Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Kinu M47 Classic (ex. prototip Che) - impresii in utilizare

Multumesc.
oare ai si din cafea de data trecuta vreo 500-600gr?
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
(02-11-2017, 18:02)MyR Wrote: Multumesc.
oare ai si din cafea de data trecuta vreo 500-600gr?

Gata de impachetat maine nu am, pot praji in we 500g Smile
 
Reply
Mai ai rabdare pana in we ca o sa pun kinu m38 la vanzare (cel mai precis kinu de pe forum, rectificat la 1 sutime).
 
Reply
A mai aparut un prajitor si nu stim ?
Am devenit curios. Deasemenea si de o rasnita de inchiriat (un Feldgrind ar fi tare ok !)  103
Poate vine impreuna cu o cafea buna prin curier, si ........ nu se mai intoarce. Smile
Prietenii stiu de ce !

Scuze de offtopic !
Gaggia Evolution&PID+Eureka Mignon Specialita 16CR+tamper bronz homemade
+Hario Mini tunat (stepless si centrat)
 
Reply
Prajitor pro bono... doar pentru degustatori Smile

Feldgrindu mai zaboveste, nenea knock s-a lamurit cum e sa faci treaba cu chinezii, si merge greu cu inlocuitorul.
 
Reply
Mersi, atunci mai asteptam, rasnind rabdator, cu Hario in continuare.
Cererea ramane deschisa.
Salutare !

Si gata cu offtopicele ! Cool
Gaggia Evolution&PID+Eureka Mignon Specialita 16CR+tamper bronz homemade
+Hario Mini tunat (stepless si centrat)
 
Reply
Zilele astea am tot alternat shoturi cu și fără WDT (Kinu M47). După câteva serii în care diferențele erau destul de evidente, am tras concluzia că nu au fost cauzate de mine respectivele diferențe. Extracția cu WDT este departe de a fi una perfectă dar diferența dintre cele două este cât de cât vizibilă.

Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
(13-11-2017, 23:15)rdumitrescu Wrote: Zilele astea am tot alternat shoturi cu și fără WDT (Kinu M47). După câteva serii în care diferențele erau destul de evidente, am tras concluzia că nu au fost cauzate de mine respectivele diferențe.


Adica? E totul random si cu si fara WDT? ca din video pare mai ok cu WDT..
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
(13-11-2017, 23:44)razvanMB Wrote: Adica? E totul random si cu si fara WDT? ca din video pare mai ok cu WDT..

Păi de ce să fie random? Pare considerabil mai bine cu WDT. Nu e o extracție perfectă cea cu WDT, dar diferența dintre cele pare vizibilă. 

Eu mă oprisem la un moment dat din făcut WDT când am văzut că nu am diferențe. Dar testasem treaba asta pe o singură cafea care probabil nu avea atât de mult nevoie. Acum, după vreo 2 shoturi în care n-am obținut o curgere ok (și era o Etiopia, care de obicei curge frumos), am zis să iau la puricat tehnica și să văd de unde e problema.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Cu singura retinere ca esti pe full manual. Nu cu dslr-ul ci cu Pavoni Smile  Altfel stanga arata clar mai bine, misto comparatie. Poate ne mutam chiar pe topicul Kinu.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(14-11-2017, 00:30)Lyvyoo Wrote: Cu singura retinere ca esti pe full manual. Nu cu dslr-ul ci cu Pavoni Smile  Altfel stanga arata clar mai bine, misto comparatie. Poate ne mutam chiar pe topicul Kinu.


M-am gândit și eu la asta și tocmai de aceea am făcut mai multe încercări.

Am tras cam 10 shoturi, alternativ, unul cu WDT și unul fără. Am mai făcut și azi dimineață o serie. Este cam aceeași diferență la toate shoturile, cu mențiunea că la unele cafele / prăjiri nu este la fel de necesar, din ce am observat.

Tot ce am încercat acum a fost din aceeași pungă. Suficient cat să mă convingă să revin la WDT.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Probabil si factorul aleator are un rol in extractiile ok fara wdt. Din 20 poti avea 2 ok doar din pur noroc pe cand cu wdt procentul e tocmai opus. Asta utilizând kinu.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Legat de gust, ai observat ceva diferit?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Cineva știe dacă existe un document cu dimensiunile exacte lui M47?

