Hello There, Guest! Login Register


Taxe vamale DHL

#31
(20-03-2024, 13:27)Vlad Soare Wrote:
(20-03-2024, 13:03)renatoa Wrote: Asa ca cel de mai sus are dreptate... de evitat curierii express, daca... ai optiunea transportului lent, de 2-3 saptamani.... si nu te arde nerabdarea. Big Grin

Problema cu transportul lent este că BSI-ul îți trimite pachetul la dracu'-n praznic, în alt oraș (ba în cazul meu chiar în alt județ), unde trebuie să te duci personal în timpul orarului vămii. Vamă care, bineînțeles, așa cum îi stă bine unei instituții de stat, are program de gravide, ba încă și cu pauză de masă la mijloc. Eu din Ilfov trebuie să merg tocmai pe Calea Văcărești, cale de o oră la dus și o oră jumate la întors, fix în timpul în care ar trebui să fiu la serviciu. Mă costă juma' de zi toată tărășenia, plus un rezervor de benzină și o porție zdravănă din viața ambreiajului.
Dacă mi l-ar aduce la poșta mea din sat, din capătul străzii, n-ar fi bai, m-aș duce acolo de drag, că mă știu cu toată lumea și-s tare drăguți cu toții. Da' ei nu mi-l trimit acolo. Mi-l trimit de-a-nswlea, într-un oraș fără nici o legătură cu adresa de destinație, o practică neschimbată din anii '80.

Nu toți curierii express trebuie evitați. Numai DHL-ul, deocamdată. Ceilalți sînt încă în regulă. Ba pînă de curînd chiar și DHL-ul era normal; doar de-acu' cîteva luni s-a stricat.
Acum să vedem, știi cum e cu merele, că unul stricat le strică pe toate. Dacă a început DHL cu porcării... în curînd e posibil să înceapă și alții. Om vedea...


Ar mai fi Fedex/TNT si Ups, despre care stiam ca sunt mut mai ok si nu te frecau atat pt un import. Dar cum ai zis si tu este posibil sa se strice si ei în curand


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lelit Bianca V2 | Kinu M47 | V60 | Origami | Aeropress | Brewista Artisan | Fellow Stagg EKG | Pearl S || Ex: Lelit PL 41 LEM |  Eureka Mignon Specialita 
 
Reply
#32
Mie Fedex-ul mi-a luat 50 lei in noiembrie, exact ca DHL-ul... "stricat" deja.
A prezentat un plus totusi... nu mi-a cerut dovada platii... care in anumite contexte permite niste "optimizari" Big Grin
Dar nu pot afirma ca este o regula general valabila Fedex, posibil sa fie o scapare a brokerului care m-a procesat.

Interesant ca dupa mine, la aprox o luna, doi colegi care au cumparat acelasi lucru, din acelasi shop, au avut o experienta un pic socanta... primit awb fedex, trec vreo 2-3 zile, dupa care li se comunica ca fedex-ul a refuzat pachetul, si primesc din nou alt awb, de data asta dhl Confused
 
Reply
#33
Fedex a devenit mai scump, mi s-a plimbat coletul intre fedex si dhl si, desi expedierea initiala prin fedex a fost anulata, am primit de la ei sa ma pregatesc de formalitatile vamale:
Quote:=#ffffffDorim sa va informam despre faptul ca urmeaza sa primiti o marfa prin intermediul FedEx.
=#ffffffRegasiti atasat factura marfii si Imputernicirea de Reprezentare in Vama.
=#ffffffIn vederea intocmirii dosarului pentru vama avem nevoie sa ne puneti la dispozitie urmatoarele documente :
=#ffffff 
=#ffffff           1. Copie dupa actul de identitate(CI;Pasaport;Permis de sedere);
=#ffffff           2. Cod EORI - acest cod se elibereaza de catre Regionala Vamala de care apartineti in baza actului de identitate,acesta reprezentand un act prin care Vama Romana va acorda dreptul ca si persoana fizica, sa importati/exportati in/din tarile extracomunitare. Acest cod este obligatoriu pentru marfurile a caror valoare  depaseste 150 euro.
=#ffffff            
=#ffffff            A. Puteti sa il obtineti accesand site-ul : www.customs.ro --> sectiunea E-ori.
=#ffffff            B. De asemenea,va putem acorda ajutor in acest sens contra sumei de 86 RON + TVA (103 RON).
=#ffffff                 Daca optati pentru suportul nostru,va rugam sa ne trimiteti o copie a actului de identitate impreuna cu acordul Dvs.scris.
=#ffffff            3. Imputernicirea din atasament completata(denumirea produselor in limba romana) si semnata.



