Hello There, Guest! Login Register


Espressorul Lelit PL 41TEM PID

#31
(07-12-2012, 16:40)baloozzy Wrote:
(07-12-2012, 15:35)sorin2505 Wrote: Cam asa, pe la 10-10,5 ar fi.
Chiar ca tre sa-mi iau o sita oarba, sa vad pe unde gasesc dimensiunea asta ciudata de la Lelit.
Eu am luat una d-aia de guma (3 lei), ca dopul de chiuveta si se pune in sita cu gauri. Dar ar trebui sa iei mai multe ca nu face transportul.

Daca nu ma insel, la aia de cauciuc de care spui tu, parca am vazut ca are un fel de motz in mijloc. Ala cum se aseaza ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#32
(07-12-2012, 16:47)sorin2505 Wrote: Ala cum se aseaza ?
Ca moţu' în sus Wink, că intră detergentul sub şi curge.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#33
Stie cineva cum se desface manerul de la portafiltru ?
Am incercat sa desurubez/dezfiletez dar nu merge.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#34
(08-12-2012, 23:24)sorin2505 Wrote: Stie cineva cum se desface manerul de la portafiltru ?
Am incercat sa desurubez/dezfiletez dar nu merge.
Te temi ca-l haleste detergentul? La mine Puro Caff nu l-a deranjat.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#35
Nu, vreau sa incerc ceva si ma deranjeaza manerul, de asta vreau sa-l scot.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#36
(09-12-2012, 10:53)sorin2505 Wrote: Nu, vreau sa incerc ceva si ma deranjeaza manerul, de asta vreau sa-l scot.
Daca reusesti, sa dai de veste, te rog. Sa nu zici ca vrei sa pui VST-ul pe el, ca pe mine asa ma bate un gand... Tu sita VST parca ai, e mult de luat din portafiltru?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#37
Daca arata ca aici, ar trebui sa se desfaca prin rasucire invers acelor de ceasornic. Daca se rasuceste si nu se desface, atunci s-ar putea sa fie ca la Gaggia. In cazul acesta trebuie scos capacul din capat, pentru acces la surubul de prindere.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#38
(10-12-2012, 10:55)baloozzy Wrote: Sa nu zici ca vrei sa pui VST-ul pe el, ca pe mine asa ma bate un gand... Tu sita VST parca ai, e mult de luat din portafiltru?

Ha ha...m-ai prins Wink
Da, vreau sa incerc sa pun VST.
Sunt in faza de teste. Nu e mult de luat din portafiltru, problema mare este ca trebuie modificata si sita, pt. ca nu incape in grup. Deci trebuie luat din marginea (buza) sitei, sau indoita mai mult.

(10-12-2012, 11:35)Evolution Wrote: Daca arata ca aici, ar trebui sa se desfaca prin rasucire invers acelor de ceasornic. Daca se rasuceste si nu se desface, atunci s-ar putea sa fie ca la Gaggia. In cazul acesta trebuie scos capacul din capat, pentru acces la surubul de prindere.

Este ca in prima poza (Lelit) dar nu stiu de ce nu se desfileteaza. Poate a fost pus ceva adeziv pe filet...
-------------------------------------------------------------------
Am masurat, trebuie luat din portafiltru ~0.98 mm.
Peretele are 2,4 mm, deci ar ramane 1,5 mm grosime - mi se pare cam putin totusi.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#39
(28-11-2012, 22:24)sorin2505 Wrote: Pentru ca suntem destul de multi posesori de Lelit PL 41 TEM, am deschis topicul asta sa ne impartasim experientele Wink

Si eu sunt un nou posesor de Lelit PL 41 TEM , ma primitii? si rasnita Ascaso I mini pe care nu reusesc sa o reglez cum trebuie, ori e prea fina si o tampez cred prea tare dar nu trece apa prin ea...nu stiu cat trebuie sa invart de buton si nici cat de tare sa tampez cafeaua sa fie ok, va multumesc de ajutur
 
Reply
#40
Bine ai venit in gasca noastra Big Grin
Cu rasnita nu te pot ajuta pt. ca nu o cunosc, dar sigur
o s-o faca cineva care se pricepe la Ascaso.
Tamparea se face cu 15 Kgf si pana iti faci mana, ajuta-te cu un cantar de baie, ca sa vezi cat inseamna 15 kgf.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#41
Bun venit levaye.
Pentru Ascaso iti trebuie putin rabdare la inceput. Tocmai pentru ca este o rasnita stepless (adica nu esti limitat de trepte) poti regla micrometric absolut orice grad de rasnire. Oricum, pentru intrebari legate de altceva decat acest model de Lelit despre care se discuta aici, posteaza in categoriile forumului unde se incadreaza cel mai bine problema ta. Deci ori intervii intr-un topic deja deschis, ori creezi tu unul nou, daca nu s-a mai vorbit de respectivul subiect.

Pentru Ascaso poti crea un subiect pe aria rasnite "Cum reglez rasnita Ascaso I-mini" sau ceva de genul.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#42
Va rog ajutor! Ieri am zis sa curat putin aparatul, in special electrovalva. Am facut 5 cicluri cu detergent si apoi 5 cu apa, dar la ultimele nu mai scotea acel jet de apa si nici zgomotul specific. Cand sa fac cafea, nu scotea, la fel, nimic, dar a inceput sa curga prin lateral (nu in tava). Sa fie un furtun plecat din orificiu? Ma gandesc sa-l desfac sa ma uit mai bine. As putea pierde garantia daca o fac? El a mai fost desfacut in service la inlocuirea butonului de 3 pozitii. Fiind perioada de sarbatori nici nu ma gandesc sa-l trimit la service. Pot merge asa o perioada? Poate fi electrovalva arsa sau nealimentata?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#43
Nu ai depasit 5 secunde de ciclu, nu?

