Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie rasnita electrica 2000 lei

#31
@Lyvyoo ce ai scris tu este esenta acestui post. Cu totii ne dorim cele mai performante rasnite, care costa si foarte mult si de aici ajungem la limitarile date de buget Smile . Pentru incepatori sfaturile veteranilor espressomani sunt mai mult decat binevenite. Sunt opinii bazate pe experienta, bazate pe foarte multe incercari in cateva cuvinte sunt sfaturi demne de incredere.
Despre Sette pot spune ca mi-au placut reviewurile pozitive, solutia constructiva si bineinteles parerea lui @radudani pe care o respect.
Una peste alta si punand in balanta ultimile informatii primite, cred ca am sa mai astept pana intr-o dimineata, satul de manivela, am sa comand o rasnita electrica Wink
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#32
Cred ca ar trebui sa iei in considerare si preferintele tale pentru gust. Ca utilizator de kinu pentru o perioada de un an si jumatate, pot sa zic ca sunt mult mai multumit de cutitele plate de pe quamar m80. Din punct de vedere al gustului, eu unul nu am reusit sa scap complet de bitter-ul specific cutitelor conice utilizand kinu.
Nu am avut ocazia sa testez o rasnita conica electrica, insa bitter-ul de pe kinu m-a facut sa nu iau in considerare baratza sette.
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
Reply
#33
Acesta eu nu-l consider un topic adresat incepatorilor, deoarece majoritatea incepatorilor aloca un buget de 2000-3000ron per total pe espressor plus rasnita, de aici si pachetele de lelit+ kinu care sunt foarte ok in acel buget.

Eu vreau sa demonstrez ca nu are absolut nici un sens sa dai 2000ron pe o rasnita noua (macap m4, ceado e5p, sette) deoarece acestea sunt rasnite slabe, de tranzitie, care nu au stat in bucataria nimanui mai mult de cateva luni. Nu am vazut pe nimeni sa raman cu barata sette 2 ani. A, ca si-a luat-o cineva ca rasnita secundara, pentru ca ii este absolut lene sa lucreze in plus pe o rasnita traditionala, absolut nici o problema cu asta, foarte bine, dar sa nu faca recomandari cum ca e excelenta, din moment ce are suficiente neajunsuri sa nici nu fie luata in considerare.

Pai ia sa va dau eu un exemplu, ca sa intelegeti de ce m-am aprins, s-a vorbit de bezzera b005 o rasnita onesta de 800 ron sh/1200ron noua, cutite conice de ~50mm ish, reglaj cat te tine muschiul tau, cu timer. V-ati legat de rasnita aia de zici ca avea cancer in stadiul final, de ce? pentru ca avea un reglaj facut din plastic/abs sub exteriorul frumos din inox.
Daca e asa, de ce sa nu dam cartile pe fata, si sa scoatem din grila barata sette? e tot jalnica, e tot plastic, e mega galagioasa, face de zici ca e posedata cand rasneste, si mai important, procentul de produse defecte este imens, ocupa primul loc in reparatii si din motivul acesta multe magazine au renuntat sa mai importe produse barata, o calitate slaba, indoielnica.


Decat o rasnita de 2000ron noua, de tipul alora ce le-am enumerat mai sus, mai bine nu va mai schimbati rasnita, mai strangeti niste bani si va luati o rasnita buna, care macina corect, si care tine fara probleme, de tipul quamar q13 e (electronica cu dozator) putin peste 2400ron noua, sau la 1800ron sh. Sau un super joly, cu tot cu retentia lui tot ofera gusturi mult mai bune decat sette, il lasati mostenire, sau rasniti porumb la porci cu el, daca nu-l mai folositi la cafea.

Trebuie inteles, ca exista unele bugete intre upgrade-uri, care nu sunt deloc favorabile pentru nimeni, sa faci pasi marunti de bebelusi? ca sa ce? au facut altii treaba asta, si intr-un final dupa 10 upgrade-uri de-a lungul anilor, au ajuns tot la echipamente de top, de elita, sau forte rezistente.

