Hello There, Guest! Login Register


Instrument distribuție cafea în portafiltru / Nivelator pretampare

(19-10-2016, 14:10)ekivoc Wrote:
(19-10-2016, 13:50)baloozzy Wrote: Ăsta din HK tot stepless este, două filete cu pași diferiți, reglezi cât să și tampezi totodată. Și la preț...  nu mai vorbesc.
De acord cu diferenţa de preţ. Totuşi... din câte am înţeles din discuţiile de pe forum, varianta printată 3D suferă din cauza lipsei de greutate, pe care utilizatorii înearcă/trebuie să o compenseze cu şaibe. La Mahlgut Dozer, de exemplu, modelul din oţel inoxidabil ajunge la o masa de 1,1 kg.
Am păţit cu unele obiecte ca, prin încercare şi eroare (adică tot cumpărând variante ale originalului) să ajung, în final, să plătesc mai mult decât originalul.
Este, într-adevăr, un prag psihologic destul de serios preţul obiectului... de aceea nu l-am cumpărat... încă.

Dozerul de ma Mahlgut are o varianta mai noua de suprafata tratata: https://www.instagram.com/p/BKMWSCnjffG/?tagged=mahlgut - insa pretul este pe masura ~210 EURO ca preorder de aici: https://duismanncoffee.com + 18.83 taxe de transport.
Pe de alta parte, noua versiune de OCD inca nu se poate cumpara.
Versiunea 1 de OCD e 139 EURO tot pe duismanncoffee.com, poate ca de la The Barn iese mai ieftin.

Si eu as fi interesat de achizitia OCD sau Dozer, in caz ca s-ar face un group buy.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
cred ca putem deja crea topic, si eu sunt pentru un buy group, dar as merge mai degraba pe mahlgut varianta de otel netratat (cel tratat exagereaza).
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
si la mine se lipeste cel printat, intru si eu la comanda pentru cel metalic cum are Bogdan.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Nu merită comandă de grup. Dați mai multe. să vedeți că pune cam 12 $ pentru fiecare.

(19-10-2016, 14:10)ekivoc Wrote:
(19-10-2016, 13:50)baloozzy Wrote:
De acord cu diferenţa de preţ. Totuşi... din câte am înţeles din discuţiile de pe forum, varianta printată 3D suferă din cauza lipsei de greutate, pe care utilizatorii înearcă/trebuie să o compenseze cu şaibe. La Mahlgut Dozer, de exemplu, modelul din oţel inoxidabil ajunge la o masa de 1,1 kg.
Am păţit cu unele obiecte ca, prin încercare şi eroare (adică tot cumpărând variante ale originalului) să ajung, în final, să plătesc mai mult decât originalul.
Este, într-adevăr, un prag psihologic destul de serios preţul obiectului... de aceea nu l-am cumpărat... încă.
Cel din HK e din inox și aluminiu eloxat. Are masa de 506 g. Zic că este suficient.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Eu il am pe cel din HK si am ajuns la aceeasi concluzie ca mai sus: este mai degraba un "instrument pentru nivelarea uniforma a cafelei".
L-am luat in speranta ca voi scapa de WDT in pregatirea pucului (NU si de tampat), asta dupa ce am vazut clipul de prezentare pentru OCD, dar si majoritatea finalistilor WBC folosind OCD-ul.
Ei bine nu am scapat de WDT, extractiile vazute pe naked folosind doar instrumentul cu pricina fiind clar neuniforme. Intr-adevar dupa nivelare este aproape imposibil sa mai tampezi stramb, deci macar din acest punct de vedere merita cei 150 lei investiti.
Poate OCD-ul la pretul cerut sa faca minuni, sau poate acea distributie uniforma poate fi obtinuta doar cu o macinatura livrata de o rasnita de top.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Dispozitivul la lucru:
Mulți am observat ca după nivelarea făcură cu dispozitivul Kamasi, in puc rămâne profilul tălpii.
Cred ca toți, pentru a nivele pucul, rotim acest dispozitiv de 3-4 ori.
Am văzut ca dacă, după prima rotire se ridica 2-3mm talpa de pe suprafața cafelei, se rotește puțin, se aseaza l-am loc si se mai învârte de 2-3 ori amprenta dispare aproape complet.
Câteva imagini:
1- sita cu cafeaua imediat după rasnire ( 19 g macinatura in sita VST de 20 g).
[attachment=4643]
2- sita nivelată, după prima rotire a dispozitivului:
[attachment=4644]
3- sita nivelată, după ridicarea si rotirea in continuare a dispozitivului:
[attachment=4646]
Se vede ca pe suprafața a apărut o denivelare. Acolo s-a lipit cafeaua de dispozitiv si a apărut ce se vede. Puteam șterge talpa si sa mai rotesc încă odată dar am lăsat așa ca sa văd ce se întâmpla la tampare si la extracție.
4- sita după tampare . Urma semnalata mai sus nu a dispărut in totalitate dar abia dacă se mai vede.
[attachment=4647]
5- extracția s-a derulat perfect, ceea ce mi-a arătat ca pucul a fost bine pregătit, iar acea amprenta nu a influențat in vreun fel curgerea.
Mi-a aburit obiectivul telefonului si nu am putut face o poza .
Rezultatul final a fost acesta:
[attachment=4648]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
S-a lansat versiunea 2 a OCD-ului, detalii aici .
 
