• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Intalnire Home Roasting

De ceva timp userul @bubucalu si-a gasit un cuibusor foarte frumos pentru prajire si studiu, cu o curte generoasa si niste oameni foarte ok in jur. Acolo am filmat interviul si acolo vom organiza mai multe intalniri pe tema prajirii si cafelei. 

Asadar, sambata 28 mai, de la ora 12, suntem invitatii lui Cosmin aka bubucalu, pentru o sesiune de discutii si aplicatii in ceea ce priveste prajitul acasa. La fata locului va fi un Gene, un espressor, o rasnita plus cafeaua prajita de el, pentru a testa si discuta impreuna, live, dincolo de interactiunea online. 

Locatia se afla pe str. Henry Coanda, langa hotelul Michelangelo, o strada la dreapta, cum vii dinspre Victoriei spre Romana. Anuntati-va prezenta aici, iar pe privat veti obtine telefonul lui Cosmin care va va ghida sa ajungeti (e mai complicat putin).
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Așa de ciuda îmi e ca nu pot veni. Exact cand facem si noi nitro coffee Sad Eu de 3 ani prăjesc pe un Gene Cafe. Tare mi-ar fi plăcut sa schimbam niste experiențe.
Have fun !

Sent from my iPhone using Tapatalk
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...

Reply
Dacă nu apare ceva între timp eu o să ajung. Pot să aduc si io kinu din dotare
VBM Domobar Jr, Mahlkonig Vario, Tamper diamometric Concept Art, Sita Ims 17g, Kinu 47

Reply
Interesant!!! Si eu as fi interesat de o reevaluare a solutiei, dar nu stiu inca daca pot ajunge. Revin cu confirmarea zilele acestea.
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
In completarea anuntului; cafele prajite de amatori si maestri sunt binevenite, chiar recomandate.
@Cosminp am fi onorati de vizita profesionistilor, sper sa gasesti timp cu alta ocazie sa ne vizitezi.
@CatalinNegrila chiar te rog sa aduci rasnita Kinu.
Sm 85s,macap m2m, gene CRB 101

Reply
Profesionist nu sunt la prăjit. Ma consider doar pasionat.

Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...

Reply
(25-05-2016, 10:00)Cosminp Wrote: Profesionist nu sunt la prăjit. Ma consider doar pasionat.
de orice fel, profesionist in domeniul cafelei. Incercam sa arunc o invitatie ascunsa si pentru cei in ale prajitului profesionisti dupa cum bine m-ai demascat Smile

Reply
Vin și eu.
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano,Gene Café CBR-101

Reply
Vin si eu - am inteles ca sesiunea incepe la 12:00 - pina cind?
Good coffee forever! LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E

Reply
Poate scoateti si ceva video pentru cei care nu pot ajunge, nu trebuie ceva profi - un telefon uitat pe un colt de etajera. Sigur va fi ceva valoros, mai ales ca sunt destui care au vise cu Gene.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
De la 12 la 14:30 pot veni si eu .
Ce sa aduc, micii sau berea ? Banan
LaMarzocco GS/3-AV
K30 Vario
Kinu M68
Hottop P

Reply
Prajim cafea sau ce? Poti aduce o Gheisha. Glumeam, nu e balul burlacilor. Have fun!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Ah, chiar azi m-au book-uit pentru un eveniment de pop-rock si motociclete  Sad  Next time...
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Suuper, have fun2 !

Reply
Ne vedem sau amânăm sa se strângă mai multi?
@bubucalu, în varianta a) îmi dai te rog prin pm niște coordonate GPS. Sunt din Valcea si nu prea cunosc Bucureștiul.
Ms!

Reply
Nu amanati nimic, e foarte ok numărul de participanți pt început.

Reply
(24-05-2016, 18:23)Lyvyoo Wrote: .......
Locatia se afla pe str. Henry Coanda, langa hotelul Michelangelo, o strada la dreapta, cum vii dinspre Victoriei spre Romana. ....

Adresa:
Str. Henry Coandă Nr........................
LaMarzocco GS/3-AV
K30 Vario
Kinu M68
Hottop P

Reply
http://www.cetateaartelor.ro/contact/

Reply
(25-05-2016, 22:26)baloozzy Wrote: Poate scoateti si ceva video pentru cei care nu pot ajunge, nu trebuie ceva profi - un telefon uitat pe un colt de etajera. Sigur va fi ceva valoros, mai ales ca sunt destui care au vise cu Gene.