Daca ai un lelit, si vrei sa-ti cumperi un espressor de 3000ron, mai bine pastrezi lelitul si cand o sa ai un ~1300euro o sa poti face un upgrade serios la un dual boiler (expobar leva, quickmill qm 67, profitec 300) sau la un hx (magica, rocket ap, la scala butterfly) cu mentiunea ca pentru hx ai nevoie de indemanare, timp si rabdare in plus fata de un dual boiler. Nu mai faceti upgrade-uri marunte, pentru ca nu o sa simtiti nici o imbunatatire pe termen lung, o sa fie o explozie de moment si apoi o sa apara semne de intrebare.

Se mediatizeaza pe forum treaba cu retentia, de zici ca asta e grind killer, zilnic apare cineva sa spuna ca retentia conteaza, de ce sa conteze? pentru ca e cafeaua scumpa si nu va permiteti sa stricati cafea? exista alternative. Toate rasnitele de top, bune, au retentie, sunt foarte putine rasnite care nu au retentie, iar eu unul nu sunt dispus sa inghit galusca cu re tentia zero ca sa platesc sute-miii de euro in plus pentru dotarea asta, pe care o consider absolut inutila.

Eu inteleg ca trebuie sa fim deschisi, sa discutam ca intre prieteni, sa-i primim cu bratele deschise pe cei noi, insa repet, 2000ron pt o rasnita nu este un buget pentru un incepator. Asta nu e un topic pentru incepatori.

Si inca un mare disclaimer,o chestie pe care eu unul nu o suport, terminati odata cu reperele astea idioate de costa prea mult, nu am bani de asa ceva. Toata lumea are 5000ron sa dea pe un produs, problema se pune ca nu vor sa aloce nici timp si nici acesti bani pentru asa ceva, pentru ca au alte prioritati (copil, alte hobby-uri, masina, excursii, fetish-uri). Sunt oameni care au muncit extra, au mancat mai putin, si-au facut rata, au renuntat la a-si cumpara stupizenia de ultimul samsung/iphone pentru a-si face upgrade la rasnita/espressor.
 
Reply
#34
... barata sette 2 ani ... 

Stii cind a fost vinduta/cumparata prima sette?

Cind o postare incepe cu o afirmatie incorecta ... oare mai merita citit restul?
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#35
Multumesc, sunt tigan si mai mananc litere, fac dezacorduri.
 
Reply
#36
Tu ai dreptate in esenta, Denis, nu poti compara ca si constructie tancurile cu masinutele. Am fost si eu destul de acid cu Sette cand a aparut, mai ales ca venea pe fondul deja cunoscut al lui Vario, adica tot piese cu material plastic prin interior. Si nu e vorba de acest forum ci de mii de postari la nivel mondial, pe forumurile de cafea.
Dar ramane cum am stabilit Smile si cum ziceam - exista foarte multe tipuri de espressomani si ceea ce tie ti se pare normal, nu i se pare altuia. Am zis, daca unii iau o rasnita si o restaureaza in cele mai mici detalii, altii nu vor sub nicio forma sa cumpere SH sau nu vor sa stea in casa cu ceva de genul sau sotia nu e pregatita psihic pentru un titan inalt si robust intr-o bucatiarie chic sau vrei o calitate buna a macinaturii fara pensulare si retentie sau vrei neaparat o rasnita mica  sau ai locul tau si poti aseza lejer chiar un espressor cu 3 grupuri (era cazul unui espressoman din Neamt) sau sau... Nu poti spune ca toate religiile sunt stupide in afara de religia X sau ca nu exista bere dincolo de cea artizanala (cum cred eu Smile ) sau ca cine bea bere blonda lager nu e destul de dezghetat incat sa conceapa ca bea prafuri de fapt. 

Fiecare avem opinii si trebuie sa respectam aceasta diversitate, lasandu-l pe userul respectiv sa-si exprime parerea proprie. Poate sfatul lui X vine mult mai bine pe frecventa initiatorului de topic decat sfatul lui Y.

Nu e un meci ci o masa rotunda cu opinii si opinii...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#37
@Denis iti respect opinia si cred ca ai si tu dreptate, pe cat e domeniul de vast pe atat de multe opinii sunt. Si mie imi place Quamar. 
Cand am spus incepator, m-am referit ca sunt mai nou aici. Am inceput sa-i cer parerea lui Liviu pe la jumatatea anului, pentru ca initial am vrut sa cumpar un automat, dar dupa ce am citit despre espresso am schimbat macazul Smile . Si cred ca sunt multi ca mine pe forum. 
Nu sunt de acord cu ce spui despre bani. Eu nu cred ca toti avem 5000 lei sa investim intr-un echipament espresso. 
Totusi nu imi doresc ca acest post sa duca la certuri.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#38
(13-11-2017, 20:37)Denis Wrote: Multumesc, sunt tigan si mai mananc litere, fac dezacorduri.