Costuri vamale care arata asa:

[Image: 78b7fl1.png]
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#34
(20-03-2024, 14:17)Laddu Wrote: Fedex a devenit mai scump, mi s-a plimbat coletul intre fedex si dhl si, desi expedierea initiala prin fedex a fost anulata, am primit de la ei sa ma pregatesc de formalitatile vamale:
Quote:=#ffffffDorim sa va informam despre faptul ca urmeaza sa primiti o marfa prin intermediul FedEx.
=#ffffffRegasiti atasat factura marfii si Imputernicirea de Reprezentare in Vama.
=#ffffffIn vederea intocmirii dosarului pentru vama avem nevoie sa ne puneti la dispozitie urmatoarele documente :
=#ffffff 
=#ffffff           1. Copie dupa actul de identitate(CI;Pasaport;Permis de sedere);
=#ffffff           2. Cod EORI - acest cod se elibereaza de catre Regionala Vamala de care apartineti in baza actului de identitate,acesta reprezentand un act prin care Vama Romana va acorda dreptul ca si persoana fizica, sa importati/exportati in/din tarile extracomunitare. Acest cod este obligatoriu pentru marfurile a caror valoare  depaseste 150 euro.
=#ffffff            
=#ffffff            A. Puteti sa il obtineti accesand site-ul : www.customs.ro --> sectiunea E-ori.
=#ffffff            B. De asemenea,va putem acorda ajutor in acest sens contra sumei de 86 RON + TVA (103 RON).
=#ffffff                 Daca optati pentru suportul nostru,va rugam sa ne trimiteti o copie a actului de identitate impreuna cu acordul Dvs.scris.
=#ffffff            3. Imputernicirea din atasament completata(denumirea produselor in limba romana) si semnata.



Costuri vamale care arata asa:

[Image: 78b7fl1.png]

Pai treaba sta cam asa, selectezi formalitati vamale standard. Ar trebui sa iti dea instiintare de plata in conturile vamii direct, unde e cu comision iti platesc ei tva si taxe si se aplica porcentele alea de acolo.
Macar aici "inca" mai ai optiunea asta, nu ca la Dhl
Lelit Bianca V2 | Kinu M47 | V60 | Origami | Aeropress | Brewista Artisan | Fellow Stagg EKG | Pearl S || Ex: Lelit PL 41 LEM |  Eureka Mignon Specialita 
 
Reply
#35
Nu e nimic de selectat nicaieri. Nu pare a exista nicio optiune de alegere.

Eu am interpretat tabelul ca formalitatile vamale sunt gratis, dar pentru ca platesc ei pentru tine si tu le platesti lor, se aplica comisionul de mai sus.

E posibil sa ma insel, nu am ajuns la pasul asta, ca am primit prin DHL.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#36
(20-03-2024, 14:41)Laddu Wrote: Nu e nimic de selectat nicaieri. Nu pare a exista nicio optiune de alegere.

Eu am interpretat tabelul ca formalitatile vamale sunt gratis, dar pentru ca platesc ei pentru tine si tu le platesti lor, se aplica comisionul de mai sus.

E posibil sa ma insel, nu am ajuns la pasul asta, ca am primit prin DHL.

Da, corect,
Cand mai ai le zici ca vrei sa iti platesti tu datoria vamala, sa iti dea instiintare,
Lelit Bianca V2 | Kinu M47 | V60 | Origami | Aeropress | Brewista Artisan | Fellow Stagg EKG | Pearl S || Ex: Lelit PL 41 LEM |  Eureka Mignon Specialita 
 
Reply
#37
Comandat săptămîna trecută ceva din Anglia. Trimis cu UPS.
Ieri, înștiințare de la UPS că sosește în țară, solicitare CI și număr EORI pe e-mail. Azi, sosit curierul la ușă cu pachetul. Plătit TVA direct la el. Nici un comision extra.
Așa se face. Asta înseamnă un curier serios și cinstit. F$%^&k dehașel.
Sette 270Wi, Niche Zero, Kinu M47 Classic, Comandante C40. Plus un V60 pentru ele.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)