Hello There, Guest! Login Register


Salteaua noastra cea de toate noptile

#61
(04-11-2019, 17:33)renatoa Wrote: Dintre cei care citesc, doarme cineva pe bune pe spuma, doar spuma, fara arcuri si fara memorie ?
Intreb pentru ca sunt aspecte foarte controversate...

Da, eu, pe un springfree. Din 2009. Nu dorm cu perna. Pentru mine este o saltea foarte odihnitoare. Cu cat mai tare, cu atat mai bine.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#62
De peste 10 ani saltea si perne din spuma. Inainte de spuma plîngeam cînd ma trezeam (din cauza durerilor de spate, evident). Deci, votez ptr spumă.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#63
(04-11-2019, 19:20)coffeemilk Wrote: Încă un lucru de precizat; dacă nu se folosesc somiere, 99% va mucegăi husa în contact cu placa de pal.
Buna precizare, saltelele trebuie intoarse la 1-2 saptamani pe fata cealalta si lasate la aerisit cat de bine, daca nu exista aerisire pe dedesupt. Unii au scos placa de PAL si au pus in locul ei somiere cu lamele, au rezolvat asa aerisirea.
 
Reply
#64
(04-11-2019, 19:20)coffeemilk Wrote: Eu dorm de vreo 4-5 ani pe o saltea din latex natural de la Gommagomma cu 7 zone de confort, în combinație cu două somiere cu 7 zone. 
Deci 7 zone la saltea * 7 zone somiera inseamna 49 zone...? Big Grin
Pe de alta parte, ma gandesc daca nu se anuleaza uneori efectul in acest gen de combinatii.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#65
Dacă e să mergem pe principiul tău, sunt 2 somiere cu 7 zone, deci 7 x 14. Wink

Nu știu, poate se anulează, poate nu, eu știu doar că dorm excelent, pentru restul există Mastercard. Wink
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#66
Multumesc pentru opinii, mai ales cele contra-productive, care m-au facut sa ma hotaresc sa nu mai schimb salteaua actuala, care are peste 20 ani, si doar 120 arcuri, dar inca nici o denivelare, si nici un motiv sa o schimb.
Urmeaza o aniversare intr-o saptamana, si ma gandeam ce sa mai innoiesc in casa, dar asta cu salteaua pare sa duca la pareri de rau mai curand, asa ca o aman.
 
Reply
#67
Noi avem de vreo 2 ani salteaua HYLLESTAD de la Ikea, cu arcuri impachetate (190 arcuri/mp2) si latex in stratul superior. Multumiti pana acum, se comporta excelent, are un grad ridicat de confort, nu ne trezim cu dureri de spate. Daca o mai are cineva, tare sunt curios de impresii.
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#68
Eu am de vreo 3 ani PLUS S65 DREAMZONE si GOLD F30 WELLPUR de la Jysk. Foarte multumit de ambele.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#69
(05-11-2019, 19:44)flipu2k Wrote: ... GOLD F30 WELLPUR ...

Daca tot ai adus vorba de asta... care intamplator am testat-o azi... atractiva ca pret, cu reducere la 1000 de la 2200... cum faci intoarcerea periodica la asa ceva? Huh
pe "verso" am constatat ca este impregnata, are un ceva cauciucat cu niste proeminente cu un model regulat...  Confused

Sau o scoti din husa si intorci spuma in husa ?  Confused Huh  Stratificare spumelor pare semnificativ diferita intre cele doua fete... nu stiu daca dormi la fel de bine pe ambele spume...

[Image: 58730]
 
Reply
#70
Asta nu e cu doua fete din ce stiu, nu am intors-o niciodata. Pentru aerisire nu imi fac griji, e asezata pe somiera.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#71
(05-11-2019, 11:54)coffeemilk Wrote: Dacă e să mergem pe principiul tău, sunt 2 somiere cu 7 zone, deci 7 x 14. Wink

Nu știu, poate se anulează, poate nu, eu știu doar că dorm excelent, pentru restul există Mastercard. Wink
Ma gandesc ca somierele cu zone sunt pentru saltele care nu ofera asta. Si invers.
Doua amortizoare la masina sau doua perne cu memorie, suprapuse, nu te ajuta mai mult...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#72
Parerea mea e ca somierele "cu zone" sunt absolut inutile, eu am una reglabila de la IKEA si cu salteaua veche de latex ce era mai subtire nu simteam absolut nicio diferenta la reglajele alea...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#73
Da, nu simt nici eu diferente din reglajul zonelor la somiere, dar simt lamelele elastice ca adauga confort. Poate ca zonele se simt la alte saltele, mai subtiri, mai moi, ceva de genul asta.
 