Reply
Nu e cam scumpa? Clona chinezeasca a fost pe AliExpress 26 eur, transport gratuit ( cand o veni [Image: biggrin.gif] ), eu am luat-o, din pacate singura culoare disponibila : "rose red" . Asta e, viata e plina de compromisuri! [Image: smile.gif]
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
Ce a făcut kamasi e ok, dacă învârt de mai multe ori nu mai am nevoie de tampare, depinde cat de adânc e reglat sa intre în portfiltru, dacă dau de 2-3ori atunci trebuie tampat, oricum te scutește de multa bătaie de cap
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
O constatare - atunci cand e nevoie de WDT, procedura nu poate fi inlocuita printr-un instrument de tipul OCD. Acesta se foloseste cu succes doar atunci cand rasnita ta macina suficient de ok incat sa nu trebuiasca WDT. A mea spre exemplu  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
la inceputuri nu mai tampam dupa OCD, dar acum dupa mai multe extractii, tamterul are rolul lui indispensabil....
Radule, daca ai folosi numai lingurita la distributie si tampare si tot ti-ar iesi de belea, frumoase foc [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Si eu cred ca tamparea (corecta) are un rol bine definit, iar distribuitorul metalic sau nu, risca sa lase zone necomprimate uniform daca te bazezi doar pe el, fara sa mai folosesti tamperul.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(19-11-2016, 09:55)Mariano Wrote: ......dar acum dupa mai multe extractii, tamterul are rolul lui indispensabil....

Împărtășesc aceasta concluzie.

Am un astfel de dispozitiv, il folosesc permanent însă, indiferent de modul in care realizez operațiile pe care le pot face cu ajutorul acestuia, tamparea este obligatorie pentru mine,
Lasand deoparte ce se promovează in clipurile de pe net, mai mult decât o nivelare si o distribuție de suprafața, acest OCD nu face, Angry
OCD-ul nu realizează o distribuție uniformă in masa pucului ci doar la suprafața acestuia ,
O wdt se realizeaza, atunci când este nevoie, cu dispozitivele dedicate.
WDT apare ca necesitate atunci când curgerea, observată pe un portfiltru fără fund, este anormala, cu fluctuatii de debit, cu neuniformitate in apariția semnelor de inceput de curgere pe sita sau o blondire prematura pe o parte a sitei portfiltrului.

Pentru situatiile încare as avea nevoie am un mini tel, pe care l-am luat de la Ochan. Se poate realiza unul, din dopuri de pluta, in care s-au înfipt câteva borduri.

Am ajuns la concluzia ca este mai ușor sa nivelez cafeaua, imediat după rasnire cu acest dispozitiv, OCD, in comparație cu lama pe care o foloseam înainte.

Parerea mea este aceea ca un dipozitiv de nivelare, după modelul OCD este bun însă nu face minuni.

Cu ajutorul nutatiei se realizează cam același lucru doar ca, este nevoie de ceva experienta pentru a încheia operația, concomitent cu realizarea unei suprafețe paralele a pucului,in raport cu cea a sitei.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Si uite asa noi astia mai tineri in espresso revenim la vorba voastra repetata de o mie de ori pe forum, distributia pe toata inaltimea sitei este cea mai importanta, nu tampare dinamometrica sau alte instrumente inventate.....bune si ele dar baza ramane uniformizarea cu multa atentie.
Vazusem un tel mic undeva....acum folosesc tridentul din pluta cu trei scobitori, OCD-ul si tamperul dinamometric, dar experienta ma duce tot la recomandarile voastre...bine ca aveti podul plin de multumiri [Image: smile.gif] avand rabdare sa tot explicati.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
(20-11-2016, 16:31)Mariano Wrote:  Vazusem un tel mic undeva....