Ce are mincatu literelor cu faptul ca prima sette a sosit in Romania in ianuarie ... inca nu au un an risnitele cumparate de noi.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#39
(12-11-2017, 00:48)Denis Wrote: ...Desigur se poate face conversia la 220V, insa cu modificarile de rigoare, pierdere de putere, cuplu si rotatii/minut, ceea ce inseamna ca rasnita nu mai functioneaza in parametrii de fabrica si la cu totul alte specificatii, de unde poti sa-ti pui intrebarea daca cutitele isi fac treaba la specificatiile acelea, nu e tot acelasi profil sa tai cu 700rotatii/minut sau cu 1400rotatii pe minut.
din cate stiu turatia e data de frecventa curentului, asa ca ramane neschimbata la modificarea pt 220V. nu bag mana in foc pt afirmatia asta, dar daca am timp am sa caut sau am sa ma interesez. 

pierderea de cuplu exista, dar n-as putea sa-ti spun cat conteaza ca n-am avut unde sa o alimentez la 380V ca sa functioneze cum a fost gandita.
(13-11-2017, 17:14)Levo Wrote: ... Big Grin  ...Pai , cine te pune sa iei ... si apoi , ori rasnesti in prosop / sau sub plapuma... Big Grin 

sa nu ajungem cu discutiile sub plapuma, totusi.... Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#40
Vreau sa va dau și eu părerea mea de inceparor:

1) alegerea unei espressor nu mi se pare foarte grea: se alege ce tip de espresor ne dorim (SBDU, HX, DB) si apoi ce buget avem la dispoziție. Daca budget este limitat, PL41TEM. Daca dorim ceva profi cu un bun valoare calitate/pret: Expobar Brewtus IV sau un HX cu E61.

2) Alegerea unei rasnite, în schimb, mi se pare mult mai complex. Sunt foarte multe modele, și nu întotdeauna sa cheltuiești mai mult este mai bine. Nu prea exista o centralizare cu pro și contra pt fiecare model.

3) Ca începător, prețul "simțit" pt o rasnita, este mult mai mare decât pt un espressor. De exemplu: 5000 RON pt un Expobar Brewtus IV nu mi se pare un pret foarte mare dar 950 EUR pt o rasnita Honne se "simt" mai mult. Chiar 650 RON pt un Kinu M47 mi se par mult: cred ca este problema cum se simte valoare unele instrumente.

4) Cineva a spus mai sus ca oricine are 5000 RON pt un espressor dar este o problema de prioritate. Eu nu sunt foarte de acord. Pentru uni aceasta suma este salariul pt 2 luni. Cred ca este important, ca comunitate, sa nu transmitem mesajul ca cafea de calitate este doar pt persoanele cu venituri foarte mari. Cum înveți cineva care a crescut doar cu Cafea Tchibo de la autonomate ca exista ceva în plus? Cafenele sunt un răspuns. Eu încerc, încetișor, sa ieș cu prieteni la cafenele care folosesc cafea proaspătă, sa transmit ce trebuie ei sa aprecieze. O cafea bună începe de la 8 RON (~750 g de carne de porc) dar, dacă pierdi timp și explici dece o acea cafea este mai speciala, lumea începe sa aprecieze.

5) despre necesitatea pasurilor mici: eu sunt pasionat de astronomie, și pt mult timp am urmărit de aproape câteva forumuri de specialitate (și in Italia, si in Romania). Când venea un începător și ne întreabă care istrument sa cumpere, primul răspuns era întotdeauna: niciun, primul lucru du-te la un star-party și arunca ochiul pe instrumentele de pe acolo. Vezi ce îți place și dacă asta este ce dorești într-adevăr. Saturn văzut cu un telescop entry level nu este chiar asa wow. Apoi, se recomanda ochiul liber, cu un atlas, sa observi cerul și sa recunoști planetele. Și, dacă pasiune continueaza, ca primul instrument se recomandă o luneta de 80 mm sau un Newton de 150 mm (instrumente care costa în jur de 250—300 Eur), dacă este posibil SH. Instrumente care poate fi vândute ușor dacă ne dam seama ca astronomie nu este pt noi.

