Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Comunitatea de espressomani (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Comunitatea-de-espressomani)
+--- Forum: Evenimente si intalniri (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Evenimente-si-intalniri)
+--- Thread: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro (/Thread-Intalnirea-senzoriala-a-espressomanilor-organizata-de-Claro)

Pages: 1 2 3


Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Lyvyoo - 03-10-2018

Asa cum anuntam aici , Andrei si Florin (aka Raducanu) de la Claro s-au gandit sa faca o reuniune a espressomanilor in care sa punem accent pe ceea ce tine de senzorial, in primul rand. Nu va fi un training deschis despre sensory, caci nu acesta e scopul, dar am discutat (incipient deocamdata) cu baietii de la Claro si cu siguranta vom pune in ordine anumite concepte legate de degustarea unei cafele, evaluarea corecta, probabil si prepararea etc. Urmeaza sa punem totul in ordine si sa scriem aici mai multe.

Apoi trecem la treaba cu "trianglarea"  Smile Fiecare va avea X  seturi de cate 3 pahare / cesti in fata si daca vrea sa isi testeze simturile, va avea ocazia sa se autoevalueze, scotand in fata ceasca ce contine o cafea diferita. Practic, procedura concursurilor SCA de cup tasting.  Va fi un exercitiu tare interesant pentru noi insine.

Data: 3 sau 4 10 NOIEMBRIE 2018 ora 10.00 - 15.00
Locatia: Str. Fainari nr. 45A, et.2, mansarda CUIB  Smile
Inscrieri: cu un "hello, vin si eu", aici pe topic

Daca aveti si alte idei care credeti ca se "pupa" cu acest concept si pe care le putem pune in aplicare, aveti cuvantul... Testarea de espressoare as exclude-o pt ca ne focusam pe altceva de data aceasta.


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Laddu - 03-10-2018

LE: Noiembrie?

Cel mai proabil o sa vin Smile


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - vladdooo - 03-10-2018

multumesc pt alegerea unei alte date decat 20 oct  Smile

solicit respectuos extinderea experientei senzoriale la bere  Big Grin


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Lyvyoo - 03-10-2018

Avand in vedere ca se pregateste o bere stout cu ceva cafea, in care si-a bagat coada Espressoman, nu este excelus sa facem si o degustare de bere. Chiar iau in serios treaba Smile


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - KrisssKros - 03-10-2018

99,99% vin si eu.
las o marja mica de eroare, ca poate va ninge si se va inchide dn1 Smile Smile


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Beowulf - 03-10-2018

6-7, adica in timpul saptamani? Va fi greu, dar facem ce putem...


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - adipanaitiu - 03-10-2018

Si eu ma inscriu. Multumesc!


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Lyvyoo - 03-10-2018

3-4 scuze Smile corectez
Later edit: 10 noiembrie


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Mihai L - 03-10-2018

Interesant concept. M-as vedea participand...  Tongue


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Mesmer - 03-10-2018

Vin si eu.


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Beowulf - 03-10-2018

(03-10-2018, 19:04)Lyvyoo Wrote: 3-4 scuze Smile corectez

Perfect!


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - slavic1983 - 03-10-2018

+1
Blocam calendarul chiar acum.


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - saeco - 04-10-2018

+1 Ma bag si eu ???

Rolleyes Biggrin


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Nikku - 04-10-2018

Care e data limita pentru inscrieri? Big Grin


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Cafencu - 04-10-2018

Inscriere?
Asta inseamna ca este un eveniment restrans la membrii acestui forum si fara inscriere nu se poate?


Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - cradun - 04-10-2018

Hello, vin si eu Smile

Sent from my Nokia 5.1 using Tapatalk


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Lyvyoo - 04-10-2018

(04-10-2018, 01:02)Cafencu Wrote: Inscriere?
Asta inseamna ca este un eveniment restrans la membrii acestui forum si fara inscriere nu se poate?

Ideea este sa stim si noi intre noi cine mai vine, inclusiv organizatorul, caci te poti trezi cu dublul inscrisilor fata de ce estimai si atunci trebuie sa schimbi rapid locatia la care te-ai gandit Smile 

Nu vom avea o hostesa sexy la intrare care sa contorizeze inscrierile Smile  Desi daca aveti vreo cunostinta in sensul asta, trimiteti-i CV-ul...  Smile)

Si da, evenimentul se doreste mai restrans pentru membrii forumului, nu va fi unul anuntat public pe retelele de socializare. Nu ar avea rost sa ne trezim cu 100 de persoane pe acest format. Asta nu inseamna ca in viitor nu exista posibilitatea sa facem ceva huge... Cine stie...

Si ca sa mai raspund unei intrebari de pe PM referitor la insotitori, ramane ca la intalnirea din vara... Nu interzicem Smile Dar in general e mai bine pentru voi sa fiti mai "liberi", gen team building, putand sa discutam intre noi chestiuni tehnice sau de orice fel, care in mod normal  poate ar plictisi o persoana insotitoare pret de 4-5-6 ore.


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - tudorbog - 04-10-2018

Hello, vin si eu.

Sunt destul de nou pe aici si mi-ar placea sa mai cunosc oamenii din spatele nickname-urilor.


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - MANU - 04-10-2018

"Strig" si eu prezent!


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - slavic1983 - 04-10-2018

Vreau sa propun o tema aditionala senzorialului si anume LOGO-UL ESPRESSOMAN
Facem de un mini workshop de 1h, adunam modele, propunem modele realiste printate de acasa si poate poate . . . Wink


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Neuromancer - 04-10-2018

Hello, vin si eu


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Nikku - 05-10-2018

Salutare. Ma inscriu si eu!


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - HoratiuC - 05-10-2018

Aș vrea să vin și eu


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Lyvyoo - 05-10-2018

Te primim cu o conditie, sa restrangi semnatura de la 4 randuri (doua 3 pline si unul gol) la doua randuri Smile


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - HoratiuC - 05-10-2018

Asa e bine?  Angel


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Mesmer - 05-10-2018

Daca exista interes, oare s-ar putea face o prezentare a unor defecte comune de prajire? 
Ma gandesc ca ar putea fi de folos celor interesati de home-roasting sau pur si simplu curiozitate.

Ceva in liniile astea:

https://www.scottrao.com/blog/2018/6/3/roast-defect-kit-2


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Lyvyoo - 05-10-2018

Sa raspunda @AndreiClaro sau @Raducanu


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - slavic1983 - 18-10-2018

Salutare.
@AndreiClaro @Raducanu

Avem o data si o locatie?


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Lyvyoo - 19-10-2018

Scrie in prima postare, 3 sau 4 noiembrie Smile Urmeaza sa vedem exact ziua.


RE: Intalnirea senzoriala a espressomanilor, organizata de Claro - Nikku - 21-10-2018

Hello. Mai avem ceva noutati despre eveniment? S-a stabilit concret o data/ora?