Nici măcar un selfie, ce video.. Smile

Reply
(28-05-2016, 16:42)Lyvyoo Wrote: Nici măcar un selfie, ce video.. Smile

ce selfie??? Cinci ore nu am avut timp nici sa respiram, asa a trecut timpul! Rolleyes
Inca o data, multumiri din inima lui bubucalu pentru idee si penru gazduire. 57
Good coffee forever! LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E

Reply
De parca voi nu ati mai fost la intalniri de genul acesta. Abia am reusit sa bem o cafea si sa prajim o saraja intre atatea povesti si atata pasiune. Nici nu stiu cum au trecut 5 ore. A fost o experienta reusita si sper sa o repetam cat mai des. Daca nu v-am convins sa veniti cu cafeaua si prajitoarele, data viitoare se prepara mici si beri pentru o patura mai larga de espressomani nu doar prajitorii.
Asteptam pozele colegului Catalin Negrila.

Reply
Ce pot să zic, am ajuns și eu ca omu acasă și nu mă lasă lumea în pace .
Am fost la întâlnire, mai mult să aflu daca Gene merită, dacă după o șarjă reușită o poți reproduce. Răspunsul a venit brutal: nu prea poți reproduce un rezultat. Indiferent dacă este bun sau nu. Poate după niște ani buni de experiență pe un anumit tip de cafea; ceea ce nu m-a mulțumit, eu fiind în căutare de un aparat de prăjit. Cred că voi cumpăra în continuare de la prajitorii locali până mă voi hotărî la ceva și voi strânge finanțarea pentru hottop, huky sau aillio.
Nu pot să vă spun că experiența lui Radu Căruțașu de prăjire din ultimii 3 ani poate fi de un real folos oricui vrea să înceapă pe un astfel de drum, iar pasiunea cu care îți explică fiecare pas și parametru de urmat nu poate decât să te bucure ca si burete care absoarbe cunoștințe pe care nu prea le poți obține altfel. Mă gândeam dacă aș putea și eu să dau astfel de informații către alții și mi-am dat seama că da; fiecare, imo, poate să facă asta, mai ales dacă vorbește despre un lucru despre care este pasionat, și nu numai. Eu cred că aș putea să dau detalii despre fotografie vreo 2-3 zile fără să mă opresc(evident unora interesați)
Hai ca m-am lungit prea mult. Așteptăm cu interes următoarea întâlnire pentru ca locația este făină și oamenii minunați.
Mai jos un link cu cele 3+ cadre de azi.

https://goo.gl/photos/9xY34TeJCqvH4RRSA
VBM Domobar Jr, Mahlkonig Vario, Tamper diamometric Concept Art, Sita Ims 17g, Kinu 47

Reply
(28-05-2016, 17:39)bubucalu Wrote: De parca voi nu ati mai fost la intalniri de genul acesta. Abia am reusit sa bem o cafea si sa prajim o saraja intre atatea povesti si atata pasiune. Nici nu stiu cum au trecut 5 ore.

Suna clasic...  [Image: biggrin.gif]

Reply
Mda, un nou început de drum treaba asta cu prăjitul. M-am dus cu 10 nelămuriri, am plecat cu 100 Smile. Mult de documentat, multa cafea de stricat și multe satisfactii de trăit.
Imi aduc aminte de o reclama. In rolul meu, ala din dreapta.
https://youtu.be/TMpJ6T4w_dE

Altfel, o zi de sâmbătă foarte placuta!

Reply
Lumeeee, lumeee  Smile 

Bubucalu ne cheama din nou la intalnire pe aceeasi tema a prajitului, in aceeasi gradina din zona hotelului Michelangelo, de data asta cu un invitat special, eugenm si al sau Huky!

Sambata, ora 11.30-12, aceeasi adresa.

Va asteptam!

Reply
Eu va propun varianta old school cu foaie de profilare, pix si cronometru, consider ca te ajuta sa stai concentrat pe aparat si pe procesul de prajire, dar daca lumea vrea putem incerca si logare pe Artisan!

Reply
Live streaming or it didn't happen Big Grin

Reply
Live roasting, live streaming...

Reply
De la fata locului, pentru dvs. Ilieee Mobre!

Reply
Din nou o super initiativa!
Din pacate de data asta nu voi putea veni. Chiar imi pare rau .
S-a anuntat ca miercuri, la ora 12:00 se termina toamna si incepe vara.[Image: bi.gif]
Voi sarbatori asta [Image: banan.gif] [Image: banan.gif] [Image: banan.gif] [Image: banan.gif] !
LaMarzocco GS/3-AV
K30 Vario
Kinu M68
Hottop P

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)