Hello There, Guest! Login Register


Rancillio Silvia, o alegere chiar atat de neinspirata?!

#91
http://m.youtube.com/watch?v=z3DRzHEb1pU
...min 1.50!
Expobar Diamant base 2 gr, Expobar Brewtus IV, Baratza sette 270W, Mazzer Kony, Concept-art dinamometric, Reneka 16g+VST 7g, Espro toroid steaming picher.
 
Reply
#92
(04-02-2014, 11:48)SudTeamRomania Wrote: http://m.youtube.com/watch?v=z3DRzHEb1pU
...min 1.50!

Dar lovirea port filtrului nu poate produce fracturarea pucului de cafea si posibil channeling? Asa am vazut pe net ca se intampla daca lovesti port filtrul de masa dupa ce ai tampat cafeaua.
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#93
(04-02-2014, 10:57)M.Sica Wrote: Cred ca o sa merg pe o combinatie Lelit PL41PlusT + Vario + accesorii chiar daca o sa depasesc putin bugetul.

Ai picat exact pe setup-ul meu. Daca vrei sa le vezi inainte sa le cumperi, te invit sa le probezi la mine.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#94
(04-02-2014, 10:57)M.Sica Wrote: Cred ca o sa merg pe o combinatie Lelit PL41PlusT + Vario + accesorii chiar daca o sa depasesc putin bugetul.

Referitor la Vario, peste tot in acest forum se precizeaza ca ar trebui sa se precizeze importatorului la achizitie ca rasnita sa fie reglata pentru espresso, conform cu cerintele acestui forum. Cum se face asta, se mentioneaza in formularul de reduceri?

Tamper-ul Concept Art Knock recomandat, cel putin din cate am vazut eu pe site-ul lor, are pe baza un fel de inel inchis la culoare, pare a fi cauciuc sau material plastic, la ce anume foloseste?

Multumesc!

De ceva timp, toate Vario vin calibrate pentru espresso, din fabrica. Dar a mai fost un caz (sau doua) cand nu a fost asa si atunci apar niste costuri de curier, niste timpi pierduti, asa ca am mentinut acea precizare pe care sa o transmiteti importatorului cand aplicati pentru reducere, ca sa se exonereze toata lumea de eventuale costuri suplimentare in caz ca mai apare vreun exemplar necalibrat. Deci da, se mentioneaza in formularul 2, calibrarea pentru espresso la Vario.

Referitor la tamperul knock, sunt diferite tehnici de tampare, majoritatea excluzand lovirea in vreun fel a portafitrului, din cauze de channeling (crapaturi in puc). Dar utilizatorii concept art de pe forumurile internationale am vazut ca agreeaza ideea tamperului knock, motiv pentru care mi l-am cumparat si eu de aprox. un an. Practic dupa prima tampare, stratul fin de cafea care ramane pe marginea interioara a sitei, va cadea la o usoara atingere cu inelul de cauciuc, venind apoi cu o noua netezire cu tamperul. Ideea am prins-o de la userul Torin, de pe vremea cand eram pe Softapedia, care inca de acum 3 ani ne spunea de tamperul sau knock. Insa pe vremea aceea nu se gaseau in RO prea multe accesorii sau aparate de espresso.

Discutia despre Vario se muta pe topicul dedicat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)