M-am gândit sa fac o mica cutie de lemn (balsa?) pt depozit sau transport.

As lucra cu debitare laser și l-ar face la dimensiuni exacte și cu locul și pt manivela.

Ps: Încă nu am rasnita
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
H 20 cm, greutate 1.1 kg
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Îmi pare rău dar cred ca am nevoie de ceva mai precis, gen o schema Smile

Voi începe uitându-mă la poze de pe forum.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
Mai bine tub carton si folie bule, cum e la feldgrind, vezi poze pe net.
Intra si Kinu in acelasi tub, dar la M38 este handicapul manerului fix.
Balsa e moale, stiu lemnul de o viata, din modelism. Chiar si 5mm este insuficient ca sa reziste la tavaleala. Mai bine lite ply, adica placaj usor, de 3mm.
Gasesti tuburi super rigide de carton, pe care te poti aseza si nu se turtesc. Nu are sens sa o faci in coltzuri.
 
Reply
incerc sa masor eu maine
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Am ales balsa doar pt ca este singur material pe basa de lemn care este disponibil la FabLab (o firma care face debitari cu laser).

Nu cred ca va fi greu sa găsesc alte firme care fac debitari pe alt rip de lemn.

Mulțumesc vladdooo
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
Sticle de whisky de sute de Euro se transporta in tuburi de carton Wink
 
Reply
(21-11-2017, 22:48)micrenda Wrote: Am ales balsa doar pt ca este singur material pe basa de lemn care este disponibil la FabLab (o firma care face debitari cu laser).

Nu cred ca va fi greu sa găsesc alte firme care fac debitari pe alt rip de lemn.

Mulțumesc vladdooo

Vezi că balsa este un lemn care se rupe foarte ușor. M47 are 1 kg. Ar trebui să faci un volum compact de balsa pentru a avea o șansă. De exemplu, foi de 2mm decupate progresiv, lipite între ele. Orice bucată ce rămâne singură, e clar sacrificată.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
(21-11-2017, 22:37)vladdooo Wrote: H 20 cm, greutate 1.1 kg

+ diametru ~8 cm
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(14-11-2017, 13:52)Lyvyoo Wrote: Legat de gust, ai observat ceva diferit?

--acum am văzut că au fost mutate posturile--

Da. Era channelling destul de evident, atât la aspect, cât și la gust.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
O sa folosesc unul din aceste materiale, pentru o prima incercare.

http://www.fablab.ro/materiale/prelucrare-laser/

Idea este sa gasesc o organizare buna pt rasnita, manivela si acesori de baza.
Projectul o voi face cu FreeCad.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
@micrenda Interesanta ideea sa faci o cutie pentru risnita, dar poate ca mai bine ai astepta sa o ai si sa nu ajungi in situatia sa nu ai ce sa pui in cutie. Inteleg toate motivele pentru care au dus la aceste intirzieri dar parca totusi este prea mult. Initial se vorbea de reluarea productiei in septembrie si acum se vorbeste de reluarea furnizarilor in decembrie.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Productia este reluata, de fapt nu s-a oprit niciodata. Doar vanzarile wordwide s-au oprit, ca sa puna la punct un stoc masiv. Se schimba inclusiv cutia, care va fi cam asa:

[Image: cY0QUa5.jpg]

E mai groasa, cu bureti de amortizare in interior. 

Din cauza penuriei, pe forumul german, au aparut deja speculatii ca se dau rasnite pe sub mana din Romania si la ei nu ajung Smile

Productia e un lucru complicat rau, de asta m-am prins cand am vazut fabrica.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Miscari pe pagina de Facebook, cu promisiunea ca la finalul saptamanii intra online site-ul, cu toate explicatiile tehnice. Ma rog, nu ne ajuta pe noi prea mult, caci le stim, doar pe userii care nu au citit topicurile astea, dar e bine sa fie undeva sintetizate. Vroiam doar sa va arat ce mana are la fotografie de produs un forumist indragit de-al nostru (nu spui cine, persoane importanta  Smile ):

[Image: NPRGHMx.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Cam "arsa" hartia, prea "light" key pentru gustul meu... Tongue
 
Reply
Poate asta atunci...

[Image: bhzkQcl.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
sper sa inceapa onorarea comenzilor cat mai repede. Aseara eram gata sa comand Lido3  Angel 
Inca nu m-am decis pe ce varianta voi merge Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)