Cred ca asa trebuie sa facem și noi. Dacă racomandam la un începător, chiar dacă are bugetul, o masina > 4000 RON + rasnita > 2000 RON, este foarte posibil sa nu facem interesul lui.

Primul lucru pe care trebuie s-o racomandam este sa încerce cafea la o cafeneaua bună, sa fie el sigur ca asta dorește. Apoi un set de instrumente bune dar nu foarte scumpe. Lelit + Kinu M47 mi se pare o idea bună, dar din păcate, Kinu nu este ușor de cumpărat și are o lista de așteptare lunga. Din păcate nu sunt expert în rasnite si nu prea pot sa dau sfaturi.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#41
schimbarea numelui nu inseamna si schimbarea naravului...

postul de mai sus, #33, al lui Denis/deenman, aprobat 'in esenta' de Lyvyoo, ca de, e totusi gazda, si acceptat in mai multi peri de OP, adica de Lucian, este de fapt o mostra de agresivitate si unidimensionalitate in argumente si opinii!
este ceva care face, zic eu, tare mult rau acelor incepatori, care se lasa prinsi in percepte si ziceri pe intelesul tuturor!
nu, nu ma refer la continut! ci la ton, si la ce se ascunde in spatele acestuia!

asa ca, spre deosebire de cei de mai inaintea mea, eu nu-ti respect opiniile Denis/deenman!
tare regret ca m-am ratacit in acest thread si nu-mi ramane decat sa sper pentru acest forum ca va ramane distinct, deasupra stilului practicat de tine, comun mai tuturor celorlalte forumuri/bloguri/comentarii in Ro!

micrenda Wrote:... Cineva a spus mai sus ca oricine are 5000 RON pt un espressor dar este o problema de prioritate. Eu nu sunt foarte de acord. Pentru uni aceasta suma este salariul pt 2 luni. Cred ca este important, ca comunitate, sa nu transmitem mesajul ca cafea de calitate este doar pt persoanele cu venituri foarte mari. Cum înveți cineva care a crescut doar cu Cafea Tchibo de la autonomate ca exista ceva în plus?...
Lucian Wrote:Nu sunt de acord cu ce spui despre bani. Eu nu cred ca toti avem 5000 lei sa investim intr-un echipament espresso.

da, 5000 lei poate fi salariul pe 2 luni pentru unii, dar si pensia pe 5 luni pentru altii! si intretinerea casei/apartamentului/serviciilor pe vreo 6-7 luni!
cei mai multi subintelegem ca pasiunea pentru preparatul espresso-ului acasa are limite materiale severe!
dar nici intr-un caz, nu e, nu trebuie considerata numai pentru o elita cu bani!

si in forumul acesta nu ar trebui sa se tolereze discutii care pun in evidenta o prezumtiva superioritate (in ce anume?) a celor care-si pot permite sa cumpere si sa bea!
exista destule lucruri care ne despart, dar banul n-ar trebui sa fie unul dintre ele!

si nu e vorba numai de espressoare, sau de rasnite! e vorba in primul rand de cafea!
cumparand lunar 4-5 Kg de cafea mediocra, praspat prajita, cu 80-160 lei/Kg, ajungi sa cheltui in 2 ani cat costul unei dotari complete de varf, espressor si rasnita!
cele ce le spun sunt consistente cu mai tot ce am scris in forumul acesta!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#42
Radu, exista si un "moderator mode off", ca parca e aiurea sa ne ceri sa nu participam la discutii sau sa ne facem clone. si disputele pe titlul de alfa al discutiei nu-s ok, pe forum primeaza forta argumentului, ce ai avut de scris ai scris, acu cei care citesc hotarasc ei daca ai fost convingator sau nu. scopul unui topic e sa se exprime o diversitate de pareri, sa se faca share de informatie si experienta, nu sa se aleaga pe final o parere dominanta. my two cents
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#43
Espresso de calitate ar trebui sa fie accesibil pentru toata lumea. Si este, la cafenelele 3rd wave( nu chiar toate) si unele 2nd wave( greu de identificat). Espresso acasa presupune din pacate o investitie si si din fericire, pasiune. Este ca si cum ai un nou hobby, inseamna ca ai un surplus de bani peste necesarul traiului cotidian si poti aloca un extra buget pt espresso acasa. Pentru ca tot faci un efort eu zic e e important sa ti dai cea mai buna sansa sa scoti maxim de banii tai. Pe primul plan e educatia, nici o rasnita nu va compensa lipsa de cunostinte. Daca totusi le ai, pentru o rasnita electrica care sa macine pentru un espresso decent este nevoie cred de 350-550 euro. Sub aceasta suma nu vad vreo minune in afara de ceva rasnite manuale sau evident SH. Chiar si ca incepator, vrei sa ai rezultate. Daca esti incepator nu inseamna ca nu trebuie sa ti acorzi o sansa, pentru ca echipamente sub aceasta suma iti vor ingreuna procesul de invatare si pe multi ii vor descuraja. 

