Hello There, Guest! Login Register


Sugestie sortiment cafea pentru prajit la tigaie

#1
Salut.

Poate sa-mi sugereze cineva cateva sortimente mai putin pretentioase la prajire? Vreau sa o prajesc la tigaie
 
Reply
#2
Vin si eu aici cu o intrebare tot la subiectul "tigaie". Poate fi prajitul la tigaie un prim pas pentru a deslusi tainele prajitului? Si daca da - ce anume se poate invata de la tigaie. Sortimente pasibile de prajit la tigaie ma intereseaza si pe mine.
 
Reply
#3
Va doresc impliniri pe masura aspiratiilor, da' nu cred. Tigaia e special conceputa pentru prajit cafea?
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#4
Prajitul la tigaie ajuta doar in a experimenta dinamica unui profil de la stadiul verde la cel de boaba prajita si dezvoltata. Experimentezi mirosurile, experimentezi modul in care se modifica culorile si mai experimentezi first crack-ul (daca esti curios chiar si second crack-ul).
Dar daca vorbim de deslusit tainele prajitului raspunsul meu ferm este NU, nu poti.

Din punctul meu de vedere sortimentele care se preteaza sunt cele cu densitate mai mica, adica boabe crescute la altitudini mai mici, 800-1300m. Asta inseamna Brazilia, Costa Rica, unele Columbiene, Honduras. As sta complet deoparte de africane, in special Etiopia. Deasemenea as incepe cu boabe procesate prin spalare si nu cu naturale.
 
Reply
#5
Mulțumesc

(28-02-2018, 13:09)scientist Wrote: Va doresc impliniri pe masura aspiratiilor, da' nu cred. Tigaia e special conceputa pentru prajit cafea?
Unchiul meu imi povestea ca in 77' ,marinar pe atunci,
a dat o camasă pe 6 kg cafea verde salbaticaā in Djibouti. O cafea cu bob mic si nu prea curata.

Au prajit-o la cuptor de bucatarie, mai amestecau cu mana din cand in cand sa fie uniform prajita.

Nu tu profile , temperaturi de intrare si iesire , ce sa mai vorbim de FC sau SC, city, viena, french sau mai stiu eu ce.

A FOST CEA MAI BUNA CAFEA PE CARE A BAUT-O VREODATA!
Si acum are 68 de ani si inca bea 2 cani de cafea zilnic si asa a baut de cand il stiu.

Deci eu sper ca la tigaie sau cuptor sa nu fie asa rau.
 
Reply
#6
Rau poate ca nu va fi, dar poti face asta mult mai bine la un popcorn sub 100 lei...

La tigaie trebuie una cu capac de sticla si sa nu te opresti din zbuciumat macar 8 minute... exclus amestecat cu lingura intr-una descoperita, atunci chiar ca iese parodie.
 
Reply
#7
Discutia mi-a adus aminte de un film care m-a fascinat acum vreo 4 ani ... daca nu aveti rabdare la partea cu aeropress-ul sariti direct la minutul 4:20 :

 
Reply
#8
Ei uite, eu zic ca "tigaia" asta e special conceputa pentru prajit cafea!  Smile
 
Reply
#9
Sunt intr-adevar tigai special concepute pentru prajit cafeaua, care se gasesc mai mult pe pietele asiatice.

Forma acestora permite agitarea energica a boabelor fara sa sara in afara, dar si posibilitatea de a vedea evolutia culorii, si de a descarca rapid continutul.

[Image: zenroast-ceramic-coffee-bean-roaster-xl.jpg]

Are si Gene Cafe una conceputa un pic mai modernist/comercial, din inox, fara formele rotunjite ale celor traditionale.

[Image: d767fec245d99be661e75f0510a9d52a.jpg]
 
Reply
#10
... O cafea ... la protzap ? ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#11
De ce trebuie o anumită origine?
Stăpânul tigăilor, ia și Sf Elena - verde și o mermelește. Cu cât calitatea e mai mare, prăjirea decurge mai după așteptări.
Să zic doar decaf e mai de level 2.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#12
Faceti placinte in tigai, mai bine!  Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#13
Doar dupa cafea! Sa ia o aroma placuta.
 
Reply
#14
Cafeaua proaspat prajita nu miroase a... cafea ! Adica ce simti cand deschizi punga dupa 5-7 zile...
 
Reply
#15
Pai unii colegi ziceau ca miroase frumos! Miroase frumos a altceva? 

Sau am inteles eu anapoda?
 
Reply
#16
(01-03-2018, 19:31)r1r2000 Wrote: Pai unii colegi ziceau ca miroase frumos! Miroase frumos a altceva? 

Sau am inteles eu anapoda?

... Extrem de rare sunt cafelele care au mirosul lor specific , inca de la scoaterea din prajitor ... in rest un miros frumos de ... seminte prajite ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#17
Smile  la asta nu ma asteptam
 
Reply
#18
Am prajit o singura data la tigaie (acum prajesc la cuptor prin functia ventilare pe un platou intins cu gaurele, 250 gr la 210° C, boabele intinse pe un singur strat) o columbia supremo si a iesit foarte buna cafeaua. A fost primul meu experiment de prajire acasa si am fost foarte entuziasmat incat azi nu beau decat cefea prajita de mine. Prajirea la tigaie este incomoda pentru ca necesita amestecare continua, altfel va iesi foarte neuniforma.
DeLonghi Dedica EC 680.BK, Graef CM 800, Hario mini.
 
