Hello There, Guest! Login Register


Instrument distribuție cafea în portafiltru / Nivelator pretampare

Dacă are sita acasso nu se potrivește cel de 57.5mm.
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Merci de informații, m-ar fi interesat de pe aliexpress datorită prețului (cca 50 lei), de aceea îl evitam pe cel original Lelit .
Nu am _încă_ sită Ascaso - e prima pe wish list .
Parcă m-aș risca la prețul ăsta pentru un nivelator chinezesc și îl retușez la prima cotă.
#PL41EM #MacapM2M stepless #PL100 #sita Ascaso #nivelator Motta 57mm
#MokaBialetti
 
Reply
Asa am incercat si eu, dar nu am gasit un meserias sa-mi retuseze inox-ul, in Bucuresti, de la 57.5 la 57mm.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
(04-05-2019, 16:52)RaduNim Wrote: Dacă are sita acasso nu se potrivește cel de 57.5mm.

Salutare,
Pana la urma m-am orientat spre un nivelator Motta - am luat si sita Ascaso - dar vad ca exista 2 variante: Acum, din ce spune @RaduNim se pare ca varianta de 57,5 nu ar merge pe sita Ascaso - inseamna ca sita originala Lelit are de fapt 57,5 ??

Merci,
V.
#PL41EM #MacapM2M stepless #PL100 #sita Ascaso #nivelator Motta 57mm
#MokaBialetti
 
Reply
Da, sita lelit este mai larga decât ascaso. Nivelator ul de 57,5 intra pe dubla lelit dar nu merge pe ascaso. Eu am învățat sa ma descurc și fără Nivelator.
 
 
Reply
Merci @RaduNim si @lucimunteanu - am luat nivelator de la Motta de 57 si intr-adevar toleranta este foarte mica (nu ar fi incaput un nivelator de 57,5).
#PL41EM #MacapM2M stepless #PL100 #sita Ascaso #nivelator Motta 57mm
#MokaBialetti
 
Reply
Despre nivelatoarele de la AVX pe care le vinde barshaker, aveți vreo părere? Văd ca produc toate profilele existente incluzându-l pe cel cross de la OCD care pare o copie după V2. In poze arată destul de bine și prețul e destul de bun.
Ascaso Steel Uno PID, Mahlkönig VARIO
 
Reply
Urmand sfaturile de aici am luat sita Ascaso si nivelator prerampare de la Motta.

Nivelatorul mi se pare un accesoriu foarte fain in utilizare - chiar satisfying de utilizat Smile

Sita am impresia ca este putin mai subtire in "buza" care vine in contact cu grupul/garnitura, in felul asta manerul portafiltrului trece de "ora 6", la sita Lelit din dotare manerul ajungea cu greu la "ora 6". Deasemenea, cum spunea cineva mai sus sita Ascaso iese mai usor din portafiltru - eu practic "bat" capatul manerului de la portafiltru in borcanul de zat.

In plus, am observat nu mai ramane urma sitei de dus pe pucul de cafea - la cele 18g in sita standard ramanea imprimat in pucul de cafea chiar si surubul de la sita de dus Smile

Cu aceste accesorii noi (inclusiv portafiltru fara fund) m-am jucat putin in week-end si mi se pare ca am mai multa crema in ceasca decat inainte - acum nu stiu daca e doar wishfull thinking sau chiar s-a imbunatatit extractia (eu chiar mizez pe lucrul asta Smile).
Am scapat si de un usor gust acru pe final de ceasca (acum nu stiu daca era influentat de distributia inegala a cafelei in portafiltru sau de contactul direct dintre sita de dus si pucul de cafea) - desi gustul acru (sau lipsa lui), am inteles, vine mai degraba din temperatura apei (sau din vechimea boabelor de cafea).

La folosirea portafiltrului fara fund am avut surpriza unei curgeri fluente (aproape "ca la carte") fara channeling , poate doar putin mai repede (dar aici deja vorbim de alte variabile cum ar fi grosimea rasnirii).

Concluzie: desi cand am luat drumul asta (prin 2017) mai credeam ca unele accesorii sint "fițe"; dupa multe cafele [mai mult sau] mai putin reusite am realizat ca micile trucuri (vezi wdt, pretampare) si nu in ultimul rand experimentarea si perseveranta aduc cat mai multe shot-uri reusite.
#PL41EM #MacapM2M stepless #PL100 #sita Ascaso #nivelator Motta 57mm
#MokaBialetti
 
Reply
Stimate coleg, ai mentionat de temperatura apei ca fiind de vina pentru gustul amar. Asta daca apa nu este destul de fierbinte?
Deci nu ajunge daca astept sa se stinga beculetul ce indica incalzirea apei?
Niveltorul de unde l-ai luat? Mersi!
 