Mult mai repede pui pt rasnita de inceput un buget egal cu al espresorului ( adica iei o rasnista de 2000 de lei si un espressor tot pe acolo) si poti avea rezultate decente, mai ales daca mai bugetezi inca 2000 de lei in un curs si niste carti, plus niste timp pe forumuri. 

Evident ca pentru unii solutia este sa o ia pas cu pas, cum bine zicea @micrenda. Altii pot sa o ia vijelios, cu un set up cat o masina si sa nu vrea sa citeasca o carte despre cafea. Dar daca as recomanda cuiva ceva in sensul asta, nu i as recomanda rasnite electrice sub 1500 de lei pentru ca nu mi s ar parea bani cheltuiti ineficient. 

Ce marca sa alegi? Sunt multe variante in zona asta si cred ca diferentele sunt mici intre ele. Am avut si testat Vario si Mignon care in mod cert nu mi au placut dar daca ar fi sa aleg intre ele as alege Eureka totusi. Probabil Ceado E5p e corecta, ma uit cu interes si la Compak K3 si as vrea sa testez. Sette n am testat dar auzit o la lucru si nu vad sensul acceptarii zgomotului infernal, mai ales daca nu livreaza ceva similar cu o ransita din zona 800-1000 de euro. 

Toti avem pareri subiective si avem tendinta sa ne atasam de achizitiile facute, incercand involuntar sa i convertim si pe altii doar pentru a ne revalida investitia. E tendinta umana si pana la urma o idee ar fi sa alegi si ce echipamente foloseste cine iti place cum prepara cafea mai bine sau de la cine simti ca inveti Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#44
la versiunile mai noi de Sette, zgomotul a fost redus considerabil - au ajustat ceva la motor din ce am inteles si a scazut si viteza de rasnire
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#45
In brosura din aug 2017, sunt mentionate 3,5 fine - 5.2 coarse g/s:

https://www.baratza.com/wp-content/uploa...t-v3_2.pdf

https://www.baratza.com/wp-content/uploa...7_v3_2.pdf

Nu par sa se fi schimbat de la introducerea rasnitei prin aprilie-mai 2016.
 
Reply
#46
(14-11-2017, 11:55)vladdooo Wrote: la versiunile mai noi de Sette, zgomotul a fost redus considerabil - au ajustat ceva la motor din ce am inteles si a scazut si viteza de rasnire

A avut una Ionut de la 2 Minutes in shop vara trecuta si era haos. De asta a si renuntat la ea, parca. O tinea pentru gen Aeropress etc pana cand a trantit o un client pe jos si s a facut praf. E destul de fragila, dar pt home use nu ar fi o problema.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#47
mi-am exprimat odata regretul ...
tare regret ca m-am ratacit in acest thread si nu-mi ramane decat sa sper pentru acest forum ca va ramane distinct, deasupra stilului practicat de tine, comun mai tuturor celorlalte forumuri/bloguri/comentarii in Ro!

@Fane! e colosal ce multe inadverdente intr-un text atat de scurt pe care l-ai scris!
dece nu esti explicit?! cele ce scrii sunt aluzive rau, habar n-am ce vrei sa atingi/spui... intelege probabil fiecare ce  vrea, si ramane cu impresia ca i-ai vorbit pe limba lui...

in postul meu precedent tocmai asta incercam sa fac inteles: cat e de strident un mod de manifestare agresiv, care vrea sa impuna "pareri dominante"!
sau, te referi la faptul ca sunt impotriva celor ce privesc din inaltimea celor 5000 de lei la amarastenii din jur!?