Asta e bun ?...si ieftin la furnizorul meu de esente...http://www.elemental.eu/ro/637-minitel.html
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
da, cred ca este bun ala de 13cm, merci.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Mariano daca le comanzi pune si pt mine 1 set, cand ne vedem la ct iti dau banii, impartim si transportul!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
(20-11-2016, 16:37)Levo Wrote: .....
Asta e bun ?...si ieftin la furnizorul meu de esente...http://www.elemental.eu/ro/637-minitel.html

Așa cum am scris pe undeva, am un asemenea tel, in varianta mică.
Problema este ca, folosit la cafele proaspăt prăjite, se umple cu macinatura si cafeaua cam da pe afara din sita.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Herr - @RaduCarutasu

Eu nu prea omogenizez cu nimic , in schimb rasnesc si scutur de vre-o 3 ori PF la un shot , dar colegul Mariano cauta unul , iar eu folosesc atunci cand , la anumite preparate ma lasa mixerul ( se unge axul cu crema si aluneca telul pe ax pe masura ce preparatul prinde consistenta ) si atunci , ca sa nu m se separe compusii , trec pe manual cu telurile astea mici , dar la cafea n-am folosit nici o data... [Image: wink.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(26-11-2016, 18:56)Levo Wrote: Herr - @RaduCarutasu

Eu nu prea omogenizez cu nimic ......
....dar la cafea n-am folosit nici o data... [Image: wink.gif]

De-a lungul timpului am încercat de toate. Huh
Îmi place sa experimentez si sa trag concluzii.
Am văzut ca sunt situații in care omogenizarea chiar ajuta; de ex pana se rodează cuțitele unei râșnite noi, rasniri cu aglomerări in bulgărași...
Cu râșnița manuala, sau cu cea electrică, la cafele bine degazate, doar nivelez si tampez (vine si OCD-ul zice VladP Smile ).
Minunat este faptul că fiecare poate face cum crede ca este cel mai bine pentru el. Big Grin
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
@RaduCarutasu : " Imi place sa experimentez si sa trag concluzii. "

-
Asta mi se potriveste si mie - si cred ca sunt singurele concluzii pe care ma bazez. Pentru omogenizare am o furculita de aperitiv mica cu 2 dinti , destul de fina din argint cu ingeras pe coada , de peste un secol din care s-au mai pastrat vre-o 4 ex. dintr-un set de masa de argint atat de vechi , incat nimeni nu a stiut sa-mi spuna cui a apartinut de fapt din familie... [Image: biggrin.gif] , deci merge ( dar n-am folosit-o ) ; -  OCD incerc sa capat acum , unul original full metal si  un inel de dozaj , de prin Italia , cu  ocazia schimbului de pachete de sarbatori [Image: smile.gif] ( cu rudele ). Am sa incerc si "scarpinarea" cafelei sa vad ce se intampla , insa pot afirma ca  in buna masura m-a ajutat si masina , fiind destul de ingaduitoare cu toate toanele si aiurelile mele , in final tot mi-a iesit un shot bun , peste ce as fi putut sa beau pe la conostinte sau prin zbenguielile din tara.
            Acum sa vedem ce cafea mai putem experimenta , din ceea ce ni se ofera pe piata interna si din cand in cand de prin afara...spre bucuria mea , e un domeniu vast... [Image: biggrin.gif] ...si gustos...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
https://www.aliexpress.com/item/Stainles...34633.html

vad ca e la oferta
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Sau aici putin mai ieftin:
https://www.ebay.com/itm/142160115929
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario Home, IMS 18G
 
Reply
Pentru cei interesati de acest tool, cititi asta inainte: http://socraticcoffee.com/2016/12/examin...xtraction/
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, IMS Competition 18g, IMS Competition Teflon Screen, Tamper Torr Toys Convex, OCD-like Distribution Tool
 
Reply
deci ciuciu efect, tot furculita ramane de baza si tampatul indispensabil [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Cind ma gindesc de cite ori l-am pus in cos si apoi am abandonat cosul ...
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
(19-12-2016, 23:25)Mariano Wrote: deci ciuciu efect, tot furculita ramane de baza si tampatul indispensabil [Image: smile.gif]
_______________________________________________________________________________
Sau
nevidal37 wrote:
__________________
Pentru cei interesati de acest tool, cititi asta inainte: http://socraticcoffee.com/2016/12/examin...xtraction/

Despre aceleasi lucruri făceam si eu vorbire mai sus:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-I...6#pid54326
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Ieri a ajuns Mosu' si la mine!
[attachment=5020]
reglabil:
[attachment=5021]
greu, 499 g
[attachment=5022]
foarte ușor de folosit si, important, cafeaua nu se lipește oricât de fina ar fi :
[attachment=5023]

Mulțumesc VladP, ne vedem la o cafea....buna! Az
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Să-l folosești cu plăcere maximă!
Dacă e să-i căutăm și un minus, e greu, eventual că la înălțime mare, mai agață ceva praf la filet.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Am incercat si eu sa cumpar un dispozitiv similar de pe aliexpress (link), iar astazi am primit mesaj de la vanzator ca sa imi spuna ca produsul a fost intors la vama.

Stie cineva de ce s-ar putea intampla asta? Oare pentru ca seamana cu asa ceva (link)?
Lelit Bianca | Eureka Mignon Specialita | Kinu M47 + brew upgrade | IMS Competition
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)