• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Rasnita Fiorenzato Doge 63

Dupa lungi cautari pe ebay am gasit in tara o rasnita Fiorenzato Doge 63 Smile. M-am documentat putin ocazie cu care am gasit numai review-uri pozitive si am cumpărat-o.
Ce este special la acest model (doge) este faptul ca dozatorul isi face foarte bine treaba neramanand niciun pic de cafea.
Cand am primit-o m-am speriat putin de marimea acesteia cu toate ca fostul proprietar mi-a zis ca este mare iar eu ii stiam dimensiunile din fisa ei tehnica. Bolul de cafea nu l-am montat tocmai ca sa nu ma sperii mai tare Smile.
Este foarte solida si grea (15 kg) dar arata foarte bine (fara zgarieturi sau alte urme evidente de folosire indelungata).
Alta chestie pozitiva: este foarte silentiosa pentru o rasnita, mai ales la marimea ei.
Din lipsa timpului mi-a luat doua zile sa o curat (4 ore pe zi) dar rezultatul m-a uimit si pe mine.
Cert este ca trebuie sa-i schimb cutitele dar inca sunt in cautare de unele bune. Am gasit si faptul ca se potrivesc si cutitele de la Mazzer dar Sa vad da gasesc unele de 63 in tara.
Dupa curatare am probat-o iar la prima utilizare retentia a fost de 1,6g (cantarul este unul de bucatarie si sper sa fie ok) si astfel am avut si confirmarea faptului ca trebuie sa schimb acele cutite. La urmatoarele incercare retentia a fost de 0,5-0,6. Petru marimea ei, cred ca este foarte bine.
Inca o chestie i-am dezactivat dozatorul automat pentru ca sigur nu o sa-l umplu eu vreodata.

Attached Files Thumbnail(s)

Isomac Venus + PID Auber // Eureka Mignon // Tamper Motta Bubinga // Tamper dinamometric L-Beans // Site La Marzocco-7g, Bezzera-14g si VST-15g // Latiera Espro Toroid

Reply
Cutitele nu sunt astea ?

Felicitari pentru achizitii!

Reply
??!!
Am cautat si eu acum 2 zile pe acelasi site si nu le-am gasit. Erau doar cele de 64 mm. Multumesc mult.
Din pacate nu stiu daca o sa le mai iau tinand cont ca am o noua achizitie dar e bine de stiut ca sa-i spun viitorului proprietar.
Ceea ce ma surprinde la aceasta rasnita este faptul ca e mai silentioasa decat Mignon-ul.
Isomac Venus + PID Auber // Eureka Mignon // Tamper Motta Bubinga // Tamper dinamometric L-Beans // Site La Marzocco-7g, Bezzera-14g si VST-15g // Latiera Espro Toroid

Reply
Eu zic sa le folosesti pe ambele, si apoi vezi ce scoti la vanzare.

Reply
Ai comparat nivelul de zgomot cu boabe puse in ambele rasnite si cosul de cafea montat si acoperit?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Da, dar fara cosul de cafea la Doge. Acesta nu l-am incercat deloc si nici nu l-am spalat de cand am primit rasnita. Singura chestie care se aude mai tare cateodata la doge este vibratul tablitei care acopera gura de iesire din dozator (se poate vedea in poza 2).
Nu ma intelegeti gresit. Mignon-ul nu se aude tare. Chiar e mai silentioasa decat Lelitul PL043MM (conform observatiei lui axy76) dar Doge-ul chiar "toarce", mai ales in comparatie cu marimea.
Poate e doario falsa impresie manifestata de lipsa mea de experienta cu asemenea rasnite comerciale.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)