"e aiurea sa ne ceri sa nu participam la discutii " - ce-am cerut, unde-am cerut?
"pe forum primeaza forta argumentului" - poate cu o corectie... ma refeream la forta bruta, daca vrei, viscerala, a 'argumentului'!
"cei care citesc hotarasc ei daca ai fost convingator" - a, nu! ar rezulta ca hotarasc in numele forumului ca institutie totalitara! nu, daca 'hotarasc' ceva si o pot face in intelegere, toleranta si cunostinta de cauza, e ok... dar o hotarasc in numele lor si in interesul lor! unii da, altii nu!
nu exista ceva de genul: hotaraste majoritatea si minoritatea se supune, in numele ...ha... democratiei populare!
da, mode off, logoff...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#48
Chiar Fane, nici eu nu am inteles postul tau. Mi s-a parut foarte decent mesajul lui Radudani, cred ca l ai interpretat tu gresit.

In calitatea mea de incepator/avansat in domeniu, pot spune ca desi am cumparat Ceado E5P, aceasta nu m-a convins. Este o rasnita decenta, frumoasa, finisata foarte bine, silentioasa dar am avut constant probleme cu genul de cafea pe care o beau, bulgarasi si un gust per total aplatizat. E o rasnita potrivita pentru incepatori dar cum se avanseaza putin in educatia gustului si vezi alta rasnite la lucru, iti sar in ochi defectele. E o rasnita care, din experienta mea, va cere un upgrade la momentul oportun. Nu e o rasnita proasta, departe de mine gandul acesta dar cu cat capeti experienta, te vei simti mai confortabil si cu gandul la una zdravana SH, cu neajunsurile de rigoare, bineinteles.

@denis traieste intr-o bula, in care realitatea lui este influentata prea mult de mediul inconjurator si oamenii cu care are de a face in viata de zi cu zi. Realitatea insa este ca majoritatea, in tara aceasta, nu isi permite 5000 lei pt un setup espresso. Nici majoritatea oamenilor prezenti pe acest forum, nu isi permit acest lucru, dar nu acesta este subiectul topicului, nu ii plang pe aceia dar nici aroganta cu care si-a exprimat convingerile subiective, nu cad bine oamenilor cu mult bun simt pe acest forum. Hai sa incepem cu totii sa pastram un altfel de forum, contrar liniei celorlalte forumuri romanesti (care ma degusta din ce in ce mai mult) si sa ne dam seama ca suntem din ce in ce mai prosti, cu cat invatam mai multe.
 
Reply
#49
(14-11-2017, 15:41)radudani Wrote: "pe forum primeaza forta argumentului" - poate cu o corectie... ma refeream la forta bruta, daca vrei, viscerala, a 'argumentului'!


Mai e ceva ... forta argumentului incepe sa devina ceva de genu ... am auzit eu ca ... sau, si mai rau se vorbeste despre despre echipamente pe care respectivii nici nu au pus mina ... dar stiu ei precis ...

Din punctul meu de vedere, calitatea informatiei scade pe zi ce trece ...
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#50
Mi-ar fi placut ca acest thread sa aduca ceva mai multe informatii si mai putine refulari si ambitii fara rost aici. Din #47 de posturi, doar din cateva poti obtine ceva relevant despre rasnite. 
Discutia trebuia  sa fie de genul  " mie X imi place rasnita Y, care se apropie sau depaseste suma propusa". De ce imi place? Cateva motive ar fi fost suficiente, in definitiv e o chestie de parere personala bazata pe experienta sau studiu. Asa am vazut eu desfasurarea pentru acest thread. Ca am adus Sette in discutie, consider ca nu are nici o relevanta pentru tonul discutiilor. Dar se pare ca unii cu mai multa experienta se cred prea sus, prea buni, pentru restul. Pana la urma asa cum au repetat cativa pe forum, nu conteaza cati bani bagi in echipament ci conteaza sa-ti placa cafeau pe care o bei. 
(14-11-2017, 15:41)radudani Wrote: tare regret ca m-am ratacit in acest thread si nu-mi ramane decat sa sper pentru acest forum ca va ramane distinct, deasupra stilului practicat de tine, comun mai tuturor celorlalte forumuri/bloguri/comentarii in Ro!
@radudani imi cer scuze pentru ce s-a intamplat aici.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#51
(14-11-2017, 16:26)razclud Wrote: Hai sa incepem cu totii sa pastram un altfel de forum, contrar liniei celorlalte forumuri romanesti (care ma degusta din ce in ce mai mult) si sa ne dam seama ca suntem din ce in ce mai prosti, cu cat invatam mai multe.
+1 ( offtopic)
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#52
(14-11-2017, 16:26)razclud Wrote: @denis traieste intr-o bula, in care realitatea lui este influentata prea mult de mediul inconjurator si oamenii cu care are de a face in viata de zi cu zi. Realitatea insa este ca majoritatea, in tara aceasta, nu isi permite 5000 lei pt un setup espresso.