Reply
#19
Si asa nemiscata pe platou iti iese uniforma? Mare minune...  Confused Huh
 
Reply
#20
Salut,
 
   Eu am asa ceva primit cadou : https://www.ebay.com/itm/Nuvo-Eco-Cerami...2175013273
   Am prajit de cateva ori pana acum si cinstit vorbind nu am vazut nici o diferenta intre cafeaua bauta prin diverse locuri si cea prajita de mine, cel putin la Ethiopia si Rwanda.
   Inca imi mai reglez intensitatea focului la aragaz si timpii in functie de experienta dobandita la prajirile anterioare.
   Ultima data am prajit Rwanda, Kenya si Guatemala, va rog sa nu sariti cu critici sau comentarii rautacioase, sunt amator in prajitul cafelei si inca experimentez, dar am o satisfactie mare si imi place sa o prajesc.
   Sunt in cautarea unui alt magazin de unde sa cumpar cafea verde, de unde am cumparat pana acum mi s-a parut ca au foarte multe defecte... Aveti ceva sugestii de preferat in Romania ?

[Image: nPJfbt8.jpg][Image: fyqehKJ.jpg][Image: mnLzCZj.jpg]
Gaggia Classic 2015, Minimoka Demoka GR-0203
 
Reply
#21
E cel puțin incorect sa nu accepți critica in timp ce critici...

Vad că încerci să prăjești extrem de light si iti rezultă destul de multe boabe nedezvoltate. Nu știu cât te-ai informat dar metodele de genul tigaie, se pretează la prajiri mai lungi care uniformizeaza mai bine rezultatul final.
 
Reply
#22
(19-12-2018, 08:33)dev Wrote: E cel puțin incorect sa nu accepți critica in timp ce critici...

Vad că încerci să prăjești extrem de light si iti rezultă destul de multe boabe nedezvoltate. Nu știu cât te-ai informat dar metodele de genul tigaie, se pretează la prajiri mai lungi care uniformizeaza mai bine rezultatul final.

    Salut,
    Ma refeream la comentarii rautacioase sau cine stie ce rocket science in ceea ce priveste prajirea, am vazut postari cu grafice etc. la lucruri de genul asta ma refeream, adica sa pastram ideea de prajire la tigaie, care nu poate fi perfecta Smile
    Merci de sfat, am mai marit putin timpul de prajire fata de prajirea anterioara si il voi duce mai mult data viitoare, imi pare rau ca nu m-am gandit de pe acum sa impart fiecare tip de cafea in 3 parti si sa le duc in grade de prajire diferite...
    Pentru cine este interesat de instrumentul asta de prajit, cantitatea ok ce se poate praji intr-o tura este undeva intre 85-100 gr.
Gaggia Classic 2015, Minimoka Demoka GR-0203
 
Reply
#23
Admir pe cei care au rabdare sa agite continuu timp de 10 minute, e mult mai solicitant decat sa urmaresti o temperatura si sa dai la butoane.
Referitor la intrebarea initiala, ti-as putea trimite niste mostre din rezerva proprie ce aduc pentru comunitate, vezi topicul din group buy.
Momentan as avea disponibil sa pot da 250-333 grame din 3 sortimente, Columbia, Kenia si Honduras naturala.
 
Reply
#24
Salutare

imi poate recomanda cineva o sursa de unde sa cumpar cafea arabica uscata pentru prajit. 
Multumesc !
 
Reply
#25
(23-12-2018, 09:52)euaparece Wrote: Salutare

imi poate recomanda cineva o sursa de unde sa cumpar cafea arabica uscata pentru prajit. 
Multumesc !
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...rup-pe-dos

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...se-preturi
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#26
Quote:"...uscata..."

Confused Huh
 
Reply
#27
multumesc !
 
Reply
#28
Ati obtinut ceva rezultate?
 
Reply
#29
   
 
Reply
#30
(16-03-2018, 00:14)renatoa Wrote: Si asa nemiscata pe platou iti iese uniforma? Mare minune...  Confused Huh
Ventilarea aerului cald face prajirea destul de uniforma ( nu perfecta). Folosesc caldura sus-jos si din spatele ventilatorului. Am incercat si doar cu caldura de ventilator, dar necesita o prajire mai indelungata care nu ma statisface cafeaua pierzand din aciditate. Cea mai neuniforma prajire obtin atunci cand folosesc braziliana, dar nu pot sa zic ca a iesit vreodata o cafea rea. Poate o singura data cand am experimentat o prajire mai dark. Stiu ca ideal ar fi sa si amesteci cafeaua in timpul prajirii, dar in lipsa unui prajitor dedicat poti obtine prajiri bune si cu un cuptor electric performant. Experimentez mereu timpi (intre 10 si 18 minute) si temperaturi diferite (am ajuns si la 230 °), dar si o diversitate mare de cafele de origine.
DeLonghi Dedica EC 680.BK, Graef CM 800, Hario mini.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)