Reply
#74
(06-11-2019, 08:58)Mihai L Wrote:
(05-11-2019, 11:54)coffeemilk Wrote: Dacă e să mergem pe principiul tău, sunt 2 somiere cu 7 zone, deci 7 x 14. Wink

Nu știu, poate se anulează, poate nu, eu știu doar că dorm excelent, pentru restul există Mastercard. Wink
Ma gandesc ca somierele cu zone sunt pentru saltele care nu ofera asta. Si invers.
Doua amortizoare la masina sau doua perne cu memorie, suprapuse, nu te ajuta mai mult...

Doar crezi, nu înseamnă că este și așa! Somiera cu diferite zone de duritate, împreună cu salteaua, oferă o poziție mult mai corectă a coloanei, plus un confort sporit, față de un sistem clasic. (somiera normală, placă pal, scânduri, etc.).
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#75
Deocamdata eu cred si tu crezi.
Eu as pune si mecanica de partea mea:
- presupunem ca salteaua este perfecta. Daca este singura, intr-o zona se lasa 5cm, sa zicem
- presupunem ca somiera este perfecta. Si se lasa 2cm in aceeasi zona (este mai putin elastica decat o saltea).
Cand le pui una peste cealalta, sub aceeasi greutate, deplasarile se insumeaza.
Ce crezi?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#76
Nu pricep ce vrei să zici.
Totul ține de principiul de funcționare! Adică partea lombară fiind cea mai tare, iar la umeri și la picioare mai soft. Dacă tu ai o somieră cu duritate constantă pe toată suprafața ei, efectul e diminuat, bineînțeles în afară de partea lombară. Eu am încercat cu placă de pal, cu somieră clasică și în final am ajuns la asta.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#77
(06-11-2019, 21:00)coffeemilk Wrote: Nu pricep ce vrei să zici.
Totul ține de principiul de funcționare!
Salteaua si somiera nu sunt destepte. Nu-si pot combina calitatile.
Ele se deformeaza in functie de greutate.
Practic poti ajunge chiar la o deformare inversa. Adica sa ajungi la cazul in care umerii si picioarele se afunda mai mult decat partea lombara (opusul situatiei cu o saltea normala, unde partea lombara e mai jos decat umerii).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#78
Păi nu prea se aplică ce zici tu. De ex.; la saltelele pe arcuri se recomandă somiere tot pe arcuri (vezi de ex. Spania la hoteluri de 4*+). De ce? Pentru că se completează. Așa și la o somieră cu 3--5-7 zone, in combinație cu o saltea din latex/spumă/memorie cu 3-5-7 zone , nu ai cum să te afunzi mai mult decât e gândită salteaua în combinație cu somiera.

L.E
Deci dacă se alege corect combinația saltea-somieră, nu se anulează/accentuează un efect opus/greșit.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#79
(06-11-2019, 22:29)coffeemilk Wrote: Așa și la o somieră cu 3--5-7 zone, in combinație cu o saltea din latex/spumă/memorie cu 3-5-7 zone , nu ai cum să te afunzi mai mult decât e gândită salteaua în combinație cu somiera.
Poate n-am inteles eu bine. Saltelele se vand doar in combinatie cu somiere? Tongue
Daca nu, inseamna ca cei care iau doar saltelele gresesc?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#80
Păi noi vorbim de ce e recomandat! Așa cum o cafea bună începe cu o râșniță și cafea boabe de calitate, și  salteaua se alege întotdeauna împreună cu somiera, ca să fie compatibile. Degeaba dai pe mobila de dormitor nșpe mii de lei, dacă la ce e cel mai important lucru te scarpini invers.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#81
Daca se iau impreuna, inseamna ca totusi se combina efectele. Cum ziceam si eu.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#82
somiera pe arcuri? asta ce mai e...  Huh
Sau va referiti la lamele... Confused
 
Reply
#83
(06-11-2019, 23:10)Mihai L Wrote: Daca se iau impreuna, inseamna ca totusi se combina efectele. Cum ziceam si eu.