Realitatea este ca s-a format o parere total gresita pe forum in privinta mea, asa ca ma simt nevoit ca membru al forumului sa clarific problema asta.

1. Veniturile mele lunare sunt sub a multora de aici, castig foarte putin, dar cu multe sacrificii, ore suplimentare (cateodata si 30 de ore in plus pe saptamana) am ajuns sa-mi permit niste echipamente medii ca pret.
2. Daca iti doresti ceva cu adevarat, iti poti permite acel ceva, pentru ca in fond este vorba doar de niste hartii, depinde cat esti tu dispus sa muncesti pt acel ceva.
3. Daca din toate postarile mele voi intelegeti ca eu am ceva la cap, si ca nu ma exprim politicos, inseamna ca aveti o problema, si nu intelegeti absolut nimic din ceea ce eu vreau sa transmit. Eu sunt un extremist, daca ma bag in ceva o fac total, si vreau sa obtin cele mai bune rezultate in acel domeniu tocmai pentru ca am facut multe sacrificii pentru a ajunge aici, daca voi aveti timp nelimitat pentru a parcurge scara calitatii in espresso, eu nu o am, pentru ca viata e scurta si am nevoie de timp sa fac si altceva, asta inseamna ca trebuie expuse informatiile false, sau mini upgrade-urile pentru ca daca urmezi calea asta atunci in mod cert nu o sa ai progres intensiv, ori eu doar asta caut.

4. Cine nu-si permite sa-si faca upgrade, inseamna nu ca nu poate (pentru ca daca nu putea, atunci nu ar fi ajuns la niste scule de 2000-3000 ron deja, si nu dadea 100ron+ pe un kg de cafea, cine nu are bani de pe o luna pe alta, nu bea espresso facut acasa, deci hai nu mai fiti asa ciripitori).

5. Pe forum exista mai multe tipuri de oameni, unii tehnici care nu pun pret de gust, sau unii care nici nu au gustul format, sunt si oameni incisivi si directi, asa cum sunt eu, insa toti trebuie integrati si trebuie construit ceva din marea asta de informatii ca sa ajungem la niste rezultate. Ca altfel doar umplem albul cu negru si nu culegem nimic. Nu sunt aici sa fac flame, si nu sunt aici sa ma dau mare cu ce am eu, nicidecum, sunt aici sa progresez foarte rapid.

Cand postez ceva, nu o sa fac ca sa ma limitez la un titlu de topic, cum e acesta, despre o rasnita la 2000ron, vorbesc la modul general, pentru ca daca ar fi sa ma limitez la ce scrie in titlul topicului, ar trebui sa postez zilnic zeci de postari ca sa acopar totul.

Ce ma deranjeaza cel mai mult in momentul de fata, pe toate forumurile din Romania, este faptul ca atunci cand exista nereguli, parti slabe, defecte la un produs, lumea nu mentioneaza asta nicaieri, ci se ascund lucrurile astea. Eu cand imi caut un upgrade, ma intereseaza strict ce minusuri are, pentru ca alea sunt cele care conteaza, nu sunt omul care face compromisuri, daca e bine e bine, daca nu mergem mai departe.

Si ca sa inchei, am avut 1 an jumatate, gaggia classic pre 2015 cu pid, si rasnite vreo 6 (3 manuale, 3 electrice). Ma cheama Denis, si cand am o cafea calitativa, corect prajita nu vreau sa am dubii ca rasnita nu rasneste corect, sau ca espressorul ma trage in jos, vreau sa stiu ca elimin absolut toate variabilele care pot duce la un esec, asta-s eu.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)