Hello There, Guest! Login Register


Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro

#61
O experiența unica! Mulțumim ClaroCafe!


Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
#62
Asteptam poza de grup de la MihaiL si punem acolo userul fiecarui coleg
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#63
Si pe mine separat
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#64
Eveniment foarte bine gandit si realizat de catre cei de la Claro sustinuti de al nostru Liviu. M-am bucurat sa particip la partea practica si discutii, sa intalnesc sau reintlnesc colegi forumisti, in viu Smile .
Un exercitiu foarte edificator pentru incepatori si avansati deopotriva, determinare gusturilor de baza dupa intensitati urmata de o triangulare direct legata de primul test, ne-a tinut pe toti conectati la masa de degustare, notand sarguinciosi concluziile noastre.
Initiativa fantastica, felicitari si multumiri organizatorilor, speram la cat mai multe asemenea actiuni.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#65
(10-11-2018, 17:49)maki Wrote: si, who is who in poze? Smile

Aaaa... Participantii...?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#66
exact asa
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#67
Mutumesc pentru initiativa si organizare, cafeaua din pauze Ethiopia Guji a fost excelenta iar contactul direct cu forumistii memorabil.
La mai multe!
 
Reply
#68
Multumiri organizatorilor! O intalnire foarte reusita.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#69
Mulțumiri echipei de la Claro pentru o sesiune foarte instructivă. 

Organizarea și locația de nota 10!
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
#70
Multumim ptr aprecieri. Mai targetam o sesiune in Ianuarie. Revenim cu detalii.Smile
Prajitor Coffeetool
 
Reply
#71
Chiar a iesit frumos, bravo! Fotografiile vor fi mai descriptive.
Andrei si Florin aka @Raducanu s-au dovedit ca de obicei gazde primitoare, iar bubucalu a fost mana lor dreapta, pentru ca in spatele unor degustari bine facute sta ceva munca si planificare. Mai ales la trangularile dificile, inca neexperimentate. Dar cum zicea si Andrei, vom repeta si o vom face si mai lata.
  
Eu mi-as dori sa fie cat  mai dese aceste intalniri ale espressomanilor cu prajitoriile pentru ca e modul cel mai direct in care se pot confrunta idei, se poate degusta din cafele poate neincercate, se poate dialoga tehnic face to face pe temele dezbatute pe forum.  Ce ma bucura este ca la final s-au trasat cateva idei pentru tematicile viitoare si unele chiar au prins, asa ca in ianuarie repetam isprava.

Poate nu ar fi o idee rea sa lasam un GoPro sa mearga pe blat pentru a transmite si celorlalte mii de colegi din vibe-ul unei astfel de intalniri.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#72
Un live pe facebook, ca tot e moda acum? E si putin interactiv asa Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#73
Nu imi place calitatea imaginii in cazul live-ului pe Facebook, iar sunetul este si el slabut. Mai bine ca Dan Diaconescu, si in direct si inregistrat (dar calitativ)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#74
S-a testat și gaggia classic la eveniment?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Lelit PL92 + Kinu M47 
 
Reply
#75
Wink
[Image: f3547203583dfc56e057ee06321e9330.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
#76
Bun.. Nu am văzut încă nici o părere despre ce scoate noul aparat. Bănuiesc ca na-i cum sa faci, încă, o comparație cu vechiul tău aparat

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Lelit PL92 + Kinu M47 
 
Reply
#77
Pe topicul dedicat revin cu detalii
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#78
Si poze: http://s.go.ro/596r2f6x
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#79
Multumim Mihai, o prezenta nelipsita de la intalnirile noastre. Cred ca ne-am obisnuit atat demult cu tine si cu aparatul foto incat daca vei veni vreodata fara el o sa facem cheta pentru un Uber sa te duci acasa sa-l aduci Smile)  Obligat!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#80
Si pentru ca s-a cerut componenta delegatiei, incerc sa fiu cat mai precis (de sus, de la stanga la dreapta):
nepotu' barista de la Claro, Mesmer, Laddu, trzucky, cradun, SCatalin, HoratiuC, booz128, TudorBog, MarianP
jos: Florin CLaro aka Raducanu, Andrei@ClaroCafe, Lyvyoo, bubucalu, MihaiL, Beowulf
[Image: GKmwPW9.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#81
Mulțumim pentru poze Mihai,
Ma simt dator sa postez rezultatul efortului meu fotografic, surprins în atâtea cadre..[Image: 4ff31b945eb286ff1425ebc70be750ff.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)