Probabil daca l-ai desface ai vedea daca a sarit ceva, dar ca sa nu ai probleme de garantie pune o intrebare, telefonic, la service-ul autorizat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#44
(27-12-2012, 11:54)Lyvyoo Wrote: Nu ai depasit 5 secunde de ciclu, nu?

Probabil daca l-ai desface ai vedea daca a sarit ceva, dar ca sa nu ai probleme de garantie pune o intrebare, telefonic, la service-ul autorizat.
5 cicluri de 10 secunde. E mult, am ars electrovalva? Asa am facut mereu.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#45
In instructiunile postate de Tex pe grupul Yahoo Gaggia, se recomanda 5 secunde.

Am copiat aici pdf-ul:
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#46
(27-12-2012, 08:33)baloozzy Wrote: Va rog ajutor!
Wink Problema rezolvata. Atentie Lelitzilor! Vasul de apa (piesa de rezistenta a aparatului Tongue) cand il manevrati, poate scoate furtunul de backflush din gaura lui spre tavita. In mod normal, trebuie sa-i vedeti capul daca trageti putin de tavita. Dau aici o bila neagra constructorului care dupa ce i-a scos manerul (ca avea), nu a facut o simpla sina, pe peretii laterali, care sa-l ghideze sa nu loveasca furtunul. Daca ajungeam cu el la service pentru asta chiar ca m-as fi ofticat.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#47
Si pozele unde sunt ??? Ai o penalizare ca n-ai facut poze sa vada si ochiul nostru ce si cum Big Grin
Bine c-ai rezolvat.
Scrie pe undeva in instructiuni sa fii atent cand manevrezi vasul cu apa sa nu deranjezi furtunele alea. Eu prefer sa pun cu palnia pe sus, fara sa-l mai scot de acolo
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#48
(28-12-2012, 11:29)sorin2505 Wrote: Si pozele unde sunt ???
Nu trebuie poze. Unde bagi bidonul, e in dreapta cum te uiti din fata, pe peretele spre fata, altceva nu mai e. Cel mai bine, cum am spus, verifici daca se vede capatul dinspre tavita cand o tragi putin sau total.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#49
Fost/studiat/verificat Wink
La baza espressorului, deasupra tavitei, se vede un capat de furtun prins cu un colier de plastic.

[Image: img0627ea.jpg]
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#50
(28-12-2012, 12:24)sorin2505 Wrote: Fost/studiat/verificat Wink
La baza espressorului, deasupra tavitei, se vede un capat de furtun prins cu un colier de plastic.
Tu ai pus colierul, buna idee, felicitari, voi pune si eu.
Iata si vederea din spate, ca tot am facut-o.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#51
La mine aparatul a venit cu acel colier de plastic(arici).
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#52
(28-12-2012, 12:33)baloozzy Wrote:
(28-12-2012, 12:24)sorin2505 Wrote: Fost/studiat/verificat Wink
La baza espressorului, deasupra tavitei, se vede un capat de furtun prins cu un colier de plastic.
Tu ai pus colierul, buna idee, felicitari, voi pune si eu.
Iata si vederea din spate, ca tot am facut-o.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#53
(28-12-2012, 12:33)baloozzy Wrote: Tu ai pus colierul, buna idee, felicitari, voi pune si eu.
Iata si vederea din spate, ca tot am facut-o.

Nu l-am pus eu, asa a venit espressorul.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#54
(28-12-2012, 14:38)sorin2505 Wrote: Nu l-am pus eu, asa a venit espressorul.
Sa fi cazut si sa nu ma prind eu? E posibil.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#55
A hotarat al meu sa ma ucida in 2012. Aseara a scos 2 duble asa cum trebuie si dimineata, abia a curs cateva picaturi negre. Zic: am pus prea mult, am tampat prea tare, asa ca reiau cu macinat 3 trepte mai mare. Nu urca presiunea peste 3 bar. Pun cauciucul pentru backflush - 2 bar. Angry
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#56
are apa?
 
Reply
#57
Cred ca de la spalatura aia e problema....
O fi tras ceva mizerie in pompa ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#58
Mai probabil in electrovalva, la backflush detergentul nu ajunge in pompa sau rezervor.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#59
Nu neaparat detergent, poate o bucatica de calcar ceva, s-a desprins si intepenit pe undeva pe traseu...
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#60
(29-12-2012, 12:31)sorin2505 Wrote: Nu neaparat detergent, poate o bucatica de calcar ceva, s-a desprins si intepenit pe undeva pe traseu...
Orice e posibil. Apa are, furtunele nu sunt strangulate, calcar cam greu de crezut fiind din iunie si avand o decalcifiere facuta si am folosit apa mai "filtrata". Totusi cred ca asta este: ceva in pompa. Trist este ca abia joi voi ajunge cu el la service in caz ca nu dau cu el sa-i deplasez gunoiu (ceva, ceva trebuie sa fac, voi incepe cu un backflush cu anticalcar). Cea mai buna ocazie sa experimentez french press-ul. Sad
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)