.The price is euro 1200 shipping cost is euro 100.00. Pls let us know if you need one.
Shelly
La Pavoni Romantica, Dip Dk-30, V60 

Reply
Nu au, dar daca ceri iti aduce. Mi-au zis de modelul nou KN-8828B-2-K+ la 1150 + 80 transport in GBP. Nu e afacere cu trecut valoare mai mica, pentru ca nenea vamesul scoate ceaslovul (sau iti cere acte doveditoare ale platii) si apoi cred ca te scoate mai sus.

Reply
Mă gândeam eu că nu rămâne asa simplu. Pentru  KN8828B-2K + eu am primit un preț de 1600 euro... mă uitasem și la Quest m3 și am primit un preț de 970 de dolari
La Pavoni Romantica, Dip Dk-30, V60 

Reply
(21-10-2015, 17:30)Lyvyoo Wrote: Bcc, atentie mare cand faci pasul acesta al prajirii acasa. NU trebuie privit totul atat de simplu ca prepararea unui espresso sau capuccino si nici ca o automatizare usor de insusit. Nu e nici imposibil, clar. Dar rasfoieste aceste topicuri din sectiunea Prajire acasa si incearca sa vezi daca te prinde acest sport, daca ai disponibilitatea sa acumulezi toata aceasta serie de informatii, daca esti pregatit sa stai cu pixul si hartia in mana la fiecare 250g prajite si sa centralizezi mereu rezultatele pentru imbunatatiri ulterioare etc. 

Nu vreau sa crezi ca te subevaluez in vreun fel, dar esti nou pe forum si din postarile de pana acum nu am avut ocazia sa vad contributii tehnice care sa te recomande drept un candidat pentru prajirea acasa. Tu stii mai bine ce ai de facut, insa analizeaza foarte serios acest aspect, caci pentru a te apropia de ceea ce se bea la cele peste 20 de prajitorii din tara, ai mult de invatat si exersat.

M-as bucura sa avem inca un home roaster pe forum!
Pentru cum arata PRIMA SARJA sunt multumit , sa vad maine la gust  !!!

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Felicitari! Sa ne spui mai multe dupa ce bei. Am invatat sa nu facem prea multe aprecieri despre o sarja numai din foto, doar daca plina de cratere, sau patata - aceasta pare ok.

Reply
Precum vorbeam pe privat cu RaduCarutasu care m-a invatat sa iau acest prajitor si as putea spune ca m-a si initiat drept pentru care ii multumesc si pe aceasta cale ,,, mi-a IESIT !!!!
Eu beau cafeaua foarte incet , acum dupa 1,30 ore parca s-a facut si mai buna , parca pe masura ce trece timpul se mai indulceste si mai degaja arome .Extraordinar !!!!!  Imi pare parca rau ca am pus zahar , abia astept vremea cand va disparea acest obicei , parca am simtit aroma de scortisoara si intradevar nu ma insel si sotia a confirmat ... se dezvolta arome !!! Imi vine sa strig Evrica ! 
     In sfarsit dupa 2 luni am ajuns la ceea ce credeam ca nu-i adevarat , sa simt aroma in ceasca !!!   Am inceput sa stapanesc din ce in ce mai bine si espressorul , azi am super..extras la vreo 35 secunde cu 93-94 pe eric sunt multumit (insa cu presiune mica la boiler ca doar asa il pot stapani cu doar cateva secunde de flush) .Insa e ok daca vreau frotare urc PID si intr-un minut am 1,2 bari fac crema dupa care inapoi las pentru cafea .E cel mai optim dar asta e alta discutie 

Insa mai sunt multe de invatat , vorba aia ...

Oricum privitul cum se invart boabele, mirosul si stresul de la ejectare cand boabele tacaneau aparatul piuia incepea sa iasa si fum ,,, tare de tot ,,, si-a scos banii !

Cafeaua a fost o Columbia de la Sarkis FOARTE BUNA !!!!!  

Reply
Felicitari si 'enjoy the ride' !

Reply
Adica aveai un tzacanit in tambur ?!   13  Nu e bine ! deloc !!!  68

Reply
(16-12-2015, 13:42)renatoa Wrote: Adica aveai un tzacanit in tambur ?!   13   Nu e bine ! deloc !!!  68

Boabele tacaneau ,,, e o metafora !!  First Crack

Reply
Lol, si eu tot o metafora Tongue

Reply
În afară de Shelly, din ce surse ați primit preturile de mai sus La Hottopuri? Mă refer la Europa.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101

Reply
Mă tenta un prăjitor de casă dar cel mai ieftin a fost peste 1500. Euro.
La banii ăștia rămân pe cafea locală.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)