Reply
Am luat si eu unul Motta, isi da seama cineva din poza daca e strans la maxim? 
asa cum ziceau si ceilalti e super greu de rotit, l-am inchis ceva dar nu stiu cum sa il ung,trebuie desfacut?


Later edit: am reusit,  l-am deschis si am uns cu ulei de masline  Smile

[Image: Zwr7ZfJ.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Salutare
Va rog sa îmi Iceti dacă nivelator ul asta se potriveste la portafiltrul de 57 mm
RON 34.18 | IYouNice 304 Stainless Steel Coffee Tamper Adjustable Height Powder Hammer Cloth Coffee Distributor Coffee Distribution Tool
https://a.aliexpress.com/t5AfofR6
Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Salut! E prea mic, e de 51mm
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Recomandați-mi va rog un nivelator mai ieftin de 57 mm, cât și un portafiltru fără fund, cei care aveți unul. Poate sa fie și de pe ebay sau Amazon. Co. Uk
Mulțumesc
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
A aparut un nou tool de distribuire foarte interesant care face si clump breaking, doar ca e cam scump si vine doar pe 58mm: ESPCUP
Aici se vede mai bine cum functioneaza: https://youtu.be/6zDT2DpFb_E?t=118
 
Reply
L-am vazut si eu dar deja devine prea complicat si intra direct in sita iar gaurile alea mi se par relativ mari:

https://www.youtube.com/watch?v=u7MLqCKMgak
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
104 102

Ar putea castiga premiul pentru cea mai proasta inventie a anului...
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Credeți ca se poate pili un nivelator de 57,5mm pt a intra si in sita Ascaso?

Din ce am citit, nivelatorul motta pe 57mm se potriveste in toate sitele, inclusiv Ascaso, dar asta înseamnă ca daca il folosești pe sita Lelit sau IMS (in care s-ar potrivi si nivelatorul se 57,5) cel de fix 57 ar fi cam mic

Cat de aiurea ar fi sa pilim cu atentie cam 0,15mm din cel de 57,5? (daca tamperul lelit de 57,35 intra in sita ascaso, cam asta ar fi diferenta). Cat de bine se pileste oțelul?

Sa facem si noi ca romanul din bancul cu tractorul si avionul :-D
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(15-11-2020, 18:46)dragos.stoian Wrote: Credeți ca se poate pili un nivelator de 57,5mm pt a intra si in sita Ascaso?

Din ce am citit, nivelatorul motta pe 57mm se potriveste in toate sitele, inclusiv Ascaso, dar asta înseamnă ca daca il folosești pe sita Lelit sau IMS (in care s-ar potrivi si nivelatorul se 57,5) cel de fix 57 ar fi cam mic

Cat de aiurea ar fi sa pilim cu atentie cam 0,15mm din cel de 57,5? (daca tamperul lelit de 57,35 intra in sita ascaso, cam asta ar fi diferenta). Cat de bine se pileste oțelul?

Sa facem si noi ca romanul din bancul cu tractorul si avionul :-D

Salut.
Eu am avut la vechiul aparat un nivelator ce nu intra in sita, asa ca l-am dus la un strungar bun, care mi l-a polizat milimetric exact cat am avut nevoie.

Nivelatorul meu a fost din inox. Dar iti spune strungarul daca e ok sa faca treaba asta sau nu. E vb de oxidare si alte minuni de genul...
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
(17-11-2020, 19:25)Stelo Wrote:
(15-11-2020, 18:46)dragos.stoian Wrote: Credeți ca se poate pili un nivelator de 57,5mm pt a intra si in sita Ascaso?

Din ce am citit, nivelatorul motta pe 57mm se potriveste in toate sitele, inclusiv Ascaso, dar asta înseamnă ca daca il folosești pe sita Lelit sau IMS (in care s-ar potrivi si nivelatorul se 57,5) cel de fix 57 ar fi cam mic

Cat de aiurea ar fi sa pilim cu atentie cam 0,15mm din cel de 57,5? (daca tamperul lelit de 57,35 intra in sita ascaso, cam asta ar fi diferenta). Cat de bine se pileste oțelul?

Sa facem si noi ca romanul din bancul cu tractorul si avionul :-D

Salut.
Eu am avut la vechiul aparat un nivelator ce nu intra in sita, asa ca l-am dus la un strungar bun, care mi l-a polizat milimetric exact cat am avut nevoie.

Nivelatorul meu a fost din inox. Dar iti spune strungarul daca e ok sa faca treaba asta sau nu. E vb de oxidare si alte minuni de genul...

Mersi de sfat, da, am citit și eu asta cu oxidarea
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)