Păi tu ai zis că se anulează, că se accentuează un efect nedorit! În fine.......

renatoa, adică somiera e compusă din arcuri, de cele mai multe ori vine ca și baza de pat, fiind tapițată.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#84
(06-11-2019, 23:20)coffeemilk Wrote: renatoa, adică somiera e compusă din arcuri, de cele mai multe ori vine ca și baza de pat, fiind tapițată.

Atunci la ce mai ai nevoie de saltea ? Confused Huh

Adica as putea sa iau o saltea de 140 si sa o pun pe patul actual de 125, adica sa iasa in afara pe lateral cate 7.5 cm, si sa economisesc de o somiera si un cadru ?!  Confused
... si aerisire... prin parti... Huh
 
Reply
#85
Pentru că îți oferă un plus de confort, pentru că scoate în evidență toate calitățile saltelei, pentru că e mult mai benefic pentru saltea în privința exploatării, pentru că etc.! 

Când vine vorba de somn nu ar trebui să privim lucrurile prin prisma prețului, bineînțeles în funcție de bugetul fiecăruia, dar mai degrabă faci rabat la calitatea mobilei și diferența de preț o îndrepți spre o saltea + somieră de calitate.

Dacă salteaua e mai mare decât somiera, respectiv salteaua în cazul tău, se va deforma pe margini de la presiunea exercitată când te așezi/cobori din pat, plus că e o țigănie.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#86
Din cate vad, pare sa fie o alta saltea, pusa sub asa zisa saltea...

https://www.giuliaconfort.ro/produs/baza-somiera-carat/

... nimic nu o deosebeste constructiv de o saltea pocket springs.
Ca iau doua saltele si le suprapunm sau ca ii zic somiera cu arcuri e aceeasi... tiganie Smile

Sincer, nu am gasit pana acum domeniu in care sa se vanda asa aiurea si fara sa aiba la baza materiale care sa nu poata fi asociate la o analiza atenta cu un interes al unui producator sau lant de vanzari... pana si la doctor ti se zice ca totul e pe incercate, nu isi asuma nici unul sa iti recomande clar un model anume in functie de o afectiune specifica.
 
Reply
#87
Din imaginea pusă de tine, observ că arcurile sunt în contact direct cu o bază dură.

Dar care e ideea că nu mă prind? De ce să faci tot felul de combinații când e foarte simplu să cumperi un pachet complet? 

Espressorul automat e bun? Și el face cafea, nu?
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#88
(07-11-2019, 12:58)coffeemilk Wrote: Din imaginea pusă de tine, observ că arcurile sunt în contact direct cu o bază dură.

Dar care e ideea că nu mă prind? De ce să faci tot felul de combinații când e foarte simplu să cumperi un pachet complet? 

Espressorul automat e bun? Și el face cafea, nu?

Nu, de fapt propunerea ta echivaleaza cu “hai sa-ti iei alt espressor si rasnita daca vrei sa iei cafea de la Y Coffee. Care nu se mai potriveste cu cea de la X Coffee”...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#89
Deci sa inteleg ce am postat eu nu este o somiera cu arcuri... politically corecta...  Confused nu trebuia sa aiba baza dura, ci sa ... leviteze  Huh

Adica alta abureala ca sa iti vanda "pachetul complet" care de fapt consta in doua saltele puse una peste alta, ca nu stiu cum sa te mai faca ca sa iti ia banii... la patrat.

Si unora chiar se pare ca le face placere sportul asta...
 
Reply
#90
Mihai_L, din nou eștii intr-o confuzie! Oricum nimic nu e nou, din lipsa de argumente pe subiect, se fac presupuneri pe text și se duce discuția într-o zonă derizorie care nu aduce nici un plus valoare topicului. 

renatoa, mai citește odată postul meu, eu nu am spus că e bine sau rău, ci că e o diferență între somiera din poza postată de tine și între o saltea, că despre aia era vorba.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)