• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

PL62T 900 E (achizitionat 26.10,2015)

PL62T - espressor HX cu grup E61 si PID, boiler izolat –  900E + tamper inox cadou, doua portafiltre si sita blind. Achizitionat pe 26 oct 2015.Nu-l deosebesti de unul nou .Am pastrat si cutia originala 

Espressorul se vinde fara termometrul Eric, achizitionat separat.

Motivul :   Upgrade la DB

Attached Files Thumbnail(s)

Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

bafta la vanzare Smile
sunt curios catre ce te-ai orientat (si eu vizez un upgrade de ceva vreme...si ma uitam la R58)
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Lui R58 ii atarna firul cu PID foarte deranjant , eu dupa lungi dezbateri intre izzo , profitec pro700 si r 58 am ales Vibiemme 2B PID !!!!!! La Izzo e mic spatiul de sub portfiltru ca au facut ditamai tava luand din spatiul cestii (te doare mintea !!!!) iar la profitec inca nu stiu cat de ok e boilerul din inox
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Vibiemme e și pe lista mea. Radu intenționa sa se despartă de el pt un upgrade. Nu știu dacă mai e valabil.
Oricum... Baftă la vânzare.
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

(07-01-2016, 14:08)Bcc Wrote: ..... iar la profitec inca nu stiu cat de ok e boilerul din inox

Asa cum am mai discutat , boilerele din inox sunt foarte bune . 
Personal imi mențin punctul de vedere conform caruia daca ar fi sa aleg intre doua expresoare performante unul cu bilere din inox si celalalt cu boilere din cupru nu acesta ar fi argumetul pentru departajare. 
Problema ar aparea doar daca ar fi sa aleg ( de exemplu ) intre 2 Profitec 700 ( poate fi orice alt brand )  , unul din inox si celalalt din cupru ! 
Dar daca la cel din inox restul componentelor , țevi , racorduri , piese raman tot din alama , ca si in prezent , poate as da cu banul si as lua ce s-ar nimeri . Altfel la componente in totalitate din inox l-as alege pe acesta deoarece are o rezistenta mai mare la depunerile din apa folosita ( deci atentie la calitatea apei ) .
Atat cuprul cat si inoxul au plusuri dar si minusuri . 

De ex. am vorbit ci Nickso si l-am rugat sa-mi spuna daca , la cate expresoare a desfacut si le-a curatat , a gasi in interiorul boilerelor din  cupru acea depunere verde albastrie numita coleala . 
Mi-a confirmat ca in interiorul boilerelor nu a gasit asa ceva , dar la țevi da .
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

(07-01-2016, 14:46)RaduCarutasu Wrote: De ex. am vorbit ci Nickso si l-am rugat sa-mi spuna daca , la cate expresoare a desfacut si le-a curatat , a gasi in interiorul boilerelor din  cupru acea depunere verde albastrie numita coleala . 
Mi-a confirmat ca in interiorul boilerelor nu a gasit asa ceva , dar la țevi da .

Foarte interesat.Nu stiu daca fenomenul este datorat timpului relativ scurt de utilizare sau altui proces ce impiedica depunerile in boiler.

(07-01-2016, 15:30)Mihai.B Wrote: .....Foarte interesat.Nu stiu daca fenomenul este datorat timpului relativ scurt de utilizare sau altui proces ce impiedica depunerile in boiler.

As face o separare intre depunerile de calcar si de minerale de pe suprafata boilerelor din cupru ( si nu numai ) si formarea coclelii .
Cocleala , nu are legatura cu depunerea de calcar . 
Cocleala apare ca o reactie chimica intre cuprul aflat intr-un mediu umed , oxigen si bioxid de carbon .
Carbonatul bazic de cupru ( cocleala ) nu este acelasi lucru cu oxidul de cupru , care se formeaza la suprafață si care are rol protector , este rezistent si foarte stabil .
Cuprul 99,99% , carbon free , scufundat in apa nu reactioneaza cu aceasta . 

Vad ca se revine la subiect si aici , asa ca ma opresc . 
Discutia este pe topicul special : boiler inox vs cupru vs titan .
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

ms pt atentionare Radu.ai dreptate Smile

(05-01-2016, 02:40)Bcc Wrote: PL62T - espressor HX cu grup E61 si PID, boiler izolat –  900E + tamper inox cadou, doua portafiltre si sita blind. Achizitionat pe 26 oct 2015.Nu-l deosebesti de unul nou .Am pastrat si cutia originala 

Cumva se vinde si termometrul Eric ?
San Remo Treviso LX, Compak K3.

(05-01-2016, 02:40)Bcc Wrote: PL62T - espressor HX cu grup E61 si PID, boiler izolat –  900E + tamper inox cadou, doua portafiltre si sita blind. Achizitionat pe 26 oct 2015.Nu-l deosebesti de unul nou .Am pastrat si cutia originala 

LA VANZARE OFER SI O REVIZIE LA REPREZENTANTA pentru a fi chiar nou nout !

PL62T - espressor HX cu grup E61 si PID, boiler izolat –  4000 lei + tamper inox , doua portafiltre si sita blind. Achizitionat pe 26 oct 2015.

Salut
Am lăsat un mesaj pe pm, confirma-mi te rog daca l-ai primit.
Toate bune
Vibiemme Domobar Super PID 2B (DeeDee), Eureka Zenith 65 E, Motta 9 Bar, baza tampare Motta, portafiltre ECM  

REDUCERE CU 100 E   !!!!   Pret final 800 E (fara decalcifiere)

ULTIMUL PRET 3500 LEI !!!!! disponibil

Sunt eu interesat, am discutat la telefon.
LeLit PL62T, Quamar Q13, Kinu M47, IMS Competition 17g ridgeless

ma mir ca dureaza atat de mult vanzarea unui HX. nu este vreun DeLonghi Smile

S-a vandut .

Felicitări cumpărătorului și ție pt upgrade

Le-a luat pana la urma CosminC ?
Gaggia Classic '15 12 bar/Lelit PL043MMI/Sita IMS Competizione 14 g, 641 găurele/Tamper custom made® 58,5 mm

(26-02-2016, 20:26)Gozmin Wrote: Le-a luat pana la urma CosminC ?

Da ,

(26-02-2016, 20:08)Mihai.B Wrote: Felicitări cumpărătorului și ție pt upgrade

Multumesc mult !

Pret final? Smile
Expobar Brewtus IV + Kinu M68

(26-02-2016, 20:08)Mihai.B Wrote: Felicitări cumpărătorului și ție pt upgrade
Multumesc Mihai!

Espressorul a ajuns la mine, se poate inchide. Multumesc!

Pret final cf regulament?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Da sunt curios cat a fost final. Ma va ajuta și pe mine Wink

Nu cred ca te va ajuta.... Smile
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

De ce zici asta?

Pai aparatul făcea mai mult, Cosmin a prins a conjunctură buna, din fericire pentru el.

Sunt convins ca facem mult mai mult. Vroiam doar sa îmi fac o idee. Ne relevant pana la urmă pt ca fiecare vânzare are tipicul ei.

3400 fara tamper si portfiltrul cu duza simpla

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)